MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 18. Maandag 1872. 22 Januari. Middelburg 20 Januari. In het bij de Staats-courant van heden behoorende tweede bij voegsel is opgenomen een tabel van het ver keer en de opbrengst van de kantoren van de rijkstele graaf gedurende het jaar 1871. Daaruit blijkt dat zijn verzonden 1,468.070 en ontvangen 1,479.450 betaalde berichten. De opbrengst van het binnenlandsch verkeer bedroeg f 367,969.02, die van het internationaal verkeer f 205,926.02; de opbrengst van 270,9Ï2 doorgezonden berichten was bovendien f 81,336.12^zoodat het alge meen totaal 655,231.16.1- is. De opbrengst van de in Zeeland gevestigde kantoren was als volgt: Breskens 400.90; Bruinisse f 883.02; Goes f 2,014.57; Hansweert f 739.57; Hulst 475.08; Middelburg 4,956.591; Neuzen 1,387.981Oostburg f 238.88; Sluis 420.90Tholen 419.83; Veere (den 15«q October jl. geopend) f 115.29; Vlissïtfëefi^.666.70; West-Schouwen (vuurtoren) 31.42 en Zierikzee f 2,906.54. De kiesvereeniging Burgerplicht, te Amsterdam, heeft eergisteren, na belangrijke discussie, met 62 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel der commissie van bestuur tot het indienen van een adres aan de tweede kamer met verzoek in de zaak Janssen eene duidelijke conclusie te nemen, uitsprekende de wenschelijkheid van herstel, zooveel doenlijk, van bet onrecht, den gewezen kapitein Janssenblijkens het rapport der kamer-commissie, aangedaan. Door het Nederlandsche consulaat-generaal in Brazilië is de heer dr.- J. Mendez da Cruz Guimaraes jr. aange steld tot zijn vice-consul te Ceara. Staats-cour Benoemingen en besluiten. belastingen. Uit 's rijks dienst ontslagen de ontvan ger der directe belastingen en aecijnsen te Schagen o. a. (Noord-Holland) W. T. de Jongh van Arkel. Kerkuieuws. Het klassikaal kerkbestuur van Breda heeft als onge grond afgewezen de aanklacht tegen den kerkeraad te Moerdijk ingediend, wegens het nemen van een besluit om den toegang tot bet avondmaal te weigeren aan allen die zich schuldig maken aan het verrichtén van arbeid op den Zondag. Eerde toepassing van dit besluit zou grond tot eene aanklacht kunnen opleveren. Marine en leger. De Mai major aan boord van Zr. Ms. stoomschip Het Loo, gisteren van de reedo van Texel naar de Kust van Guinea vertrokken, bestaat uit den kapitein-luitenant ter zee C. A. B. D. Rijk, kommandant; den luitenant ter zee 1* klass K. W. E. von Leschen, eerste officier; de luitenants ter zee 2e klasse A. F. J. Frackers, A. J. Krabbe en F. J. Beekmanden officier van gezondheid 2e klasse K. G. F. Sloos en den officier van administra tie 2e klasse W. K. Lenting. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft eergisteren de volgende vonnissen uitgesproken Jacob Meijer, oud 26 jaren arbeider te Domburg was beklaagd dat hij den 7en November jl. M. Baart in diens woning te Domburg moedwillig heeft mishandeld. Voorts dat hij bij die gelegenheid tot den veldwachter Biom beleedigend gezegd heeft: „BI,wie heeft jou geroepen? Laat eens los, dan steek ik jou en allen om ver!" en tot den waarncmenden burgemeester Geschiere, dien hij midderwijl trachtte te schoppen„Lamme blik heb sch..aan jou, al ben jij dienstdoend burgemeester 1" Hij is schuldig verklaard aan het moedwillig toebren gen van slagen en stootenwaardoor geen ziekte of be letsel om te werken is ontstaanbeleediging met woor den en dreigementen jegens een bedienend beambte en jegens een magistraatspersoon in de waarneming hunner bediening, en onderaanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, twee geldboeten ieder van ƒ8 en in de kosten. Jan van Oosten, oud 11 jaren, als wees verpleegd in het armhuis te Domburg en Pieter Wisse, oud 9 jaren, mede wonende te Domburg, waren beklaagd van diefstal met buiten- en binnenbraak en inklimming, den 21e" October jl. gepleegd in het toen niet bewoonde bad hotel te Domburg. De eerste beklaagde heeft met een klomp achtereenvolgens van een buitenraam en twee binnenramen eene ruit stukgeslagen en begaf zich met zijn makker door de hierdoor ontstane openingen, totdat zij eindelijk, na eene deur opengedraaid te hebben, kwa men in een vertrek waarin zich verschillende voorwerpen bevonden, welke zij vernielden of beschadigden en deels medenamen, zooals inktkokers, koperen kettinkjes, een zeeptobbetje, een peperfiêschje en dergelijke; een •^pendule hebben zij opengebroken cn de wijzers van de plaat afgerukt; uit een andere pendule hebben zij de bel weggenomen; de koord waaraan een spiegel hing heb ben zij trachten door te snijden na vooraf twee stoelen aan elkander gebonden te hebben enz. De schade, door een en ander veroorzaakt, is op ruiui f 50 begroot. Den eersten beklaagde was bovendien ten laste gelegd, dat bij den 5«" Januari 1871 ten nadeele van zijne tante L. van Oosten 20 centen ontvreemd en zich toegeëigend heeft. Beide beklaagden zijn schuldig verklaard aan diefstal door meer dan éen persoon in een ter bewoning geschikt huis door middel van inbraak en inklimming; de eerste beklaagde bovendien aan het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerende goederen en eenvou- digen diefstal, alles gepleegd met oordeel des onder- scheids, wat het eerstgenoemde föit betreft onder ver zachtende omstandigheden. De eerste beklaagde is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en f&.5 0 boete; de tweede tot 6 dagen gevangenisstraf, alsmede beide in de kosten. Jacobus Montenari, tapper alhier, was beklaagd dat hij in den voormiddag van den 18«n November jl. op de openbare straat alhier zich in kennelijken staat van dronkenschap heeft bevonden, burengerucht heeft verwekt en zich tegen de politie-beambten Tazelaar en Straater, die hem in verzekerde bewaring wilden nemen, heeft verzet. Eerstgenoemden heeft hij bij de sabel schede gegrepen en beleedigend tot hem gezegd: „je bent een schoft!" en de laatstgenoemde is met hem gevallen, tengevolge der pogingen van den beklaagde om zich los te rukken. Hij is bij verstek aan de verschillende hem ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en veroor deeld tot drie geldboeten: een van /5.50 en een van f 3, ten bate der gemeente Middelburg, en een van f 3, alsmede tot 14 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Abraham Yerduijn, oud 57 jaren, werkman te Breskens, was beklaagd dat hij zich den 7<*n December jl. feitelijk en gewelddadig heeft verzet tegen den veld wachter Adriaansen toen deze in de woning van den herbergier en winkelier P. de Vuijst een van moord verdachten persoon wilde arresteeren en hem aange grepen bij de kleeren getrokken en stooten toegebracht heeft. Hij is schuldig verklaard aan het, zonder wapenen en zonder kwetsuren te veroorzaken, toebrengen van slagen aan een bedienend beambte in de waarneming van zijn dienst, en veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, benevens in de kosten. Pieter de Winde, smid te Breskens, was beklaagd dat hij in den nacht van 24 op 25 November jl. burenge rucht verwekt en zich vervolgens verzet heeft tegen de bedienende beambten in functie Adriaansen en Goeman door hunae kleeren te scheuren, hen te slaan enz. Hij is aan de hem ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en veroordeeld tot eene geldboete van ƒ5.50, ten bate der gemeente Breskens, en 15 dagen gevange nisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaanalsmede in de kosten. Wouter de Leeuw, machinist te Ylissingenwas beklaagd dat hij den 17e° Novmber jl. eene proefkraan heeft geopend van den ketel eener stoomheistelling. Hierdoor spoot het kokende water tegen W. Mol, die zich bij den ketel stond te droogen en dpor deze hande ling van den beklaagde brandwonden bekwam. De beklaagde gaf op, dat hij de proefkraan heeft opengezetom te zien hoeveel water nog in den ketel was, en het ongeval niet is ontstaan door moedwil zijnerzijds. In overeenstemming met het requisitoir van het open baar ministerie heeft de rechtbank hem schuldig ver klaard aan het door onvoorzichtigheid en achteloosheid doen ontstaan van kwetsuren, en veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf, eene geldboete van f 8 en in de kosten. Sander Lommers, oud 47 jaren, en Joost Neder- hand, oud 51 jaren, sjouwerlieden alhier, waren be klaagd dat zij den 28 November jl. te zamen en in vereeniging van het terrein bij het spoorwegstation alhier arglistig twee vierkante paaltjes hebben wegge nomen en zich toegeëigend. De beklaagden beweerden het hout op den publieken weg gevonden te hebben Zij zijn schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, en, met aanneming van verzachtende omstandighedenver oordeeld ieter tot 6 dagen gevangenisstrafalsmede in de kosten. Den 7cn December jl. zijn van de op het strand aan de Nieuwesluis onder Breskens aangebrachte goe deren, afkomstig van de aldaar gestrande Russische bark Augustaeenige voorwerpen ontvreemd. Dienten gevolge stonden verschillende personen voor de recht bank terecht, die allen, bij tien verschillende vonnissen, zijn schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstalte weten 1° Cornelia Verduijn, oud 37 jaren, werkvrouw, en haar man Johannes Rieteco, oud 49jaren, arbeider, beide te Breskens, de eerste wegens het arglistig weg nemen van een spiegel veroordeeld tot 14 dagen, de tweede ter zake van medeplichtigheid aan dien diefstal veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf, door beide in eenzame opsluiting te ondergaan. 2° Rachel Ekelsoud 22 jarendienstbode te Bres kens, wegens het arglistig wegnemen van drie tafelbor den veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstrafin een zame opsluiting te ondergaan. 3» Pieter Haakoud 45 jarenarbeider te Groede, wegens het arglistig wegnemen van een stuk tuigleer veroordeeld tot dezelfde straf. 4.0 Elisabeth Kwast, oud 19 jaren, arbeidster te Breskens, wegens het arglistig wegnemen van een schaaltje en drie borden veroordeeld tot dezelfde straf. 5° Suzanna Boekhout, vrouw van J. Jonkmans, oud 55 jaren, arbeidster te Breskens, wegens het arglistig wegnemen van zeven tafelborden veroordeeld tot de zelfde straf. 6° Johannes Deuninkond 37 jarenarbeider te Breskens, wegens het arglistig wegnemen van een blik ken kan, half gevuld met 10 liters petroleumveroor deeld tot dezelfde straf. 7" Magdalena van de Lijke, oud 20 jarenarbeidster te Breskeus, wegens het arglistig wegnemen van twee borden en een melkkan veroordeeld tot dezelfde straf. 8° Janna Cornelis, vrouw van P. Kemel, werkster te Breskens, wegens het arglistig wegnemen van een koperen lantaren met beugelseen vleeschschotel, een schaal, een tafelbord en 3 a 4 kilogram boter, veroor deeld tot dezelfde straf. 9° Elizabeth Joris, oud 30 jaren arbeidster te Bres kens, wegens het arglistig wegnemen van twee schilde rijen met vergulde lijsten en een houten emmer veroor deeld tot dezelfde straf. 10o Adriana de Geijter, oud 54 jaren, arbeidster te Breskens, wegens bet arglistig wegnemen van een hou ten waschbak veroordeeld tot dezelfde straf. Koloniën. Volgens een telegram uit Batavia van 18 dezer hebben op Java zware overstroomingen veel schade aangericht. Men meldt uit Buitenzorg aan de Java-Bode, dat

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1