correspondentie uit Luxemburg, waarin op de oplossing der spoorweg-quaestie aangedrongen en betoogd wordt niet alleen dat dit in het belang van Luxemburg maar ook een recht van Duitschland is. Afgescheiden van de omstandigheid dat het niet in het belang van Duitschland isom juist nu geweld te gebruiken en daarmede de vrees te rechtvaardigendat het recht van den sterkste de eerste drijfveer der Duit- sche politiek is, mag men erkennen, dat Luxemburg als onafhankelijk staatje geen raison d'etre heett, en zeits zoover gaan van toe te geven, dat niet alleen zijn materieel belang maar ook de nationaliteit en de neigingen der bevolking eene toenadering tot Duitschland eischen men spreke echter niet van een recht, zooals de Duit- sche bladen en ook deze correspondentie het noemen. De Fransche spoorwegmaatschappij is wel door de Luxemburgsche regeering van hare verplichtingen ont slagen, doch haar is daarbij niet bet recht verleend om hare aanspraken op de Fransche regeering over te dragenwelke dientengevolge aan de Duitsche regee ring geene rechten kon overdragendie zij zelve niet bezat. Zoowel burgerrechterlijk als staatsrechterlijk is het een onomstootelijke waarheid, dat eene overeen komst slechts partijen bindt en geene verplichtingen scheppen kan voor derdendie geheel vreemd bleven aan het tot stand komen der overeenkomst. Het kan bijna aan geen twijfel meer onderhevig zijn, of vroeg of laat zal Luxemburg bij Duitschland komen, doch men spreke niet van een rechtdat Duitschland niet beziten wacht© af, dat Luxemburg zalf in eene aanhechting aan Pruisen of Duitschland vrijwillig toestemme. Dit be weerde recht is bet grootste onrecht, ai staat ook het oppermachtige Duitschland tegenover het zwakke en onbeteekenende Luxemburg, en men mag daarom van de eerlijkheid der Duitsche politiekdie de Duitsche publieke opinie steeds bereid is zoo hemelhoog te ver heffen, verwachten dat von Bismarck geen gehoor geven zal aan de inblazingen der bladen als de Metzer Zeitung en der correspondentiën als in de Norddeulsche Allge- meiue Zeitung. De rapporteur van het bekende voorstel-Barth in den Eeierschen landdag, de heer von Sedlmaier, heeft zijn rapport aan de leden der commissie rondgedeeld. Hij Btelt een nieuw artikel voor, waarbij rijkswetten, welke een bijzonder recht van Beieren opheffen, dat tegelijk een grondwettig recht is, zóólang in Beieren niet geldig zijntotdat de Beiersche kamers en de regeering even eens tot die opheffing besloten hebben. De voorstellers hadden in hun voorstel deze consequentie over het hoofd gezien. De Noordduitsche bladen spotten met deze po gingen der Beiersche particularisten en schijnen er zeker van dat dit voorstel nooit het vereisebte 2/3 der stem men in de Beiersche kamer verkrijgen zal. Hoe het zij de meerderheid is zonder eenigen twijfel voor dit voorstel gunstig gestemden in ieder geval zal daaraan toch een einde moeten komen. De eenheid van Duitsch land is op den duur onbestaanbaar, zoolang de meerder heid der vertegenwoo. diging van den grootsten staat behalve Pruisen zich met naijverige zorg tegen lederen maatregel tot bevordering der eenheid verzet. De Fransche nationale vergadering heeft Vrijdag de commissie benoemd, welke belast is met het voorloopig onderzoek van het wetsontwerp op het lager onderwijs van den minister Jules Simon. Blijkens mededeeling der Fransche dagbladen zijn onder de 15 leden der commis sie slechts twee voorstanders van het ontwerp, de hee- ren Carnot en Ricard, terwijl bovendien daartoe belmo ren de heer Keilerde bisschop van Orleans en de -abbê Jaffré, verklaarde tegenstanders van het verplicht onderwijs, dat juist de grondslag is van het ontwerp. ïn de zitting van Zaterdag heeft de commissie voor het budget bij monde van den lieer Benoist-d'Azy aan de kamer medegedeeld, dat zij in de onmogelijkheid verkeerd heeft, om het voorstel der regeering omtrent de belasting op de roerende zaken en waarden valeurs mobilieretmet haar eigen voorstel in overeenstemming te brengen. De meerderheid der commissie heeft dus, het votum der vergadering omtrent de algemeene inkom stenbelasting in aanmerking nemende, voor het oogenblik haar voorstel laten varen en besloten alleen de discussie over het regeeringsvoorstel uit te lokken. Zij komt ech ter tot de conclusie om de vergadering voor te stellen het -regeeringsontwerp te verwerpen. De minderheid heeft zich evenwel met het voorstel van den heer Pouyer- Quertier vereeuigd en reeds in de zitting van Zaterdag verlangde dc heer Raudot namens deze minderheidom ■terstond de discussie over het regeeringsvoorstel aan te vangen. De kamer beantwoordde echter deze haast met het besluitom het rapport terstond te doen drukken en ronddeelen en eerst heden de openbare discussie over het voorstel aan te vangen. Te Versailles wint het gerucht veld, dat de heer Pouyer-Quertier van het voornemen afgezien heeft, om een invoerrecht op de grondstoffen voor te stellenen dat terstond na de beslissing omtrent de belasting op de valeurs mobilïeresde regeering aan de nationale vergade ring het voorstel zal doen, om door opcenten te heffen op de bestaande' belastingen; tot een bedrag als blijken zal noodig te zijn, om het evenwicht tusschen inkom sten en uitgaven te herstellen. Alhoewel dit slechts een gerucht is, dat nadere bevestiging behoeft, levert het toch weder een bewijs te meer van de moeilijkheden, die uit den weg geruimd, en de treurige hulpmiddelen, die tebaatgenomen moeten worden, om het doel te bereiken, dat zoowel regeeringalsnationale vergadering zich ieder op hare wijze voor oogen stellen het even wicht in het budget tot stand te brengen, terwijl door de aanneming van de inkomstenbelasting, ware het ook slechts als proefnemingde geheele quaestie opgelost zou zijn. Voor zoover men reeds gisteren avond over den uitslag der verkiezingen oordeelen kon, heeft te Parijs de heer Vautrain op zijn radicalen tegenstander, den heer Victor Hugo, de overwinning behaald. De stemming in 259 der 327 sectiën van het departement der Seine heeft het vol gende resultaat opgeleverd: de heer Vautrain had 101,000 en de heer Victor Hugo G1,000 stemmen op zich ver- eenigd. De definitieve verkiezing van den heer Vautrain is dus zoo goed als zeker. In het departement du Nord was gisteren avond de verhouding, dat de beide republikeinache candidaten 18,000 stemmen verkiegen hadden tegen 11,000, die op de monarchale en Bonapartistiscbe candidaten uitge bracht waven. In het departement Pas de Calais verkreeg de republikeinschecandidaat 3,0S7 stemmen, terwijl 925 uitgebracht waren op den monarchalen candidaat. De circulaire van den minister Casimir Périer schijnt echter weinig gebaat te hebben, want van alle zijden wordt over de geringe deelneming aan de verkiezingen ge klaagd. Te Parijs heeft zelfs meer dan de helft der ingeschreven kiezers zich van stemming onthouden. De Spaansche cortes zijn bij koninklijk besluit, giste ren in het officieel blad verschenen, tegen den 22cn dezer maand bijeengeroepen, terwijl bij hetzelfde decreet de zitting van 1871 gesloten verklaard wordt. Zooals men zich herinnert, waren de zittingen door het minis terie-Mal ca mpo slechts geschorst doch nog niet gesloten. Het ministerie lierft dezen kunstgreep te baat genomen om aan het voorschrift der grondwet te voldoen, dat de koning de zitting der vertegenwoordiging sluit. Het is zeer de vraag, of de handelwijze van het ministerie om slechts bij koninklijk besluit en niet in de vergadering de zitting gesloten te verklaren, strikt overeen te bren gen is met deze grondwettige bepaling. De senaat te Bucharest heeft met 31 tegen G stemmen de overeenkomst betreffende de Ruineensche spoorwegen ongewijzigd aangenomen. De bekrachtiging van vorst Karei zal zeker niet lang op zich laten wachten. Met niet geringe blijdschap toch zal bij zich haasten, om deze quaestie, die reeds eon paar malen zijn troon aan hot wankelen bracht, uit den weg te ruimen. Be nieuwjaars-receptie teEome, Op den nieuwjaarsdag was de paus een weinig onge steld, tengevolge van de vermoeienis door de laatste feestdagen, Kerstmis en St. Joannis, veroorzaakt. Op den 30en December maakte men zich over zijn toestand eenigszins ongerust, doch reeds den volgenden dag nam hij in beterschap toe. Men heeft echter deze lichte ongesteldheid op den Dn Januari als een voor wendsel kunnen gebruiken, om hem te ontslaan van dc ontvangst der gezanten die door koning Victor Em- manuol waren gezonden, om hem te begroeten. Het waren de generaal Pralormo en de beer Gorsini Lajatico. De kardinaal Autonelli heeft hen met diplomatieke wel levendheid ontvangen ennaar men verzekerthun de betuigingen van zijn eerbied en dienstwilligheid aange boden. De correspondent van le Temps verklaart, dat onder de aanhangers van den paus een groote beweging keerschte over dezen stap van den koning en zij zich afvroegen, wélke uitdrukkingen de kardinaal zou heb ben gebezigd. Men heeft echter niets vernomen omtrentden aard en de beteekenis van de gewisselde woor den. Als zijne opmerking deelt de correspondent mede, dat iedere welwillende handeling van den koning een zeer gunstigen indruk maakt. Men durlt zulke handelin gen van het hoofd van het huis van Savoie niet afkeuren, een huis dat altijd zoo vroom geweest isMen herinnert zich dat de koning zelf altijd vroom was. Op den 31« December en op dea Januari heeft hij de mis bijgewoond in de Piemonteesche kerk van St. Suarius, in de nabijheid van St. André della Valle en men kan niet onopgemerkt laten, dat Victor Emma nuel toont eerbied te koesteren voor den godsdienst. Onder de partij van den paus heeft ook zeer de aan dacht getrokken de houding van den heer Doria, prins van het Roomsche rijk, grootmeester van het huis des konings. Ook hij wilde op den l'en Januari zijn hulde brengen aan den paus en had zich in den morgen van dien dag op het Vatikaan onder de bezoekers laten inschrijven. Men vertelt, dat zijne verschijning in de gewijde antichambre eene opschudding had verwekt, alsof de aartsketter Alius in persoon was verschenen en dat de paus zelf, toen hij den naam van prins Doria op de lijst zag, zich een oogenblik verontwaardigd toonde. Behalve dergelijke mededeelingen, die de correspondent van le Temps verklaart van vrienden van het Vatikaan tehebben verkregen, verhaalt hij welke heftige verwijten tegen de hofdames van prinses Marguerite werden gericht. De prinses zoowel als haar man hebben dezelfde gods dienstoefeningen bijgewoond als de koning en denzelfden eerbied voor den godsdienst aan den dag gelegd. De koning bad de mis afzonderlijk gehoord, doch toen de prins en prinses die kwamen hooren was de kerk voor het publiek geopend, zoodat iedereen getuige kon zijn. Men kon dus geene aanleiding vinden om iets ten nadeele van de prinses te zeggen. Maar o, die mevrouw de Rignano, geboren Doria! die prinses Pallavicini! en vooral die markiezin Lavaggihoe werden zij door de pauselijke dames veroordeeld, vooral de laatste. Men berispte haar toiletdat zij ook had gedragen bij de receptie van de colleges van staat bij prinses Mar guerite. Men vond de sleep van bet kleed van mevrouw Lavaggi veel te groot en te opvallend. Ik geloof, zegt de correspondent van le Tempsdat de zin van deze opmerkingen was om te doen uitkomen dat cle schoone mevrouw Lavaggi, die menwroeger in alle Romeinsche kringen zoozeer had bemind en gevierd, door haar sleep toonde dat zij eene oogendienares is De koning heeft bij de nieuwjaars-receptiën niets ge zegd wat de algemeene aandacht verdient. Voornamelijk heeft hij er zich toe bepaald, om den wensch uit te druk ken dat de goede harmonie, die tusschen de verschil lende staatslichamen bestaat, van duurzamen aard zal zijn. Hij zou, zooveel hem mogelijk was, haar trachten te verzekeren en bevorderen. Bij den aanvang van bet diner, dat op nieuwjaarsdag ten hove werd gegeven, trok vooral de aandacht eene afdeeling van het korps van 70 of 80 manschappen dat voor koninklijke lijfwacht is bestemd en dat vóór eenige jaren uitsluitend ten dienste van den koning werd op gericht. Het zijn de schoonste mannen die uit de dui zenden krijgslieden zijn gekozen van het land, waar men de welgemaaktste meuschen vindt. De lijfwachten dragen een schitterende uniform vederbossen, vergulde kuras sen broeken van dassenhuid, rijlaarzen enz. Zoowel door hunne uniform als door hun voorkomen trokken zij ieders opmerkzaamheid tot zich. In de stad zelve was het merkwaardigste eene werk staking onder de koetsierszoodat men zelfs op den feestdag geen enkel rijtuig zag. De aanleiding tot deze r/rève schijnt een zeer uitvoerig stedelyk reglement te zijnwaardoor hun verschillende verplichtingen worden, opgelegd en zij door onderscheidene bepalingen worden beperkt in de geheel vrije uitoefening van hun beroep- De nieuwjaarsdag vond alzoo de partijen in Rome nog scherp en vijandig tegenover elkander, terwijl ver schillende hartstochten woelden, maar in éen opzicht heerschte althans overeenstemming onder allen: des middags at ieder zijn linzenmaal „opdat hij in het nieuwe jaar veel geld zou hebben." Dit is een oud gebruik waarvan de oorsprong moeielijk kan worden ontdekt. fjattödsismeijïm. Graanmarkten e:iz- Amsterdam, 8 Januari. Raapolie op 6 weken f 51^. Lijnolie op 6 weken 38|. Prijzen Tan effecten. Amsterdam 8 Januari 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2\ pet. 57^ ♦dito dito dito 3 66 ♦dito dito dito 4 88 J- ♦Aand. Handelmaatschappij 4^ 133 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 123^ België. ♦Certificaten bij Rothschild 2^ Frankrijk. *Inscbrij vingen 3 51 ♦dito.....5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98 Certifie. adm. Hamburg 5 68| ♦dito Hope C°. 1855, serie 5 83 ♦Cert, f 1000 18645 9G£ ♦dito 1000 1866 5 96$.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3