dat Frankrijk slechts door de noodzakelijkheid om voor nieuwe bronnen van inkomsten te zorgen tot zoodanige handeling wordt gedwongen. Het voorstel van Thiers aan het einde der zitting gedaan om de algemeene be raadslagingen te sluiten, werd verworpen. Nog altijd zijn, tengevolge van de zittingen der natio nale vergadering, eenige gezantsschapsposten onbezet, daar de titularissen tevens leden van die vergadering zijn. Men verzekert thans echter, dat in de volgende week de heeren de Broglie naar LondenGoulard naar Italië en Ernest Picard naar Brussel zullen vertrekken, om hunne diplomatieke functiëu weder te vervullen. Het Oostenrijksche heerenhuis heeft gisteren reeds, zonder dat eenige debatten daarover gevoerd, of wijzigin gen aangebracht werdenhet ontwerp-adfes van ant woord op de troonrede aaugenomen, evenals de kamer van afgevaaidigden, nadat zij het amendement om de Gallicische quaestie van die over de hervorming van het kiesstelsel af te scheiden, had verworpen. In een hoofdartikel betoogt de Neue freie Presse hoe noodzakelijk voor Oostenrijk'» stabiliteit in de regeering is. Het artikel is niets anders dan eene oratio pro domo daar het slechts ten doel heeft, om de overtuiging te vestigen van de wenschelijkheid dat het tegenwoordige kabinet, waarmede de Neue freie Presse zeer is ingenomen, tot een lang leven zal zijn geroepen. De redeneering in het artikel gaat uit van de opmerking, dat de vernie tiging van Frankrijk's macht in de Europeesche staten de overtuiging heeft doen levendig worden „dat b. v. het eeuwige komen en gaan van ministeriën, zooals dat vroeger in Holland steeds het geval was, geen zegen voor een staat kan zijn. Slechts ,met veel moeite is men tot de erkentenis gekomen, dat de staat niet oen speel bal moet zijn van de partijen, dat niet ieder partijman- netje zich voor den staat moet kunnen sttllen, hem be- leedigen en zich dan omwenden om de toejuichingen van de achter hem staandé gemeente te ontvangen." Laatste berichten. Brussel. De geroe der mijnwerkers heeft zich bijna over het geheele kolenbekken van Charleroi en de Borinage uit gebreid. De grevisten ontvangen uit de kassen van onderstand 2 jrancs per dag. In de fabriek Dorlodot lieeft men reeds door gebrek aan steenkolen den arbeid moeten staken, en alle fabrieken waar metaal wordt verwerkt zullen daartoe geraken indien degreve aanhoudt. Men verwacht steenkolen uit}Duitschland en Engeland. Belgische brieven. Brussel 12 Januari. Gisteren zaten wij dat wil zeggen een 12tal habitués als naar gewoonte des middags in een hoek van de rotonde van het Café de milles colonnes en spraken over politiek den regen en het mooie weer. Daar ging de deur open en kwam een van de oude ballingen van den 2en December binnen. Sedert het beleg van Parijs hadden wij slechts uit de verte iets van hem gehoord. "Wij wisten alleen, dat de oude volksvertegen woordiger gedurende het beleg zich had laten bewegen om het geweer te dragen, wat hij niettegenstaande hij een zeventiger was, moedig had gedaan. „Wel, wel, van waar komt gij?" riep.men, terwijl ieder hem de hand toestak. „Ikantwoordde hij droogweg, alsof het de natuurlijkste zaak van de wereld was, ik kom van de galeien." „Gij „Om u te dienen mijneheeren En dat ik op de planken juist niet lekker sliep en slechts matig werd gevoed was niet het ergste maar wat mij het meest hinderde, wat mij half ver moordde, was dat de galei waarop ik mij met 1250 indi vidu's bevond, de galei „Napoleon" was en dat ik iede- ren dag het borstbeeld van den man van den 2« Decem ber, dat nog op den voorsteven stond alsof er geene revo lutie van den 4« September was geweest, voor mij had." „Maar wie heeft u naar den Napoleon gezonden?" „Wie? wel de republiek vanVersailles" „En waar om?" „Ik had van de commune de betrekking van gouverneur van het Palais Bourbon (het gebouw van het wetgevend lichaam) aangenomen. Men heeft het aan mij te danken dat de Yersaillanen bet ongeschon den hebben gevonden. Ik had dag en nacht voor het be houd van het gebouw gewaakt. Generaal Bergeret wilde er zakken laten naaien voor de patriotten. Ik merkte op, dat dit een ware schande zou zijn. Er was immers plaats genoeg iu Parijs? Waarom zou men dit paleis met zijne bibliotheek van onberekenbare waarde niet sparen? „Bnh, antwoordde generaal Bergeret, het volk moet ook eens van de paleizen genieten." Ik bracht het ten slotte zoover, dat het paleis werd gespaard. Geloof mij, ik heb mijn tijd nuttig besteed. Men moest overal wezen: het ia waar, er waren schildwachtenmaarzij gehoorzaamden mij niet, en ik moest voor hen even zeer op mijne hoede zijn als voor al de anderen. „Op den dag toen de Versaillanen binnentrokken, redde ieder zich door de vlucht. Ik bleef alleen achter. Een officier kwam met zijne compagnie bezit nemen van bet paleis; ik was de eenige persoon die zich in het gebouw bevond. „Wat doet gij hier „Ik ben gou verneur van het gebouw van het wetgevend lichaam door de commune daartoe benoemd en ik ben op mijn post. „Waarom zijt gij niet gevlucht?" „Ik had daarvoor geene reden" antwoordde ik en verklaarde den officier, dat hij mij een dienst zou bewijzen door mij te arresteeren. Hij keek rond enzeide: „Ik laat u voorloopig hier onder- bewaking van eenige man schappen die zich aan den uitgang bevinden." „Het was duidelijk, dat hij mij gelegenheid wilde geven om te ontsnappen. Er waren zeven uitgangen die niet werden bewaakt, maar ik dacht er niet aan, om daarvan gebruikte maken. Waartoe ook? Ik had geene reden om te vluchtenik had eene betrekking aangeno men van een bestaande regeering, en had niets kwaads gedaan, integendeel, zonder mij zou het paleis zijn ver woest en de schatten der bibliotheek vernietigd. Ik bleef. „Twee uren later kwam dezelfde officier terug. Hij was onaangenaam verrast, dat hij mij op dezelfde plaats terugvond. „Thans, zeide hij, kan ik niet anders doen dan u, in uwe hoedanigheid van ambtenaar der commune arresteeren." „Het zij zoo, antwoordde ik, ik ben gereed." „Ik werd voor den overste gebracht, die in eene naburige kazerne zitting hield en recht sprak. Ternau wernood aangekomen zag ik mij door een half dozijn soldaten omringd, die allen hunne geweren op mij richt ten. „Waartoe deze vertooning?" vroeg ik hen. „Ik heb niet willen vluchten„Uw naam?" vroeg de overste. „Jacques Bs" „Uw ouderdom?" „71 jaren." „Uw beroep?" „Voormalig volksverte genwoordiger." „Dat is geen beroep." „Ik heb later geen ander gehad." „Gij hebt eene betrekking onder de commune bekleed?" „Ik was gouverneur van het Palais Bourbon." „De zaak is duidelijk" zeide hij, en een oogenblik later: „ga naar de linkerzijde." „Ik begreep niets van deze vlugge rechtspleging. Ik kwam bij een individu te staan, dat vóór mij was ver hoord. Terwijl ik een blik in bet rond sloeg, kwam een net gekleed jong menschdien ik nooit gezien bad, binnen en fluisterde den overste eenige woorden in het oor. „Ga naar de rechterzijde Jacques Bs, zeide daarop de overste, gij kunt van geluk spreken." „Men bracht mij weg en sloot mij in een soort van stal op alwaar zich andere deelgenooten in het ongeluk bevon den. Ik begreep nog niets van dit alles. Eensklaps hoor den wij den zwaren, dreunenden tred van een detache ment soldaten en wij zagen door een vensterdat een twaalftal individu's werd weggevoerd. Waar bracht men hen heen? „Stil!" zei een doodsbleek buurman tegen mijterwijl de haren hem te berge rezen en hij ver schrikt toeluisterde. „Weldra dreunde eene lading, twee ladingendrie ladingener werden zooveel ladingen gelost als wij personen door het detachement hadden zien wegvoeren. Ik begreep„Dat waren zij die naar de linker zijde moesten gaan," zei mijn buurman, toen hij de spraak had teruggekregen. „Ik was gelukkig ontkomen. Den volgenden morgen werden wij als een troep vee weggevoerd; wij telden eenige duizenden. Eerst stonden wij blootshoofds in de brandende middagzon op de Place d'Amsterdam, vervolgens konden wij naar Versailles marcheeren en van daar naar Brest, alwaar 12,400 personen op de galeien waren vereenigd. „En hoe lang zijt ge daar geweest „Zes weken. Het was een hard levenmaar wij wa ren onder elkander en hadden geen tijd om te droomen. Het is moeilijk; om onder al die lieden het gezag en de reinheid te bewaren. Men staat te vijf uren op zoodra de trompet wordt geblazente acht uren krijgt men soep met eenige stukken brood en daarmede moet men het tot den middag uithouden, dan ontvangt men een portie degelijker soep* Te 3 uren mochten wij op het dek wan delen en de vrije lucht inademen. Wat eene schoone reede! Ik heb haar bestudeerd! „Te 6 uren een nieuwe editie soep; te 8 uren moest iedereen te slapen liggenzij die geen hangmat hadden op den grond, zij die er een hadden werden wel benijd, maar het was waarlijk niet de moeite waard. Mijn opge ruimdheid en ernst hadden mij een groot gezag doen ver werven.'Men gehoorzaamde mij. De eerste die mij met be trekking tot de gezondheidsvoorschriften wilde weder- staan velde ik als een os neer. Dit had meer uitwerking onder deze ellendelingen, want er schuilde veel kwaad tusöchett vele onschuldigen meer uitwerking zeg ik dan het welsprekendste betoog. De kommandanten het gar nizoen van de galei waren streng maar zeer humaan. „Terwijl ik ditsombere en droevige leven leidde waren de ambtenaren van het Palais législatif met mijn lot be kend geworden en waren terstond bij den heer Thiers tusschenbeide gekomen. Toen hij vernam welke dien sten ik had bewezen, teekende hij terstond het bevel tot mijne invrijheidstelling. Zoodra ik vrij waB bedacht ik mij geen tweemaal. Ik keek niet om, ging naar den spoorweg en nam den trein naar België en naar Brussel." Dit alles werd op een gullen toon verhaald. Hij keu velde. Oogenschijnlijk zou men gemeend hebben iemand te ontmoeten, die van een pleiziertochtje was terug ge komen. De andere bezoekers van het café en de be dienden luisterden alle. Er waren onder die lieden die geloofden dat deze heer die zoo kalm over de galeien sprak met hen en met ons den draak stak. Maar ik, die hem kende en die wist, dat deze echt Fransche wijze om zijn ongelukken te vertellen geene misleiding was, ik zag wel aan zijne blikken, aan zekere bewegingen, ik gevoelde wel door den toon van zijn trillende en doffe stem als hij het woord „Versailles" of den naam van Thiers uitsprak dat hij in zijn hart een hevigen toorn verborgen hield. En ik dacht er niet zonder sidde ring aan, dat er dui zenden by duizenden zijn geweest die in hetzelfde geval hebben verkeerd, waarvan de een zonder vorm van proces werd gefusilleerd, terwijl de andere nog opdegaleien zuchtte, en ik zeide: Wat vreeselyke dag zal het zijn, als die dag ooit zal komen, waarin zij op hunne beurt wraak kunnen nemen! Pauvre France! ajanöclsBmcljtcn. Graanmarkten enz. Rotterdam, 16 Januari. Ter markt van heden waren aangevoerd: 995 runderen, 126 vette, 16 nuchtere kalve ren, 139 schapen, 266 varkens en biggen. Runderen le Jqual. 76, 2e qual. 60 cent; kalveren le qual. 120, 2e qual. 100 cent: schapen 80 cent per kilogram. Vlissingen, 16 Januari. Boter f 1.16 a f 1.08 per ki logram. Prijzen ran effecten. Amsterdam 16 Januari 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2J- pet. 57$ *dito dito dito 3 66 ♦dito dito dito 4 88 ♦Aand. Handelmaatschappij 4£ 135 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 123 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2^ Frankrijk. *Inschry vingen3 51$ ♦dito5 82 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 981 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 83 ♦Gert. f 1000 1864 5 „961 ♦dito 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 „250 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 41 ♦Certific. dito4 69 *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 691 ♦Obligatiën 1867—69 4 „73 ♦Certificaten 6 461 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 224 ♦Oblig. dito4 „1751 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 90,^ dito dito Jelez Orel 5 89$ dito dito Charkow Azow. 5 89$ Polen. ♦Schatkistobligatiën4 - Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 61$ ♦dito dito April/Oct. 5 61$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 53$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 ö2$ Italië. Leening 1861 5 63$ Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 186770. 3 32$ - ♦dito 18713 32$ ♦dito Binnenlandsche 3 27f Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 „37.1 ♦dito 1867—69 v 3 „37$ Turkije. dito (binnenl.)5 49$ Egypte Obl. 1868 7 „84$ Ameiika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 96$ ♦dito dito dito (1885) 6 97$ ♦Obl. Illinois. 7 ♦dito dito Redemtion 6 87$ Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 76$ dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl.St.Paul &Pac.Spw. l'sec. 7 75$ dito dito dito 2esec. 7 „76 dito dito 1869 dito 7 „76 Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ 821 ♦dito 1865 5 941 Mexico. dito 18513 14$ Grenada. dito afgestempeld6 19$ Venezuela, dito 3 Ecuador. dito1

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3