MIDDELBURGSCHE COURANT. r in. Vrijdag 1871 19 Januari. Middelburg IS Januari. De eerste kamer heeft heden het Sumatra-tractaat na eenige beraadslagingen met eenparige stemmen aange nomen. Het wetsontwerp tot amortisatie van tien raillioen werd aangenomen met 28 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren HeinBorsiusPrins, Viruly, Duijmaer van Twist en Fransen van de Putte. De kamer is daarna op reces gescheiden. Ook de gemeenteraad van Gorinchem heeft besloten aan de tweede kamer een adres te zenden tot behoud van de arrondissements-rechtbank, die volgens de ontwor pen nieuwe rechterlijke organisatie opgeheven zou wor den. Bij koninklijk besluit zijn de volgende regelen ge steld betrekkelijk het toekennen van premiën voor het achterhalen van sluikerijen en sluikers in zake der in- en uitgaande rechten en accijnsen. Voor elke aanhaling van gedistilleerd boven 30 pet. op bekende personen, wegens invoer zonder aangifte, verboden nederlaag of ongedekt vervoer, wo?dt aan de ambtenaren, die de overtreding hebben achterhaald, een premie toegekend van 25 cents per liter, en voor elke aanhaling van zout of zeep een premie van 10 cents per 5 kilogrambeiden tot een maximum van f 10. Voor aanhalingen op onbekenden worden die premiën tot de helft toegekend! De provinciale inspecteurs zijn bevoegd om boven voormelde premiën een van f 10 toe te kennenwanneer blijkt, dat de ambtenaren buitengewone uitgaven heb ben moeten doen om de overtreding te achterhalen. Behalve deze premiën wordt aan de ambtenarendie de bekeuring hebben gedaanf 5 toegekend voor ieder deswege veroordeeld persoon en f 10 bij veroordeeling van mannelijke sluikers boven de 18jaren, indien de overtreding tusschen het ondergaan en het opgaan der zon is geschiedt en tevens meer dan 5 liter gedistilleerd of 10 kilogram zout of zeep is opgebracht. De minister van financiën kan een premie van hoog- tens f 50 toekennen voor het ontdekken van een fabriek van accijns-goederen van welker bestaan geen aangifte was gedaan; van misbruik van toegekenden vrijdom van accijns ten nadeele der schatkist, of van heimelijken uitslag van goederen uit particulier entrepot. Als de hier voren bedoelde fabriek in werking wordt gevonden, kan de premie 100 bedragen. Voor het krachtens bevel van het openbaar ministerie aanhouden en opbrengendoor daartoe bevoegde ambte naren, van sluikers, die binnen dit rijk geen vaste woonplaats hebben, tot toepassing van gevangenisstraf, wordt f 5 toegekend voor ieder opgebracht persoon. De premie kan,-in bijzondere gevallen, door den minister tot f 10 worden verhoogd. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 24« December jl. tot onteigening ten behoeve van het verbreeden en verdiepen van de Leest en Noorder Ede- wegBloothet Kattendiep en de Groote Hondelaansloot in het waterschap Oldambt, en tot oneigening ten behoeve van den aanleg van een weg langs de buiten haven van Dirksland. Benoemingen en besluiten. eeretebkenen. Vergunning verleend aan dr. P. O. Brondgeest, lector in de geneeskunde en practiseerend geneesheer te Utrecht, tot het aannomen en dragen van het herinneringskruis voor vrijwillige verpleging van gewonde krijgslieden gedurende den oorlog van 18701871 en van de versierselen van ridder der orde van den Zaehringer leeuw lc klasse, hem door Z. K. H. den groothertog van Baden geschonken. Kerknieuws. Tor voorziening in de vacature van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Groningen is een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren J. W. Felix te Utrechtdr. G. J. van der Flier te Heem stede en J. P. Nonhebei te Middelburg. Het kies-college der Nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam heeft ter vervulling van de vacature, voortdurende door het bedanken van den heer Hogerzeil te Driebergen, het volgende drietal samenge steld: J. P. Nonhebei te Middelburgdr. G. J. van der Flier te Heemstede en W. J. Immink te Hollum. Mariüo en leger. Het contingent militairen, dat dit jaar naar Oost- Indië zal worden gezonden, is vastgesteld op 1150 man; daaronder zullen worden begrepen 165 man voor het wapen der artillerie en 140 voor dat der cavalerie. Dien tengevolge is de overgang van onderofficierenkorpo raals en soldaten van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië werd opengesteld. Naar West-Indië zullen in dit jaar geen suppletie-troepen worden uitgezonden. Kolouiöii. De gouverneur-generaal va£ Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen gnomen. (Javasche courant van den 5cn December.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den 1*" commies bij de algemeene rekenkamer C. R. van. der Meer en aan den gezagvoerder van het recherche-vaartuig te Sama- rang "W". ter Haar. Ontslagen: uit 'slands dienst, de geschorste op zichter 2e klasse bij den wai£rstaat 3. J. de Kort; uit 's lands dienst, de geschorste leerling-telegrafist N. Th. van der Tak. Benoemd: tot vice-president van den raad van justitie te Batavia, de advocaat-generaal bij het hoog gerechtshof van Nederlandsch-Indië mr. C. G. Hultman; tot substituut-officier van justitie te Batavia de substi tuut-officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang- mr. C, A. Granpré Molière; tot secretaris der residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneode ambtenaar op nonactiviteit H. G. Maks. Belast: met de waarneming van den civielen genees kundigen dienst in de residentie Probolinggo, de genees heer aldaar A. M. Arends. departement yan oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, aan den officier van gezondheid eerste klasse H. J. Alken. Ontslagen: eervol uit Zr. M*. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioende kapitein der infanterie R. P. M. van Alderwerelt. Belast: met de waarneming der betrekking van hospitaalmeester bij het garnizoens-hospitaal teSalatiga, de militaire ambtenaar tweede klasse F. S. Schottelink. Gesteld: ter beschikking van den kommandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indië, de militaire ambtenaar derde klasse B. E. H. Jansen. Geplaats tinfanterie, als adjudant bij het 13e ba taljon, de 1° luitenant J. Kesler, van het korps. Overgeplaatst: gewestelijke en plaatselijke staf, als adjudant bij den kommandant der 3« militaire afdee- ling op Java, de 1« luitenant-adjudant L. L. Bedet, van het 13e bataljon infanterie. Infanterie: bij het 5e bataljon, de le luitenant W. P. Stutterheim, van het 16e bataljon. (Javasche courant van den 8e° December.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den resident van Pekalongan R. J. W. Mac Gillavry. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen eerste hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Macassar G. F. Seeman; op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wacht geld, de pakhuismeester te Bezoeki H. Grieve. Benoemd: tot resident van Pekalongan, M. H. J. Kollmann, laatstelijk directeur van binnunlandseh be stuur. Ontslagen: bij het boschwezeu op Java en Madura, uit zijne betrekking, de geschorste opziener 2« klasse J. C. C. Bremer. B e n o e m dtot opziener 2e klasse, de opzien er 3e klasse J. G. C. Kohier: tot opziener 3e klasse H. J. te Mechelen. Overgeplaatst: uit het boschdistrict Toeban- Bodjonegoro naar de residentie Soerakarta, de opziener 3C klasse C. J. F. Speet. Ontslag e n: wegens ziekte, eervol, uit zijne betrek king, de tweede hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Malang (Pasoeroean) J. van Eek. Benoemd: bij de afdeeling telegraphie, tot leerling telegrafisten, E. S. Loman, H. Bol en F. C. Balkema, met bepaling dat zij worden werkzaam gesteld bij het telegraafkantoor te Weltevreden; A. J. F. Fagnotti, A. J.Pareira, R. W. Paréira, J. L. W. G. Koek en J. A.de Bruin, met bepaling dat zij worden werkzaam gesteld bij het telegraafkantoor te SoerabaijaL. H. C. Mente, met bepaling dat hij wordt werkzaam gesteld bij het telegraaf kantoor te Kediri, en C. Veer, met bepaling dat hij wordt werkzaam gesteld bij het telegraafkantoor te Djokjokarta. Gemengde berichten. De diefstal van geld uit een spoorwagon te Ro- zendaal heeft een geval van fraude aan den dag ge bracht. De vier ontvreemde maar teruggevonden zakken hielden in 137,920 francs^ en in den wagon werd nog 90,000 francs gevondenzoodatdaar de geheele som slechts voor 56,000francs was gedeclareerd, de afzender nog 4000francs extra vracht zal moeten betalen wegens te geringe aangifte. v In de werkplaats van den heer F. Kloos te Kinder dijk was men eergisteren bezig den bok te verzetten waarmede men de zware ijzeren sluisdeuren, die aldaar gemaakt worden, overeind zet. Door een onvoorzien toeval valt de bok neer en treft twee arbeidersdie op een der deuren bezig waren met klinken, zoodanig dat den een bet hoofd geheel verbrijzeld werd, terwijl de ander in groot levensgevaar verkeert. Beiden zijn hoofden van talrijke huisgezinnen. Nadat de dierentemmer Mc. Carthy door de leeu wen te Rochdale was verslondenonving de eigenares der menagerie aldaar van zekeren Tom King het ver zoek, diens plaats te mogen innemen. De eigenares Rosine Manders, antwoordde, dat zij na het voorgeval lene vast besloten had geen menschen meer in de hokken van wilde beesten toe te laten. De curatoren der Edinburgsche hoogeschool hebben geantwoord op een aantal verzoekschriften van dames dat vrouwelijke studenten afzonderlijke collegiën konden bijwonen voor een geheele medische opleiding, maar geen graden konden verkrijgen. Evenwel zouden aan vrouwen, evenals door de hoogeschool te Londen geschiedde, na voldoend examen „certificaten van be kwaamheid" verstrekt worden. Op den Palatijnschen heuvel te Rome is op 11 dezer een zeer fraai marmeren vrouwenbeeld opgegraven. Hoofd en armen ontbreken en evenzoo de rechtervoet. Dit maakt het moeilijk te gissenwat het beeld voor stelt, maar algemeen acht men het een belangryk over blijfsel van oude kunst. Het is vervaardigd in meer dan natuurlijke grootte. Jl. Zaterdag werd van de heeren Simons c°. te j Renfrew een stoomschip van geheel nieuwe constructie te water gelaten, dat voor rekening van het gouverne ment van Canada is gebouwd. Het is een schroefstoom- schip en tevens een baggermolenen bhstemd om de rivieren en havens van Noord-Amerika op een goede diepte te houden en wel op eenvoudiger en minder kost- bare wijze, dan tot nu toe geschiedde. Het schip stoomt I naar de plaats waar de moddermolen moet werken. Na j aan de boeien te zijn gemeerd, worden debaggerbeugels

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1