Thermometerstand. 11 Jan.hv 11 u 41 gr. 12 's morg. 7 u 37 gr. 's midd. 1 u. 43 gr 'sav. 6 u. 40 gr. Gemeenteraad yan Middelburg. Zitting van Woensdag 10 Januari. Vervolg en slot.) Een voorstel van burgemeester en wethouders om over te gaan tot den verkoop van eenige gemeente- eigendommen, het weverij-gebouw, de noordpoort en de kommieshuisjes bij de verschillende poortendie voor den openbaren dienst niet meer noodig zijn, wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat van de bevoegdheid om meer dan het verplichte te storten door de deelnemers in de gemeenteleeniug zoo ruimschoots is gebruik gemaakt, dat, terwijl slechts 25,000 behoefde te zijn gestort, door den gemeeute-ontvauger reeds f 162,000 is ontvangen. Daar al die gelden op ditoogen blik niet kunnen worden besteed, terwijl aau de aan deelhouders 5 pet. rente moet worden uitbetaald, stellen burgemeester en wethouders voor om door tusschenkomst van de Associatie cassa te Amstei dam 150,000 in lee ning of prolongatie te bileggen, behoudens machtiging van gedeputeerde staten. Dit voorstel wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Door den raad was in der tyd besloteu, dat de gele genheid tot conversie van de oude schuld tot het laatst van December 1871 zou zijn opengesteld. De voorzitter deelt mededat na de vorige vergadering van de gele genheid tot conversie nog veel gebruik is gemaakt, zoodat thans voor ruim f 1,800,000 is geconverteerd. Van verschillende zqden is het verzoek gedaan, om met 1 Februari nogmaals gelegenheid te geveu tot conversie, daar verscheidene personen uit Holland in het voorjaar hier komen. Burgemeester en wethouders stellen daarom voor om de gelegenheid tot conversie opnieuw open te stellen van 1 Februari tot 1 Mei. Ook dit voorstel wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. In de zitting van den gemeenteraad iD November werd een brief medegedeeld van de firma den Bouw meester Borsius en van der Leijé, inhoudende bezwaren tegen bet plan om eene brug te bouwen over de Houtkade. De raad besloot toen dat eene enquête zou worden ingesteld en daarvan een rapport worden uitgebracht. Dit heeft plaats gehad en de stukken die daarop betrekking hebben, hebben ter inzage gelegen. De enquête iszooals door den voorzitter wordt medegedeeld, gedaan door de heeren W. A. Huijgens te AmsterdamW. A. Schouten te Dordrecht en G. Knol te Middelburg. Burgemeester en wethouders hebben niet zelve de keus willen doen van de personen aan wie het houden der enquête zou worden ongedragen, maar zij hebben zich gewend tot de burgemeesters van Amsterdam en Dordrecht met verzoek om ieder een der kundigste scheepsbouwmeesters in hunne gemeente te willen aan wijzen. Door de burgemeesters van Amsterdam en Dordrecht zijn de heeren Huijgens en Schouten aanbe volen. De heeren Huijgens en Knol hebben de zaak persoonlijk en in loco onderzocht en als hun oordeel uit gesproken dat, als de brug werd gelegd overeenkomstig het plan, er geen quaestie zou bestaan of ieder schip van nog grooter chartre dan ooit op de werf van de heeren den Bouwmeester, Borsius en van der Leijé werd gebouwd zou zonder schade aan de brug te brengen kunnen afloo- pen als slechts de noodige voorzorgsmaatregelen waren genomen. De heer Schouten was door ongesteldheid verhinderd persoonlijk deel te nemen aan de enquête; hem zijn de stukken toegezonden en hij heeft na onder zoek daarvan zich in gelijken zin uitgesproken. Burgemeester en wethouders stellen daarom voor dat de brug zal worden gelegd overeenkomstig het voor gestelde plan. De heer Sifflé vraagt eenige inlichting omtrent een gerucht dat in omloop is, volgens hetwelk de brug, die 50,000 zou moeten kosten als zij overeenkomstig het aanhangige plan wordt gelegdvoor f 30,000 zou kun nen worden gebouwd als zij tegenover de Segeerstraat werd gelegd, mits dan later een blok van 4 huisjes werd aangekocht. Hij zou gaarne hieromtrent eenige opheldering ontvangen, vooral terwille van het publiek dat zich aan dergelijke geruchten stoort. De voorzitter, wien dit gerucht evenzeer ter oore was gekomen, verklaart er zich over te verheugendat de heer Sifflé deze zaak aanroert. Het gerucht is van allen grond ontbloot. De kosten voor de brug blijven 50,000 hetzij zij over de Segeerstraat, of over den toegangsweg wordt gebouwd. Een klein verschil van f 100 a ƒ200 is door de plaatselijke gesteldheid mogelijk, maar de raming van f 50,000 blijft dezelfde. Als de heer Snijders het rapport over de ingestelde enquête goed begrijpt dan wordt het gevaar by het afloo- pen van schepen afgewend door het nemen van voor zorgsmaatregelen. Hij vraagt of het niet nuttig zou kun nen zijn dat de leden van den gemeenteraad met die voorzorgsmaatregelen werden bekend gemaakt zij zouden dan beter een oordeel kannen uitspreken. Het ware toch mogelijk dat die voorzorgsmaatregelen later aanleiding konden geven tot moeilijkheden, omdat zij bezwarend koDdeD zijn voor de heeren den Bouwmeester, Borsius ei. van der Leijé. De voorzitter noemt het op dit oogenblik eenigszins moeilijk om terstond aan het verzoek van den heer Snijders te voldoen. Als hij de deskundigen goed begre pen heeft, dan zouden die voorzorgsmaatregelen bestaan in het gebruiken van een korter touw en het niet weg ruimen der slib, omdat, wanneer de trossen mochten breken, het schip in den modder kon blijven steken. De heer Sniiders verklaart, dat hem dooreen deskun dige is medegedeelddat de voorzorgsmaatregelen bij iedere aflooping ongeveer f 1000 zouden bedragen. Hij zou niet gaarne willen dat hieruit moeilijkheden werden geboren - en stelt daarom voor deze zaak aan te houden, terwijl dan wellicht ii een volgende vergadering door den voorzitter de gevraagde inlichtingen kunnen worden gegeven. De voorzitter is van oordeel dat scheepsbouwmeesters 1 zelve up de hoogte behooren te zijn. Hij weet niet of de kosten voor de voorzorgsmaatregelen hier hooger zullen zijn dan op andere hellingen, doch dat is de zaak van de bouwmeesters. Hij acht het bezwarend om de zaak langer aan te houden. De onderbouw der brug moet j binnen betrekkelijk korten tijd gereed zijn want reeds vóór Juli moet hij tot boven den vasten waterstand voltooid zijn. Hij vindt het daarom bedenkelijk om den tijd, die reeds zoo kort is, nog meer te bekorten, j De heer Fokker verzoekt den heer Snyders om zijn I denkbeeld te laten varende zaak is reeds lang genoeg opgehouden. Ieder bouwmeester moet weten welke maatregelen genomen moeten worden en het is niet de zaak van den raad te onderzoeken of dat geld kost of j niet. Hij stelt daarom voor de zaak niet langer aan te 1 houden. De ingestelde enquête heeft op den heer Snijders een wonderlijken indruk gemaakt want, terwijl een der des kundigen een dag later verklaart, dat hij zich den vorigen dag nog al aanmerkelijk heeft vergist, acht een ander I voorzorgsmaatregelen noodzakelijk. Hij kan zich daarom nog niet met het voorstel van burgemeester en wethou ders vereenigen. Daar het voorstel van den heer Snijders om de zaak 1 aan te houden geene ondersteuning ondervond kon het 1 verder geen punt van behandeling uitmaken en werd het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen 1 met algemeene stemmen op een na, die van den heer i Snijders. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten dat aan de heeren den BouwmeesterBorsiuB en van der Leijé kennis zal worden gegeven van den uitslag der gehouden enquête. Overgaande tot de benoeming van een hulponderwijzer op school F, wordt door den voorzitter medegedeeld: dat op de voordracht zijn geplaatst de heeren J. Stein, hulp onderwijzer te WestkapelleDormaar te Zuidzande en Buis te Grijpskerke. Hieruit wordt benoemd de heer J. Stein, hulponderwijzer te Westkapelle, met 12 stem- men, terwijl 2 stemmen werden uitgebracht op den heer Buis. De zitting wordt hierop gesloten. Öuitnü Algemeen overzicht. Het rapport over het voorstel van den heer Duchatel dat in de zitting der Fransche nationale vergadering van Woensdag door den heer Buisson werd voorgelezen, en waaruit blijkt, dat de commissie van rapporteurs met 20 tegen 10 stemmen heeft beslotenom zich tegen de verplaatsing van de vergadering naar Parijs te ver klaren, maakte in die zitting geen onderwerp van dis cussie uit, daar de vergadering met de behandeling der financieele wetten voortging. Het stuk van den heer Buisson schijnt in alle opzich ten een belangrijk document te zijn waarin de argu menten voor en tegen het voorstel op uitmuntende wijze zijn opgenomen en uiteengezet. Zonder aanspraak te maken op letterkundige verdiensten zegt le Temps is het rapport een goed doordacht stuk, terwijl de corres pondent van het Journal des débats te Versailles het als een merkwaardig document bespreekt. De rechterzijde vooral heeft herhaalde malen door le vendige toejuichingen hare instemming doen blijken met de taal van hetrapport,en de heer Buisson werd, toen hij de tribune verliet, door velen geluk gewenscht met zijn werk. Welk het lot van het voorstel zal wezen is nog niet met zekerheid te voorzienwant al telt het een groot aantal tegenstanders het is ook zeker, dat het denkbeeld om naar Parijs terug te keeren meer en meer veld wint Dit bleek ook uit de beslissing die de vergadering aan het einde van de zitting nam. De heer Dahirel nam het woord om van de vergadering de urgentie van het rap port te vragen en om het tegen Maandag a. aan de orde te stellen. Waarschiinlijk was zijn doel om te beletten dat het denkbeeld van den terugkeer naar Parijs door de gun stigere omstandigheden en meerdere kalmte der gemoe deren krachtiger veld zou winnen. Thiers echter wist Lde poging van den beer Dahirel te verijdelen en de ver- gadering te doen besluiten dat het voorstel Duchatel aan de orde zou worden gesteld na affo op van de behan- - deling der belastingwetten. De wegens het nieuwejaar geschorste zittingen van den Oostenrijkschen rijksraad zullen morgen hervat wor den met de debatten over het outwerp-adres van ant- woord op de troonrede. De bekende Duitsch-cenr.ralis- tische afgevaardigde, d«\ Herbst, is de ontwerper van i dit stuk en werd in de Dinsdag gehouden laatste zitting der commissie tot haren rapporteur benoemd. De Poolache afgevaardigden waren in de commissie 1 door twee leden vertegenwoordigd, die ijverig deelna- j men aan de discussie, zoodat het zich nog steeds laat j aanzien dat die fractie in den rijksraad met de centra listen zal medestemmen. Onder deze omstandigheden is het niet te verwonderen, dat het ontwerp adres de zuivere beginselen van de cen tralistische Duitscb'-Oostenrijksche partij weergeeft en zonder belangrijke wijzigingen aangenomen zal worden, j Na eenige groote woorden van ingenomenheid met het optreden van een Duitsch-Oostenrijksch kabinet, welke vreugde zich buitendien nog eenige malen in het ont- werp-adres openbaart, wordt de poging tot verzoening der Czechen herdacht en verworpenomdat „die eischen van het standpunt der constitutie niet te billijken zijn." Noch Hohenwart, noch Reiger, noch eenig ander voor- stander van de gelijke rechten der verschillende natiën heeft dit ooit beweerd, en juist daarom verklaarden zij i zich tegenstanders der bestaande constitutie. Het ont- werp-adres dringt daarna op de invoering der directe verkiezingen aan en zegt verderdat de kamer mede- werken zal om „over de bijzondere uitzonderingen in de wetgeving en de administratie van Gallicië een ge- wenschte overeenkomst te treffen, voor zoover die door den eigenaardigen toestand van het koninkrijk gevorderd worden." Die eischen zijn echter niets rechtvaardiger dan die der Czechen, doch die „eigen aardige toestand van Galicië" bestaat alleen hierin, dat ten eerste de Polen de beschermelingen zijn van i de Hongaren, wier invloed in het dualistisch rijk voor bet oogenblik overwegend is, en ten tweede de Duitsche centralisten in den rijksraad de stemmen der j Polen noodig bebben. Wanneer dezen zich namelijk onttrekken, dan bestaat tengevolge van de weigering der j foederalisten en clericalenom zitting te nemen, de rijks- I raad niet meer uit het aantal leden, dat de grondwet als minimum vaststelt, om besluiten te kunnen nemen! Uit Frankrijk. Op het wetsontwerp betrekkelijk de buitengewone werkzaamheden der generale raden zijn vier voorstellen ingediend, die allen zijn gerenvooieerd naar de commissie, belast met het onderzoek van het ontwerp. Zij heeft eenige wijzigingen in het oorspronkelijk ontwerp gebracht en het gewijzigd aan de nationale vergadering gezonden, met een toelichtend rapport van den heer Henri Fournier. De hoofdbepaÜDgen zijn de volgende: Als de natio nale vergadering, of die welke haar zullen opvolgen, op onwettige wijze worden ontbonden of worden verhinderd om te vergaderen, zullen de generale raden onmiddellijk bijeenkomen in de hoofdplaats van ieder arrondissement, zonder dat een voorafgaande convocatie noodig is. Als de gewone plaats van bijeenkomst hun geen voldoende waarborgen schijnt op te leveren voor de vrijheid van hunne beraadslagingen, zullen zij overal elders binnen het arrondissement kunnen vergaderen. Zij kunnen slechts dan besluiten nemen als de meerderheid der leden tegenwoordig is. De generale raad zal in ieder arrondissement in alle spoedvereischende zaken in het belang der openbare rust en orde kunnen voorzien en alle burgerlijke en

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2