MDDELBURGSCHE COURANT. N° 21. 1872. Donderdag 25 Januari. Middelburg 24 Januari- Heden heeft de opening plaats gehad van de giste ren ingeleverde stembiljetten voor de verkiezing van een lid voor den Middelburgschen gemeenteraad, ter vervul ling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer m<\ P. J. Gr. van Diggelen. Ia de bus zijn 388 biljetten gevondenzijnde 1 meer dan het aantal personen die aan de stemming hebben deelgenomen. Het stembureau heeft evenwel in het pro ces-verbaal geconstateerd dat dit biljet op den uitslag der verkiezing niet van invloed is geweest. Daar geen der biljetten van onwaarde was, bedroeg de volstrekte meerderheid van stemmen 195, welke echter door niemand is behaald. Er zijn uitgebracht op de heeren Dirk Jeras M.Kz131 stemmen. F. Nagtglas102 Jonkheer mr. C. de Jonge76 F. Ermerins 36 A. de Landmeter29 W. A. baron vau Lijnden8 Mr. A. J. van Deinse2 A. M. Tak1 stem. Mr D. A. Berdenis van Berlekom 1 Jonkheer mr. A. van Reigersberg Yersluijs 1 0. van de Putte Cz1 Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tus- schen de heeren Jeras en Nagtglas. In de heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad van Middelburg is onder anderen ingekomen een adres van de heeren den Bouwmeester, Borsius en van der Leijé, scheepsbouwmeesters alhier, waarin zij andermaal bezwaren aanvoeren tegen het door den raad genomen besluit betreffende het leggen der nieuwe brug recht tegenover den toegangsweg naar het stationsge bouw. Wanneer in dat besluit geene wijziging kan wor den gebracht, verzoeken adressanten dat de raad 1° hun en hunne opvolgers tegemoetkome in alle meerdere kosten en schade die zij in de uitoefening van hnn be drijf zullen lijden door het maken eener brugdie niet bestond tijdens het aangaan der overeenkomst van erf pacht en de stichting hunner werf; 2° op zich neme en garandeere alle kosten en uitgaven, die het nemen van meer voorzorgsmaatregelen bij het te water laten van schepen en andere vaartuigen hun zullen veroorzaken; 3<> speciaal Voor zijne rekening neme en vrijware alle schaden, kosten, nadeelen en rampen, die als gevolgen van de nieuw te leggen brug, bij het te water laten van schepen en andere vaartuigen, aan deze zeiven, of aan de brug met toebehooren, of wel aan beide zullen over komen. Op voorstel van burgemeester en wethouders is met algemeene stemmen op éenna(die van den heer Snijders) besloten, afwijzend op het bovenbedoelde adres te be schikken. Vooraf was met algemeene stemmen op èen na verworpen een amendement van den heer Snijders, strekkende om burgemeester en wethouders uit te noodigen, om der billijkheids wil, met meergenoemde firma in overleg te treden omtrent de grootte der kosten van voorzorgdie zij bij eventueel te water laten van hare schepen zou moeten maken, en daarna eenig voor stel tot tegemoetkoming daarin aan den raad te doen. Een adres van C. Wisseaannemer te Zaamslaghou dende verzoek om kwijtschelding van hem opgelegde boete, ten bedrage van 105, voor te late oplevering van de door hem aangenomen waterleiding langs den noordelijken havendijk alhier, is gesteld in handen der commissie voor fabricage en de beraadslaging daarover mitsdien aangehouden. Daar den 1« Maart a.vermoedelijk de opening van den spoorweg van Goes tot Middelburg zal plaats hebben is het burgemeester en wethouders volgens inededee- ling des voorzitters, voorgekomen dat het wenschelgk is die voor deze gemeente zoo hoogsLbelangrijke ge beurtenis waardig te vieren. Het bestuur der Vereeni- ging „Uit het volkvoor het volk" heeft zich daartoe in betrekking gesteld met burgemeester en wethouders, en op hunne uitnoodiging een voorloopig programma overgelegd, hetwelk binnen kort zal worden verspreid. Burgemeester en wethouders achten het den plicht van den raad, om de pogingen der genoemde Vereeniging te ondersteunen, maar buitendien wenschen zij een blijk te geven van waardeering aan allen die op eeniger- lei wijze hebben medegewerkt aan het tot stand komen van onzen spoorweg. Zij willen daartoe een officieel diner aanbieden aan verschillende autoriteiten en onder anderen uitncodigen de ministers vanbinnenland- sche zaken en van financiën, den commissaris des konings en de leden van gedeputeerde staten van Zee land, eenige hooge ambtenaren bij de spoorwegen enz., terwijl ook aan andere personen, evenals aan de leden van den raadgelegenheid zal gegeven worden tot deel neming voor eigen rekening. Zij stellen daarom voor, bun voor de bedoelde feestviering een krediet van 1000 toe te staan en tevens van de provincie, die bij de opening van den spoorweg te Goes eene toelage van 2000 heeft verleendeene bijdrage te vragen van minstens gelijk bedrag als destijds is toegestaan. Voorts verzoeken zij machtiging tot benoeming eener commissie voor de feestviering. Zonder hoofdelijke stemming is dit voorstel aangenomen. Bij de uitloting van een der drie nog niet uitgeloote aandeelen in de negotiatie voor de verwijding der kaai muren bij de Bellingbrug is getrokken n°. 7zoodat thaus nog overblijven de n°®. 2 en 16. Van deze en de verder behandelde zaken geven wij in een volgend noinrner het gewoon verslag. Wij vernemen dat de inschrijvingen voor de oprichting van een monument te Brielle in deze gemeentemet twee gitten uit het eiland Noord-Bevelandna aftrek van drukloonen, adverteutiekosten enz., zuiver hebben opgebracht de som van 235. De tweede kamer zal vermoedelijk tegen de helft der volgende maand bijeengeroepen worden tot hervatting barer werkzaamheden. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 24en December 1871houdende goedkeuring der overeen komst, betrekkelijk eene ruiling met de gemeente Leeuwarden van perceelen in die gemeenta; de wet van den 24<n December 1871, houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkoop van een parellel-weg ten zuiden van het stations-terrein te Leeuwarden aan J. J. van der Geest, onder Huizum; en de wet van den 24" December 1871houdende goed keuring der overeenkomst betrekkelijk den onderhand schen verkoop van een perceel grond aan de achterzijde van het station te Assen aan de gemeente Assen. Benoemingen en besluiten. waterschappen. Benoemdtot beheerder van den pol der Nieuw Sabbinge, provincie Zeeland, J. van Damme; in het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Burgh en Westland, tot voorzitter J. M. de Glop- per en tot leden W. Beije en G. A. de Kater; in dat der waterkeering van hetcalamiteuze waterschap Nieuw Bom- menede, tot voorzitter K. Hocke Hoogenboom en tot leden J. van der Bijl en T. C. Kohier; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze water schap Bruini8se, C. Hage; in dat der waterkeering van het calamiteuze waterschap Stavenissetot voorzitter C. Dorst Lz., en tot leden A. van der Slikke en J. Tuyn- man Dz.; in dat der waterkeering van het calamiteuze waterschap Oost-Bevelandtot voorzitter G. J. van den Bosch en tot lid J. van der Werff; in dat der waterkee ring van den calamiteuzen polder Willem-Anna, tot voorzitter A. Meijaard en tot leden J. Weststrate en M. Bruinooge; in dat der waterkeering van den calami- teuzen polder Vliete, tot voorzitter A. van Leeuwen en tot leden J. L. Kluyt en A. Meulenberg; in dat der waterkeering van het calamiteuze waterschap Tien hon derd en Zwartetot voorzitter J. de Bruyne, te Cadzand, en tot leden J. Risseeuw Jz. en J. de Hulln Jz.; in dat der waterkeering van den calamiteuzen polder Adornis, provincie Zeeland, tot voorzitter J. de Bruyne, te Nieuw- vliet, en tot lid J. du Bois; in dat der waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong-Breskens, provincie Zeeland, tot voorzitter A. Luteyn en tot leden J. von Male Jz. en P. Leenhouts Pz.; in dat der water keering van den calamiteuzen Hoofdplaatpolder, tot voorzitter C. F. Serrarens en tot leden J. B. Temmer man en J. B. Tasin dat der waterkeering van den calamiteuzen polder Stad-Philippine, tot voorzitterV. N, Voerman en tot lid J. B. Snoeck; in dat der waterkee ring van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteuzen polder Borssele, tot voorzitter L. Rot tier en tot leden H. A. Ha genJ. Bruinooge en A. Leys; in dat der waterkeering van het calamiteuze waterschap Waarde, tot voorzitter M. Pieper en tot leden C. Dijl en F. Kole; in dat der waterkeering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse tot voorzitter D. Polderman en tot lid A. Hartog Sz. Onderwijs. Uit Roermond wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche courant gemeld, dat de heer Happekotteleeraar aan de rijks hoogere burgerschool aldaar, door de Duitsche regeering is uitgenoodigd om zich te belasten met de organisatie van het onderwijs in een gedeelte van den Elzas, en dat hij die opdracht heeft aangenomen. Kerknieuws. De heer J. D. Sigal predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente van Lage Zwaluwe, heeft de be roeping tot predikant bij die gemeente te St. Laurens aangenomen. Marine en leger. In de Staats-courant van heden brengt de minister van marine, met vermelding der voorwaardenter kennis van ongehuwde Nederlandersbeneden den ouderdom van 30 jaren die in het bezit zijn van het diplomabe doeld in art. 16 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n». 59)dat zes artsen zonder nader examen als officieren van gezondheid 2e klasse bij den geneeskundigen dienst der zeemacht kunnen geplaatst worden, mits zij zich voor den tijd van acht jaren bij den dienst verbinden. Door den directeur en kommandant der rijks-marine werf te Hellevoetsluis werd eergisteren het besluit voorgelezen, waarbij aan bij na alle werklieden vau de verschillende rangen verhooging van dagloon wordt toegekend. Gemengde berichten. Het stoomschip Prins van Oranje heeft de van Java aangebrachte lading in zeer goeden staat gelost, is den 13efl Januari verhaald naar het gouvernements droogdok te Willemsoord, dat door hen minister van marine was afgestaan. Het schip is schoongemaakt en geschilderd, en den 20f° Januari weder aan de ligplaats in de Buitenhaven teruggekomenwaar thans de steen kolen en de gereedliggende ladiDg worden gescheept. Het vertrek naar Java is bepaald op den 3" Februari. Alle hutten D klasse B zijn reeds besproken. Uit Kuinre, bij Zwolle, wordt van 21 Januari gemeld: „In en rondom onze haven zit nog zooveel ijs, dat ons beurtschip zijne gewone wekelijksche reis naar Amster dam binnendoor over Blokzijl moest doen, waar de haven reeds sedert eenige dagen vrij is van ijs. Naar wij ver nemen is het te Lemmer nog veel erger. Zoover het oog reiktziet men daar in zee niets anders dan ijs. Deze opeenstapeling is toe te schrijven aan de zuide lijke winden, welke wij in den laatsten tijd gehad hebben." Ter belooning van de dienstendoor de genees- heeren Jenner en Gull aan den prin3 van Wales bij zijn

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1