Koloniën. De per mail aangebrachte berichten uit Oost-Indië loopen tot 29 November jl. Aan het mail-overzicht van het Bataviaseh Handels blad ontleenen wij het volgende Gisteren kwam de Engelsehe mail aan, morgen och tend vertrekt deze; gisteren is de Fransche mail te Singapore aangekomen, dat geeft drie mailsin Óen week. Daarbij komen van tijd tot tijd telegrammen, zoodat, wat correspondentie met het moederland aangaat, er niets te wenschen overblijft dan een verlaging van den prijs der telegrammen. Hetpraatjevanden dag sedert het vertrek der vorige mail, was de ontsnapping uit's lands gevangenis van een veroordeelde, met name Fontein die's namiddags te half zes, als officier verkleed, bedaard de gevangenis uitwandelde en zich aan boord van de Fransche mail boot Capitole begaf, waartoe een ander voor hem passage had genomen onder den naam van Delger. De ontvluchte bevindt zich thans te Singapore in hechtenisen zal met de eerste gelegenheid onder Nedcrlandsche vlag herwaarts worden overgebracht. Het ingediend wetsontwerp voor den aanleg van spoor wegen op Java is door de Javasche courant gepubliceerd, en ofschoon de telegraaf wel eenigszins overdreven had, toen zij sprak van een volledig spoorwegnet, toch be groeten wij de indiening met blijdschapen hopen spoe dig te vernemen dat Z. M. deze wet heeft gesanctioneerd. Desuikerveiling, eergisteren gehouden, groot 10,000 picols, heeft gemiddeld f 16.58 voor n°. 14 opgebracht. Als opmerkelijke bijzonderheid van deze veiling diene, dat de monsters, die volgens de bestaande bepalingen acht dagen vóór de veiling in de handelsvereeniging gedeponeerd moeten zijn, eerst 's morgens van de vei ling werden bezorgd, éen stel zelfs nadat de partij reeds was verkocht. Een ingesteld onderzoek heeft doen ziendat onzo resident de daarover handelende missives van zijn collega van Socrabaija eenvoudig had laten rustenzoodat de monsters, die hier den 18en waren aangebracht, al dien tijd in entrepot zijn blijven staan. Den 2ocn November jl.zeven minuten over ach ten, zyn te Batavia eenige lichte schokken van aardbe ving gevoeld. De duur der schokken was ongeveer 25 seconden, in de richting van zuid naar Doord. Den 22c" November is de heer W. Eekhout te Soerabaija door den raad van jnsttitie te Socrabaija veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en f 125 boetewegens het schrijven van een artikel in de Soera baija courant dd. 23 September 1870 n®. 227 onder den titels. Een der taaltjes hoedanig het politiereglement te Maccassar geüandhaafd wordt, waartegen de betrokken assistent-resident en magistraat eene aanklacht had in gediend van laster. Sosrcour.) Gemengde berichten. De vorige week is te Sneek de eerste algemeene vergadering- van de Sneeker zwem- en badinrichting gehouden. Uit het verslag der commissie van oprichting bleek dat 108 personen aandeelen hebben genomen voor het vereischte kapitaal, groot f 7000; dat daarvan f 500 waren besteed voor aankoop van grond en f 5275 voor de uitvoering van de noodige werken, zoodat nog f 1225 beschikbaar bleef voor stoomtoestel enz. De nieuwe inrichting is nog niet geheel gereeddoch zal spoedig in gebruik kunnen genomen worden. Naar wij vernemen, is door de Noordbrabantsch-Duit- sche spoorwegmaatschappij de waarborgsom van 80,000 thaler te Berlijn gestort, waardoor voldaan is aan art. 5 der voorwaarden van concessiedoor de K. K. Pruisi sche regeering aan die Maatschappij gesteld. -Eergisteren nacht is aan het station van den Rijn spoorweg te 's Gravenhage een goederenwagen door den feilen wind voortgedreven en nabij Voorburg van eene brug in het water gestort. De reizigers der eerste treinen moesten dientengevolge te Voorburg ïn van Gouda ko mende treinen overstappen en de goederen overgeladen wordon. Ten ruim half twee uur gisteren middag was de weg weder vrij en konden de treinen geregeld door- loopen. De Noord-Amerikaansche gezant in Mexico heeft een model van den merkwaardigen Kalendersteendie in 1790 werd ontdekt en opgegraven, naar zijn vaderland gezonden. De steen is van hard bazalt3.83 m. hoog en 0.82 m. dik en bevat de doelen des jaars, gelijk de oude Azteken die aannamen18 maanden van 20 dagen, 't Blijkt uit dien steen verder, dat men jaarlijks 5 schrik keldagen en na verloop van 52 jaren nog 12 van die da gen rekende; de gemiddelde duur van 't jaar was bij de Azteken slechts 16 minuten tekort genomen. Volgens officieele opgaven waren in den laatsten tijd in de Vereenigde-staten van Noord-Amerika 1026 tabaks-fabrieken in werking, waarvan o.a.205inNoord- Carolina, 185 in Virginia en 102 in Missouri. Detabaks- fabrikanten hadden tc zamen een borgtocht ten bedrage van 8,214,000 dollars gesteld. De zuiderforten van Parijs, nutteloos geworden tengevolge der wijzigingen in het verdedigingsstelsel zullen te koop gesteld worden. Het fort Issy werd voor 10,500 francs verkocht; alleen het fort Bicêtre zal behou den worden om tot gevangenis te dienen. Te Triest is een oud-katholieke gemeente opge richt met 800 leden. In de voorloopige statuten is be paald, dat het kerkbestuur en de geestelijken zullen worden benoemd door de gemeente; dat de geestelijken onder zekere voorwaarden zullen kunnen huwen, dat de mis en alle overige handelingen bij de godsdienstoefe ning zullen geschieden in de landstaal, en dat aan de leeken het avondmaal onder beiae gedaanten zal worden toegediend. Op de Internationale tentoonstelling te Weeneu zal een bijzondere afdeeliug gewijd geworden aan een verzameling van de verschillende handelsartikelen die op de voornaamste handelsplaatsen der wereld worden doorgevoerdby elk artikel zal een opgave voorkomen van het bedrag van uit- en invoer, van den gemiddel den prijs, van de plaats van afkomst enz. Bij gelegenheid van den nieuwjaarsdag zijn te Parijs 254000 kisten sinaasappelen aangevoerd elk in houdende 330 stuks, vertegenwoordigende een waarde van circa 6 millioen francs. Vele kooplieden, die dezer dagen met hun kramen op de boulevards te Parijs stondenhadden daarop zon derlinge uithangborden; zoo las men onder anderen hij een koopman in speelgoed tegenover de Rue Bar bedienne: „In de Vaderlandsliefde. Groot assortiment van houten soldaten voor de weerwraak." De Fransche commissie tot onderzoek van het plan om geheele spoortreinen op groote stoomschepen van Dover naar Calais over te brengen, heeit een gun stig rapport uitgebracht. In den nacht van 3 op 4 Januari en in den ochtend van laatstgenoemden dag heeft op bijna alle kusten van Groot-Britanuië. een hevige storm uit het zuiden en Zuidwesten gewoed, die vergezeld ging van zware regen en hagelbuien en hier en daar van onweder.Bij Manches ter is eene kerk door den bliksem getroffen en uitge brand en gedurende het woeden van den storm zijn te Sheffield schokken van aardbeving gevoeld. In een hospitaal te Brighton is Maandag avond een felle brand uitgebroken, waardoor het oostelijk gedeelte van het middelblok geheel vernield werd; een groot aantal zieken werd door de buren opgenomen ondanks de groote verwarring heeft men geen verlies van menschenlevens te betreuren. Te Berlijn is een grlve onder de zadelmakers uit gebroken. Zij verlangen eene verhooging van het dag loon met 25 percent, en de gewone werkdagen op 10 oren te hebben bepaald. In Stuttgart hebben 300 werklieden verkiaard op 13 Januari hun werk te zullen staken, omdat hun eene vermeerdering van het dagloon met 20 percent is geweigerd. Een verschrikkelijke gebeurtenis had in de vorige maand in Saline countyin de Amerikaansche wildernis Nebraska, plaats. Eenige gezinnen van landverhuizers waren op reis naar het westen, toen zij door een zoo hevige koude werden overvallendat zij besloten niet verder te gaan, doch te kampeeren. In een omtrek van verscheidene mijlen was geen enkel huis, maar inde nabijheid zag men een bosch, waar de mannen heen gingen om brandstoffen te halen. Eenige uren verliepen zonder dat zij terugkeerden, toen besloten de vrouwen om hen te gaan zoekenmaar de kinderen in de wagens achter te laten. De vrouwen kwamen echter ook niet terug en den volgenden dag vond men in het bosch 17 lijken van mannen en vrouwen die door de koude waren gestorven. De kinderen waren in de wagens den nacht goed doorgekomendoch allen weezen geworden. Volgens la Presse heeft de verkoop van de goede ren behoorende tot de civiele lijst van den ex-keizer Napoleon tot nogtoe reeds 1,139,676 francs opgebracht en denkt men, dat de geheele opbrengst van de goederen in de voormalige keizerlijke kasteelen aanwezig tot 2 millioen francs zal klimmen. De verkoop zou, volgens het blad, nog wel twee maanden duren en de vereffening van de civiele lijst niet minder tijd kosten dan de Tro jaan sche oorlog. In Frankrijk wordt een toestel voor suikerfabrikaat gemaakt ten behoeve der fabriek van den onderkoning van Egypte. Deze reuzentoestel moet 180,000 kilogram suiker dagelijks leveren. De molens om het riet te ver brijzelen zijn van een kolossale grootte. Het is bekend, dat de kool in de suikerraffinaderijen tot klaring der suikerstroop, met millioenenponden wordt gebruikt; dat zij een der benoodigdheden is die het meeste geld ver slindt, daar zij na eenige malen gebruikt te zijn werke loos wordt en niet meer dezuiverende kracht bezit. Geen wonder dus dat men de gebruikte kool weder werkzaam tracht te maken, door haar opnieuw te gloeien. Tot hiertoe gebruikte men daarbij ovens met 8 dubbele ge- lijkmiddelpuntige zuilen. Deze geven in 1749 dagen 8914842 kilogram weder werkzaam gemaakt koolzwart, bij verbruik van 1077195 kilo's kool als brandstof, dat is 5096 kilogram hersteld of weder levendig gemaakt .koolzwart per dag bij verbruik van 616 kilogram brand stof, of ruim 12 percent. De oven van Derrien heeft het thans vrij wat verder gebracht. Dezo levert S200 kilo gram minstens per dag, en in den boven aangegeven tijd zal men dus een bedrag van 14341900 kilogram kool weler levendig- hebben gemaakt, en wel met 860514 kilogram brandstof, dat is slechts 6 percent. Het is thans gebleken dat de boomen in Australië in hoogte, maar niet in dikte, die van Calilornie overtref fen. Een gevelde boom bij Dardenog (Victoria) is kort geleden bevonden 420 voet lang te zijn, een andere op 10 mijlen afstand van Healesvüle mat 480 voet. De grootste boomen in Californië hadden slechts 450 voet lengte; de middelbare hoogte is 300 tot 400 voet en 25 tot 34 voet middellijn. De schors heeft somtijds een dikte van 18 duim. De ouderdom van enkele zou meer dan 2000 jaren bedragen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 70U dezer: W. L. Burrink, jm.29j. met J. W. van der Paardf, jd. 28 j. N. van Male, jm. 40 j. met M. Marijs, wede. van A. van Hooijdonk, 45 j. (Van 31 December 18716 Januari 1872.) VlTïsingen. Gehuwd: J. Bakema, jm. 28 j. met B. J. de Koster, jd. 25 j. Bevallen: F. C. Maliepaard, geb. Jaeger,d. M. A. P. de Maeijer, geb. Bosschaerts, d. E. van Hoorn, geb. van der Burgh, z. M. J. Quite, geb. Kijnhoudt, z. S. Uijterschout, geb. Bertijn, d. J. Hamelink, geb. de Bliek d. L. van Schaeverbeek, geb. de Koster, d. C. Ouwerkerk, geb. van der Meel, d. B. Suijck, geb. Le Marchand, d. II. J. Schlu- ter, geb. Kloeg, d. N. van Aalst, geb. van Hal, z. M. W. J. E. van der Os, geb. Vader, z. (doodgeb.) Overleden: D. Vos, wede. van P. Claré, 81 j. J. P. Kloeg, d. 9. w. J. Sterk, man van B. Alevvijnse, 65 j. F. Burgman, jm. 18 j. A. van der Lek, jd. 59 j. F. Hame link, z. 3 m. M. Bos, jm. 39 j. "VV. Louwerse, z. 3 w. Goes. Gehuwd: A. J. van der Horst, jm. 25j. met L. C. F ukken, jd. 20 j. BevallenP. I. Boutens, geb. van der Mark, z. M. Til- roe, geb. Geluk, z. G. C. Mets, geb. Le Cointre, d. I. C. van Kalmtkout, geb. Kievits, d. A. Mijnsbergen, geb. Holleman, d. Overleden: P. Hoogenboom, wed*, van L. van der Bliek, 78 j. J. Scbeele, gehuwd met-J. C. de Smit, 61 j. Ziïrikzee. Bevallen: M. van der Klift, geb. Vroegop,z. W. Ringelberg, geb. Koopman, d. E. Janse, geb. Ptier- nambucq, z. E. Paasse, geb. van Dalen, z. M. J. Wiers- ma, geb. Dercksen, z. C. Elscot, geb. de Graaf, z. W. van der Ploeg, geb. Hak, d. M. Appel, geb. Huson, z. B. van den Hamer, geb. Courtois z. M. J. Meesters, geb. de Graaft) z. (c-oodgeb.) J. Jacobi, geb. Beekman, z. Overleden: M. Blok, wede. van N. Slegt, 84 j. A. C; Molenberg, weck. P. v. d. Broeke, 72 j. M. G. Lindeman^ wede. van J. G. H. Gieseki, 76 j. M. W. Boot, d. 5 d. J.G. Top, ongehuwd d. bijna 78 j. R. 0. Ramaer, man van C. J. Bos, 51 j. M. H. van Herck,wede, van D. Vermaesenf 58 j. J. Bodbijl, z. 6j. Thermomeierstaml. 6 Jan. '^av. 11 u. 41 gr. 7 'smorg.7u. 39gr.'smidd. lu.43gr.'sav.llu.40gr. 8 'smorg.7u.41gr.'smidd.lu.42gr.'sav.6u.40gr. OuifceniuuD. Algemeen overzicht. De officieuse Duitsche bladen houden zich onvermoeid bezig met de quaestie der Luxemburgsche spoorwegen alsof zij vreesden dat deze anders door de Duitsche regeering vergeten zou worden en daarmede de schoone gelegenheid voorbij zou gaan, om het kleine landje te germanlseeren en op het vooruitzicht voor te bereiden van opgenomen te worden in de armen van „het geze gende Duitschland," zooals de Metzer Zeitung voor eenigen tijd zeide. DeNorddeutsche AllgemeineZeitung bevatte b. v. voor een paar dagen nog een uitvoerige

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2