C;anöelst£rii:ljten. IDclöaMgljeiïr. Üiïmrrtmtim. uitgeven tot voortzetting van den door Engeland's toe doen verlengden burgeroorlog; deze gelden zouden eene som van 500 raillioen pond sterling bedragen, dus bijna driemaal meer dan de schadevergoeding door Duitsch- land aan Frankrijk opgelegd. The Morning post ver klaarde tevens, dat zulke eischen nooit zullen kunnen worden ingewilligd, hoewel de Amerikaansche regeering het bepaalde voornemen had, om in haren eisch te vol harden. In het stuk zelf worden de voornaamste eischen aldus omschreven1? vergoeding van de schade, ontstaan door het vernielen van Noord-Ainerikaansche schepen door zuidelijke kruisers; 2» vergoeding van de kosten van vervolging dezer kruisers door de Unie; 3° vergoe ding der verliezen hierdoor ontstaan, dat vele Ameri kaansche schepen onder Engelsche vlag moesten gaan varen4° en dit is het voornaamste vergoeding van de kosten die de door Engeland teweeggebrachte verlenging van den oorlog heeft noodzakelijk gemaakt. Deze eischen zijn dus veel aanzienlijker dan die vroe ger door den senator Sonner ter kennis van de Engel sche regeering werden gebracht. De schadevergoeding voor de verlenging van den oorlog in Amerika be weert men dat Engeland's illoyale houding den krijg twee jaren heeft verlengd bedraagt alleen niet min der dan 400 millioen pond sterling. The Times komt bij de bespreking van de Ameri kaansche eischen tot het resultaat, dat aan geene vol doening daarvan kan worden gedacht. „De zekerste en beste weg is zegt dat blad om aan goede rechts regelen vast te houden en zulke eischen, als op vergoe dingen voor zijdelings toegebrachte schade betrek king hebbende, af te wijzen. De scheidsrechters moeten volgens art. 6 van het tractaat van Washington 3 bepalin gen van volkenrechterlijken aard aannemen en onderzoe ken of Engeland door de ontvluchting van de Alabama en andere schepeu in Engelsche havens die bepalingen heeft geschonden. De strengste en nauwgezetste nako ming van die bepalingen en de daaruit ontstane ver plichtingen is rechtvaardig." The Times acht liet in het belang der mensehheid, dat oorlogvoerende partijen niet worden aangemoedigd in overdreven vorderingen aan neutraal gebleven mogend heden voor op indirecte wijze toegebrachte schade. Als de Amerikaansche eischen worden ingewilligd dan zou bij een volgenden oorlog iedere neutrale mogendheid verplicht kunnen worden, om een aanzienlijk deel in de oorlogskosten te dragenwant slechts een kaperschip behoeft in zijne havens te vluchten, dan kan men terstond aanleiding vinden voor een eisch tot schadevergoeding. De moeilijkheid om de billijkheid van zulke eischen te beoordeelen en de schade met juistheid te schatten bewijst reeds hoe onredelijk zij zijn. „Als werkelijk de Amerikaansche regeering vraagt the Times van ons een ronde som ontvangt voor hen die door verstoring van den Amerikaanscben handel nadeel hebben geledenhoe zal zij dan de betrok ken personen tevreden stellen en de verdeeling der gel den in verhouding tot de verliezen door ieder geleden regelen In welke mate hebben de Alabama en de Florida, ondersteld dat zij werkelijk schuld daaraan hadden, tot de verlenging van den oorlog bijgedragen. Koevele dagen, weken, maanden is de strijd gerekt door de gel delijke verliezen die het Noorden heeft geleden, door de afleiding van de vloot, of door den moreelen invloed •der symphathie van Engeland voor de Zuidelijke staten Met zulke quaestiën beweegt men zich op hot gebied der hypothesen, en de eenige rationeele weg is een weigering om zulke indirecte en verwijderde gevol gen ontvankelijk te verklaren." De Amerikaansche regeering zal tegen dergelijke betoogen wel veel weten in te brengen maar the Timc3 troost zich met het denkbeeld dat de eischen van Amerika niet ernstig gemeend zullen zijn, en het doel daarvan slechts zou wezen eene openlijke erkenning te leveren voor de billijkheid van de vroegere opvatting der neu- traliteitsplichten door de Amerikaansche regeering, en dat zij tevreden zal zijn met een beseheidene som die haar het recht zal geven zich de overwinning toe te kennen in eene quaestie die reeds tien jaren aanhangig is. Belgisclie brieven. Brussel3 Januari. Ik ben bet jaar 1872 al zeer slecht begonnenniet waar? Mijn eenige verontschuldiging is, dat ik toch tenminste éen nieuwtje moest weten, om u te kunnen schrijven. Gij zult niet van mij verwachten, dat ik de officieele redevoeringen bespreek en beoordeeldie bij gelegen heid van het nieuwejaar in het koninklijk paleis uitge sproken zijn. Gij weet hoeveel waarde die officieele plichtplegingen hebben. Daar hoort men het summum van den officieelen stijl Men schrijft alles aan den koning tceen ik zou mij niet verwonderendat men zelfs zóóver ging hem de eer te gevenwanneer de zon het graan doet rijp worden. Doch reeds genoeg hiervan. De wereld is eenmaal niet anders. Hovelingen zal men steeds blijven vinden; zij zijn niet minder te Versailles onder de republiek, dan te Brussel in het paleis van den constitutioneelen koning. De eenige gewichtige gebeurtenis van het nieuwe jaar is de dood van een groot en beroemd burger, den heer Defaicqz, eersten president van het hof van cassatie en oud-voorzitter van het congres van 1830. Hij was een man van karakter en een voorvechter van vrijheid en vooruitgang. Sedert tal van jaren had hij zich uit den strijd van het politieke leven teruggetrok ken, omdat hij een weerzin bad van de politieke partijen en hare intrigues. Omtrent z'jne begrafenis, die morgen moet plaats heb ben, heeft hij de volgende beschikkingen gemaakt. „Ik wil dat mijn dood de bezegeling zij van mijn leven, dat mijn uitvaart zedig zij evenals mijn leven, het was. Ik wil geene redevoeringen of lofspraken die evenmin als godsdienstige praal vertooningen eenig nut hebben. Mijnen vriend den heer Ourixckdraag ik op om voor de uitvoering van deze laatste wenschen zorg te dragen.' net orgaan der doetnuairen1' Echo du parlement, geeft zich alle mogelijke moeite, om den heer Defaicqz als een van de zijnen voor te stellen. En weet gij wat in de oogen van het doctrinaire blad de roemrijkste en schitterendste eeretitel van den overledene was? Hij was't, zegt l'Echo in een artikel door een breeden zwarten rand omgeven, die in 1831 het beginsel van den kies-census in onze grondwet bracht. Het doctrinaire blad veinst niet te weten ofschoon het hem niet oubekend zou kunnen zijn dat in 1830 de kies-census een nieuwigheid was en van belangrijken vooruitgang getuigde. Doch sedert dien tijd heeft de wereld niet stilgestaan. De doctrinairen mogen zich alle moeite gegeven hebben, om als dammen, of liever gezegd als waterkeeringen den snellen stroom tegen te houden, de wereld gaat toch vooruitJ3 pur se muove De heer Defaicqz zeide nog eenige uren vóór zijn dood aan een zijner vrienden, een lid van den senaat, dat hij thans gaarne den kies-census vervangen zag door het beginsel der capaciteiten. Er valt niet aan te twijfelen of de vrienden van den heer Defaicqz zullen nooit toegeven, dat l'Echo du parle ment in zijne rijen een man na zijn dood opneemt, dien het blad bij zijn leven steeds bestreed. Zijn eigen mond is verstomd, maar de stem zijner vrienden zal zich hiertegen verheffen en protesteeren. Heden zijn voor de rechtbank van burgerlijke zaken de pleidooien aangevangen in het procesdat de heer Brasseur, afgevaardigde van Philippeville, den heer Wilmart heeft aangedaan naar aanleiding van diens ont hullingen omtrent de rol welke de heer Brasseur' in de zaken van Langrand-Dumonceau gespeeld heeft. Voor den eischer pleit de heer de Becker en voor den verweerder de heer Paul Janson. Graanmarkten enz. Gekt, 5 Januari. Roode en witte tarwe met onbedui- denden aanvoer fr. 31; rogge fr. 18.25gerst fr. haver met veel aanvoer fr. 12.00; boekweit fr. 18.00; paardenboonen fr. 17.00; koolzaad fr. 52.00; lijnzaad fr. 41.00; lijnkoeken fr. 29.00; koolzaadkoeken fr. 21.00; boter per kilogram fr. 2.75; eieren fr. 2.95 per 26 stuks* Vlissingen, 5 Januari. Boter f 1.10 a f 1.15 por ki logram. Amsterdam-, 5 Januari. Raapolie op weken /"51$. Lijnolie op 6 weken 39 Prijzen van effecten. Amsterdam 5 Januari 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 57$ *dito dito dito 3 66 *dito dito dito 4 „88 ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 134 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 123$ Belgie. ♦Certificaten bij Rothscbild 2$ 57$ Frankrijk, inschrijvingen3 51$ ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 97$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 „84 Polen. Oostenrijk. Italië. Rusland. *Cert. f 1000 1864 5 pet. 97 ♦dito f 1000 1866 5 96$ ♦Loten 1866 5 „248 *Oblig.Hope&Co.Leeningl860 4$ 88 ♦Certific. dito4 68$ *Inseript.8tieglitz&Co.2ea4eL. 4 68$ ♦Obligatiën 1867—69 4 „72 ♦Certificaten 6 46$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 228$ ♦Oblig. dito4 „376 Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 „90 dito dito Jelez Orel 5 89$ dito dito Charkow Azow. 5 88$ ♦Schatkistobligatiën4 69$ ♦Oblig. metall. in zilver Jan .Juli 5 62$ ♦dito dito April/Oot. 5 62$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 53^ ♦dito dito Febr./Aug. 5 53 Leening 1861 5 64 ♦Obligatiën. Buitenl. 1867-70. 3 32* ♦dito 18713 32tV ♦dito Binnenlandsche 3 27$$ ♦Obl. 1856—62 3 „37$ ♦dito 1867—69 3 „38 dito (binnen!.)5 48$$ Obl. 1868 7 „83$ ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97$ ♦dito dito dito (1885) 6 99$ ♦Obl. Illinois7 94$ ♦dito dito Redemtion 6 87$ Qblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl. St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 74$ dito dito dito 2e sec. 7 74$ dito dito 1869 dito 7 75 Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 94$ Mexico. dito 13513 14$ Grenada. dito afgestempeld6 18$ Venezuela, dito 3 8$ Ecuador. dito1 Portugal. Turkije. Egypte Amex ika. Middelburg, 5 Januari 1872. De Directie der Vereeniging tot het bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de ontvangst der navolgende giften, als: op 18 Decembor jl. van een onbekenden éen stel Soepkaarten, en op 22 December jl. van N. N. twee bankbiljetten, ieder van 25, te zamen /Ö0. B. H. CARP Voorzitter. W. A. Baron VAN LIJNDEN, Secret. F. J. STADES, Penningmeester. Getrouwd J. BAKEMA, van Harlingen, Vlissingen 5 Januari 1872. B. J. DE KOSTER. Algemeene kennisgeving. Den Heere zy dank. Gisteren avond beviel voorspoe dig van een welgeschapen Zoon L. C. LITTOOIJ Walra ven. Middelburg 5 Januari 1872. Heden overleed mijn geliefde echtgenoot BARTHO- LOMEUS SIVERT, Genees-, Heel- en Verloskundige, in den ouderdom van 66 jaren. 3 ?anutil872. A' SIVEKT-DuMSG. Eenige kennisgeving. De ondsrgeteekenden betuigen hunnen welmeenenden dank voor de belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. J. BAKEMA. B. J. BAKEMA, de Koster. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van Mejufvrouw de Wed. J. H. BELSEY, betuigt de ondergeteekende haren harte- lijken dank. Vlissingen 5 Januari 1872. C. KASTELIJN. Degenen die iets te vorderen hebben van of ver schuldigd zijn aan wijlen den heer GILLIS VAN DER MEULE, gewoond hebbende te Domburg, worden verzocht daarvan binnen 14 dagen opgaaf of betaling te doen aan den heer H. M. KESTELOOSecretaris te Domburg.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3