NIEUW GOEDKOOP MAGAZIJN VÖO.R ALLE STANDEN. OORDEEL DER PERS. Bij DE GEBROEDERS ABRAHAMS te Middelburg wordt uitgegeven: Sedert een jaar is dit tijdschrift het eigendom der tegenwoordige uitgevers, en over dat jaar zullen zeker de lezers zich niet te beklagen hebben. De uitgevers meenen toch, zonder te groote ingenomenheid met eigen arbeid, te mogen beweren dat de inhoud van het Nieuw Groedkoop IMIagazijn aanmerkelijk verbeterd is, en zij worden in deze meening versterkt door het oordeel der pers, waarvan zij hieronder een kort overzicht mededeelen. IVEet hen heeft de redactie zich dan ook beijverd om werkelijk GOEDE lectuur te ge ven: nu eens van ernstiger dan weder eens van lichter genre, maar zooveel mogelijk lectuur waarbij men altijd toch iets wint. Xn denzelfden geest zal dan ook worden voortgegaan; steeds strevende naar meer volkomenheid, met de begeerte om het Nieuw Groedkoop ]\Xa- gazijn tot een der beste tijdschriften van ons land te maken, niettegenstaande het zeker het allergoedkoopste is. VOOR f Öh'T'O PBR ontvangt men toch elke maand, in nelten omslageene a fevering van 80 bladzijden druksgroot formaat. - «"Wij hebben het gelezen met al tie aandacht, welke dit pe riodiek schrift in ruime mate verdient cn hebben, bij de lezing, mik onverdeeld genoegen genotendat wij meenen de aandacht les publieks op dit nuttig, aangenaam en huiselijk werk te :noctcn vestigen. «Nuttig is het, omdat hetj, in eenen altijd klaren, eenvou- digen vormgoede .wetenschappelijke opstellen bevat. //Geen regel die aan den meest kieschcn smaak mishagen kan, geen woord dat het onschuldig kinderoor zou kwetsen, n toch aantrekkelijk, in hooge mate boeiend, zoo doende dat .vie het bock opent het niet. dan tot het laatste uitgelezen, zal wederleggen. «Na eene welgemeende hulde aan de uitgevers en medewer kers gebracht te hebben, moeten wij meer bepaald de aandacht an het publiek roepen op den buitengewoon lagen prijs dezer .litgave." Stad Gent van 4 December 1870. -/'t Verheugt ons dat De Gcbrs. Abrahams thans zullen voort gaan met de uitgave van het Magazijn voor alle standen, •vaar in zij, voor den uiterst geringen prijs van 2.70, een schat an allerlei wetenswaardigs en aangenaams, te zamen twee ilinke boekdeelen vormende, aan hunne landgenooten aanbieden. Groninger courant 17 December 1870. //Het Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle standen, tracht 'iet nuttige met het aangename, het goedkoope met het dege- ijkc te verbinden." «Wij raden iedereen aan, met dit tijdschrift, dat slechts f 2.70 'sjaars kost, kennis te maken, en zijn overtuigd, dat niemand het onvoldaan ter zijde zal leggen. De inhoud bestaat 'loofdzakelijk uit zoogenaamde lichte lectuur, maar de proeven ■lie de nieuw e redactie ons van dat soort van lectuur geeft, zijn van dien aard, dat iedereen, zoowel dc meerder- als dc min- .lerontwikkelde, er iets naar zijn smaak in zal vinden," Kamper courant 5 Januari 1871. «Wie een zeer goedkoop, doch tevens onderhoudend tijd schrift in eigendom begeert, of liever nog met 3 a 4 lezers venscht samen te lezen, ontbiede bij een boekverkooper het N'ienw Goedkoop Magazijn voor alle standen." Steenioijker courant van 10 Januari 1871. «Wij hevelen een ieder die voor weinig gckl iets goeds venscht te ontvangen dit goedkoope tijdschrift gaarne aan." Provinciale Friesc/ie courant 11 Januari 1S71. «Bij de ruime keuze die er bestaat in tijdschriftenis het vaak moeilijk er een te kiezen, waarvan het gezegd kan worden, dat minlcostbaarheid zich paart aan aangenamen, leer- .amen inhoud. Nu wij kennis maken met een maandschrift, dat aan beide die eischen onzes inziens uitnemend voldoet, willen we gaarne daarvan openlijk melding maken. Onze ervaring kan wellicht anderen ten gids zijn. «Wij schromen niet dit tijdschrift aan beminnaars van goede lectuur in 'talgemeen, en in *'tbijzonder ten dienste van lees kringen aan te bevelen." Heldersche en Nieuwedieper courant 11 Januari 1871. •Nuttig vonden wij liet tijdschrift, omdat het ons op vrije en eenvoudige wijze, beschrijvingen geeft van landen en volken uit alle deelcn der aarde. Zoo ook op het gebied der uitvin dingen vonden wij het nuttig. «Onderhoudend is het bovendien door de verhalen en de rubriek «Allerlei." De lezer zal met welgevallen het boek ter band nemen en zicli menig uurtje daarin aangenaam en nuttig verpoozen." Wageningsche courant 12 Januari 1871. «Vordert de lezing van het Magazijn minder inspanning (dan van de Globe), daar de inhoud hoofdzakelijk uit z. g. lichte lectuur bestaat, deze eerste aflevering toont, dat lichte lectuur zeer wel goede kan zijn, en ook, dat goedkoop en degelijk uitnemend kan samengaan." Gorinchemsch Weekblad 14 Januari 1871. «Nimmer vonden wij zooveel verscheidenheid van aange name lectuur, voor zoo weinig geld." Heldersche courant 25 Januari 1871. «Menigeen wordt daardoor een aangenaam uur bereid. In een vorig nommer van Ons Streven werd eens de vraag gedaan: «welke lectuur zal ik mijne bedienden toch geven?" Losse kleine stukjes, over verschillende onderwerpen van zedelijk gehalte, (niet al te leerzaam) zijn. stellig het meest daar voor aan te bevelen. Als men van écn nommer tot de volgende besluiten mag, durven wij met volkomen gerustheid zeggen, dat dit Goedkoop Magazijn aan de eischen voldoet." Ons Streven 1 Februari 1871. «De inhoud van dit maandwerk, bevattende eenvoudige, en natuurlijke, maar zeer goede lectuur, draagt geheel het kenmerk te zijn geschreven tot eene aangename en nuttige verpoozing, en geheel ingericht om zonder iuspanning gelezen te worden." Nijmeegsche Nieuwsbode 7 Februari 1871. «Beveelt het tijdschrift zich aan door buitengewone goedkoop heid, ook de inhoud is onderhoudend en zeer populair. «In volksbibliotheken en volksleesgezelscbappen komt het Magazijn een plaats toe." Volksblad 2 Maart 1871. «Het bevat enkel lectuur tot uitspanning: verbalen, reisbe schrijvingen, levensschetsen, wetenschappelijke mededecliugen voor het dagelijksch leven', enz. «Voor slechts 2.70 per jaar ontvangt het leesgrage publiek bijna 1000 bladzijden van zoo groot formaat, dat zij minstens wel inet 2000 pagina's gewoon octavo zullen gelijk staan." jDeventer courant 17 Maart 1871. «Dit werk blijft zich door smaakvolleu inhoud cn keurigen druk aanbevelen." Gazette van Eecloo 19 Maart 1871. «Daarvoor (voor 2.70) ontvangt men eenige belangwekkende romantische verhalen, eenig nuttig allerlei en zeer wetens waardige opmerkingen cn betoogen op velerlei gebied. Het paart dus het nuttige aan het onderhoudende en past volkomen in onzen tijd, waarom wij niet nalaten dit goedkoop en degelijk tijdschrift vooral in de belangstelling van leesgezelschappen, volksbibliotheken en leeskringen aan te bevelen." Purmerender courant 29 Maart 1871- «De ons toegezonden Nos. 2 en 3 bevatten eene even nut tige als onderhoudende lectuur en toonen aan dat «goedkoop en degelijk kan samengaan." (Twaalf afleveringen van 80 blad zijden voor 2.70 peï jaar.)" Gorinchemsch Weekblad 1 April 1871. «liet Aprilnommer van het Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle standen bevat onder zijn over het algemeen zeer interessante en boeiende lectuur liet volgende over: «Wat de oorlog kost." Nijmeegsche Nieuwsbode 5 Mei 1871. «Het Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle standen blijft zich door degelijken inhoud aanbevelen." Gazette van Eecloo 7 Mei 1871. «Besluit ooit dit tijdschrift een motto te kiezen dan mag het daartoe gerust «elk wat wils" nemen, want werkelijk zal men moeilijk een lezer kunnen aantreffen, die in iedere afleve ring niet een of ander artikel aantreft, dat hem of eene aangename bf eene leerzame tijdkorting verschaft." Kamper courant 18 Mei 1871- «De Globe en liet Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle standen, beantwoorden aan de verwachting, die wij van deze beide tijdschriften hadden. Beide beijveren zich om het nieuw ste en interessantste aan te bieden, dc eene op het gebied van wetenschap en buitenlandsche letteren, de andere op het gebied van roman- en zoogenaamde lichte litteratuur." Kamper courant 30 Juli 1871. «Het Nieuw Goedkoop Magaziju voor alle standen (prijs per jaar 2.70), welk tijdschrift door geen ander, wat goed koopheid betreft, wordt overtrofTen, kunnen wij aan hoofden van huisgezinnen cn aan directeuren van leesgezelschappen niet genoeg aanbevelen." Gorinchemsch Weekblad 19 Augustus 1871. «Wij hebben deze maand de 9e aflevering ontvangen en zeg- i gen gaarne, dat indien wij de eerste afleveringen met een waar genoegen in de aandacht van het lezend publiek aaubevolen, wij dit thans met nog meer aandrang dienen te doen, zoo cordaat, zoo afwisselend zijn de verhalenzoo klaar en vloeiend is de stijl. «Zeer interessante geschiedkundige verhalen wisselen af met keurige reisbeschrijvingen, novellen waarin de verbeelding zich vrijen tengel viert en artikelen van actualiteit uit de beste Duitsche, Araerikaansche en Engelsche bronnen geput. Ook onder de rubriek Allerlei kan de meest gespannen geest een half uurtje aangename verstrooing vinden." Stad Gent 18 en 19 September 1871. «Geen enkel tijdschrift kennen wij, dat zich meer recomman deert bij leesgezelschappen, wier strekking is: uitspanning en vermeerdering van kennis. Ongelooflijk groot is de verscheiden heid van inderdaad aangename en nuttige lectuur, die hier tegen den spotprijs van 2.70 per 12 afleveringen wordt geleverd." Ileldersche courant 8 November 1871. «Dit Maandwerk, bij 't welk de inteekenaar3 elke maand gratis het Advertentieblad «De Klok." ontvangen, verdient insgelijks om inhoud en uitvoering, zoowel als om den gerin gen prijs van 2.70 per jaar, aanbeveling." Nieuwe Zwolsche courant 11 November 1871. «Het Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle staudendat met 1 Januari '71 in handen van De Gcbrs. Abrahams te Middel burg is overgegaan, heeft ook dit jaar weer een grocte ver scheidenheid van lectuur opgeleverd, en wij durven er gerust bijvoegendat de inhoud volkomen aan den titel beantwoordt. Daarenboven is de prijs van f 2.70 per jaar, waarvoor men circa 500 pag. druks ontvangt, zoo gering, dat ook de min der gegoede klassen zich de weelde van dit tijdschrift, kunnen veroorloven." Het Vaderland 21 December 1871. «Ofschoon dc redactie den inbond lichte lectuur noemt, von den wij ze toch nuttige lectuur tevens; althans vele stukken die er in voorkomen hebben een beter doel dan eenige oogen- blikken den tijd te verdrijven. De prijs van den jaargang, die uit ruim zestig vellen druks bestaat, is slechts ƒ2.70, wat wij eveneens eene groote verdienste achten; wat baat bet anders of men goede boekeu uitgeeft en den prijs zoodanig stelt, dat zij toch slechts door weinigen worden gelezen?" Arnhemsche courant 22 December 1871. «Het Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle standen heeft in den afgeloopen jaargang ruimschoots gegeven wat het beloofde, namelijk «nuttige en onderhoudende lectuur." Voor 2.70 per jaar ontvingen de geahonneerden heel wat afwisseling, en redactie en uitgevers hebben alle eer van de keuze der stukken, die nagenoeg allen even geschikt waren om den leeslust op te wekken en te doen toenemen. Naast tal van novellen en anecdoten werden korte stukken over verschillende onderwerpen gegeven, die over bet algemeen allen met zorg waren bewerkt." Ons Streven 3 Januari 1872. «Thans heeft het Nieuw Goedkoop Magaziju voor alle stan den, door De Gcbrs. Abrahams te Middelburg uitgegeven zijn eerste jaar beleefd en, wij verklaren liet gaarne, niet zonder ruimen lof te verdienen. «Geen woord dat vrouw of kind kan kwetsen en daarbijlet hoe moeilijkgeen stuk dat niet aan den volwassen man vol belang en aantrekkelijkheid kan voorkomen. Tientwaalf di verse stukken treft men in elke aflevering aanniet alleen boeiende romans en novellen, maar wetenswaardige bijzonder heden over zaken van de meeste actualiteit. Wij wenschen de heeren Abrahams geluk met hunne wel geslaagde onderneming. Het kan niet missen of met taai geduld zal hun voortreffelijke arbeid ook hier te lande bijval vindenwelke hem hij onze Noorderburen te beurt valt, waar de abonnenten tot duizenden en duizenden beloopen. Stad Gent 11 Januari 1872.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 5