broken, en het jaar 1870 ving aan met den moord van een persoon die zich over de onveiligheid der streek op j geheimzinnige wijze had uitgelaten; er had in dat jaar nog eene inbraak plaatsmaar van geweldenarijen als deze vernam men daarna gedurende zes maanden niets. Lemettre was als garde-mobile uitgetrokken- Onmiddel lijk na zijne terugkomst in 1871volgden weder drie inbraken elkander snel op, en nu begon men hem in het oog te honden. Lemettre huwde, en vierde zijn huwelijk op eene zoo overdadige wijze, dat de argwaan der nijvere landbouwers nog vermeerderde. Ten laatste j werd bij door iemand, die hem sedert lang verdacht had, op heeterdaad betrapt, terwijl hij in het huis van den pastoor binnensloop. Eene huiszoeking bracht een aantal gestolen zaken aau het licht, en hij bekende een der ergste moorden. Vruchteloos heeft Lemettre gedurende deu loop vau het geding gepoogd staande te houden dat twee andere personen de hoofdschuldigen zouden zijn geweest aan de hierboven opgesomde gruweldaden, en dat hij slechts een zeer ondergeschikt medeplichtige zou zij n geweest. De onwaarheid van dit stelsel van verdediging is duide lijk geblekenenzooals gezegd isis Lemettre ter dood veroordeeld. Tliermometerstand. 3 Jan. 'sav. 11 u. 38 gr. 4 'smorg.7u.41gr.'smidd.lu.44gr.'sav. 6 u. 42 gr. Staten-geueraal. TWEÏDE KAMER. Bij de door den minister van justitie voorgedragen en thans in druk verschenen nieuwe rechterlijke inrichting, die tevens de rechterlijke indeeling omvatten einde het tot stand komen van beide te vergemakkelijken en .te bespoedigen, wordt het volgende stelsel aangenomen A. In burgerlijke zaken: de arrondissements-recht- banken nemen in eersten aanleg kennis van alle zaken, waarvan de berechting niet aan een anderen rechter is opgedragen uitbreiding van de rechtsmacht des kantonrechters tot een maximum van ƒ300, vorderingen wegens bezit recht en van waarde verklaringen van gelegd beslag, wanneer de vordering zelve behoort tot hunne bevoegd heid; hooger beroep by den hoogen raad van alle vonnissen der rechtbanken en kantongerechten in eersten aanleg gewezen revisie bij den hoogen raad van alle arresten door dien raad in eersten aanleg gewezen; afschaffing der cassatie als rechtsmiddel van partijen. B. In strafzaken: de arrondissementsrechtbanken nemen in eersten aanleg kennis van alle misdrijven; waarvan de berechting niet aan een anderen rechter is opgedragen behoud van de rechtsmacht der kantonrechters als tegenwoordig: veroordeelingen tot 7 dagen gevangenis straf en hoogstens tot 75 boete; hooger beroep by de rechtbanken van alle vonnissen der kantonrechters in eersten aanleg gewezen hooger beroep van alle vonnissen door de rechtban ken in eersten aanleg gewezen op andere daartoe aan gewezen rechtbanken revisie bij den hoogen raad van alle door dien raad in eersten aanleg gewezen arresten behoud der cassatie, ook als rechtsmiddel van partijen. De provinciale gerechtshoven vervallen en daarmede ook de procureurs-generaal in de provinciën. Het depar tement van justitie voert voortaan rechtstreeks corres pondentie met de officieren van justitie. In ieder arrondissement wordt éen ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten aangesteld; ook kunnen, waar zulks noodig of mogelijk is, meer dan éen ambtenaar worden aangesteld of éen ambtenaarvoor meer dan éen arrondissement. De conclusiën van bet openbaar ministerie in burger lijke zaken blijven afgeschaft. De benoeming vaD kantonrechters, plaatsvervangende kantonrechters, leden der rechtbankenplaatsvervan gende rechters en griffiers worden zonder voordracht der rechtbanken gedaan. Ook vervallen de voordrachten voor den hoogen raad. Bepaalde vacantie wordt niet ingesteld. De hooge raad, wiens werkzaamheden zeer uitgebreid zullen wordenzal worden gesplitst in eene kamer van strafzaken en twee kamers voor burgerlijke gedingen. De samenstelling en bezoldigingen zullen zijn als volgt: 1 president 8000, 2 vice-presidenten 5,500 (thans 5000), 17 raadsheeren 5000 (thans 4500)1 procu reur-generaal 8000, 2 (thans 3) advocaten-generaal 4,500, 1 griffier 3,500, 2 substituut-griffiers 2000. De arrondissements-rechtbanken worden van 34 ver minderd tot 27 waarvan 13 worden aangewezen voor de berechting van appellen in strafzaken. Zij worden verder verdeeld in 3 klassen, en wel: le klasse Amsterdam*): 1 president f 4000, 2 vice- presidenten. 3500, 11 a 12 leden'/3000, 1 officier van justitie 4000,2 substituut-officieren 2500, 1 griffier ƒ1500, 3 substituut-officieren 1000. Rotterdam: 1 president, 1 vice-president, 7 a 9 leden, 1 officier, 1 a 2 substituut-officieren, 1 griffier en 2 substituut-griffiers. 'sHage, Utrecht, en Arnhem: 1 president 1 vice- president, 5 a 6 leden, 1 officier, 1 substituut-griffier 1 griffier, 1 substituut-griffier bezoldigingen als te Amsterdam. 2cklasse'sner tog en bos eb, Maastricht, Zwol le, Haarlem, Middelburg, Leeuwarden, Gronin gen en Assen: 1 president ƒ3500, 1 vice-president ƒ3000, 5 a 6 leden, ƒ2500,1 officier 3500,1 substituut 2100, 1 griffier 1400,1 substituut-griffier 9C0. 3e klasse Breda, Roermond, Ti el, Deventer, Nijmegen, Almelo, Dordrecht, Zierikzee, Axel, Alkmaar, Hoorn, Sneek, Heerenveen en Winschoten: 1 president f 2500 4 leden 2000, l officier 2500,1 substituut-officier 1700, 1 griffier 1200 en 1 substituut 800. De rechters-plaatsvervaugers (bij iedere rechtbank ten hbogste 5) genieten geene bezoldiging. De rechtbank te 's Hertogenbóach neemt in hooger beroep kennis van de vonnissen in strafzaken in eer sten aanleg, gewezen door de rechtbanken te Breda, Maastricht en Middelburg; die te Middelburg van Zierikzee en Axel. Wat nu aangaat de kantongerechten, deze zijn van 150 op 103 verminderd en verdeeld in 5 klassen: le klasse kantonrechter 3000, griffier 600; 2e klasse respectievelijk ƒ2400 en 450; 3e klasse ƒ1800 en 400; 4e klasse f 1200 en 350; 5e klasse 1000 en 350. De ambtenaren van het openbaar ministerie genieten elk 1200; de plaatsvervangende kantonrechters (in elk kanton hoogstens 4) genieten geene bezoldiging. De kantongerechten in Zeeland zullen zijn: 14e arrondissement, Middelburg: 1«kanton:Middel burg 3e klasse2e kantonVlissingen, 4c klasse3c kan ton. Goes, 4e klasse15e arrondissement, Axel: le kan ton: Axel, 4e klasse: 2- kaDton: Oostburg, 4c klasse; 16e arrondissement, Zierikzee: le kantonZierikzee, 4e klasse; 2e kanton: Tholen, 5« klasse 3e kanton: Som- melsdijk, 5e klasse. De hooge raad zal, in 't stelsel dezer wet f 128,500, de rechtbanken zullen 682,000 en de kantongerechten 228,650; al de collogiën dus te zatnen 1,039,350 kos ten, tegen 1,03S,100 op de begrooting van 1871 en 1,098,300 volgens de organieke wetten van 1827, 1835 en 1841. Ten slotte valt nog op te merken dat, zoodra als deze wet mocht zijn aangenomen, een nieuw wetboek van strafvordering en partieele herziening van burgerlijke rechtsvordering zal worden voorgedragenter vereen voudiging der procedure in burgerlijke zaken en waarbij tevens het procuraat zou worden afgeschaft. De gespatieerd gedrukte plaatsen duiden de zotels aan der rechtbanken van appèl. Gemeenteraad ran Vlissingen. Zitting van Vrijdag 22 December 1871. (Vervolg en tlot.) De heer Kleijnhens vraagt en verkrijgt thans het woord. Hij zegt dat hij en veel leden zich gevleid hadden dat het rapport der commissiebetreffende het voorstel tot reorganisatie van de verpleging der roomsch-katho- lieke weezenin deze zitting had kunnen zijn inge komen. In die verwachting is men teleurgesteld. Hij gelooft de oorzaak daarvan te moeten zoeken daarin dat de commissie zich bezig hondt met zaken die op dat rapport geen betrekking hebben. Men heeft hem de verzekering gegeven, dat de commissie zich in betrekking heeft gesteld met den kerkeraadder hervormde gemeente en kennis neemt van pretentiën die hij vermeent te kunnen doen gelden op de gemeentekas. Wanneer dit waar mocht zijn, dan gelooft bij te mogen zeggen dat de commissie te ver gaat. Indien dat kerkbestuur pretentiën heeft dan behooren die op regelmatige wijze aan den v.' orzitter ingediend en door dezen in den raad gebracht te worden waar men ze nauwkeurig en met ernst zal onderzoeken. Wanneer echter de commissie kennis neemt van die pretentiën en zij mocht vermeenen daarop hare voorstellen in het rapport te moeten bouwen, dan gaat zij zijns inziens buiten haar mandaat, dat alleen inhoudt om rapport uit te brengen op het eerste voorstel door den raad in hare handen gesteld. Het is de wensch van den raad, dat de commissie haar rapport zoo spoedig mogelijk inzende. Er is spoed noodig, opdat de gelegenheid worde afgesneden tot opwekking der hartstochten, dat reeds al te veel geschiedt. Hij beweert niet te veelals hij zegt dat de behoeftige man wordt opgeruid, wanneer men, zooals in het meergenoemd ker kelijk blaadje, uitdrukkingen leest also. a. dat hon- derde moeders met hunne kinderen schreien om brood, terwijl de heeren voorstellers intusschen bij de gloeiende kachel aan een wel voorzienen disch zitten. De bedoeling der voorstellers wordt miskend, daar zij alleen op het oog hebben de belangen der gemeente en, naar hunne innige overtuiging, ook die van debetrok ken armbesturen. Ilij dringt daarom aan op spoed, opdat aan deze zaak een einde worde gemaakt. De quaestie omtrent de verpleging der hervormde weezen en de pretentiën van den kerkeraad behoort niet tot de com petentie van deze commissie. Hij verzoekt dienaangaande eenige inlichting te mogeu ontvangen. De voorzitter verzoekt den heer Schraver, lid der commissie, eenige inlichting te willen verschaffen. De heer Schraver herinnert dat het voorstel door den heer Kleynhens bedoeldeerst in het laatst van Novem ber in hare handen is gesteld; dat de commissie door drongen is van het gewicht en den ernst der taak die zij te vervullen heeft en daarom ook het voornemen heeft om daaraan den noodigen tijd eu aandacht te wijden. Hij heeft nimmer aan eene benoemde commissie de gedragslijn hooren voorschrijven die zij te volgen heeft. Hij meent dat in de woorden van den heer Kleijnhens eene beleediging voor de commissie ligt. De heer Kleynhens herinnert dat hij alleen inlichting heeft gevraagd. Hij heeft duidelijk gezegd dat hij het van een ander heeft gehoord; boewei zijne inlichtingen hem zeer vertrouwbaar voorkomen. Hij zou daarmede anders niet in den raad komen. Hij zal steeds strijden voor zijne beginselen. Hij verzoekt thans eenig antwoord op zijne vraag. De heer Pot, lid der commissie, zegt dat het hem grieft deze woorden van den heer Kleijnhens te moeten hooren. Hij meent dat de leden ondanks zichzelven vertrouwen moesten stellen in de commissie; bier komen geen inblazingen van buiten te pas. De heer Kleijnhens had behooren te wachten, totdat het rapport der com missie bij den raad was ingediend. De heer Kleijnhens zegt spijt te gevoelen dat zijne vraag de gevoeligheid der commissie opwekt. Hij heeft uit goede bron vernomen, dat de commissie verder gaat dan haar mandaat, en hierop heeft hij geen antwoord ontvangen. De heer de Gelder, lid der commissie, geeft hierop eenige inlichtingen die den heer Kleijnhens aanleiding geveu tot de opmerking dat hij akte neemt dat de com missie niet eenstemmig denkt. De heer Schraver neemt zijn ontslag uit deze com missie. De heer de Gelder doet hetzelfde. De voorzitter wijst op het reglement van orde, het welk alleen aan den raad de bevoegdheid geeft om leden van een hun opgedragen last te ontslaan. De heer Schraver brengt in herinnering dat de voor stellers van de organisatie der weezenverpleging drie maanden tij d gehad hebben om hun voorstel samen te stellen; en dat zy overal waar het hun nuttig voorkwam inlichtingen hebben ingewonnen; hij vraagt met welk recht men deze commissie de bevoegdheid zou willen ontzeggen om ook al zoodanige informatiën te nemen als zij zal noodig oordeelen. Wie zegt dat deze commis si e de taak op zich zal nemen om de rechten van ande ren te verdedigen; zij zijn daartoe best zelf in staat. Hij zegt dat de commissie nog slechts éénmaal bijeen is geweest en ontkent, dat er bij haar verschil van gevoelen bestaat. De heer de Gelder geeft in overweging om het stuk van den kerkeraad der hervormde gemeente terug te nemen uit de handen der commissie. De heer Kleijnhens vereenigt zich volkomen met dit gezonde voorstel. De heer van Uije Pieterse meent dat dit behoort te blijven in handen der commissie. Ook de heer Schraver verklaart zich in gelijken geest. De heer Kleijnhens verzoekt dat de raad zal beslissen of de missive van den kerkeraad der hervormde gemeente van de commissie zal teruggenomen worden. De voorzitter stelt alsnu voor dat de bedoelde missive blijven zal in handen der commissie. Met 7 tegen 5 stemmen wordt besloten om, het stuk van de commissie terug te vragen. De leden der com missie stemden niet mede. De heer Pot zegt dat dit votum van wantrouwen te

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2