Die overwegende Hongaarschc invloed in Oosteurijk heett nog een bijzondere beteekenis met het oog op Rus land. Dit groote rijk van het oosten, het natuurlijke hoofd der Irukker der Poolsche bescher melinge^ van Hongaarsclie natie, drukt do voetstap pen'van zijn Duitschen nabuur en maakt, niettegen staande zijne vaak herhaalde betuigingen van vrede en vriendschap, ontzettende krijgstoerustingen. Een terugblik op liet jaar 1871 maakt dus helaas! den treurigen indrukdat de stroomen bloeds op de Fransche slagvelden vergotentevergeefs vloeiden. Vóór 1870 kon Europa niet ontwapenenomdat eeu conflict tusschen Frankrijk en Duitschland onvermijde lijk was, en thans, nu dit pleit beslist eu Frankrijk's macht gefnuikt is, thans nemen de wapeningen in Europa nog toe en ziet men overal brandstoffen opeengehoopt die bij de kleinste vouk geheel Europa in vuur en vlam men zullen doen opgaan. Men treedt het jaar 1872 met het weinig bemoedigend vooruitzicht in, dat de Fransc'u- Duitsche oorlog nog niet de laatste oorlog was, en dat slechts dit éene onzeker is, in welken hoek van Europa het eerst de krijgstrompet opnieuw gestoken zal worden. Ten slotte nog eene herinnering aan een gewichtige gebeurtenis bij onze naaste buren, die onzen lezers nog te versch in het geheugen ligt, om die met veel woor den te gedenken. Wij bedoelen de overwinning der po litieke eerlijkheid in België op de corruptie van het kabinet-d'Anethan behaald. Het heeft in gansch Europa niet aan beoordeelaars van dezen binnenlandschen strijd ontbrokendie uit partijzucht of audere onbekende oorzaken die gebeurtenis in een valsch daglicht stelden, door te beweren dat de kroon voor een straatoproer zwichtte. Van allen partygeest ontdaan, mag men het feit als een verblijdend verschijnsel begroeten, dat zon der schending der grondwet de politieke moraliteit de zege wegdroeg over de aanmatiging en het misbruik van macht eener clericale meerderheid. Hoe men echter die gebeurtenis moge beoordceienóene goede zijde heeft zij zonder eenigen twijfel, namelijk dat zij tot waarschu wend voorbeeld voor de liberale partij in menig ander land van Europa kan strekken. Kaar wij vernemen zijn de onlangs door den gemeen teraad van Middelburg vastgestelde verordeningen tot heffing en invordering van de plaatselijke directe be lasting op de inkomstendoor den koning goedgekeurd. De gemeenteraad van Thöiffa heett in zijne laatst ge houden vergadering besloten zynêFZijds pogingen aan te wendenom de overbrugging van de rivier de Eendracht yoor die gemeente tot stand te doen komen. Aai) eene commissie uit die vergadering werd opgedragen de mid delen te heramenom het beoogde doel te bereiken en te dier zake rapport uit te brengen. Voor een gedeelte der provincie Noord-Brabant en Zeeland is die overbrugging van zeer groot belang, daar het thans aanwezige postveer op hoogst gebrek kige wyze voorziet in de communicatie tusschen beide oevers bij eene steeds toenemende beweging aldaar. Bij den raad van state, afdecling voor de geschillen van bestuur, is aanhangig gemaakt het beroep van J. van den Berg Mz., te Bruinisse, van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland van 14 November 1871, n°. 56, waarbij zijne verkiezing tot lid van den raad dier gemeente is vernietigd. De nieuwe gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost-Indië, de beer Loudon, is, volgens beden avond ontvangen telegramgisteren in welstand te Batavia aangekomen en heelt heden het bewind aanvaard. Uit Dordrecht schrijft men ons van gisteren: „Nadat 11. Donderdag de spoorwcglijn Willemsdorp— Dordrecht door den raad van toezicht is geïnspecteerd en in orde bevondenkwam hier heden middag te 2\ ure de installatie-trein aan, opgewacht door verschil lende autoriteiten, het muziekkorps der stedelijke schutterij en een ontzaglijke massa particuliere personen. Vele inwoners hebben de vlaggen uitgestoken en in de Harmonie wordt verder feest gevierd met een diner. „Morgen ochtend is de lijn voor het publiek geopend De treinen vertrekken van hier 9.252.13 en 7.25 en "SbaffiD aan te 9.2 ,1.38 en fy?.- „Eeil-maatschappy tot dienstverrichting, gelijk aan die te Rotterdam en eldersis tevens gisteren in wer king getreden. De bestellers zijn herkenbaar aan hun grijze kleeding en met rood afgezette petten." Omtrent de beproeving der brug over het Hollandsch Diep worden nog de volgende bijzonderheden medege deeld. De belasting, waaraan elke brugopening moest onderworpen worden, bedroeg circa 350000 kilogram dat gewicht werd gevonden door 5 locomotieven we gende ieder met kolen en water ongeveer 52 ton en door 6 wagens zoodanig heiaden met zanddat het gewicht van ieder bedroeg 16000 kilogram, gevende een totaal gewicht van 5 x 52000 6 X 16000 of •^56,000 kilogram. - De lengte van elke overspanning bedraagt circa 104 meter, en de trein, gevormd door 5 locomotieven en 6 wagens, is circa 106 meter. De beproevingstrein jl. Woensdag mogcr te 7 uren uit Breda vertrokken heeft op het station-emplacement 'Zwaluwe eenige oogenblikkcn vertoefd voor het plaatsen van 3 wagens voor en 3 achter de locomotieven, en is daarna langzaam naar en over de brug gestoomd; de overtocht der brug duurde 10 minuten. Na aankomst te Willemsaorp zijn de ingenieurs en verdere ambtona- ren van den aanleg van staatsspoorwegen afgestapt en hebben zich na het ontvangen van de noodige inlichtin gen naar hun verschillende observatieposten begeven tot het waarnemen der doorbuigingen, schommelingen en trillingen der brugen van hareonderdeelon. Te 9£ uur. is de beproevingstrein opnieuw in beweging gekomen en heeft zich achtereenvolgens gedurende 6 minuten geplaatst op elke brug. Tijdens het verblijf van den be proevingstrein op de brug moest de doorbuiging enz. waargenomen worden cu nadat de brug vrij was moest geconstateerd worden of de ontstane doorbuiging weder hersteld was Dc waargenomen doorbuigingen loope-u van 37 tot 27 millimeter, zoodat de gemiddelde doorbuiging voor de bruggen tusschen 32 en 33 millimeter kan gerekend worden. Volgens berekening mocht de brug 35 milli meters doorbuigen. Blijvende doorbuiging werd nergens waargenomentenzij men als zoodanig wilde in aan merking nemen -J of millimeter. Te half 2 uur is de trein opnieuw van bet station Zwaluwe vertrokken, maar nu met al de zandwagens achter ae locomotieven; bij het naderen der brug had de trein een snelheid van 36 kilometer in het uur eu trok met die vaart over de brug, waartoe circa minuten vereisebt werdenen passeerde daarna nog eens de de brug met een matige snelheid. Voor zoover zich bij den snellen overtocht liet waarnemenwas de doorbui ging iets minder dan'bij de voorgaande waarneming. Hiermede was de beproeving afgeloopen en kon ge constateerd worden, dat de brug in alle deelen aan de gestelde eischen voldoet en derhalve voor het pu bliek verl?8&*|ion geopend worden. Volgens de uitkomsten der laatste of vijfde volkstel ling op 30 November/ 1 December 1869 bedroeg de be volking van de provincie Limburg 113,302 mannen 110,519 vrouwen samen 223,821. Tengevolge der opening van den tunnel onder de n Mont-Genis en en het in werking brengen van een rechtstreekschen posttrein tusschen Parijs en Modane zullen de brievenmalen naar en uit Nederlandsch Indië via Briudisi voortaan over Frankrijk en Italië en niet langer over Duitschland en Italië worden geëx pedieerd. In verband voorts met een vervroegd vertrek der stoombooten uit Brindisi, zullen de voor Nederlandsch Indië bestemde brievenmalen mede op een vroeger tijd stip dan tot dusverre moeten verzonden worden zoodat de correspondentie voor Nederlandsch Indië te Amster dam en te 's Gravend age, en op andere plaatsten na&r evenredigheid, in t vervolg uiterlijk des Donderdags avond ter post moet bezorgd zijn. (Staats-cour.) Benoemingen en besluiten. ioldekbb'sturen. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan A. Kakebeeke Jz. als dijkgraaf van den pol der Waarde c. a. en aan A. Steketee Jz. als dijkgraaf van den polder Baarland. Benoemd tot tweeden gezworen van den polder van Nienw Noord-Beveland, N. de Kegt; tot gezworen van de polders van St. Annaland, W. Bruynzeel; tot gezwo ren van den polder MoggershilH. Elenbaas. telegrapuib. Benoemd bij de rijks-telegraaf: tot on der-directeur 1« klasse, de onder-directeuren 2e klasse J. P. Stütterheim en M. C. Filet; tot onder-directeur 2« klasse de telegrafisten le klasse A. Broeders en J. Me- kenkamp; tot telegrafist le klasse de telegrafisten 2« klasse J. H. Ebbeler, G. H. Rarmes en J. W. L. van Bijleveldtot telegrafist 2« klassede telegefisten 3 klasse C. D. Canne, G. Vos jr., P. H. MorakL. A. Ha- ringraan, A. H, Krieger, W. Posthuma, J. G. Muller, W. J. Bierlee, M. C. RiemM. A. Schut, R. J. Mahieu, A. H. van Mackelenberg, J. H. Ummels en W. van .Putten. Koloniën. Aan Het Vaderland wordt in een brief dd. 7 Decem ber medegedeeld, dat de heer Koentze, waarnemend procureur-generaal van Curasaotengevolge der plaats gehad hebbende wanordelijkheden, zijn ontslag als zoo danig verzocht heeft en in zijne plaats met die waarne- miug belast is de heer uw. Smeele, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Den G« December was alles, oogenscbijnlijk althans, rustig. Na twee dagen gevangen gezeten te hebben, was de heer Sassen weder in vrijheid gesteld. Gemengde berichten. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer M. E. J. Hartdrager, hoofd commissaris bij de thesaurie des konings. Te Dordrecht heeft zich op aanzoek van ^enige vereenigingen en bijzondere personenee.oe commissie gevormd tot het regelen eener feestviering voor de vol brachte overbrugging van het Hollandsch Diep. Uit Vollenhoven wordt gemeld, dat de Zufupzee nog vol drijiijs zit, zoodat de visschers in de uitoefening van hun bedrijf zeer belemmerd worden. Van politiewege hebbende koffiehuishouders te Haarlem die jaren lang „sociëteit" heeten te honden, voor eeuige weken aanzegging bokomen, hunne koffiehui zen op het bij de politie verordening bepaalde tijdstip (11 uren) te sluiten. De belanghebbenden hebben hunne bezwaren tegen dien maatregel iugebracht en den gemeenteraad verzocht, om gelijk dit o. a. te Araster dam het geval isAn de politie-verordeuing aan den burgemeester de macht te geven, om kofiiehuishouders de vergunning t© verleenen hunne lokalen na den bezet ten tijd te sluiten. Na levendige beraadslaging heeft de raad overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders jl. Woensdag het verzoek der adresanten van de hand gewezen. Te Deventer zal 8 Januari a. een volksgaarkeuken geopend worden. In Du'tschland zijn eenige logementhouders op een nieuwe wijze op^eiAdA 's Morgens werd een brief met geldswaarde aangeboden .ir 'tlogement niet onbekenden naam, en eenijen tijd later kwam er een brief met denzelfden naam osderteekend,! die op 'den gemeenzamen toon van een haUtuê den loge menthouder keunis gat van een noodzakelijk geworden verandering in de reis-route, waardoor de schrijver eerst een paar dagen later zou kunnen komen, dan eerst zijn voornemen was geweest. Daardoor miste hij echter eene remise van hethnis waarvoor hij reisde, die bij daar hoopte te vinden; in de verlegenheid daardoor veroorzaakt verzocht hij eeu voorschot van 20 of 30 thaler per post wissel. Alles kwam uit, de naam van den reiziger was niet onbekend, de aangeteekende brief lag op 'tpost kantoor en het bedrag der aangegeven geldswaarde was onvoldoende. Logementhouders te Keulen, Dnsseldorf cu Frankfort liepen in den strik; want toen noch de reiziger noch de voorgeschoten thaler opdaagden, werd in de brieven niets dan wit papier gevonden. Barnuui heeft zelfs in Bucharest leerlingen en navolgers. Voor eenige dagen las men in al de dagbladen aldaar eene advertentie die do belangstelling van menigoen opwekte. Een jong mooi meisje van 19 jaren, dat over een bruidschat van f 30,000 kon beschik ken vroeg een echtgenoot. Zij verzocht ieder, die in onderhandeling mocht willen treden, ha3r aan een opge geven adres te schrijven. Deze advertentie veroorzaakte groote beweging onder de mannelijke trouwlustige jeugd van Bucharest en een aanzienlijk aantal brieven werd verzonden. Eenige dagen later stondeen andere advertentie in de courant, waarbij de jonge dame verklaarde, dat do administratie van het postkantoor had geweigerd do voor haar bestemde brieven at te geven, euaan allen die haar hadden willen schrijven verzocht zich des avonds te vervoegen in den schouwburg, loge n°. 12, alwaar zij zich zou bevinden. De advertentie was geteekend „Hen- riette HDes avonds waren al de loges en het parterre van den schouwburg vol aanbidders en nieuws gierigen, behalve de loge n*. 12 die ledig was. Verkoopingen en aanbestedingen. Jl. Vrijdag heeft te Neuzen de verpachting ^ats gehad van tollen, gevestigd op de provinciale/eSen in het voormalig 5« district, namelijk van NeuzQ naat

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2