1IDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 12. 1872. Maandag 15 Januari. Middelburg 13 Januari. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen de wet van den 24rn December jl. tot wijziging en verhoo ging der begrooting van bet. f inds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen vo>r het dienstjaar 1870,de wet van den 25<!n December jl. tot verhooging van hoofd stuk V der staatsbegrooticg voor het diens'jaar 1871 die van den 29m December jl-, houdende vaststelling van hoofdstuk I der staatsbegrooting voor 1S72. Volgens Het Vaderland is gisteren ten huize van den heer Thorbecke ministerraad gehouden. Eergisteren heeft te Sluis de verkiezing plaats gehad van een lid voor den gemeenteraad, in de plaats van den heer m<\ W. Hemsing, die zijn ontslag heeft genomen. Bij de opening der stembiljetten is gisteren gebleken dat de heer L. A. Croin met 25 van de 44 geldige stem men is gekozen. Te Kattendijke is bij de gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad geko zen de heer J. de Groene Wz. met 12 stemmen. De heer A. de Jager verkreeg 4 stemmen. Benoemingen en besluiten. bidderorden. Vergunning verleend aan E. D. de Rapper, commies 3« klasse, dienstdoende aan boord van het recherche-vaartuig n°. 5, in de eerste afdeeling, tot het aannemen en dragen der onderscheidiogsteekcnen van ridder der Pruisische Kroon-orde vierde klasse, hem door Z. M. den Duitscheu keizerkoning van Pruisen geschonken en aan T. II. Eisinger officier van gezond heid 2* klasse bij het leger in Nederlandsch-Indiëthans met verlof hier te lande, tot het aannemen der onder scheidingsteekenen van ridder der orde van het Legioen van eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. eeueteekenen. Vergunning verleend aan K. L. Kam per, schipper aan boord van het recherche-vaartuig n°. 5, in de eerste afdeeliDg, tot het aannemen en dra gen van de hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen geschonken medaille Verdienst Ehren- Zeichen Jür Rett uiig aus Gefahr). belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Drachten c. a. J. van Zand bergen Buwalda, thans ontvanger derzelfde middelen te Wolvega c. a. Onderwijs, De gemeenteraad van Wissekerke heeft tot hoofdonder wijzer aan de nieuw op te richten openbare lagere school i op Geersdijk benoemd den heer J. M. Clement, thans hulponderwijzer te Scherpenisse. Kerknieuws. In de Kerkelijke courant van heden komt voor de „"Naamlijst van de candidaten tot den heiligen dienst bij de Nederlandsche hervormde kerk op 1 Januari 1872." Daaruit blijkt dat het getal dier candidaten bedroeg 29. Gedurende bet tweede halfjaar van 1871 zijn 18 candi daten als predikant bevestigd en 8 beroepen. Marino en leger. Naar men verneemt, zal in Maart a. s. te 'aGravenhage het examen plaats hebben van onderofficieren, dingende naar den rang van 2en luitenant der infanterie bij het leger hier te lande. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. J. Handgraaf, uit Velzen, die beschuldigd was van het afleggen van valsch getuigenis ten voordeele van een beklaagde op 11 October jl. Deze beschuldiging berustte alleen op de verklaringen van twee rijksveldwachters, wier geloof waardigheid echter door den verdediger van den be schuldigde nadrukkelijk betwist werd. Het hof heeft de schuld van den beschuldigde onbewezen verklaard en hem vrijgesproken met last dat hij onmiddellijk in vrij heid zou worden gesteld. De procureur-generaal heeft zich hiertegen niet verzet. De vrijgesprokene bad intus- schen drie maanden in preventieve gevangenschap door gebracht. Gemengde berichten. Aan het Utrechtsch dagblad wordt gemeld, dat de ontvanger der directe belastiugen en accijnsen te Scha- gen (Noord-Holland), na eerst nog zooveel mogelijk een aanzienlijk deel der belastingen te hebben geïnd, in de vorige week, met achterlating van vrouw en kinderen, naar Londen is vertrokken en eene belangrijke som, die op minstens 30,000 wordt begroot, heeft medegenomen. Omtrent een te Hasselt gepleegden moordaanslag wordt door de Provinciale Üverijs.lsche en Zwolsche courant het volgende medegedeeld. De bakker G. Wen- tink te Hasselt, weduwnaar met twee kinderen, liet zijn huishouden besturen door een 19jarige dienstmeid. Jl. Dinsdag morgen was hij met zijn 14jarigen zoon bezig brood te bakken, toen de meid in de bakkerij kwam. In tegenwoordigheid van zijn zoon greep Wentink de meid aan, wierp baar op den grond en trachtte haai den hals af te snijden. Nadat hij haar verscheidene diepe wonden in den hals had toegebracht ging hij doodbe daard voort met bakken. De meid had nog zooveel be wustzijn dat zij het huis ontvluchtte; zij verkeert thans in zeer beden kei ij ken toestand. De bakker is in hech tenis genomen. Hij heel-: opgegeven dat de meid met den duivel omging; dat zij altijd in het koffiedik keek; dat als zij naar den schoorsteen zag de tinapen in den oven verbrandden; dat ook het vuur in den oven uitging, en dat de meid niet uit den hals Jieeft gebloed, maar uit een rood doekje hetwelk zij om had! Tot bewijs hoe sterk de smokkelhandel in Gro ningen wordt gedreven, dient dat alleen door de ambte naren te Bellingwolde gedurende het afgeloopen jaar zijn aangehouden en opgebracht 2436 hektoliters voor loop van brandewijn, gemiddeld a 85 pet., terwijl door hen gedurende dien tijd 90 processen-verbaal van bekeuringen enz. zijn opgemaakt. Volgens het jaarboekje der Maatschappij van weldadigheid voor 1872, heeft die maatschappij in 1871 aan giften en legaten ontvangen 24,426.80. Niet zonder bevreemding is door velen vernomen, dat het wrak van het stoomschip Willem III der stoom vaart-maatschappij Nederland, deze week te Portsmouth in veiling gebracht, de aanzienlijke som van circa 250,000 heeft opgebracht; een cijfer dat stellig de meest gespannen verwachting heeft overtroffen. {Het Vaderland In de Engelsche bladen wordt een niet alledaagsche en tevens zeer kiesche vraag behandeld, nl. deze: hoe zal men de lijfartsen van den kroonprins belooneodie gedurende een zoo geruimen tijd niet van zijn ziekbed geweken zijn? Naar men zegt zijn de verliezen, doordie heeren geleden, doordien zij hunne gewone praktijk niet konden waarnemen, zoo groot, dat het niet wel mo gelijk zal zijn hen in verhouding tot hunne gewone in komsten te betalen. De benoeming tot baronet is alleen mogelijk voor dezulken die niet reeds vroeger in rang verheven zijnde Bath-orde, zoowel hare civiele als mili taire klasse, is alleen bestemd voor staatsdienaren en tot belooning van den staat bewezen diensten. Tot het pairschap in nog nooit een arts verheven geworden en daar aan deze waardigheid een zeer groot vermogen verbonden moet zijn, zou het stellen van een precedent menige moeilijkheid kunnen veroorzaken. Onder zulke omstandigheden wil men eenige verdienstelijke genees- beeren, met den titel right honourabletot leden van den geheimen raad van state doen benoemen. In een particuliere correspondentie uit Londen wordt hierover gezegd: „Zelfs toegegeven dat eene belooning geëven- redigd aan de bewezen diensten onmogelijk is, hetgeen overigens bevreemdend mag heeten als de patient de troonopvolger is, köffit'het ons toch voordat de be doelde artsen egéganseh buitengewoon voordeel geno ten hebben, alleen reeds doordien hunne namen onder de tallooze bulletins uit Sandringham te lezen waren. Een betere reclame zouden zij waarlijk voor zich niet kunnen wenschen, cn men mag overtuigd zijd, dat vele zeer degelijke geneeskundigen zulk eene reclame zeer gaarne zouden koopen voor de onvergolden opoffering gedurende een paar maanden." Het kabinet vau schilderijen, nagelaten door den gewezen werkman Joseph Gillot, onlangs in Engeland als fabrikant van stalen pennen overleden, heeft eene waarde van meer dan 1 millioen gulden. Volgens berichten uit Yeddo zal het Japansch ge. zantschap, dat den 18en dezer in San-Francisco wordt ge wacht, het meest beteekenende zijn, dat ooit door een Oos- tersch volk naar Europa gezonden is. Het is op bevel van het Japansch parlement en den Mikado samengesteld uit de hoogste standen, opdat deze zelve in de gelegeuheid zouden gesteld worden de westelijke beschaving te be- studeeren en dan niet meer afhangen van de berichten, hun deswege door ondergeschikte personen verstrekt. Aan het hoofd van het gezantschap staan Jawkura, de voormalige minister van buifenlandsche zaken, en de nieuwe eerste minister van het Japansché rijk. Deze worden bijgestaan doorKido, voorzitter van den bijzon deren raad des keizers. Bovendien behooren tot het ge zantschap de minister van openbare werken en van financiën en de secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken. Dit gezantschap wordt ver gezeld van 8 secretarissen en 21 beambten van hoogen rang en 21 jonge edellieden, die de reis medemaken om beter kennis van de buitenlandsche toestanden te verkrij gen. Zoodra het gezantschap in San-Franeisco aankomt, zal de reis over land naar Washington worden voortge zet, van waar aan de voornaamste steden in Noord-Ame- rika een bezoek zal worden gebracht, om daarna naar Europa te vertrekken en de verschillende landen te bezoeken. Het Kaapsche Volksblad van 23 November meldt het volgende „Dinsdag ochtend jl. werden Kaapstad's bewoners niet weinig onthutst door het bericht, dat er den vorigen nacht een gruwelijke moord in de stad gepleegd was. Het gerucht verspreidde zich met ongeraeene snelheid door de stad, en was spoedig genoegzaam aan iederen bewoner bekend. Gelijk gewoonlijk, waren er in het begin allerlei tegenstrijdige geruchten in omloop en was 't zelfs niet bekendwie de vermoorde was. Einde lijk kwam de naam van het ongelukkige slachtoffer voor den dag. Het was een der fatsoenlijkste en respecta- belste jongelieden in de stad, de heer G. F. B. Rowan, klerk aan het tolkantoor, 's Morgens vroeg was zijn lijk gevonden nabij de Kapelsloot. In zijn voorhoold was een gat geslagen en zijn aangezicht was gekneusd dit was alles wat men te weten kwam. Hoe hij den dood gevonden had, was toen en is tot nogtoe onbekend. Een persoon, die in het bezit is gevonden van het horloge van den verslagene, is in hechtenis genomen." Eenige dagen geleden kwam een heerdie eene woning zocht, in de Bergstrasse te Berlijn om een kwar tier te huren. Na alles to hebben onderzocht en bezich tigd en het met den eigenaar omtrent huurprijs en voorwaarden volkomen een3 te zijn geworden, wilde hij reeds heengaan in de onderstelling dat alles in orde was, toen de huisheer hem vroeg: „Hebt gij een bewijs vaninenting?" „Neen, waarvoor?" Het antwoord was: „Dan kan ik u tot mijn spijt mijne woning niet verhuren. Ik neem slechts lieden in huis die een bewijs hebben, dat zij kort geleden met goed gevolg zijn inge ënt." Hij liet den huurder staan en ging heen. Te Lacbach had op den 4" Januari een treurig ongeluk plaats. In een pas gebouwde sigarenfabriek vernam men des middags te half 2 uur den kreet: „brandDaardoor ontstond in de werkzalen, waarin 800 meisjes werkzaam waren, een panische schrik. Al len stoven om zich te redden uiteen en, niettegenstaande

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1