MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 1872. 18 Januari. r 15. Middelburg 17 Jauuari. In de zitting der eerste kamer van heden werd het tractaat met Engeland tot afstand van de Kust van Guinea nogmaals door den minister verdedigd, en door verschillende sprekers werd gerepliceerd. De kamer heeft het tractaat aangenomen met 29 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren: Bartsen, Messchert van Vol lenhoven RijckevorselHuijdecoper, van Rhemen en van Bij landt. De opbrengst der rijksmiddelen bedroeg in het jaar 1871 f 77,637,467.68, of f 3,882,005.18 meer dan de raming en f 1,954,840.86 meer dan de opbrengst over 1870. v In de Staats-courant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 3en December jl.tot af^en overschrijving van het Ie op bet II0 hoofdstuk der be grooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1870, vastgesteld bij de wetten van 7 December 1869 (Staatsblad n°. 204 en 205). Met genoegen ontwaren wijdat het votum van wan trouwen, 't welk de heer Kappeyne op 2L December jl. in de tweede kamer uitsprak, en dat zoowel in als buiten de kamer veel opzien heeft gebaard, thans meer en meer een onderwerp van beschouwingen in de pers begint te worden. Heden komt ons b. v. weder een naar aanleiding daarvan zeer goed geschreven artikel van de Zutphensche courant onder het oog, waarvan wij met een paar woorden den verkorten in houd teruggeven. De verklaring van den heer Kappeyne heeft meer beteekenis dan op het eerste oogenblik wel schijnt; .want daar het plan tot amortiseeren eigenlijk van den heer Thorbecke is uitgegaan, zoo werd door het bekende votum van wantrouwen eigenlijk niet de heer Blussé maar wel de minister van binnenlandsche zaken getroffen. De sensatie, die door de verklaring van den heer Kap peyne verwekt iskwam vooral daaruit voortdat meu thans duidelijk heeft ingezien dat de verhouding tus schen kamerleden en ministerie niet is zooals zij behoort te zijn. Tot nogtoe hadden die liberalen, welke niet met het ministerie ingenomen zijn hunne afkeuringen onder opvolgende vleiende complimenten of zeer onbe stemde uitdrukkingen verborgen, totdat bij de behan deling der amortisatie-wet de heer Kappeyne met zijne verklaring optrad, die wel wat kras was en daarom ook de verhouding tusschen het ministerie en sommige leden sterk kenmerkte. De liberalen hebben overigens reden tot ontevredenheid, daar het ministerie, hoe weinig het ook met 28 Februari van het vorige jaar op zijn kader had, zich [toch nog meer voorgesteld had dan het volbrengen kon of wilde; noch van de verbete ring van het defensiewezen noch van de herziening van het belastingstelsel is iets gekomen. Het votum van den heer Kappeyne moge om de open hartigheid te prijzen zijn, maar voorzichtig is het niet en uit politiek oogpunt te betreuren. Want ofschoon de heer Thorbecke, hoewel nog kras voor zijn jaren, te oud wordt om de teugels van het bewind in handen te houden, had de heer Kappeyne moeten bedenken, dat zoolang hij nog op het staatstooneel verkeeren kon, het voor geen liberaal man raadzaam is in zij n schoenen te staan. Dit kabinet den oorlog te verklaren, voordat men met zijne vrienden een ministerie kan samenstollen en een programma gereed heeft, getuigt geenszins van staatsmanswijsheid. De heer Jonckbloet heeft in de zit ting van 13 November jl. terecht gezegd: ik zou mij onverantwoord achten, indien ik mij vijandig plaatste tegenover dit kabinet en medewerkte om het af te breken. De Zutphensche courant besluit haar artikel aldus „Afbreken van dit kabinet is meer dan onraadzaam. Niet alleen omdat men de onvruchtbare stagnatiën der laatste jaren wederom met eene zou vermeerderenmaar ook omdat ten volle het bewijs moet geleverd worden dat dit ministerie onmachtig is om de drie aangekon digde groote vraagstukken tot oplossing te brengen. Eerst dan zal de tijd gekomen zijD voor het zooge naamde jonge Holland. Tot zoolang wachte het. n de eerste plaats om zichzelven niet noodeloos van mede. standers.te berooven, maar in de tweede plaats om bij het ..gTDöte "publiek een goeden dunk te verkrijgen. Ka binet-bestormers staan in den regel slecht aangeschre ven en de meening alsof er twee soorten van liberalisme bestaan moet niet versterkt, maar veeleer uitgewischt worden. „De liberale partij late het votum van wantrouwen van mf. Kappeyne geheel voor zijne rekening en be- schouwe het desnoods als een geheel op zichzelf staand feit. Doet' zij dit nieteene coalitie der kerkelijke par- "Erferf' en hare medestanders mocht dan de politieke at mosfeer eens voor geruimen tijd geheel bederven." Benoemingen en besluiten. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Wormerveer jonkheer H. A. van Foreest, thans directeur van het postkaotooor te Haarlemmermeer. KOLONiëN. Benoemd tot apotheker 3e klasse bij den militairen geneeskundigen dienst in Nederlandsch- Indië, de voor die betrekking opgeleide kweekelingen der pharmacie D. L. Pey en T. W. van Vogelpoel. Onderwijs. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 16« Januari jl., zijn de hoofdonderwijzers K. J. Razelius, H. Colpa, W. Briel, L. Franken, J. van den Bos, C. Wegenaar en G. Oostergetel, en de hulponder wijzers O. W. Mulder, L. H. Verboog en L. de Pagter gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiëom te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. Kerknieuws. Uit het vroeger vermelde viertal predikanten is heden avond door het kiescollege der Nederduitsche her vormde gemeente alhier beroepen de heer d>\ G. J. Vos, te Goes. Marine en leger. De Staats-courant van heden bevat den nominatieven staat van hoofd- en verdere officieren, die bij 's konings besluit van den 13«» Januari jl. voor het jaar 1872 tot leden en plaatsvervangende leden van de militie-raden in de onderscheidene provinciën benoemd zijn. In Zeeland zijn benoemd: tot lid de majoor van den Brandeler, provinciale adjudant in Zeeland, en tot plaatsvervangend lid de kapitein vanWinsheym, van het 3e regiment infanterie, beiden te Middelburg. Gemengde berichten. De gemeenteraad van Tilburg heeft in do Zuid Oos- ter spoorwegmaatschappij deelgenomen voor f 480,000; alzoo voor evenveel als Nijmegen, 'sHertogenbosch gaf 120,000. Oss en de andere gemeenten zullen waarschijn lijk mede niet achterblijven. In ieder geval is nu reeds meer dan de helft van het benoodigde kapitaal alleen door drie gemeenten genomen. Arnhcour.) Als eene bijzonderheid wordt uit Ameide gemeld, dat dezer dagen in den hoogen ouderdom van 102 jaren en 8 maanden U Zijderveld (gemeente Everdingen) is overleden Arie \~erhoef. Slechts 8 dagen vóór zijn dood gevoelde hij ziet een weinig ongesteld, en had dikwijls te kennen gegeven dat hij nooit ziek was geweest. Het Utrecatsch dagblad verneemt, dat het drij vende paardenvel van den heer Lent uit Keulen dit jaar ook NederUnd zal bezoeken. De heer le Beuker deelt in het Handelsblad van Antwerpen het volgende mede: „Door de hevige en schielijk ingevalen vorst, in den nacht van 78 Decem ber jl., hebbende fruitbooinen en vele andere uitheem- sche gewassen zeer veel schade geledenhet jonge hout en de meeste bloembotten der pereboomen zijn bevroren de vruehttwijgen der perzikboomen zijn insgelijks aan getast en dit op zulk een wijzedat ik met reden vrees voor den oogst. Vooral bij vlakliggende boomgaarden denk ik dat de meeste bloembotten zullen vernietigd zijn. Het beste middel dat ons te doen staat, is dit jaar de fruitboomen zeer kort te snoeien en wel tot op het frissche hout, want men zal bemerken dat het merg van het jongste hout vooral bij pereboomen zwart is en dat onder de bloembot het merg een zwarte stip heeft." Eergisteren is te Breda gevangen binnengebracht een persoon uit Alphen, zadelmaker van beroep, die een moord gepleegd heeft op een jong meisje, mede uit die gemeente. Hij zou met dit meisje eerstdaags in den echt treden, en had zich reeds eene woning en huisraad aangeschaft, doch het meisje wees hem af, en hield verkeering met een ander. Dit schijnt de drijfveer tot de misdaad geweest te zijn. Toen het slachtoffer met hare zuster van Baarle-Nassau naar Alphen terugwandelde, wachtte hij haar bij een tol op, knoopte een gesprek aan, wandelde een eindweegs met de vrouwen mede en vatte eensklaps zijn verloofde aanwierp haar op den grond en bracht haar toen met een mes over neus en lippen en in den hals verscheiden doodelijke wonden toe. Haar zusier, die eerst toeschoot om te helpen nam op het gezicht van bloed alras de vlucht naar een kortbijzijnde herberg. Vier mannen spoedden zich terstond naar de aangedui de plaats, waar zij niets dan een vreeselijk bebloed en verwond lijk vonden. Kort daarop echter (alles geschied de op helderlichtendag) gelukte het der politie den dader, achter de struiken verborgen, te vatten en in verzekerde bewaring te stellen. Maandag ochtend is de moordenaar, die voorgeeft onschuldig te zijn, zwaar geboeid en met een bebloedea doek op den ruggebonden door zijne woonplaats Alphen rondgevoerd en verder per spoor naar Breda gebrachtHet is een persoon van 26- a 27-jarigen leeftijd. (ÏV. Rott. cour.) Nabij de stad Indorein de residentie Bombay, heeft de ontploffing van een kruit-magazijn den dood veroorzaakt aan 70 of 80 personen. Op enkele Duitsche spoorwegen'zqn in den laatsten tijd de waterstoven vervangen door een ander middel van verwarming, uitgevonden door den heer Feuten ingenieur der Rheinische Eisenbahn-Gesellschaft. De brandstof is een chemisch geprepareerde kool, die gedu rende een geruimen tijd groote warmte ontwikkelt, zoo dat vier kolen voldoende zijn om bij de strengste in Duitschland voorkomende vorst een coupé gedurende 12 uren te verwarmen. De kool verbrandt in koperen dQOzen, die onder de banken of onder de vloer der cou pés zijn aangebracht en voorzien zijn van buizen die voor den toevoer van lucht zorgen. Volgens eene officieele opgave neemt de goud winning in Fransch Guyana gestadig toe. Terwijl die industrie in het jaar 1856 nog slechts eene opbrengst opleverde van ruim 8 kilogram, eene waarde van 26000 franc vertegenwoordigendewerden in dG eerste tien maanden van 1871 niet minder dan 562 kilogram goud gewonnen, berekend op eene waarde van ruim l2/s mil- lioen francs. De geheele opbrengst van 1856 tot 1869 heeft bedragen ruim 3400 kilogram, ter waarde van meer dan 10 millioen francs. Volgens berichten uit Teheran van de eerste helft van November, duurde de hongersnood aldaar nog steeds voort. De provincie Khorassan was het meest door deze bezoeking geteisterd. In een tijdsverloop van tien maan den waren aldaar 40,000 personen gestorven en 100,000 uit het land gewekenin het gewest Ispahan bedroeg bet getal der gestorveuen over datzelfde tijdsverloop 18,000 en dat der landverhuizers 32,000. De schach had een nieuwen eersten minister benoemd, en dezen vol macht gegeven om alle maatregelen te nemen, die door hem in den bestaanden nood raadzaam werden geoor deeld, zonder deswege zelfs dé beslissing of het advies van den sonverein te vragen. De minister, Hadji Mirza Hussein-Khan, vroeger consui-generaai te Bombay en te Tiflis en later ambassadeur te Konstantinopel, had ter-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1