MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 9. Donderdag 1872. Januari. Middelburg 9 Januari. Nadat de hedeD gebonden zitting van den gemeenteraad, als alhier de eerste in het nieuwe jaardoor den voor zitter met een woord van gelukwensching aan de leden was geopend, dat door den heer Sifilé werd beantwoord, zijn onder anderen de volgende zaken behandeld. Voor kennisgeving werden aangenomen: een brief van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende be richt dut door dat college de gemeentebegrooting voor 1872 was goedgekeurd; een brief van hetzelfde college tot kennisgeving dat het traktement voor hulp onderwijzers op de school voor minvermogenden, zooals dat door den raad was vastgesteld, is goedgekeurd, en een brief van den heer P. J. Huijer, eervol ontslagen controleur bij de plaatselijke belastingentot dankbe tuiging voor de wijze waarop de raad zijne nieuwe werk zaamheden heeft geregeld. Zonder discussie ot hoofdelijke stemming werden achtereenvolgens aangenomen: 1° een voorstel van bur gemeester en wethouders, om aan de kommiezen en den bode bij de plaatselijke belastingen, ter beschikking op het door hen ingediende verzoekschrift, onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten, toe te staan eene gratificatie van f 179.76, en 2° een voorstel van burge meester en wethoudersom aan de keurmeesters van visch, onder vooorbekoud van gelijke goedkeuring, eene gratificatie toe te kennen van f 104.28 ter beschikking op het door hen daartoe strekkende tot den raad ge richte verzoekschrift. Een adres van 167 inwoners der gemeente Middelburg, waarin zij te kennen gevendat zij in de door den raad vastgestelde verordening op de plaatselijke directe belastingen onder artikel 8 met leedwezen hebben gele zen: „De door burgemeester en wethouders voorloopig vastgestelde kohieren, worden tegelijk met de ter visie legging op de secretarie, in druk verkrijgbaar gesteld me aanduiding, wie naar eigen aangifte of ambtshalve ia aangeslagen." Deze bepaling noemen de adressanten grievend en kwetsend, en zij verzoeken den raad, onder aanvoering van nog andere bezwaren, om, wat artikel 8 betreft, op zijn vroeger genomen besluit terug te komen en te bepalendat gemelde kohieren niet in druk ver krijgbaar zullen worden gesteld, en zoo onverhoopt dit verzoek mocht worden afgeslagen, dan tenminste te be palen, dat daarin geene aanduiding zal geschieden van hen die naar eigen aangifte ot ambtshalve zijn aange slagen. Dit adres werd door de heeren Lambrechtsen en Vis vliet „ondersteund ea door den heer de Jonge voor zoo verre betrett het verzoek om niet aan te wijzeu wie volgens eigen aangifte en wie ambtshalve zijn aangeslagen, doch werd bestredeu door de heeren Siihé van Hoek, Mathonden voorzitter en Fokker. De voorzitter bracht eerst in stemming het verzoek dat de kohieren niet zouden worden gedrukthetwelk werd afgewezen met 11 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren, LambreehtsenVisvliet en Snoucl^ Hur- gronje. Vervolgens kwam in stemming het verzoek, urn in de kohieren niet aan te wijzen, wie volgens eigen aangifte en wie ambtshalve waren aangeslagen, hetwelk werd afgewezen met 10 tegen 4 stemmendie van de heeren de Jonge, Lambrechtsen, Visvliet en Suouck Hurgronje. Een brief van gedeputeerde statenhoudende mede- deeling dat zij de verordening op den hoofdelijken om slag hadden goedgekeurd, werd voor kennisgeving aan genomen. Een voorstel van burgemeester en wethouders om hen te machtigenonder nadere goedkeuring van gedepu teerde staten, over te gaan tot den verkoop van eenige gemeente-eigendommendie voor den openbaren dienst niet meer nooiiig zijn, werd zonder discussie of hoofde lijke stemming aangenomen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat, terwijl door de deelnemers aan de leening terstond slechts 25.000 behoefde te worden gestdrt, door beu zoo veel vuldig gebruik is gemaakt vau de bevoegdheid om meer te storten, dat reeds 162,000 is ontvangen. Daar die gelden op ditoogenblik niet kunnen worden besteed, stel len burgemeester en wethouders voor hen te machtigen, om door tusschenkomst van de Associatie-cassa te Amster dam f 150,000 in leening of prolongatie te beleggen, welk voorstel zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De voorzitter deelt den uitslag mede van eene enjuéte door de heeren W. A. Huygeas te Amsterdam, W. A Schouten te Dordrecht en G. Knol te Middelburg gehou den, tengevolge van de bezwaren door de firma den Bouwmeester, Borsius en van der Leijé geopperd tegen het bonwen van een brug over de Hontkade. Volgens het uitgebrachte rapport zal de ontworpen brug over de Houtkade het afloopen vau schepen van de wert van die firma geene belemmering kunnen veroorzakenindien slechts de noodige voorzorgsmaatregelen worden ge nomen. Het voorstel van burgemeester en wethouders om de brug te leggen zooals is voorgesteld wordt aangenomen met algemeene stemmen op een na, die van den heer Snijders. Tot hulponderwijzer op school F werd benoemd de heer J. Stein, thans hulponderwijzer te Weatkapelle. Op de voordracht voor de vacature in het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland, Zaterdag jl. opgemaakt, komen voor de heeren: Mr. J. J. Loke, rechter te Rotterdamjonkheer mr. A. F. de Savornin Lohuian, rechter te 's Hertogenbosch mr. J. W. Th. Swaters van Schaumburgh, officier van justitie te Middelburg; mr. H. M. van Andel, advocaat te 's Gravenhage; mr. H. W. de Graaf, rechter te Rot terdam, en mr. H. A. Eekhout, rechter te Dordrecht. De minister van financiën heeft de belanghebbenden verwittigd, dat tengevolge van eene wijziging in den dienst der pakketbooten tusschen Triest en Alexandrië," de verzending der Indische brievenmail uit Amsterdam langs den weg van Triëöt, in het vervolg 's Woensdags om de veertien dagen per i«n trein rijnspoor te 7.15 's morgens uit Amsterdam vertrekkende, in plaats van per 2cd trein zal plaats vinden. De correspondentie zal alzoo, in verband daarmede, zooveel vroeger per post bezorgd behooren te worden. Benoemingen en besluiten. constjlatbn. Erkend en toegelaten G. von Bultzings- lowen, als consulair agent der Vereenigde Staten van Amerika.te Soerabaijaen aangesteld tot vice-consul te Malaga, C. E. Fynje. schutterijen. Eervol ontslag verleend op zijn verzoek, aan jonkheer J. W. Paspoort, als 1luitenant bij het le bataljon rustende schutterij in de provincie Zeeland. Onderwijs. De gemeenteraad van Ylissingen heeft in zijne heden gehoudene vergadering tot hulponderwijzeres aan de openbare school voor meisjes benoemd mejufrouw H. S. J. Snoek, thans hulponderwijzeres te Tholen. Yoor het toelatings-examen tot de middelbare school voor meisjes te Dordrecht hebben zich aange geven 49 leerlingen. Daarvan zijn tot de 1« klasse toe gelaten 23, tot de 2« 12, tot de 3* 8 en tot de 4« 4 leer lingen. De school zal heden geopend worden. Iu de maand Augustus a. zal de hoogere bur gerschool voor meisjes met vijfjarigen cursus te Gro ningen worden geopend waartoe reeds de noodige voorbereidende maatregelen worden genomen. De gemeenteraad van Deventer heeft gisteren met algemeene stemmen besloten tot het oprichten van een hoogere burgerschool voor meisjes met driejarigen cursus. Wordt ten onzent vaak geklaagd over het lot der onderwijzersin andere landen is de toestand van deze nuttige burgers niet veel beter. Do heer Macinlay, inspecteur van het lager onderwijs in Ierland, heeft een uitvoerig rapport opgesteld over de scholen in dat gedeelte van Engeland. Een uittreksel daarvan is opgenomen in het verslag der commissie voor- het volksonderwijs in Ierland dat dezer dagen versche nen is, en waarin met nadruk wordt^aaftgedrongen op de verhooging der jaarwedden van oriderWijzèts teneinde die in overeenstemming te brengen met de belangrijke taak die op hen rust. Welke energie of lust, vraagt hijis er te verwachten van een arm onderwijzer die het schoollokaal binnen treedt, na vrouw en kinderen te hebben achtergelaten in eene armzalige stulp, bibberende van koude en zoo als de heer Macaulay weet dat het geval is, gekweld door honger, en die, wanneer hij tot hen terugkeert, hen in nog ergeren toestand wêervindt, zonder vuur en zonder voedsel? Met welke kracht van geest of ligchaam zal eene on derwijzeres haar dagwer^ aanvaardendie arm en dun gekleed doornat vaa den regen of met sneeuw bedekt, uitgeput en moede, na eene wandeling van eenige mijlen op een Decembermorgen in de onherbergzame en slecht ingerichte school komt, waar zij geen vuur vindt om hare kleederen te droogen of een gelaat dat haar toe lacht, en veroordeeld isdaar uren lang te vertoeven, sidderende van koude op een vochtigen slijkgrond en gedoemd om naar hare woning de kiem van ziekte of misschien van den dood met zich te dragen Deze schets, zegt Macaulay, is geen denkbeeldig ta fereel, of eene uitzonderingmaar eiken dag kan men ze in werkelijkheid aanschouwen. En al die arbeid en ontberingwaarvoor elke vrouw uit de arbeidende klasse zou terugdeinzen, wordt opgelegd voor een loon dat eene dienstmeid te gering zou zijnvijf tig cents daags waarvan somtijds nog de huur van de school moet wor den betaald. Zoolang zulk een toestand blijft bestaan, is het van ouders niet te verwachten, dat zij met zulke voorbeel den vóór zich hunne kinderen voor het vak van onder wijzer zullen opleiden. De heer Macaulay gelooft, dat de degelijkheid der school afhangt van een betere algemeene erkenning der belang rijke diensten, die door de onderwijzers bewezen worden, en hij houdt zich overtuigd, dat bij betere betaling en daarmede overeenstemmende verbetering van het maat schappelijk aanzien, de ijver zal herleven en de hoop zal aanwakkeren. Men zal moeten erkennendat het lot van den Neder landsehen onderwijzer op verre na zoo beklaaglyk niet is als dat van den Ierschen. Het is slechts eene quaestie van wat meer of wat minder. EveDal3 Ierland lijdt ook in Nederland de onderwijzer gebrek; eo wil men de school doen worden wat zij wezen moetmen late dan de redenen ophouden, die den onderwijzers levensmoed en levenslust benemenen dwingen om zich in een kring te bewegen, waarboven zij door hunne beschaving verre zijn verheven. (Artih. cour.) Blijkens officieele opgaven besteedt het Zwitser- sche kanton Neufchatel, dat eene bevolking heeft van ongeveer 95,000 personeü, jaarlijks aan het openbaar onderwijs eene som van 430,000 francs. De staat draagt hiertoe bij 200,000 francs. Het overige wordt bijeenge bracht door de gemeenten, de stedelijke raden en de ouders der kindereu. Kerknieuws. Beroepen te Arnemuiden de beer W. J. Geselschap, predikant te Delfshaven. Men meldt ons uit Oud Beierland: De vele beroe pen die door den kerkeraad reeds zijn uitgebracht voor een predikant, zijn nog steeds zonder goed gevolg ge bleven. Thans laat men bij de godsdienstoefeningen een vierde zakje rondgaan, om met de opbrengst daarvan het traktement te verhoogen. Men twijfelt echter of de resultaten wel zeer gunstig zullen zijn. (N. Jloil. cour)

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1