MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 10. Vrijdag 1872. 12 Januari. Middelburg 11 Januari. In de gisteren avond gehouden vergadering van het Middelburgsch departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen zijn benoemd; tot lid der commissie voor de spaarbank de heer J. Luteijn, aftredend lid tot lid der commissie voor de hulpbank de heer H. Rekker, aftredend liden tot leden der commissie tot bevorde ring der-belangen van den dienstbaren stand de heeren F. Nagtglas en J. D. M. de Stoppelaar. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 29ea December 1871, houdende vaststelling van het tweede hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1872, en do wet van.den 30e" December 1871, hou dende vaststelling van het derde hoofdstuk der staats- begarpotingfvoor het dienstjaar 1872. Do^r den gemeenteraad van Zutfen is besloten om een adres aan de tweede kamer te zenden met verzoek, dat de kamer hij de behandeling van het wetsontwerp op de rechterlijke macht aan de opheffing van de rechtbank te Zutfen hare goedkeuring niet verleene. In de residentie is aangekomen de heer David Mill Graves, die met de Engelsche mailboot den 10° Decem ber jl. van St George d'Elmina is vertrokken en door den koning der Elmineezen is belast met de overbren ging van een adres aan de eerste kamer der staten-gene- raal, om te protesteeren tegen den voorgenomen afstand van ODze bezittingen ter kuste van Guinea. Benoemingen en hesluiten. ridderorden. Vergunning verleendaan jonkvrouwe J. M. van Woede, wonende te Utrecht, tot het aan Deinen en dragen van het kruis van verdiensten voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door den Duitschen keizerko ning van Pruisen, geschonken; aan M. M. von Baum- hauer, referendaris hij het departement van binnenland- sche zaken, te 's Gravenhage, tot het aannemeu en dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan P. Regout, te Maastricht, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van het heilige graf en van het daartoe betrek kelijk costuum, hem door den patriarch van Jerusalem geschonken. Ouderwijs. In 1865 telde men in Rusland slechts 2225 lagere scholendoor 100,000 leerlingen bezocht, en op het einde van 1870 waren er reeds 20,000 scholen van den zelfden rangdoor 750,000 leerlingen bezocht. Kerknieuws. Voor de beroeping van een predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Rotterdam, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer N, B. de Graaf naar Amsterdamis de volgende nominatie opgemaakt; de beeren v. d. Flier to Heem stede; Felix, te Utrecht; Gronemeijer, te Apeldoorn; Boe- demaker, te Veeuendaal; Nonhebei, te Middelburgen Gerth van Wijk, te Kampen. De heer E. Bost, predikant bij de Waalsche ge meente te Delft, heeft zijn emeritaat aangevraagd. Marine en leger. De adelborst le klasse J. A. H. Beek dienende op Zr. M*. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wasse- naer, wordt met den 20en dezer op nonaetiviteit gesteld en met den 21e" daaraanvolgende vervangen door den adelborst le klasse J. Bollaan. De kapitein-luitenant ter zee A. W. Reuehe- nius, de luitenants ter zee 2; klasse E. E. E. van Woel- deren en F. Kouwenbergde officier van gezondheid 3e klasse F. H. L. Roessingh van Iteison en de officier van administratie 3* klasse N. W. Lasonder, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost lndië, en van daar den 30"> December 11. in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op nonactiviteit gesteld. Yeeziekte. In den nacht tusschen 31 December en 1 Januari jl. stierven op den stal van D. Remijnse te Camperlaud 2 pa ivd£p~ü%u eene ziekte waarvan de aard tot nogtoe niet'lnOt joiStWd schijnt bekend te zijnnog 2 andere ptfaxden' werden door dezelfde ziekte aangetastwaar van een reeds op den 2cn Januari bezweek. In het geheel zijn thans op den stal 5 paarden gestorven, terwijl nog een zesde ziek is. Rechtzaken. De directeuren der Maatschappij tot exploitatie van spoorwegen zijn, naar men uit Tiel schrijft, vanwege het opëhbaar ministerie bij het kantongerecht te Gelder- malsen voor den rechter aldaar gedagvaard tegen Dins dag 16 dezerter,zake van den veel besproken toestand van den stationsweg aldaar. De 's Gravenhaagsche ad vocaat mr. J. G. Rochussen zal voor de beklaagden optreden. Daar de betrekking van kantonrechter vacant iszal de zaak door een der plaatsvervangers behandeld worden. Gemengde berichten. Het Vaderland verneemt, dat de voorloopige com missie tot bet aanleggen van den Nederlandsch-Westfaal- 8chen spoorweg in de volgende week zal worden ontbon den en dat dan tot benoeming van een definitief bestuur der op te richten vennootschap zal worden overgegaan, die de concessie zal ratificeeren en de leening voor het benoodigd kapitaal zal uitschrijven, waaron reeds voor- loopig door verschillende gemeentebesturen en parti culieren is ingeteekend. In den avoud vau den 3«" Januari jl. werd een heer te Haarlem in de nabijheid zijner woning in den Haar lemmerhout aangevallen door een luitenant van de hu zaren, bijgestaan, door zijn oppasser en een ander luitenant van hetzelfde korps, die den aangevallene met zijn rijzweep tot bloedens toe hebben geslagen. Volgens het Nieuws van den dag zal die zaak voor de militaire rechtbank worden gebracht, terwijl inmid dels de sabels aan bedoelde officieren zijn ontnomen en hun voorloopig streng huis-arrest is opgelegd. De nationale reddingsboot-vereeniging in Groot- Britanuiê heeft gedurende 1871 658 personen gered en 30 schepen voor vernieling behoed. Sedert hare oprich ting beeft zij meer dan 20,000 schipbreukelingen behou den, en omtrent37,000 p. st. aan belooningen uitgereikt. Het totaal der bemanning van hare booten beloopt 30,000 koppen, waarvan er niet éen gedurende de laatste drie jaren omkwam. De Engelsche Globe maakt melding van berichten, die te Queeenstown zijn ontvangen en waaruit blijkt, dat twee inillioen personen op dit oogenblik in China van honger sterven ten gevolge van de overstroomingen, welke in de provincie Tientsin hebben plaats gehad, en waardoor zij van de overige deelen des lands zijn afgesloten. De Landbouw-courant deelt mede den hoogsten en den laagsten tbermomerer-siand in 1871. Op 13 Augus tus, des namiddags te 2 uren, wees de thermometer 86° Fahrenheiten op 8 December 3,5°alzoo een ver schil van 89,5°. Aan de Arnhemsche conrant wordt uit Nijkerk op j de Veluwe geschreven; „Bij gemotiveerd adres hebben de gezamenlijke officieren der schutterij aldaar hun ont slag aangevraagd. De oorzaak moet gezocht worden in de niet raadselachtige benoeming van een wederspau- nigen schutter tot griffier van een kantongerecht in OverxjseL Deze schutter, die gedurende een grootjaar volhardend geweigerd heeft'de wapens te aanvaarden, en eindelijk op het punt was gearresteerd te wordenis tot griflier van een kantongerecht benoemd, nadat door een ander de boeten, ten bedrage van ver over de f 100waren aangezuiverd." Gemeenteraad ran Middelburg. Zitting van Woensdag 10 Januari Missives gedeputeerde staten; missive P. J. Huijer; onderhandsclie verhuring gemeente-eigendommen; adres voormalige kommiezen bij de plaatselijke belastingen; adres keurmeesters van de vischadres ingezetenenen tot wijziging der plaatselijke verordening op de inkomstenbelasting; verkoop ge meente-eigendommen belegging beschikbare geldenuit slag enquête brug over de Houtkade; benoeming hulpon derwijzer. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Rekker en Conrad. De vergadering geopend zijnde, wensehfc de voorzitter in deze eerste vergadering die in het nieuwe jaar gehou den wordt, den leden geluk met de intrede in dat jaar.» De plaatsen van verscheidene waardige leden,die in hefc afgeloopen jaar aan den raad ontvielenzijn weder ver vuld, en hij hoopt dat ook de plaats van den heer vau Diggelen op waardige wijze zal worden ingenomen, la het afgeloopen jaar werden veel belangrijke zaken tot stand gebracht, maar in het nieuwe jaar wachten deu raad niet minder gewichtige werkzaamheden. De voor zitter hoopt dat de raad daarbij denzelfden ijver zal aan den dag leggen als in het vorige jaar. Belangrijke wer ken die werden ontworpen zullen in dat jaar moeten wor den uitgevoerd. Ten slotte beveelt hij zich aan in de welwillendheid van de leden van den gemeenteraad. De heer Sifflé geeft te kennendat bij gelooft de tolk van de geheele vergadering te zijn, als hij den voorzitter dank zegt voor diens hartelijke woorden en hem de ver zekering geeft, dat bij steeds op de welwillendheid van de leden der vergadering kan rekenen. Nadat de notulen zijn voorgelezen eu gearresteerd, wordt door den voorzitter medegedeeld, dat van gede puteerde staten een brief is ingekomen,houdende bericht dat zij de gemeentebegrootingvoor 1872 hebben goedge keurd. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangeno men, evenals die dat nog is ingekomen een brief van ge deputeerde staten, waarin zij te kennen geven, dat zij de traktementen voor de hulponderwijzers opdeschool voor minvermogenden zooals die door den raad zijn vastge steld hebben goedgekeurd. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen een. brief van den heer P. J. Huijer, eervol ontslagen contro leur bij de plaatselijke belastingen, waarin hij zijn dank betuigt voor de^ wijze waarop de raad zijne werkzaam heden heeft geregeld, nu debetrekking die hij totnogtoe bekleedde werd opgeheven. Tevens verklaart hij zich steeds ter beschikking te stellen van den gemeenteraad waar deze zijne diensten in het belang der gemeente mocht verlangen. Een voorstel van burgemeester en wethouders om ben te machtigen eenige gemeentegebouwen en terrei nen onderhandsch te verhuren voor denzelfden prijs en onder dezelfde voorwaarden die tot nogtoe daarvoor werden bedongen, wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat isingekomen een request van de voormalige kommiezen der plaatselijke belastin gen waarin zij te kennen geven dat het totaal der con- sentgelden in het afgeloopen jaar voor ieder hunner slechts 7.53 heeft bedragen en 'dus verre beneden het cijfer is waarnaar hunne vaste bezoldiging was gere geld, zoodat zij den raad verzoeken ook ditmaal hunne belangen in gunstige overweging te nemen. Het voor stel van burgemeester en wethouders om aan de adres santen, onder nadere go Ikeuring van gedeputeerde staten, eene gratificatie van 179.76 toe te staan werd zonder discussie ot hoofdelijke stemming aange nomen. Van de vischkeurders was ingekomen een adres aan den gemeenteraad, waarin zij te kennen geven, dat het door hen genoten keurloon in het 2e halfjaar van 1871 slechts f 7.71 heeft bedragen, zoodat zij verzoeken dat aan ieder hunner zal worden toegekend eene gratificatie van f 52,29. Burgemeester en wethouders stellen voor hun gezamenlijk, eveneens onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten, voor het 2C halfjaar van 1871 toe te kennen eene gratificatie van f 104.58. Dit voor stel wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat is inge komen een adres van 167 inwoners der gemeente waarin zij te kennen geven, dat zij in de door den raad vastge stelde verordening op de invordering der plaatselijke directe belasting op de inkomsten in de gemeente Middelburg onder artikel 8 hebben gelezen„De door burgemeester en wethouders voorloopig vastgestelde

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1