Uit Sloten (Noord-Holland) wordt van 11 Januari i gemeld: Aan den Overtoom onder deze gemeente heelt i een zeer tragisch voorval plaats gehaddat diepen in- druk maakte. Een tapper kreeg over een beuzeling met zijn vrouw een hevigen twist, die weldra zóo hoog liep» dat de vrouw, die de verongelijkte partij scheen te zijn, in hartstochtelijke opgewondenheid het besluit nam zich te dooden. Bij het water gekomen, bedacht zij zich keerde naar huis teruggreep haar kinddat zij zorg vuldig in haar kleederen wikkelde, en sprong met dieD last in de diepe sluis. Gelukkig werd haar wanhopige daad opgemerkt, en moeder en kind beide werden gered. Maar alsof deze gebeurtenis nog niet treurig genoeg ware, heeft nu de man vervolging tegen zijn vrouw ingesteld, wegens poging tot moord op hunkind! "Voor korten tijd is te Chicago, na een arbeid van vier jaren, het groote kanaal gereed gekomen, dat het Michigan-meer met de Missisippi verbindt. Het riviertje de Chicago is nu door dit kanaal met de Illinois verbon den en zoo gaat eene aanzienlijke watermassa uit het meer naar de Missisippiwaardoor de gemeenschap met deze rivier belangrijk verbeterd is. Het Italiaansche blad Fanlulla bericht dat de Peninsular and Oriental navigation Company aan het Italiaansche gouvernement voorstellen heelt gedaan, strekkende om te Venetië een wekelijkschen scheepvaart dienst voor Indië en China te organiseerenmet ver minderde vrachtprijzen. Yerkoopiiigeu en aanbestedingen. Heden hebben burgemeester en wethouders van Mid delburg op bet raadhuis alhier in het openbaar aanbesteed, met inbegrip der vereischte bouwstoffen en gereedschap pen 1° Het vernieuwen van ongeveer 700 kubieke meters bekleedingsmunr in de z~bute gracht. Hiervoor zijn 5 inschrijvingsbiljetten ingekomen, van de heeren: A. Loois, te Vlissingen, f 19.89W. van Uije JJz., alhier, f 18.69; J. Sonius, alhier, 18.55; A. Rinders, te Breskens, f 18.28, en L.J. van Pagé, alhier, 15.55: alles per kubieke meter. 2° Het herstellen van eene beschoeiing langs de Nieuwe haven en het uitpensen van eenige paalstompen nabij de sleephelling aldaar. De 2 hiervoor ingekomen biljetten zijn van de heeren C. Pelle, alhier, f 11875 en P. J. van Puffelen, alhier ƒ1177. Te Rotterdam is aanbesteed het gebouw der aca demie van beeldende kunsten en technische weten schappen. Daarvan is aannemer geworden de heer G. Key, voor f 98,825. Tbermometerstand. 13 Jan. '3av. 11 n. 42 gr. 14 '8morg.7u.43gr.'smidd. 1 u.46gr. 'sav.6 u. 38 gr. 15 'smorg.7u.40gr.'smidd.lu.43gr.'sav.6u.40gr. ïluitmlattö. Algemeen overzicht. In de meeste landen is de parlementaire arbeid in vollen gang; hij levert nu en dan eenige belangrijke discussiën op of geeft aanleiding tot gewichtige beslis singen. De meest verrassende incidenten hebben echter altijd plaats in de nationale vergadering van Frankrijk. Te midden der ernstige, belangrijke discussiën, die over de fiuancieele wetsontwerpen en voornamelijk over de nieuwe belastingen worden gevoerd, verwekte het door den heer Ernest Picard te kennen gegeven voor nemen, om een voorstel in te dienen tot definitieve afkondiging van de republiek, groote opschudding onder de leden. Thiers schijnt met dit voornemen van den Franschen gezant te Brussel volstrekt niet te zijn inge nomen geweesten in de couloirs van de vergadering was ernstig sprake van een tegenvoorstel, dat de rech terzijde zou indienen, waarin zij in beginsel den monar chalen regeeringsvorm zou voorstellen. Mocht het denk beeld van den heer Picard al ernstige bestrijding vin den bij hen die daardoor hunne berekeningen zouden zien falen en het een „revolutionnair avontuur" noemen, velen, die gaarne den voorloopigen toestand zouden zien eindigen, waren er mede ingenomen. Indien men al aanneemt, dat de republikeinsche voor Frankrijk de gewenschte regeeringsvorm zou zijn, dan moet men toch erkennen, dat het geschikte oogen- blik om over den definitieven regeeringsvorm te spreken nog niet is gekomenzoolaDg nog zooveel moet worden georganiseerd. Dit heeft de linkerzijde in haar Vrijdag avond gehoudens vergadering, waarin het plan van den heer Picard werd besprokenook erkendzoodat van de indiening van zijn voorstel wel niets zal komen. In de zitting van Zaterdag hield Thiers zijn lang ver wachte rede over de voorgestelde belastingen en verde digde daarin die op de grondstoffen, welke hij noodzake lijk noemdeterwijl hij alle andere belastingen en vooral die op het inkomen bestreed. De uitgaven zoo verzekerde hijwaren tot de strikt noodzakelijke teruggebracht. Amortisatie was noodig en, na alle belastingsstelsels te hebben onderzocht, was hij tot de overtuiging gekomen, dat de belasting op de grondstoffen voor Frankrijk de eenige geschikte was. De belasting op de inkomsten was het socialisme in het belastingstelsel. De meeste voorwerpen van belasting waren reeds voldoende getroffendie op de grondstoffen was noodzakelijk, zij is voor onbepaalde uitbreiding vatbaar en treft alle klassen naar evenredigheid, terwijl zij den landbouw beschermt. Aan het slot van zijn rede gaf Thiers, waarschijnlijk wel met het oog op plannen als die van Ernest Picard te kennen, dat de voornaamste zorg der regeering was vast te houden aan het verbond van Bordeauxwant door dat los te laten zou het land aan onberekenbare rampen wordeD prijs gegeven, en in de tweede plaats om niet alleen de politieke maar ook de intellectucele anar chie te voorkomen. „Niettegenstaande alle vooroordeelen moet men over ieders zaak een juist oordeel weten te verwerven." De rede, die ongeveer 3 uren duurde, werd herhaaldelijk levendig toegejuicht. De rede van Thiers en de vergadering door de linker zijde gehouden maken bijna de eenige onderwerpen uit, die de Fransche bladen op dit oogenblik bespreken. Le Temps en het, Journal des débats zijn het er over eens, dat Thiers met groote bekwaamheid en welsprekendheid de fiuancieele wetten heeft verdedigd, en dat zijne rede grooten indruk op de vergadering heeft gemaakt. Het Journal des débats juicht de uitspraak van de linkerzijde toe, die het voorstel van den heer Picard on tijdig noemt, terwijl le Temps er het bewijs in zietdat men nog niet veel gevorderd is tot een definitieven regeeringsvorm. In de zitting van Zaterdag werd nog eene beslissing genomen die niet gunstig is voor het voorstel om naar Parijs terug te keeren. De heer Treveneuc nl. verzocht dat zijn wetsvoorstel betreffende de buitengewone werk zaamheden der generale raden ingeval van ODStentenis der nationale vergadering aan de orde zou worden ge steld vóór het voorstel om naar Parijs terug te keeren. Daardoor zou de discessie over het laatste voorstel veel worden vereenvoudigd, terwijl als zijn voorstel werd aangenomen vele bezwaren zouden worden opgeheven. De vergadering echter besliste afwijzendzoodat het rapport over het voorstel Duchatel eerst in behande ling komt. De Oosten rij ksche kamer van afgevaardigden bracht Zaterdag reeds de algemeene beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede ten einde. De Poolsche afgevaardigden verklaardendat zij in geen enkel opzicht wantrouwen tegen de regeering koester den, maar de verklaring van vertrouwendie in het ontwerp adrus is vervat, voorbarig achtten. Zij kondigden een amendement aan waardoor de Gallicische quaestie zou worden afgescheiden van de hervorming van het kiesstelsel. De minister-president verzekerde, dat de regeering onverzettelijk zal vasthouden aan het in de troonrede opgenomen programmadat zij in het ontwerp-adres een votum van vertrouwen van de kamer in de regee ring ziet en hoopt dat, terwijl over het verledene een sluier worde geworpen, tusschen vertegenwoordiging en regeering de beste overeenstemming zal bestaan. Het ontwerp-adres van het heerenhuis, dat heden in behandeling zou komen, volgt geheel de paragrafen van de troonrededoch drukt eveneens als dat van de kamer van afgevaardigden, een volkomen vertrouwen uit in de politiek van het ministerieaan hetwelk het huis zijn Bteun verzekert tot voltooiing van den constitu- tioneelen arbeid. De Pruisische kamer van afgevaardigden die de dis cussiën over het budget voor 1872 voortzette, ontving met ingenomenheid een wetsontwerp van den minister van financiënbetreffende de pensioneering van staats ambtenaren. Het werd in handen van eene commissie van 21 leden gesteld om te worden onderzocht. De be. raadslagingen over het budget zijn thans gevorderd tot de behandeling van de begrooting voor het ministerie van koophandel. De Beiersche regeering heeft weder een aanval van clericale zijde moeten doorstaan. De afgevaardigden, pastoor Rnssurims en Lauerer, interpelleerden haar over sommige handelingen van burgerlijke autoriteiten tegenover de katholieke kerk, waardoor zij meenden, dat het grondwettig recht der katholieke kerk was ge schonden. Zij vroegen welke gedragslijn de regeering hierin dacht te volgen. De minister von Lutz verde digde de handelingen der burgerlijke overheden en verklaarde, dat dezen zeer goed gehandeld hadden. De regeering zou zich niet met gewetens quaestie's bemoeien maar de burgerlijke gevolgen der excommunicatie af wenden. Zij zou de eigendommen der katholieke kerk beschermen, zonder op de beslissing over de quaestie betreffendede verhouding tusschen het bezit der kerk en van de gemeenten te willen vooruitloopen. Laatste Jbcricliten. Brussel. Onder de talrijke mijnwerkers in het kolenbekken van Charleroi is heden eene grève uitgebroken, die echter tot nogtoe tot geene gewelddadigheden aanleiding heeft gegeven. De patroons hebben besloten, om niet toe te geven aan de eischen der grevisten. De meeste in exploi tatie zijnde mijnen zullen worden gesloten. De grève dreigt zich over het gehecle kolenbekken van het district Charleroi te zullen uitstrekken. Uit Frankrijk. „Een profeet is ons geboren; hij ontsproot in de natio nale vergadering te Versailles. Men wage het nu nog om te spreken van den terugkeer naar Parijswanneer de Heilige geest uitgekozen heeft om in den schoot van het wetgevend lichaam aan de Seine en de Oise, als in een uitverkoren vat neder te dalen." Zoo begint het Journal des débats het incident, dat de heer Jean Brunet in de nationale vergadering verwekte, te bespreken. „God heeft in zijne gerechtigheid zoo sprak Brunet in de nationale vergadering Frankrijk met vreeselijke kastijdingen getroffen. Frankrijk heeft zich laten verderven door drogredenaarskomediantengod- delooze en zedelooze lieden." (Gedruis. Eene stem j „Spreekt gij alzoo van 4 September Aanhou- j dende vroolijkheid.) De president Grévy richt eenige woorden tot Brunet. 1 Men roept: „„Laat den burger spreken."" I Brunet herhaalt zijne phrase, en voegt er bij„Frank- I rijk heeft zijn meest gehechte en waardigste kinderen in den steek gelaten en geduld dat men Christus, die het met weldaden overlaadde, ging hoonen." (Gemompel aan de uiterste linkerzijde zeer wel 1 aan de rechterzijde). „Wil Frankrijk te midden der verwoestingen, der samenzweringender schande en der verlaging blijven voortleven Of wel wil Frankrijk't hoofd opheffen en zich op den weg des heils begeven? Dan moet het wedergeboren worden, dan moet het'tbeginsel aanne men 'twelk de geheele wereld bestraalt. Dan moet het de aanhangers vaD het atheïsme veroordeelen en aan de kaak stellen." (Zeer wel! aan de rechterzijde. Genoeg! genoeg! aan de linkerzijde. Gelach.) „Frankrijk moet zich neigen naar de leeringen van boven, het moet zich ontdoen van de ongezonde nevelen des ongeloofs; dat het den weg betrede dien de alge- I meene Christus aanwijst." (Aan de rechterzijde„„Bravo burger!"" Men mompelt aan de uiterste linkerzijde, hetgeen de vroolijkheid van de overige leden opwekt.) „Er moet oogenblikkelijk een zwaarwichtig vraagstuk opgelost worden, want het zwaard van den Almachtige hangt boven onze hoofden." Hij. stelt daarom het volgend wetsontwerp voor. „Art. 1. Frankrijk uit dien toestand willende geraken, wijdt zich geheel en al toe aan den Almachtigen God en zijn Gezalfde." (Genoeg! genoeg! aan de linkerzijde Zeer wel! ga voort! aan de rechterzijde.) „Art. 2. Als getuigenis van zijne nieuwe gevoelens zal Frankrijk een tempel aan Christus oprichten op de hoogte van Parijs, die aan den koning van Rome is toegewijd geweest. „Art. 3. De tempel van Christus zal het opschrift dra gen: God bescherme Frankrijk, Christus overwint, regeert en beveelt. (Vreeselijke op schudding aan de linkerzijde. Toejuichingen aan de rechterzijde.) „De heer Brunet verzocht de urgentie van zijn voorstel. „De vergadering, die reeds gewichtige en moeielijke vraagstukken behandeld heeft, moet thans Christus ver heerlijken." (Hevig gemor aan de uiterste linkerzijde. Men roept: „„Laat ons tot de behandeling der eerste onderwerpen terugkeeren." Men antwoordt aan de rechterzijde: „Dit onderwerp heeft ook zijne belang rijkheid."" De urgentie werd niet aangenomen en het voorstel naar de commissie voor het initiatief verzonden. De commissie voor de militaire voorstellen heeft een artikel aange- nomen, houdende dat alle soldaten, die na hun eerste dienstjaar niet in staat zullen zijn om te lezen en te schrijven, onder de wapenen zullengehou-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2