MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°" 4. Vrijdag 1872. 5 Januari. Middelburg 4 Januari. Heden heeft alhier de opening; plaats gehad van de inschrijvingsbus en biljetten voor de uitgeschreven geld- leening ten laste dezer provincie voor de uitbreiding van den st-e^tgbootdienst op de Wester-Scheldegroot f 60,000,'^a) '.aa&'deglen van f 1000, splitsbaar in twee halve 'qahtkèfen ^vtiii f 500, tegen eene rente van 5 pet. 'sjaars'. Er is ingeschreven voor f 156,500, te weten door de heerenBoddaert eorapie, alhier, voor 11 aandeelen van f 1000, te voldoen met f 1000 per aandeel; P. de Bruijne, alhier, voor 1 aandeel van f 1000, te voldoen met 1000; C. Bal zoon, te Zierikaee, voor 2 aandee len van f 1000, te voldoen met 1001.25 per aandeel, en 4 aandeelen van f 500, te voldoen met f 500.62-1 per aan deel; Izaak ®oasson zonen, alhier, voor 6 aandeelen van f 1000, tc voldoen met f 1007.50, 6 aandeelen van f 1000, te voldoen met f 1002.50, en 1 aandeel van 1000, te voldoen met f 1000 per aandeel, J. A. Zip, alhier, voor 1 aandeel van 1000, te voldoen met f 1000; llenri Tak, alhier, voor 50 aandeelen van 1000, te voldoen met 1000.01 per aandeelA. Hackenberg, alhier, voor 2 aandeelen van 1000, te voldoen met f 1000 per aan deel Fransen van de Putte zoon te Goes, voor 10 aandeelen van /T000, te voldoeu met iCOOper aandeel; van den Broecke Lnteijn Schouten, alhier, voor 2 aandeelen van f 1000, te voldoeu met 1000'per aandeel, en 12i aandeelen van 1000, te voldoen met f 1000.25 per aandeel; van der Leijó cornp'e, alhier, voor 20aan deelen van f 1000, te voldoen met f 1000.50 per aandeel, en 2 aandeelen van f 1000, te voldoen met 1001.25 per aandeel; M. C. Jeras, alhier, voor 6 aandeelen van 1C00, te voldoen met 1004.50 per aandeel; J. A. Tak O, alhier, voor 10 aandeelen van 1000, te volloen met f 1000.01 per aandeel, en 10 aandeelen van f 1000, te voldoen met f 990 per aandeel; Jac«. de Kanter, alhier, voor 2 aandeelen van f 1000, te voldoen met f 990 per aandeel. De feestelijkheden te Dordrecht zijn, zooals het plan was, Maandag voortgezet met een tocht naar Breda, waaraan 300 personen deelnamen. Te Breda werden de feestelingen begroet door den heer J. A. van den Burgh, president van de kamer van koophandel aldaar en lid der staten van de provincie Noord-Brabant, die hun een gulle ontvangst bereidde, waarop de heer F. G. Déking Dura als voorzitter der kamer van koophandel van Dordrecht en J. A. Stnits van Nieuwerkerk als voorzitter der feest-commissie hebben geantwoord. Ten 4.30 'snamiddags ving de terugreis aan; de over tocht geschiedde in 40 minuten, waarvan 3.j a4minuten werden ingenomen voor de brug over het Hollandsch Diep. Een 50tal personen, onder welke eenige genoodigden, vereenigden zich daarna in de Harmonie aan een feestmaal. De Staats-courant van heden deelt de voorwaarden van concessie mede voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Tilburg ten noorden langs 's Her togenbosch, langs het fort Orthen en Ravestein naar Nijmegen. De Staats-courant van heden bevatde wet van den 24en December 1871, houdende bekrachtiging van pro vinciale belastingen in Overijsel; de wet van den 24en December 1871, houdende bekrachtiging van provin ciale belastingen in Groningenen die van den 24eo December 1871, houdende bekrachtiging van provin ciale belastingen in Limburg. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den officier van gezondheid le klasse J. Banrn, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het legioen der eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. MDNTCOLLEGE. Aangewezen m*. L. W. A. Besierrefe rendaris bij 'srijks mnnt, om gedurende het jaar 1872,in geval van afwezigheid van een der leden van het munt- college, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoeld hij de artt. 3, 7 en 10der wet vad 1 Juni 1850 (Staatsblad n«. 25). posterijen. Benoemd tot commies der posterijen van de derde >klasse, "W. F. Viëtor en jonkheer J. D. A. Quintus, thans surnumerairs der posterijen. leger. Vergunning verleend aan den 2en luitenant J. A. Lindo, van het korps ingenieurs, mineurs en sa- peurs, om tijdelijk, en wel voor den tijd van vier jaren in Japanschen militairen dienst te treden. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmachttot officier van gezondheid der 3« klasse, de student voor den genoemden dienst (arts) C. J. de Freytag. Eervol ontejag verleend uit 's lands dienst in Neder- landsch Indie; op verzoek, aan G. baron vau Utenhove, l«n luitenant bij het detachement, djaijang secars te Se- rang, residentie Bantam, thans met verlof hier te lande met ingang van 1<> Janiari 1872, met behoud van recht op pensioen bijaldien hij volgens de bestaande bepalin gen daarop aanspraak heeft. Onderwijs, Aan de scholen voor middelbaar onderwijs te Kampen is tot tijdelijk leeraar aangesteld de heer J. de Jong, doctor in de philosophie in den llaag, op eene bezoldi ging van f 900. Kerknieuws. Jonkheer W. F. Trip van Zóutlandt, predikant bij de hervormde gemeente te Hattem, heeft voor het beroep naar Oo3t~ en West- Souburg bedankt. Gemengde berichten. De Nieuwe Rotterdamscbe courant verneemt tbaDS, dat de heeren Snellen Willinck genoegen hebben ge nomen met de voorwaarden, door de regeering gesteld, en de concessie voor deu Nederlandsch-Westfaalschen spoorweg dus definitief is verleend. De heeren Knijff en Kaptijn hebben het prospectus uitgegeven voor de geldleening ten behoeve van den spoorweg Leiden—Utrecht. De lijnwaarvoor hun con cessie is verleend, gaat uit te Utrecht van het station van den staatsspoorweg, met stations te Harmeien, Woerden, Bodegraven, Zwaramerdam Ouds hoorn en Koudekerk, om te Leiden aan het station van de Hol- landsche ijzeren spoorweg-maatschappij te eindigen. Van de kosthuizen der Maatschappij voor den wer kenden stand te Amsterdam is in de maand December als volgt gebruik gemaakt: kosthuis n°. I (Korte Leid- sche Dwarsstraat 163)ontbijt 153, middageten 2896, avondeten 465, logement 868 personen. Kosthuis n°. 2, (Rapenburg): ontbijt 121, middagmaal 2398, avondeten 617, logement 877 personen. De heer A. Provó Kluit uit Leiden, die in het vorig jaar voor eigen rekening een natuurkundige reis in Amerika ondernam, is, naar het Leidsch dagblad verneemt, benoemd tot adsistent aan het Yale college te New-Haven, niet ver van New-York, welk museum bekend is als het grootste van Noord-Amerika. Onder de vele aanvragen, bij het congres te Wash ington ingekomen, na de overwinning op het Zuiden, waarbij op de erkenning van bewezen diensten gedurende den oorlog werd aangedrongen, is zeker die een er dame, miss Anna Carroll genaamd, de merkwaardigste. Ook zij maakt aanspraak op den dank des vaderlands en wel voor 'niet3 minder dan het veldtochtplan, door welks uitvoering de opstand ten slo'.te gedempt is. De dame waarvan sprake is behoort tot de voornaam ste kringen. Zij stamt af van den beroemden Charles Carroll, een der onderteekenaars van de onafhankelijk heids-verklaring en heeft zich als schrijfster een grooten naam verworven. Ook is zij gunstig bekend door hare menschlieveadheid, welke laatste haar noopte, lang voor den oorlog aan al hare slaven de vrijheid te schenken. Dat haar plan door het kabinet van den president Lincoln werd Aangenomenis buiten twijfel. De toebe reidselen voor de expeditie op den Mississippi werden gestaakt en de Tennessee-rivier als basis van operatie gekozen. Lincoln leeft niet meer om dit feit te bevestigen, maar, behalve dat haar getuigenis wegens hare persoon lijkheid door niemand wordt in twijfel getrokken, erkent de heer Thomas A. Scott in een aan den senator Howard gericht schrijven, dat miss Carroll hem in zijne hoeda nigheid van minister de memorie heeft overhandigd niet alleen, maar dat de hoofdgedachte daarvan door de regeering is aangenomen en gevolgd, waardoor den staat millioenen zijn bespaard. Het aanstaande congres zal te beslissen hebben welke belooning aan de vaderlandslievende dame behoort toe gekend te worden. Voor het hóf van Assises van het Fransche depar tement Pas-de Calais is deu 20«° December II. eengt aangevangen hetwelk in dat gedeelte van Frankrijk groote belangstelling heeft opgewekt en tot de ter dood veroordeeling van den beschuldigde geleid heeft. Het tooneel der gebeurtenissen, welke het onderwerp van onderzoek uitmaakten, is Andresclles, een dorp, niet ver van Boult ne-sur-Mer gelegen. Aan de zeer uitvoe rige akte van schuldiging is het volgende ontleend: Joseph Lemettre was slechts 18 jaren oud toen hij, in 1864, op eene boerderij te Selles diende en zich door zijn „stillen aard" en „geregelde gewoonten" vertrouwen verworven had, en thans wordt hij beschuldigd van sedert dien tijd niet minder dan 27 gruweldaden te hebben gepleegd. In het najaar van 1864 brandden kort na elkander eenige mijten boomen, een huis en eene schuur eu eenige tot een boerderij behoorende gebouwen af. Lemettre bevond zich in de nabijheidmaar ont kende zulks later. In het begin van het volgende jaar werd in eene boerderij ingebroken en eene poging ge daan om baar in brand te stekeD, en men beeft reden om te onderstellen, dat diefstal de beweegreden van al deze brandstichtingen geweest is. Lemettre's meester stierf, en twee jaren worden in de akte van beschuldiging stil zwijgend voorbijgegaan. Lemettre schijnt in den dienst der weduwe gebleven te zijn, en is haar gevolgd toen zij in 1867, na een tweede huwelijk gesloten te hebben, in een naburig gehucht ging wonen. Tegen het einde van het jaar begonnen de misdaden opnieuw elkander snel op te volgen. In September 'werd aan een knecht-, die met Lemettre diendeeene som van 620 franken ontvreemd, op zijnen baas werden schoten gelost en naast den muur van diens woning werd een doos met kruit gevonden. In 1868 werd op den voerman eener brouwerij, die met eenig geld voor zijnen baas van Andreselles terugkeerde, eeu gruwelijke moord gepleegd, gepaard met verminkingen van gelijken aard als die, waarvan eenige der volgende moorden vergezeld gingen, In hetzelfde jaar drong een persoon des nachts in de woning eener te Andreselles alleen wonende weduwe, die juist in het bezit gekomen was eener som van 1200 franken; die persoon eischte haar geld 'of haar leven, mishandelde haar op een gruwelijke wijze en maakte zich met eenige harer kostbaarheden uit de voe ten. En ook nog in hetzelfde jaar werd, tijdens de Kerstnacht-mis, in het huis van den pastoor ingebro ken en geld en kostbaarheden gestolen. In 1869 werd de reeds in 1867 bestolen knecht op nieuw en wel twee maal bestolen. Omstreeks dezen tijd betrok Lemettre een huis te Andreselles, en in den zomer van 1869 werd, des avonds na eene kermis, een jongeling vermoord en bestolen gevondenliggende in de onmiddellijke nabij heid van Lemettre's woning, en het lichaam was op dezelfde wijze als dat van deu brouwer verminkt. De verdenking viel op den eigenaar van een wijnhuis, maar deze werd spoedig zelf op dergelijke wijze ver moord gevonden. Zijn huis was geplunderd en eene poging was gedaan om het in brand te steken. In dit zelfde jaar werd nog in eene naburige boerderij inge-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1