öuiteiüami. dagen te vergaderen en over de eischen van den gezond heidstoestand te beraadslagen, en waarbij hun verboden werd zonder verlof van het bestuur de stad te verlaten, deed de maat overloopen. Het gemeentebestuur heeft thans 10,000 dollars beschikbaar gesteld, in de hoop daarmede eenige geneeskundigen uit Europa te lokken. Vrije overtocht en eene maandelijkscbe toelage van 200 dollars gedurende het eerste vierendeeljaars hunner vestiging wordt hun uit die som toegezegd. Dezer dagen zijn uit Canton te Parijs aangekomen 14 jonge Chineezen, allen tot adellijke familiën van bet Hemelsche rijk behooronde, die op kosten van dat rijk hunne opleiding in Frankrijk zullen ontvangen. Zij heb ben een mandarijn der tweede klasse tot gouverneur of geleider en zullen gedeeltelijk in het Lyceé van den Heili gen Lodewijk, gedeeltelijk in dat van Lodewij k deu groote worden geplaatst. Allen hebben bij hun vertrek uit China de Europeesche kleeding aangenomen; de man darijn alleen heeft zijn Chineesch gewaad behouden. Het plan bestaat om jaarlijks een gelijk getal jeugdige Chineezen naar Frankrijk te zenden. Bij het Engelsche parlement is onlangs een belang rijk rapport ingekomen over de papicr-fabricage in Japandat wellicht leiden kan tot het vinden van een middel om den papier-nood, waarmede wij in de toe komst worden bedreigd, af te wenden. De Engelsche consul in Japan zegt dat er geen enkele reden is .waarom de Kaji, een boompje dat veel overeenkomst heelt met een wilg, niet in Europa zou kunnen worden overge plant, en dat van de schors van dezen zeer snel groeien- den heester veel goedkooper papier kan worden ver vaardigd dan van lompen. Thormometerstand 24 Jan. Lav. 11 u. 44 gr. 25 'smorg. 7u.43gr.'smidd. 1 u.48gr.'sav. 11 u.48gr. Gemeenteraad Tan Middelburg. Zitting vau Woensdag 24 Januari. Missives gedepu teerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; adres C. Wisse; adres den Bouwmeester, Borsius van der Leijé; kre diet expertise-kosten missive commissarissen wisselbank rekening kamer van koophandel; missive schuttersraad; hegrooting beheer concertzaalproces-verhaal opneming gemeentekas; voorstel feestviering opening spoorweg; uitloting aandeel negotiatie Bellingbrug. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Conrad en Luteijn, die volgens mededeeling van den voorzitter bericht van verhindering tot het bijwonen dezer zitting hebbon ingezonden. De heer Rekker komt later. Nadat de notulen van het verhandelde in de zitting van deu 10«D dezer zijn gelezen en goedgekeurd, worden voor kennisgeving aangenomen vier missives van gede puteerde staten vau Zeeland, houdende mededeeling dat door hen zijn goedgekeurd de raadsbesluiten: a tot tijde lijke belegging van f 150,000 in leening of prolongatie door tusschenkorast van de Associatie-cassa te Amster dam; b tot beschikking over den poot voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1871; c tot onderhandsche verhuring van eenige gemeente-eigendommen, en d tot openbaren verkoop van eenige gemeentegebouwen. Vervolgens wordt door den secretaris voorgelezen een bij burgemeester en wethouders ingekomen adres van den heer C. Wirse, aannemer van publieke werken te Zaamslag, die bezwaren inbrengt tegen eene hem opge legde boete van 105 voor te late oplevering van de door hem, bij de openbare aanbesteding in Augustus jl. aangenomen waterleiding langs den noordelijken dijk de Nieuwe haven alhier, en verzoekt dat hem do volle aanneraingsom van ƒ4742 zonder korting worde uitbe taald. Op voorstel des voorzitters wordt besloten, dit adres te stellen in banden der commissie van fabricage, en do beraadslaging daarover aan te houden. Nog is ingekomen en wordt door den secretaris voor gelezen een adres van de heeren den Bouwmeester Borsius van der Leijé, scheepsbouwmeesters alhier, die het volgende te kennen geven. Met leedwezen hebben zij gezien, dat het door deskundigen uitgebraente rapport ten aanzien der te maken nieuwe brugzulk een overwegenden invloed op den raad gehad heeft, dat in zijn jongste zitting met eenparige stemmen op éen na besloten is die, brug op de door burgemeester en wet houders voorgestelde plaats, recht tegenover den toe gangsweg naar het stationsgebouw, te doen leggen. Niettegenstaande de aanwijzing door de burgemeesters van Amsterdam en Dordrecht der twee in deze zaak geheel onpartijdige deskundigen hechten adressanten aan deze enquête weinig waarde, omdat juist de deskiiD- dige uit Dordrechtde man die als oud-scheepsbouw meester over de quaestio het best kon oordeelen, niet eens in loco geweest is, en het uit de door hem overge legde teekening en de vergelijking zijner werf met die van adressanten blijkt, dat de ligging der hellingen van de wert De volharding in verband tot de nieuw te leggen brug hem niet recht duidelijk was. Voor een oogenblik willende aannemendat door het nemen van voldoende voorzorgsmaatregelen schade en rampen hij het te water laten van schepen te voorko men zijn, mag echter niet uit het oog worden verloren dat, welke maatregelen men ook neme, deze kunnen falengetuig6 het te water laten van 's rijks werf te Ylissingen van het fregatschip De Zeeuw, dat de Ton- nenbrug, welke men veilig waandeverbrijzelde; terwijl daarentegen het schip Adolf van Nassauna een halve scheepslengte te zijn geloopen, in het geheel niet verder te water wilde. Niemand, zeggen adressanten, zal toch beweren, dat op 'srijks scheepstimmerwerven geen voldoende voorzorgsmaatregelen genomen worden. In hooge mate heeft het hun bevreemddatterwijl zoowel in het voorloopig onderzoek als in de officieele enquête telkens van het nemen van „de noodige voor zorgsmaatregelen" gespi-oken wordt, deskundigen door de bedekte wijze waarop zij die aan den gemeentebouw- meester hebben medegedeeld, als het ware aarzelenja schromen die in bet op enbaar te zeggen; waaruit adressanten afleiden dat de deskundigen zeiven de aangegeven voorzorgsmaatregelen toch eigenlijk niet als voldoende beschouwen, of deze zóu kostbaar zijn dat zij gemeend hebben beter te doen di j niet te noemen, om daardoor adressanten niet zooveel te meer wapenen in banden te geven. Door het uitgebrachte rapport zijn adressanten in het minst niet aan het wankelen gebracht in hunne raeening omtrent de depreciatie hunner inrichting, en de schade en gevaren die zij zullen lijden eu waaraan zij worden blootgesteld, waaneer de nieuwe brug op de door den raad goedgekeurde plaats wordt gelegd. Zij blijven zich steeds met het genomen besluit bezwaard gevoelen en verzoeken daarom beleefd dat, bijaldien in dat besluit geen verandering kan worden gebracht, de raad l°hun en hunne opvolgers tegemoetkome in alle meerdere kosten en schade die zij in de uitoefening van hun be drijf zullen "lijden door het maken eener brugdie niet bestond tijdens het aangaan der overeenkomst van erf pacht en de stichting hunner wert; 2» op zich neme en garaudeere alle kosten en uitgaven, die het nemen van meer voorzorgsmaatregelen bij bet te water laten van schepen en anderé vaartuigen hun zullen veroorzaken; 3° speciaal voor zijne rekening neme en vrijware alle schaden, kosten, nadeelen en rampen, die als gevolgen van de nieuw te leggen brug, bij het te water laten van schepen en andere vaartuigen, aan deze zelve, of aan de brug met toebehooren, of wel aan beide zullen over komen. Bij de eenstemmigheid van de beoordeeling der enquête en de eenparigheid, op éene stem na, waarmede het raadsbesluit genomen werd, vertrouwen zij dat van de zijde van den raad geen bezwaar zal bestaan om aan bun billijk verlangen te voldoeD. Volgens het oordeel der deskundigen zijn de gevaren dan toch zóo gering en van zóo weinig beteekenis, dat het voor den raad geen be zwaar kan zijn om die risico op zich te nemen, en op die wijze lang3 deu minnelijken en zeker minst kostba ren weg het tusschen de gemeente en de adressanten gerezen geschil te beslechten. Zie verder Uadz. 6.) Algemeen overzicht Maandag zijn de zittingen der Spaansche cortes weder geopend, en terstond heeft het ministerie de nederlaag geleden tegenover de radicalen Zorillisten, die Zorilla candidaat hadden gesteld voor het presidentschap der kamer, terwijl het kabinet den president Herrera wilde behouden. Nadat de minister in een uitvoerige rede het programma der regeering had ontwikkeld, en had aan gedrongen op onderdrukking van alle politieke harts tochtelijkheid, teneinde de financieele quaestiën te kunnen behaudelen, werd eene motie van wantrouwen tegen den president Herrera voorgesteld en aangenomen met 170 tegen 122 stemmen. De heer Sagasta heeft ter stond den koning verslag gedaan van het voorgevallene, en hem het alternatief voorgesteld: óf ontbinding der kamer, óf verandering van kabinet. De koning heeft te kennen gegeven, dat hij, alvorens eene beslissing te nemen, den president van den senaat, den vice-presi dent van de cortes en de heeren Herrera, Serrano en Zorilla wilde raadplegen. De Fransche nationale vergadering heeft eergisteren het wetsontwerp cp den handel ter zee in behande ling genomenwaardoor verschillende rechten zouden worden vastgesteld, welke dien handel zeer zouden drukken. Het ontwerp vond dan ook levendige bestrij ding. Gisteren heeft bij de voorzetting van het debat de heer Johnston de regeering geïnterpelleerd, omtrent de diplomatieke onderhandelingen met de bui- tenlandsche mogendheden betrekklijk het aanhangige wetsontwerp. De ministers de Rémnsat en Pouyer Qnertier ver klaarden dat die onderhandelingen noodzakelijk moes ten plaats hebben, vóórdat de bepalingen die inliet ontwerp zijn opgenomen ,oor zekere natiën konden worden toegepast, maar dat de beslissing van de verga dering geheel onafhankelijk was van die onderhande lingen. De regeering erkende thans nog gebonden te zijn door de bestaande handels-tractaten, maar verze kerde, dat de buitenlandsche mogendheden Frankrijk gunstig gezind waren en er alle hoop bestonddat de goede afloop der onderhandelingen gelegenheid zou schenkenom aan de bepalingen van het ontwerp ter stond uitvoering te geven. Zondag moest te Ajaccio de verkiezing plaats hebben van een lid voor den generaien raad van Corsica in plaats van prins Napoleon die in October zijn ontslag had genomen als lid van den raad, terwijl op den ll/n Februari in de vervanging van den heer Abattucci moet worden voorzien. Voor de verkiezing op Zondag- was ook de heer Rouher, de oud-minister van Napoleon, candidaat gesteld, en hij heeft eene circulaire tot de kiezers gerichtdie door de dagbladen levendig is besproken. Op scherpen toon veroordeelt de oud-minister de han delingen der tegenwoordige regeering van Frankrijk ten opzichte van Corsica, en, terwijl hij wijst op de onderdrukking waaraan de provincie ten prooi is, roept hij de kiezers op, om door deze verkiezing uitspraak te doen over zekere handelingen en zekere personen. De orde en de vrijheid, die thans ontbreken, zullen terug- keeren als men strijdt voor het beginsel waarvan zijn naam het symbool is. Het Journal des débat3 noemt de taal der circulaire plat, gezwollen en scherp. De gema tigde republikeinen hadden den kiezers aangeraden om zich vr.n de stemming te onthouden, terwijl in le Patriote de la Corse door dc leden van den ontbonden gemeente raad van Ajaccio en de hoofden van de arbeidersver- eenigingen op die plaats opnieuw de candidatuur van prins Napoleon werd aanbevolen. Volgens een gisteren in het Journal ofliciel opgenomen bericht, heeft Zondag het Bonapartistisch element de zegepraal behaald, door de verkiezing van prins Napoleon. Voor de verkiezing op den llcn Februari is door het republikeinsch comité van Ajaccio de heer Savelli can didaat gesteld in eene circulaire aan de kiezers, waarin deze worden gewaarschuwd voor de logentaal der Bo- napartisten en aangemaand om door de verkiezing van Savelli de republiek te steunen, die alleen aan de wenschen van allen die de onafhankelijkheid liefhebben kan vol doen. In de laatst gehouden openbare zitting van de Prui sische kamer van afgevaardigden, op Maandag, werd de discussie over het budget voor 1872 ten einde gebracht, met uitzondering van die over de begrooting voor het ministerie van eeredienst en ouderwijs. Daar de behan deling van deze begrooting niet kon plaats hebben zoolang geen ander minister, hetzij definitief, hetzij ad interimwas benoemd, besloot de kamer haar eerstvol gende openbare zitting te bepalen op morgenen intus- schen hare werkzaamheden in de verschillende commis- siën voort te zetten. Nu de benoeming van een nieuwen minister van eeredienst heeft plaats gehad, zal de kamer wellicht nog in de gelegenheid zijn om, zooals zij wenschte, de behandeling der begrooting voor het einde van deze maand te volbrengen. Het sub-comité uit de Oostenrijksche kamer van afge vaardigden dat in de eerste plaats de resolutie van Lemberg zal onderzoeken, heeft met zijne werkzaam heden ëeu aanvang gemaakt. Hoewel door de regeering duidelijk is te kennen gegevendat zij de Gallicische quaestie wil scheiden van die der hervorming van het kiesstelsel, en het blijkt, dat Andrassy in dit opzicht aan het verlangen van de Polen wil toegeven, houdt de Duitsch Oostenrijksche partij het denkbeeld van con- nexiteit tusschen de beide quaestiën met hand en tand vast. De Neue freie Presse dringt er op aan, dat de Oostenrijksche regeering een wetsvoorstel voor verkie zingen in sommige gevallen die buitengewone maatre gelen eiscben zal aanbieden, terwijl de Gallicische quaestie in de commissie wordt behandeld, want het verband tusschen de beide aangelegenheden is volgens dat blad zeer duidelijk en behoeft geen nader betoog; de vertegenwoordiging moet voor alle eventualiteiten die door de politiek der anti-Duitschers zou kunnen ontstaan, verzekerd zijn. De Hongaarsche regeering is in de kamer van afge-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3