MÏÖDELjBURGSCHE COURANT. N° 23. Zaterdag 1872. 27 Januari. Middelburg 26 Januari. In de Staats-conrant van heden is opgenomen de wet van den 30" December j!., houdende vaststelling van hoofd stuk V der staat8begrooting voor het dienstjaar 1872. Door den gemeenteraad van Scherpenisse is in zijne vergadering van gisteren mot algemeene stemmen tot secretaris en ontvanger dier gemeente benoemd, de heer J. L. Luijk, en wei in plaats van den heer J. Luijk, die op zijn verzoek eervol is ontslagen. Bij den raad van stateafdeeling voor de geschillen van bestuur, is eergisteren behandeld een beroep van Jan van den Berg Mz.te Bruinis3evan een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij zijne ver kiezing als lid van den raad der gemelde gemeente is vernietigd. Rapporteur de staatsraad Boot. Het betrof hier de vraag, of werkelijk door den appellant verschillende handelingen zouden zijn gepleegd, als bedreiging, beloften en geldelijke uitkeeringen, waar door een onbetamenlijke invloed op zijne verkiezing zou zijn uitgeoefend. Nadat zijne toelating door den raad was geschied met 5 stemmen tegen 1, een der wethouders, is, op do klacht van dien wethouder, tengevolge van het door eene commissie uit gedepnteerde staten inge steld plaatselijk onderzoek, door gedeputeerde staten bij de voornoemde beslissing als voldoende bewezen geoordeeld het plegen van onderscheidene handelingen die den bij de wet met vernietiging der verkiezing bedreig den onbetamelijken invloed zouden hebben uitgeoefend. Inmiddels was ook tegen den appellant, ter zake van omkooping voor zijne verkiezing, een strafvervolging ingesteld, doch is hij te dier zake bij gemis van bewijs door de rechtbank vrijgesproken. Dat feit van omkooping is dan ook door gedeputeerde staten in het midden ge laten. Voor den appellant trad als gemachtigde op de heer mr. D. van Eekadvocaat te 's Gravcnhagcdie in een uitvoerige toelichting trachtte aan te toonen het loszinnige van het ingestelde onderzoek, het ongegronde en onbewezene van de te last gelegde handelingenen die voorts de handelingen van den appellant voorstelde als juist eerlijk en betamelijk te zijn geweest, zoodat er geen sprake was van zoogenaamde knoeierijen. Wij zullen later mededeelen de strekking van het in deze zaak te nemen koninklijk besluit. {Het Vaderl.) De kamer van koophandel en fabrieken te Breda heeft zichzooals wij reeds met een enkel woord hebben gemeld, bij adres gewend tot den minister van binnen- landsche zaken, met een ernstig en krachtig protest tegen de sinds 1 Januari jl. onverwacht ingevoerde ver hooging van de tarieven voor het goederenvervoer op het zuidernet der staatsspoorwegen, eene verhooging die, volgens genoemde instelling, grootendeels ten nadeele van het publiek, vooral van handel en nijverheid, doch ook ongunstig voor do monopoliseerende staatsspoorweg maatschappij werkt. In het adres wordt er op gewezen hoe die Maatschappijvooral door de voordeelen die zij met het oog op een spoedig en regelmatig vervoer aan bood, het vervoer tot zich getiokken en de vaste gele genheden tot verzending per as en te water grootendeels heeft doen verdwijnen, en thans van het door haar ver overd monopolie gebruik, of liever misbruik maakt om niet alleen het rechtstreeksch vervoer op aansluitende lijnen op te heffen, hetgeen een aanmerkelijke verhoo ging van kostenrembours enz. door tusschengestelde personen veroorzaakt, maar ook om de tarieven zelve aanmerkelijk te verhoogen. In het adres wordt verder geklaagd, dat alsnu de voordeelen, die men zich had voorgesteld van bet ten koste van de door het rijk geofferde millioenen verkre gen spoorwegnet, tengevolge van een versnelde en verbeterde gemeenschap, door de onberaden en in strijd met alle oeconomische beginselen genomen maatregelen der Exploitatie-maatschappij ijdele hersenschimmen wor den. Ten bewijze voert men voorbeelden aan met name dat voor een vaatje ansjovis van Bergen op Zoom Daar 's Hertogenbosch op 1871 36 cent en in 1872 /"1.17 werd betaald. Ook spreekt het adres de vrees uit, dat de transito-handel van Middel-Duitscüland een anderen weg zal nemen, namelijk over België, dat door ontworpen rechtstreeksche lijnen op Duitschland alles zal doen om dien tot zich te trekken. Ten slotte wordt do wensch geuit, dat de oude tarieven hersteld of zelfs verlaagd mogen worden, en dat het rechtstreeksch vervoer op andere lijnen weder ingevoerd en tevens het afhalen der vrachtgoederen opnieuw als vroeger facultatief gelaten wordevooral omdat het tarief hierdoor des te drukkender voor allen is gemaakt. Tot secretaris der gemeente Leiden is gisteren be noemd mr. E. Kist, commies bij de provinciale griffie te Arnhem. Bij de eerste stemming bekwam mr. E. Kist 12, m>'. Maas Geesteranus 11 en de heer Hartman lstem. Bij de tweede stemming bekwam de heer Kist 13 en de heer Geesteranus 11 steramen. Benoemingen en besluiten. VHRïENiGisGEN. Eervol ontslag verleend, op verzoek aan d«". J. Bosscha, oud-minister voor de zaken voor de hervormde en andere eerediensten behalve die van den roomsch katholieken, uit zijne betrekking van voorzitter van het hoofd-comitë der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgs lieden in tijd van oorlog, en zulks onder dankbetuiging voor do vele door hem in deze betrekking bewezene diensten; en voorts genoemde heer benoemd tot eerelid dier vereeniging. Onder vrijs. Ter vervulling der vacature van leeraar in de schei kunde en de natuurlijke geschiedenis aan de instellin gen van middelbaar onderwijs te Zutfen, zijn door bur gemeester en wethouders aan den gemeenteraad voorge dragen de heeren A. J. G. Snijders en H. P. M. van der Horn van den Bos, beiden candidaten in de natuurlijke wijsbegeerte te Leiden. Als onderdirecteur der hoogere burgerschool en der burgeravondschool is, mede ter opvolging van den heer P. Erouwer Rz. door burgemeester en wethouders aan den raad voorgedragen de heer m<\ B. H. Pekelharing, leeraar aan beide inrichtingen. De gemeenteraad van Dordrecht heeft benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool dr. F. van Wageningen Jz., vroeger leeraar aan de hoo gere burgerschool te 's Gravenhage. Kerknieuws. Beroopen tot predikant bij de Nederdnitscho her vormde gemeente te Wageningen de heer G. J. Noomen, predikant te Bruinisse. Uit het vroeger vermelde zestal van predikanten voor de vervulling der bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Haarlem bestaande vacature is het volgende drietal gevormd: de heeren Mossel, te Renkum; van Ronkel, te Zutfen; en van der Flier, te Heemstede. Ter voorziening in de vacature eener predikants plaats bij de Waalsche gemeente te Amsterdam is door het kiescollege het volgende twaalftal van predikanten opgemaaktde heeren Th. Bost, te Verviers; C. G. Cha- vannes, te Mottier; F. C. J. van Goeus, te Leiden; G. Collins, te RotterdamGouy, te Sainte Foy; J. H. de Greef, te Maastricht; Grotz, te Nimes; J. J. L. Luti, te Middelburg; P. Monnier, te Aigailliers (Gard);M. A. Perk, te BredaA. Róville, te Rotterdam; J. G.L. Nolst Trënité, te Utrecht. Rechtzaken. Van de negen door de arrondissementsrechtbank alhier gisteren behandelde zaken is in de volgende uit spraak gedaan. De uitspraak in de acht overigen is tot Donderdag der volgende week uitgesteld. Jan Verbrugge, oud 18 jaren, zeevarende, wonende te Vlissingen, thans alhier gedetineerd, was beklaagd dat bij, na den 24" Augustus 1868in tegenwoordigheid van den waterschout te Rotterdam te zijn aangemonsterd als kok op het Nederlandsche scüoonerscbip Jansje Wilkens, den 12" Mei 1870 dat schip, destijds te Car diff liggende, heeft verlaten en zich mitsdien heeft schuldig gemaakt aan desertie van boord gedurende de reis. De beklaagde beriepzicb, ter zijner verontschuldiging, onder andere op den slechten toestand waarin genoemd schip destijds verkeerde, waardoor de vrees ontstond dat het zou vergaan, welke vrees ook bewaarheid is gewordendaar het schip later totaal is verongelukt. De rechtbank heeft hem aan het ten laste gelegde feit schuldig verklaard en veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf, alsmede in de kosten, zijnde het minimum der bi) art. 3 van de wet van 7 Mei 1856 bepaalde straf. Genoemde wet laat niet toe dat verzachtende omstan digheden in aanmerking worden genomendaar zoo danige omstandigheden zich echter schijnen voor te doen, hebben de voorzitter zoowel als de ambtenaar van het openbaar ministerie den beklaagde den raad gege ven, om zich zoo spoedig mogelijk tot den koning te wenden met een verzoek om kwijtschelding of vermin dering van de hem opgelegde straf. Gemengde berichten. Dr. van Vloten heeft in het Deventer Weekblad een open brief gericht aan de leden van het letterlievend genootschap Demosthenes te Deventer, waarin hij het eere-lidmaatschap van die vereeniging opzegt, omdat dezelfde onderscheiding ook is toegekend aan den bur gemeester van Deventer en den directeur der hoogere burgerschool aldaar. Naar het Utrechtsch dagblad verneemt, is tusschen den Rijn- en den staatsspoorweg overeengekomen om voortaan de goederenwagens bij Utrecht over en weder te laten doorloopen en elkander wederkeerig met wagens te helpen zoodat de klachten, die vaak werden gehoord, dat men op het station van de eene maatschappij geen wagens kon krijgen voor het vervoer naar de andere, daardoor zullen ophouden. De justitie te Arnhem heeft eergisteren, uit kracht van een bevel der arrondissements-rcchtbank, huiszoe king gedaan bij alle brievenbestellers in dienst bij het postkantoor aldaar. Het onderzoek heeft vooralsnog geen voldoend resultaat opgeleverd. (Amh. cour.) In den nacht van 23 op 24 dezer heeft te Londen een hevige storm gewoed, die veel schade heeft toege bracht aan verschillende gebouwen en ook aan het par lementsgebouw. In verscheidene havensteden hebben overstroomingen plaats gehadwaardoor belangrijke nadeelen zijn geleden. Gisteren heeft bij Nizza een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij 6 personen zijn gfcdood en 8 ge wond. Blijkens een telegram uit Rome, heeft de paus eergisteren ter audiëntie ontvangen de afgevaardigden der katholieke comité's van Nederland, België, Frank rijk, Engeland, Duitschland, Oostenrijk, Spanje en Zwitserlanddie hem hunne hulde kwamen betuigen, en een protest voorlazen tegen de verplaatsing der gezant schappen van Florence naar Rome. Verkoopingeii en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden een huis en erf in de Langevijle, wijk K no. 380/381. Verkocht voor f 3,225. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van Woensdag 24 Januari. Afwezig waren de heeren van Dongen en Moolenburgh. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting wordt in stemming gebracht het voorstel van den heer van der Vliet, tot verhooging der jaarwedde van den opzichter over de bewaarplaats van petroleum tot 75 en dat waarover in de vorige zitting de stemmen

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1