de pogingen der opzichter» om de orde te herstellen wer den de deuren opengeloopen en trachtten zij te vluchten. De meisjes rolden over elkander en vormden weldra een verwarden hoop. De gevolgen hiervan waren dat ëen meisje werd dood gedrukt en een ander, dat terstond ge neeskundige hulp kreeg, echter in hopeloozen toestand verkeerdterwijl nog 8 zwaar gewonden en verscheidene lichtgewonden gedeeltelijk naar het gasthuis en gedeel telijk naar hare woningen werden vervoerd. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Serooskerke (Walcheren) te koop aan geboden: 1° Eene hofstede met huizing, schuur en verderen timmer, ter gezamenlijke grootte van 44 aren 90 centi aren lands 5 2» 29 aren 80 centiaren bouwland en sprinkj en 3° 29 aren 80 centiaren bouwland en sprink; alles ge legen in de gemeente Serooskerke. In massa verkocht voor/312 5. Thermometerstand. 12 Jan. 'sav. 11 u. 40 gr. 13 'sinorg.7u.39gi\'smidd. 1 u. 40 gr.'sav. 6 u. 42 gr. 'Juitmtcmö. Algemeen overzicht. De behandeling van de begrooting voor 1872 door den Pruisi8cben landdag, die tengevolge van het reces op het einde van 1871 werd gestaakt, wordt thans voortge zet met de beraadslaging over de begrooting van binnen- landsche zaken. Bij de behandeling van den post van 40,000 thalers voor geheime uitgaven van dat departe ment in de zitting van eergisteren, vroeg de afgevaar digde Reichensperger uit Koblentz of de officieuse pers ook van die geheime uitgaven wordt betaald, ia welk geval hij er den minister op wilde wijzen, dat de regeering alsdan door hare agenten zeer slecht bediend wordt omdat de houding van die pers niet altijd eene waar dige was. De afgevaardigde Duucker ging ook uit van de onder stelling, dat de officieuse bladen uit den post voor ge heime uitgaven werden gesteund, maar hij besprak vooral het misbruik dat uit die fondsen ambtenaren voor dien sten van een bijzonderen aard werden bezoldigd. Hij wees op de loopbaan van den bekende „getuige Henze" die zooals men weet uit geheime fondsen werd betaald, door valsche eeden vele leden der democratische partij in de gevangenis bracht, en later door de conservatieven werd begunstigd. De minister van binnenlandsche zaken beantwoordde slechts den heer Reichenspergeren gaf te kennen, dat hij in geene ontwikkeling wilde treden van de gronden voor eu tegen het toestaan van de geheime fondsen, doch hij verklaarde, dat de regeering slechts do verant woordelijkheid voor de Provincial Correspondenz kan opzichnemendoch geen der andere bladen die offi cieus worden genoemd, als zoodanig kon erkennen. Van de Maandag door den minister van eeredienst, von Miihler aangeboden wetsontwerpen heeft vooral dut betreffende de overbrenging der kosten van de syno den op de leden der evangelische kerken een groote sen satie verwekt en vindt deze onder de afgevaardigden vele tegenstanders. De strekking van het eenig artikel, waaruit het wetsontwerp bestaat, is dat de kosten voor de op wettige wijze bijeengeroepen synoden, die uit de kerkelijke kassen niet kunneD worden gevonden, door omslag van de gemeenteleden kunnen worden ingevor derd. rZulke onbegrensde macht voor het evangelisch ker kelijk regiment heeft geen kans om te worden aange nomen!" roept de Kölnische Zeitung uit. Er zal toch wel niets onbillijks in wezen, dat de kosten voor het kerkgenootschap door de leden van dat genootschap worden gedragen Bij gelegenheid dat de üuitsche gezant in Frankrijk, von Arnim, Dinsdag zijne geloofsbrieven aan den president derFransche republiek kwam aanbieden, had hij metdeze een langdurig onderbond, en wederkeerigliadèen langdu rige conferentie plaats tus3chenden heer von Bismarck en den nieuwen Franschen gezant in Duitschland, de heer Gontaut Biron, voor hij zijne geloofsbrieven aan den Duitschen keizer overhandigde. Deze diplomatieke handelingen maken het onderwerp uit van een kleine officieuse opmerking in de Provincial Correspondenz waarin wordt gezegd, dat deze vernieuwing Yan de diplomatieke betrekkingen tusschcn Duitschland en Frankrijk een nieuw bewijs is niet alleen van de begeerte, maar vooral ook van de hoop die de beide regeeringen bezielt, om de garde betrekkingen tusschen de beide naburige groote staten meer en meer te bevestigen. De verkiezingen voor de leden van de nationale ver gadering van Frankrijk en het rapport van den heer Buisson over het voorstel-Duchatel om naar Parijs terug te keerenworden door de Fransche bladen niet alleen besproken maar ook in verband met el kander beschouwd. Le Temps wijst er op dat een der groote argumenten voor den terugkeer naar Parijs aan de aandacht der commissie van onderzoek is ontsnapt en moest ontsnap pen, omdat zij er niet mede bekend kon zijn, n. 1. de moeielijkheden die de regeering door haar verblijf te Versailles in het bestuur der zaken ondervond en die zij alleen kan beoordeelen. Daarenboven heeft Parijs een bewijs geleverd van zijn goede gezindheid, van zijn streven naar orde en zijne bedoeling om de regeering te steunen, door de verkiezing van den heer Vautrain. Aan het slot van zijn betoog waarschuwt le Temps de nationale vergadering om de goede gezindheden niet te miskennen. Het resultaat der verkiezing heeft aan het Journal des débats het bewijs geleverd, dat de natie over het algemeen de regeering wil steunen, daar slechts 2 Bonapartisti- sche en 3 revolutionaire candidaten werden verkozen en de overigen alle behooren tot de partij die de orde en conciliatieliefbeeft. Wat men verteld heeft van de imperialistische nei gingen van het Fransche leger is gebleken geheel on juist te zijn, want voor zoover de stemmen der militairen bekend zijn waren zij grootendeels ten gunste van de republikeinsche candidaten. In Savoie kreeg de re publikein Jacquemond 265 stemmen van militairen, tegen 12 op Grange Humbert, den gematigd liberalen candidaat die gekozen werd, terwijl in Pas du Calais de gekozene legitimistische en Bonapartistische candidaat Levert van het leger slechts 200 stemmen kreegtegen 785 die op den heer Lenglet, den republikeinschen candidaat, wer den uitgebracht. De beweging der ultraraontanen tegen het wetsont werp op het lager onderwijs in Frankrijk wordt krachtig voortgezet. De kerkelijke bladen verzekeren, dat de meeste geestelijken van hunne instemming doen blijken in de petitie van den aartsbisschop van Rouaan tegen het ontwerp. Behalve de aartsbisschop van Nevers heb ben ook de aartsbissebopppen en bisschoppen van Kame- jijk, Bonrges, Arras, Autun, Amiens, al de bisschoppen van Normandië, benevens die van Vannes hunne sym pathie voor de petitie te kennen gegeven. Geheel anders dan de kerkelijke autoriteiten denken de burgerlijke over de reorgauisatie van het lager onder wijs, 27 generale raden hebben zich voor bet gratis en verplicht onderwijs verklaard, 27 alleen voor het ver plicht onderwijs, en 8 voor gratis en verplicht onderwijs door leeken gegeven, xoodat 52 generale raden zich ten gunste van het verplicht onderwijs uitspraken; 17 waren tegen verplicht onderwijs, terwijl de overige de behan deling der quaestie verdaagden. In de zitting van het wetgevend lichaam werden giste ren door den minister van financiën de nieuwe tarieven op de grondstoffen aangeboden, terwijl door, den heer Wolowski een wetsvoorstel werd ingediend om onder den naam van „oorlogsschatting voor de bevrijding van het grondgebied" een recht van woning te heffee van 15 percent van de waarde der gebouwde eigendommen en berekend naar den huurprijs. Uit Elzas-Lotharingen. De Kerstdagen waren voor de vrouwen en meisjes in den Elzas en in Lotharingen eene aanleiding om het bewijs te leveren van hare innige liefde voor en bare gehecht heid aan het Fransche vaderlaud, waaraan zij op zoo wreede wijze zijn ontrukt. Zij zijn begonnen inzamelin gen te houden van gelden, bestemd om in de Fransche schatkist te worden gestort,teneindedeoorlogscontribntie aan Duitschland verschuldigd te helpen aflossen. Op ver scheidene plaatsen hebben zich comité's gevormd, die nog ijverig de inzamelingen voortzetten. Reeds zijn de bijdragen van sommige plaatsen aan den president der Fransche republiek overgemaakt en de bewoordingen die werden gebezigd om die geschenken der vrouwen uit den Elzas en Lotharingen aan Frankrijk aan te bieden, getuigden van hare warme genegenheid voor dat land, van hare smart dat zij er niet meer toe behooren. De aanhoudende verhuizingen van geheele gezinnen uit de nieuwe Duitsche rijkstanden naar betoude vader- land, de stemmen vau ontevredenheid die men er boort opgaan tegen zooveel Duitsche instellingen en verande ringen, dat alles getuigt, dat de bewoners van den Elzas en Lotharingen volstrekt niet verzoend zijn met hunne nieuwe positie. Tot die overtuiging komt men althans, als men het oordeel van onpartijdige corres pondenten leest en dat vergelijkt met de feiten die zelfs door Duitsche correspondenten niet altijd kunnen worden geloochendzoodat zij zelve verklaren, dat wel de gedachten aan wraak minder wordenmaar dat toch éen zwaluw den zomer niet maakt. Leest men echter, uitsluitende de partijdige Duitsche correspondenten, dan zou men allicht tot de overtuiging komen, dat de toestand in den Elzas en in Lotharingen tegenwoordig uitstekend is, en, dat dein woners niet alleen tevreden maar o, zoo dankbaar en gelukkig zijn „Met blijdschap schrijft een correspondent aan de Volks-Zeitung heeft men de verlaging van het tarief voor de spoorwegen begroet, want de voormalige prijzen waren zoo hoog, dat de inwoners slechts in den uiter sten nood van de spoorwegen gebruik maakten. Zeer dankbaar is men voor den aanleg van halten op kleine plaatsen. Het goederentransport en hetomnibus-verkeer eischen nog voorziening. „Algemeen verheugt men zich over de verbetering van het onderwijs in den zang op de lagere scholen, wat vroeger zooveel te wenschen overlietzoodat men thans op verscheidene plaatsen een groot aantal personen bij de schoollokalen verzameld ziet, om naar het zingen te luisteren. Ia het schoolwezen is daarenboven reeds veel verbeterd, wat door alle verstandigen dankbaar wordt erkend. Er is echter nog groot gebrek aan onderwijzers, terwijl de ruimte in de lokalen zooveel te wenschen over laat, dat soms 140 leerlingen in éen lokaal zijn vereenigd. (De correspondent denkt natuurlijk niet aan den be- treurenswaardigen toestand waarin het lager onderwijs in Duitschland zelve verkeert. „In Straatsburg is men getuige van levendige zucht om te bouwen, want overal verrijzen nieuwe huizen en gebouwen. Reeds in November van dit jaar zullen we het genoegen hebben, om Duitsche tooneelstukken in het nieuw op te richten theater te zien opvoeren. De regeering heeft namelijk aan het stedelijke bestuur 1,100,000francs toegestaan voor den bouw vaneen nieuw theater, mits het vóór den winter van dit jaar gereed zij." Niet minder goeds heeft de correspondent van de All- gemeine Zeitung te vermelden. „De vaststelling vau de administratieve inrichting in den Elzas en in Lotharingen was een welkom nieuwjaarsgeschenk waarnaar wij reeds lang hadden verlangd. Het is een gelukkige be paling, dat de Boven-Elzas met de hoofdstad Col mar een bijzonder district wordt. Dit heeft men met genoe gen vernomen en ook dat de kreitsindeeling behouden blijft. „De ontwikkeling van alle zaken, niet alleen in Mühl- hausen maar in den gebeelen Benedeu-Elzas, overtreft alle verwachtingen. De kleine ondernemingen, die in Straatsburg zoo talrijk ziju, bloeien krachtig, en men kan menig handelshuis aanwijzendat in de laatste 3 maanden van het vorige jaar meer zaken heeft gedaan dan vroeger in een geheel jaar. Dat onder zulke omstandigheden de stemming van dag tot dag beter wordt, zal niemand bevreemden. Jammer dat de mili taire quaestie nog een zwart punt is, hoewel het eenige aan zulk een helderen horizon!" Zou men niet gelooven, dat Elzas-Lotharingen onder het bestuur der Duitscbers bijna een Eldorado was ge worden, vol dankbare en blijde inwoners? En toch durft een jonge Elzasser, die bij het le regiment zouaven in Algiers staat, aan zijn vader schrijven„Alle maatregelen worden bij ons genomenom met een groot en dapper leger Dnitschland te kunnen overvallen; wij exerceeren onophoudelijk, leveren spiegelgevechten en slapen in het bivouac; doch wij laten dat alles ods gaarne welge vallen, want spoedig, ja spoedig komt de dag der wrake, waarin wij den Elzas en Lotharingen weder met het zwaard in de hand aan de Pruisen zullen ontrukken onze eenige gedachte is, wraak aan de barbaren; en zij zal komen, wees daarvan verzekerd!" fïlntjjchwrk. een blik in het r0j1einsche volksleven. Sedert Rome de hoofdstad van Italië geworden isf krijgt het al meer het uiterlijk van het nieuwe leven dat er met de vrijheid ontwaakt. Handel en industrio hebben reeds een veel schitterender aanzien gekregen. Doch wanneer men alles van naderbij beschouwt, dan komt men weldra tot de overtuiging, dat het vroolijker tieren der herlevende stad nog minder aan de ontwa kende energie der oude Romeinen te danken is, dan wel aan de industrie van het buitenland, die thans meer en

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2