niettegenstaande geschieden zalwat Parijs wilamnes tie, opheffing van den staat van beleg en behoud der republiek. „Eene stad als Versailleszoo eindigt hij, welke aan het koningschap herinnert, kan niet lang den voorrang betwisten aan eene stad als Parijs, de verper soonlijking der republiek." Het Journal des débats maakt omtrent dit stuk de volgende zeer juiste opmerking: „Wij dachten dat het volk iedereen was d. w. z. de geheele natie, werklieden en burgers, rijken en armen. Doch het schijnt, dat de democraten uit de school van den beer Hugo deze defi nitie niet aannemen. Voor hen schijnt het volk uitslui tend de arbeidende klasse te zijn. De andere burgers zijn geen burgers en de publieke zaak raakt hen niet zij moeten slechts gehoorzamen aan het ware volk en zwij gen zonder morren. Vroeger waren er bevoorrechte kasten, doch wij meenden dat de privilegiën door onze voorvaderen in 1789 afgeschatt waren, maar dit schijnt eene dwaling te zijn. De heer Hugo en zijne vrienden erkennen een nieuwe aristocratie, die van „het volk." Maar wat wordt bij dit alles dan van hunne geprezen „gelijkheid"? Het is mogelijk, dat verheven genieën op zulke nietigheden niet kannen letten.". Zooals wij gisteren mededeelden, had de stemming te Rijssel een geheel ander resultaat opgeleverddan zich Maandag naar den uitslag der verkiezing in de stad zelve verwachten liet. De republikeinsche candidaat, de heer Deregnaucourt, was volgens gisteren ontvangen bericht met 27 stemmen in de minderheid gebleven tegen den conservatieven candidaat, den heer Bergerot; thans meldt eene depêche nit Rijssel, dat de prelect van het departement du Nord bekendgemaakt heelt, dat door de stemmen van de militairen het resultaat weder zoo ge wijzigd is, dat de republikeinsche candidaat eenige stemmen meer verkreeg dan de heer Bergerot, zoodat ten slotte de conservatieve heer Dupont en de republi keinsche heer Deregnaucourt gekozen zijn. In het departement Savoie is de clericale candidaat gekozen. Met verontwaardiging meldt le Temps aan welke oorzaak deze keuze toegeschreven moet worden. De kardinaal aartsbisschop van Cbambéry heeft name lijk een brief aan de geestelijken van zijn diocese gericht en 'hun aanbevolen, om den dag der verkiezing een korte vroegmis te houden en de gemeentenaren te zeg gen, dat het hun als zware zonde aangerekend wordt, wanneer zij geen goed katholiek kiezen. Le Temps laat „aan het verlichte publiek de appreciatie van dit mis bruik van geestelijk gezag over, om eene politieke keuze te doen slagen door de geloovige kiezers met de vergelding in de eeuwigheid te dreigen. Er is dus in de ultramontaansche wereld een nieuwe zonde jegens God ontstaande verkiezingszonde!" Hoe afkeurenswaardig deze handelwijze van den prelaat ook zijverwonderen wij ons echter daarover minder, dan dat le Temps dit misbruik van geestelijk gezag als iets bijzonders en ongewoons voorstelt. Wanneer de Fransehe liberale bladen zich meer rekenschap gaven van het gevaar der ultramontaansche partij voor den modernen staatdan zou het hun weinig moeite kosten, om in Frankrijk juist zoovele voorbeelden van misbruik van geestelijk gezag en misschien nog meer aan te wijzendan in ianden als Duitschland, Oostenrijk, België en Nederland bijDa dagelijks in het licht gesteld worden. De nationale vergadering heelt de discussie over de belasting op de valeurt mobilicres teneinde gebracht en volgens het verlangen van Thiers een aanvang gemaakt met de belasting der grondstoffen. De president der republiek heeft namelijk verzocht geen votum over eenig onderdeel der belastingvoorstellen uit te spreken, vóórdat het onderzoek over alle daarop betrekkelijke voorstellen in de nationale vergadering algeloopen is. De heer Buisson heeft in den aanvang der zitting het rapport over het voorstel-Duchfitel voorgelezen. De correspondent van het Journal des dóbats te Versailles meldt, dat de vergadering slechts over de prise en consi deration zal stemmen en bij aanneming het voorstel in handen eener speciale commissie stellen zal. Wanneer dit bericht juist isdan mag dit als een gunstig voor teeken beschouwd worden voor de overbrenging van den regeeringszetel naar Parijs. De keuze van den heer Yautrain is, volgens denzelfden correspondent, aan die meer gunstige stemming der meerderheid niet vreemd gebleven. De Deenscbe districten van Sleeswyk waren opnieuw tot de keuze van twee leden van den Pruisische» landdag opgeroepen tengevolge van de consequente weigering der heeren Kryger en Ahlmann, om den eed van getrouw heid aan den koning van Pruisen te zweren, zoolang art. 4 van het Pragcr vredestractaat nog niet tenuitvoer gelegd is. De kiezers hebben thans weder met groote meerderheid de beide heeren herkozen en zullen zonder twijfel dezelfde tactiek blijven volgen, totdat Pruisen zijne verplichtingen ten opzichte van de Noord-Slees- wijksche districten nakomt. Reeds gedurende 5)jaar biedt de Deensche bevolking dezen passieven tegen stand en niets voorspelt dat in den eersten tijd baar tegenstand met eenig succes bekroond zal worden. Het nieuwe Grieksche ministerie heeft zijn loopbaan geopend met eene ontbinding van de kamer van afge vaardigden. Dit in andere constitntioneele landen excep- tioneele hulpmiddel komt in Griekenland weinig minder voor dan de wisselingen van kabinet, en het is daarom zeer te betwijfelen of dit middel thans baten zal. De nieuwe minister-president is niet, zooals wij gisteren meldden, Belgiano, doch de bekende oud-minister Balgaris. Uit Engeland. De toestand van den kroonprins is zoo gunstig, dat vóór Zaterdag geen bulletin uitgegeven zal worden. De koninklijke familie is naar Os'oorne vertrokken en zal eerlang naar baar gewoon verblijf te Windsor terug- lteeren. De zuster van den kroonprins, de prinses van Hessenis weder naar Darmstadt vertrokken. De heer W. B. Gregory, een der meest bekende leden van het Engelsche parlement, afgevaardigde voor het Iersche graafschap Gahvay, is tot gouverneur van Ceylon benoemd en zal zich in de eerstvolgende weken daarheen begeven. Hij is in het lagerhuis door zijn uit gebreide kennis en zïjn groote welsprekendheid zeer ge zien en zal nog dikwijls bij de behandeling van be langrijke vraagstukken gemist worden. Hij behoort tot de meer conservatieve elementen der liberale partij en verwiert zich vooral een naam, toen hij in 1866 met den heer Horsman en den tegenwoordigen minister van financiën Lowe de reformhill van lord Russell bestreed. Het is de vraag of het ministerie-Giadstone hem met leedwezen zal zien vertrekkenwant was hij al een onbetaalbaar bondgenoot, wanneer hij een maatregel of ontwerp der regeering verdedigde, nog gevaarlijker tegenstander was hij echterwanneer bij de regeering meende te moeten bestrijden, omdat hij door zijn invloed de verdeeldheden der liberale partij iu de hand werkte. De te Londen gevestigde werklieden-vereeniging, die zich de handhaving van den wereldvrede ten doel stelt, heeft dezer dagen te Londen eene bijeenkomst gehouden, onder voorzitterschap van den heer Beales, den voormaligen president van de reform-league. Het besluit werd genomen om eene wijziging in het program ma te brengen, in dien zin, dat een internationaal scheidsgerecht met de beslechting van alle politieke quaestiën zou worden belast en dat voorloopig van het denkbeeld eener algemeene ontwapening zou afgezien worden. Het is op deze bijeenkomst vrij onstuimig toe gegaan, en de leden dezer vereeniging toonden zelve al zeer weinig vredelievend gezind te zijn. In een dezer dagen openbaar gemaakt, zeer uitge breid geschrifttracht de heer Scott Rnssell de grond slagen aan te geven voor de herleving van 't geeo kort geleden „de nieuwe sociale beweging" werd genoemd. Naar zijn inzien behoort het parlement aan dorpen en steden de bevoegdheid te geven om, als zedelijke licha men nabijgelegen landerijen te koopen, welke zullen strekken tot het bevorderen van de gezonde ontwikke ling der gezinnen. Hij zet de gronden uiteenwaarop hij het daarvoor vereisebte geld zou willen vinden, voornamelijk door eene belasting der rijken „omdat zij het zijn die de landerijen aan de natie hebben ontno men," en zegt, dat een deel van zijn plan hierin bestaat dat elke gemeente van 5(10 of meer zielen zichzelve zal regeerenvooral te Londen eischen de belangen van den werkman, naar zijne meening, een volkomene reor ganisatie van het gemeentewezen. Hij wenscht verder de oprichting van openbare, geautoriseerde en van overheidswege geregelde marktenwaar zoo goedkoop mogelijk zuiver voedsel zal verkocht worden. Hij wenscht uitbreiding van den werkkring der post-admi- nistratie en begeert dat de staat er zorg voor drage, dat ieder Engelsch werkman voor zijn eigen vak opge voed en gevormd worde, opdat hij even .ervaren zij als de werklieden in andere landen. Den duur van den wettigen werkdag wil hij op acht uren bepaald zien. The Times acht dit geschrift een zwakke verdediging van het grofste socialisme. „Ieder die de geschriften der Fransehe school gelezen heeft" zegt het blad„weet waar het heen moet, wanneer een socialist van den staat begint te spreken. De geringste leerling in het socialisme is vertrouwd met het denkbeeld van een almachtig lichaam, hetwelk in al de behoeften des volks kan voorzienalles kan organiseeren er. op de diensten van een tal toegewijde bestuurders kan rekenen. De heer Scott Russell heeft het niet verder gebracht. De regeering heeft steeds vele zaken onder handen geno men en zal het daarbij wellicht niet laten, maar de ver spreiding van een geschrift als dat van den heer Russell zal de lezers veeleer voor staatsinmenging doen terug deinzen, dan dat het hen zal verleiden om hunne per soonlijke belangen ter wille van een reusachtig nationaal deelgenootschap op te offeren." gjanuelsbfflcljtffl, Graanuiaz'kten enz Oostbdrg, 10 Januari. Waren uithoofde der feest dagen de beide voorgaande weken aanvoer en kooplust beperkt, heden was daarentegen de voorraad zeer ruim en de kooplust levendig, voor tarwe en zomergerst tot ruim vorige en voor haver en erwten tot onveranderde prijzen. Paardenboonen alleen in harde soort, die weinig voorkomt, geveild. De meeste monsters echter onver kocht wegens onvoldoende qualiteit en te hooge vraag prijs. Kanariezaad op 9.50 gehouden en 9 geboden. Er zijn verkocht zeer vele monsters tarwe van f 12.25, f 12, 11.75 a 10; rogge enkele gerieven a 8win- tergerst de beste monsters 6.50 a 6.25; zomergerst 5.60,ƒ5.50, f 5.25 a 5; baver 3.50, f 3.25, 3 a ƒ2.50; paardenboonen enkel ƒ7, 6.75, voorts 6.50, a 6; erwten 9 a 8. Middelburg, 11 Januari. Puike jarige Walchersche tarwe 14; goede nieuwe dito 13.25 jarige Zeeuwsche tarwe ƒ12.75; nieuwe dito 12.25 a 12.75 gekocht; rogge alleen voor comsumtie ƒ8.75wintergerst /6.50 a ƒ7 geveild; puike Walchersche zomergerst met graagte tot ƒ5.75 gekocht; Zeeuwsche zomergerst bracht 5.40 a /5.45 op; puike harde Walchersche witteboonen van 14- tot 14.25 betaald; dito bruineboonen 14.25; dito paardenboonen ƒ7.25; dito zomerzaad 14.50 verlaten raapolie 51.50patentolie 53.50lijnolie 41 per vat op zes weken, acontant 1 lager; harde lijnkoeken 13.50 per 104 stuks; zachte dito 15.50 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Aardappelen 3.a 3.50 per hektoliter. Versche boter 1.02 a 1.10 per kilogram. Prijzen yan effecten. Amsterdam 11 Januari 1872. Nederland.♦Certific. Werkelijke schuld. 2^ pet. 57^ ♦dito dito dito 3 66] ♦dito dito dito 4 88 ♦Aand. Handelmaatschappij 41 135 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 123 België. *Certificaten bij Rothschild 21 Frankrijk. "Inschrijvingen3 511 ♦dito.....5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 pet. 98 ♦Certific. adm. Hamburg 5 691 ♦dito Hope G°. 1855, 6e serie 5 831 ♦Gert. 1000 1864 5 „961 *dito 1000 1866 5 961 *Loten 1866 5. ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4£ 881 ♦Certific. dito4 *In3cript..Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 *Obfigatiën 1867—69 4 721 ♦Certificaten 6 46 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 229 ♦Oblig, dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 „891 dito dito Jelez Orel 5 891 dito dito Charkow Azow. 5 „89 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 701 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 62vV ♦dito dito April/Oct. 5 6l| ♦dito in papier Mei/Nov. 5 531 ♦dito dito Febr./Aug. 5 52-f Italië. Leening 1861 5 631 Spanje ♦Obligation. Buitenl. 1867—70. 3 321 ♦dito 18713 321 ♦dito Binnenlandsche3 271 Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 „371 ♦dito 1867—69 3 „371 Turkije. dito (binnenl.)5 481 Egypte Obl. 1868 7 „831 Amei ika. ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 951 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97 ♦dito dito dito (1885) 6 981 ♦Obl. Illinois. 7 „941 ♦dito dito Redemtion 6 871 Oblig.AtI.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 761 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.PauI &Pac.Spw. l«see. 7 74.1 dito dito dito 2esec. 7 „75 dito dito 1869 dito 7 „75 Brazilië. *Obl. 1863 4\ 82$ ♦dito 1865 5 94 Mexico. dito 18513 141 Grenada. dito afgestempeld6 191 Venezuela, dito3 81V Ecuador. dito1

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3