Öuitmfanö. Gemengde berichten. Het Utrechtsch Dagblad deelt mede, dat de uitschrij- vers van de prijsvraag over 's lands verdediging reeds ernatig in overweging hebben genomen, of tot het op nieuw uitschrijven daarvan zal worden overgegaan, en of aan de inzenders der twee beste antwoorden de gele genheid zal worden gegeven hun ontwerpen aan te vullen. Men heeft het plan opgevat om te Brussel in 1874 eene wereldtentoonstelling te houden. Er heeit zich al daar, onder de firma Ed. Langlet &C0., eene Maatschappij gevormd, die zich met het bouwen en exploiteeren van een nijverheidspaleis wil belasten, 'twelk op eene hoogte in het koninklijke park van Koekelberg zal worden op gericht. Het denkbeeld hiervan moet, volgens het Jour nal de Bruxelles, aan den koning worden toegeschreven. Te Chicago was onlangs de aanvoer van brieven in het postkantoor zoo groot, dat de directeur genoodzaakt was veertig zakken met brieven en dagbladen voor de deur te doen opstapelen, omdat de loketten onmogelijk meer konden bevatten. Naar gemeld wordt, zullen de verschillendepersen, zet- en distribueer-machinen van the Times in volle werking vertoond worden, op de internationale tentoon stelling van 1872. De snelheid, die door de verbinding der verschillende werktuigen verkregen wordt, is onge veer driemaal grooter dan bij de gewone thans gevolgde wijze. Driemalen per week zal de mail-editie x>p de ten toonstelling gedrukt worden en wanneer het eenigszins mogelijk is, ook het dagelijksch bijvoegsel van het blad. In de onzekerheid omtrent het lot van Livingstone, heeft de koninklijke Britsche maatschappij voor aardrijks kunde een plan beraamd om eene expiditie naar het bin nenland van Afrika te zenden teneinde dien beroem den reiziger op te sporen, dewijl het zeker schijnt te zijn dat hy (ondersteld dat hij niet dood is) zich in een toestand bevindt, die het hem onmogelijk of moeilyk maakt uit het binnenland brieven of boodschap pers naar de kust te zenden. De gemelde maatschappij een afwijzend antwoord van het Britsche gouvernement ontvangen hebbende op haar aanzoek om geldelijken en anderen bijstand tot het uitvoeren van dat plan, heeft nu besloten, de uitvoering geheel voor eigene rekening en met eigen hulpmiddelen te ondernemen. Bij vroegere gelegenheden, wanneer Livingstone door zijue gewaagde tochten in gevaar of nood was geraakt, heeft het Britsche gouvernement telkens medegewerkt om hem hulp te brengen. Naar aanleiding van de Pruisische wet, waarbij spoorwegmaatschappijen kunnen veroordeeld worden tot het verstrekken van schadevergoeding wegens verwou- dingen aan, of den dood van reizigers ten gevolge van spoorwegongelukken, hebben de verschillende spoor- weg-administratiën daar te lande zich vereenigd tot het oprichten van een onderling verzekeringfonds, tot dek king dier kosten. De bedragen beneden 5000 thaler blij ven ten laste van de betrokken maatschappyen; die daarboven zullen verdeeld worden als volgt: 5 pet. door de betrokken maatschappijen en 95 pet. door de andere maatschappijen, in verhouding zoo tot bet aantal trei nen als tot het aantal reizigers per kilometer lengte van den weg. (Stoomp.) Te Stnttgart, waar gelijk men weet de boekhandel eeu ongekenden trap van bloei heeft bereikt, dreigen de letterzetters met eene werkstaking. Twee derden der werklieden hebben reeds aangekondigd dat zij, wanneer aan hunne eischen geen gehoor wordt gegeven, tegen het einde der volgende week den arbeid zullen neder- leggen. Een vergelijk acht men onwaarschijnlijk. De zetters van den heer Cotta, die reeds vroeger, zonder dat zij 't verzocht haddeneene verhooging van loon hebben verkregen, nemen geen deel aan de beweging. In het Ierscbe stadje Kiltyclogherin het graaf schap Leitrim, heeft op den 7en Januari jl. een ongeluk plaats gehaddat veel treuriger gevolgen had kunnen hebben dan het geval is geweest. Terwijl de debatten voor de coriectioneele rechtbank in vollen gang waren bezweek de vloer van de zittingszaal, waardoor een BOOtal personen van een hoogte van 18 voet op de steenen vielen. 30 werden ernstig gewond, en boewei geen dooden te betreuren zijn, hebben echter sommige perso nen zulke ernstige kneuzingen gekregen, dat zij voor geheel hun leven verminkt zijn. Het gedeelte van de zaal, waar de rechters en de advocaten hunne plaat sen hadden, is niet neêrgestort. De advocaten zijn gered door middel van tegen de vensters geplaatste ladders. Zaterdag jl. verspreidde zich des avonds te Rijssel het gerucht, dat in de Rue des Tanneurs twee huizen ingestort warenwaarbij een aantal personen onder het puin bedolven was. liet onheil, waarvan men sprak, was helaas! maar al te waar. Een groote menigte ver drong zich onmiddellijk op de plaats van het ongeluk, en bij het licht van eenige toortsen maakte men lang zaam een aanvang, om te redden wat nog te redden was. Overal heerschte een naamlooze verwarring, waar door de werklieden in hunne pogingen bijzonder verhin derd werden. Het tooneel van de ramp .vertoonde een schrikwekkend schouwspel. De scheidsmuur der twee huizen was verzakt, waarop de voorgevels met een vreeselijk gekraak op de stiaat nedergevallen waren, terwijl de bovenste verdiepingen in haren val de bene- denste verplet hadden. Achttien personen waren alzoo J levend onder de puinhoopen begravenen in weerwil van de overdrijving der eerste verhalen, die in omloop gebracht waren, kon men niet zonder huivering aan het onheil denkendat men weldra aanschouwen zou. Laten wij ons echter haasten om meê te deelen dat door een bijna miraculeusen samenloop van omstandig heden, waarvan men zich nog geen nauwkeurige reken schap kan geven, de gevolgen niet zoo vreeselijk geweest zijn, dan men logisch zou hebben moeten vreezen. Men heeft al de bewoners levend en zelfs zon der zware verwondingen onder de puinhoopeu gevonden, als waren zij op bijzondere wijze door de hand der Voor zienigheid bewaard gebleven. Het eene huis was onbewoond om reden van herstel lingen, het andere was eene kroeg die veel bezocht werd, en waarin de drinkebroeders ten allen tijde aan hunne tafeltjes zaten. De kastelein stond voor zijn buffet en zijne vronw was met de meid in de keuken bezig, toen zij een onheilspellend gekraak vernamen dat hun een voorgevoel gaf van het gevaar dat hun dreigde; sommigen konden nog in allerijl een toevlucht viudun in de vertrekkendie door de ruïnen geëerbiedigd werden en waarin men hen dan ook na de instorting vond. Sommigen hadden zich onder de tafels verscholen; vier anderen die in een hoek zaten te spelen werden bij de instorting gedekt door een gedeelte van het plafond dat middendoor gebroken was en zooveel opening tusschen den muur en de neder- stortende balken gelaten had dat zij ongedeerd bleven. Toen men bij de ontruiming hen naderde bemerkte men, dat een hunner nog eene kaart in zijne hand hield, die hij tengevolge van den schrik nog stuipachtig omklemde. De redders hadden na vele pogingen en geleid door het hulpgeroep van hen die zij zochtenhet geluk van al de slachtoffers, voor wier leven raeu eenige oogen- blikken de angstigste vrees gekoesterd hadwel en behouden van onder do puinhoopen te voorschijn te brengen. (Ze Temps.) Tkermometerstand. 9 Jan. 'sav. 11 u. 38 gr. 10 'smorg.7u. 35gr.'smidd. 1 u.38gr. 'sa v. 6 u. 36 gr. Algemeen overzicht. De zittingen van de Pruisische kamer van afgevaar digden zijn Maandag hervat. Een der leiders van de Fortschriiipariei, de heer Richter, richtte eene interpel latie tot de regeering, hoe groot het aantal der nog ver miste Pruisische soldaten is en waaraan het moet worden toegeschrevendat daaromtrent niets naders vernomen is? De minister von Roon zeide in antwoord, op deze interpellatieo.'a. het volgende: „het aantal ver misten der 14 armeekorpsen bedraagt 3241. Een deel daarvan is waarschijnlijk gestorven en begraven. Aan de omstandigheden moet het geweten wordendat daaromtrent zoo weinig met zekerheid vernomen kan worden. De herkenni ngs-penningen vijn vaak in den stiijd verloren gegaan. Vaak heeft men personen begraven, wier identiteit niet gestaafd kon worden; deze worden natuurlijk op de lijst der vermisten ge vonden. De gevangenen en gewonden werden niet overal in Frankrijk op dezelfde barbaarsche wijze be handeld als somtijds het geval was. De Fransche gezant heeft namens zijne regeering beloofd met het reeds aan gevangen onderzoek voort te zullen gaan. De Duitsche regeering beeft hare ageuten gezonden naar de plaatsen, waar men vermoeden kondat zich nog gevangenen konden bevinden, doch zonder eenig resultaat. In Algerië zijn 1500 Duitschers, behoorende tot het vreem denlegioen. Nog ongeveer honderd zwaar gewonden, die onmogelijk getransporteerd kunnen worden bevin den ziöh in Frankrijk onder goede verpleging. Hoop op den terugkeer van meer vermisten kan veilig opgegeven worden." Het is waarlijk niet te verwonderen, dat van een leger van ongeveer een millioen manschappen welke Duitsch- land onder de wapenen had, niettegenstaande de goed georganiseerde controle, nog ruim drieduizend man spoor loos verdwenen, want dit cijfer zal over het Fransche leger zonder twijfel veel grooter zijn. Uit dit oogpunt is de interpellatie van den heer Richter voor het buitenland dan ook van minder belang. Doch van grooter gewicht is de ofiicieele verklaring van den minister van oorlog, dat de gevangenen niet overal zoo onmenschelijk be handeld werden als soms het geval was. Een goede behan deling was dus regel en mishandeling uitzondering, anders had de minister zijne mededeeling niet in dezen vorm gegoten. De Duitsche dagbladen, die iedere gruweldaad der Franschen wisten mede te deelen, en steeds van het bijzondere tot het algemeene besloten, mogen deze ofiicieele terechtwijzing ter harte nemen en iets minder hard in hun oordeel worden, vooral wanneer zij kennis maken met de wreedhedenwaaraan de Duitsche solda ten zich soms schuldig maakten, zooals die door den kundigen oorlogs-correspondent van de eerste Duitsche dagbladen Julius van Wickede. in zijn boek over den jongsten oorlog medegedeeld worden. Een oorlog zonder wreedheden is ondenkbaar, doch men bewere niet, dat uit de meest beschaafde natiën van Europa voor be paalden tijd alle gevoel van menschelijkheid verdwijuen kan. De geruchtmakende qnaestie tusschen Duitschland en Brazilië schijnt inderminne bijgelegd te zijn. Reeds was het met de onrustbarende geruchten, door enkele Duit sche bladen verspreidmoeilijk overeen te brengen, dat de keizer van Brazilië rustig zijne reis door Europa voortzette en geen toebereidselen scheen te maken om naar zijn land terug te keeren. Hieruit kan men veilig opmaken, dat de vreeselijke beleedigingen en de schan delijke willekeur, waaraan de Duitsche manschappen te Rio Janeiro zouden blootgestaan hebben, wel eenigszins overdreven door de Duitsche bladen zullen voorgesteld geweest zijn. Te Kiel is thans van de admiraliteit te Berlijn het bevel ontvangen, om de uitrusting en wape ning van het eskader, bestemd voor den Atlantischen oceaan, te staken. De Duitsche gezant bij de Fransche regeeringde heer von Arnim, heeft zijn definitieve aanstelling uit Berlijn ontvangen en gisteren zijne geloofsbrieven aan den heer Thiers overhandigd. De Parijsche afgevaardigde Schoelcher heeft met 29 zijner ambtgenooten en geestverwanten een wetsont werp bij de nationale vergadering ingediend, slechts bestaande uit dit éene artikelDe doodstraf is voor alle soorten van misdrijven afgeschaft. Het is duidelijk, dat dit voorstel toegeschreven moet worden aan de uitspra ken der commissie van gratieanders had de uiterste linkerzijde niet thans dit voorstel gedaan en evenmin voor alle misdrijven de afschaffing voorgesteld. Juist omdat het voorstel het gevolg is van den dood van Ros- sel en Crémieuxis het niet aan te nemen dat de natio nale vergadering daaraan hare goedkeuring schenken zal. Bovendien zal de reactionnaire meerderheid nooit hare toestemming geven aan een algemeene afschaffing van de doodstraf vóórdat de processen tegen de gevan gen communards geheel afgeloopen zijn, en vooral niet wanneer dit voorstelzooals thans het geval isuitgaat van de uiterste linkerzijde. Het rapport over het voorstel van den minister van justitie, den heer Dufaure, tot vervolging van dagbla den, die zich schuldig maakten aan beleedigingen tegen de nationale vergadering of commissiën uit baar midden, is doorde commissie goedgekeurd. De conclusie van het rapport isdat de nationale vergadering de regeering machtige, om tien dagbladen wegens dit misdrijf te doen vervolgen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de nationale vergadering zich niet met die conclusie ver eenigen zouen moeilijk aan te nemen, dat eene kamer, die tot zulke strenge vervolgingen der drukpers have toestemming verleent, geneigd zou zijn om de doodstraf voor alle misdrijven af te schaffen. De nationale vergadering heeft gisteren het onlangs te Frankfort gesloten additionneele tractaatmet Duitsch land bekrachtigd. Daarna werd de discussie over het ontwerp tot het heffen eener belasting op de valeurs molilières voortgezet. De minister van financiën verde digde het voorstel en drong op eene spoedige beslissing aan. Blijkens telegram uit Rijssel hebben de omliggende plaatsen het resultaat der verkiezing van Zondag gewij zigd. In de stad zelve hadden de republikeinsche can- didaten een belangrijke meerderheid verkregen, doch de conservatieve candidaten hebben zooveel stemmen op het platteland op zich vereenigd, dat de republikein sche candidaten ten slotte met 27 stemmen geslagen en de heeren Dupont en Bergerot gekozen zijn. Een nieuw Griekseh ministerie is opgetreden onder voorzitterschap van den heer Belgiano, om waarschijn lijk, evenals alle andere Griekscbe ministeriëDweder spoedig plaats te maken voor zijne opvolgers. Om aan deze onophoudelijke wisseling van bestunr een einde te makenzou volgens een onlangs verspreid gerucht een

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2