flip MIDDELBÜRGSCHE COURANT. m JSm N°- 1. 1872. Dinsdag af 2 Janoari. 2D rife Hiddeihuri' 1 Januari. HET J3.S-71- De mensch is gehecht aan alles wat hein omgeeft. Wan Deer hij iets verlaten óf vaarwel zeggen most, dan slaat hij vaak onwillekenrig nog eon blik terug en laat hij nogmaals alles zijnen geest voorbijgaanwat de heriiiW-ing aan het verlorene voor hem aantrekkelijk maakt. 'Die herinnering behoeft daarvoor niet altijd eene aangename te zijnintegendeel vaak is het afscheid te zwaarder, wanneer treurigheid en ellende zich in zijuen geest daaraan verbindt. Wanneer men vóór het afscheid van 1871 zich gedron- gen voelt, om een terugblik te werpen op alleswat dat jaar gewichtig en belangrijk maakte, dan is dit dus nog geenszins een bewijsdat zich aan 1871 zoo zegen rijke en schoone herinneringen vastknoopen. Alhoewél het afgcloopen jaar gunstig afsteekt bij zijn voorgan ger, omdat daarin de vrede een einde maakte aan den menschenmoordenden krijg, die noodlottigo erfenis van 1870, verbindt men toch bij een terugblik op 1871 al3 van zelf de beide laatst vervlogen jaren aan elkander, omdat die tot elkaar in nauw verband staaneon ver band, dat helaas! zich wellicht nog over eenige jaren zal uitstrekken. De vreeselijke oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch land en zijne raiddell'jke en onraiddellijkegevolgen immers beheersebten hoofdzakelijk den algemeenen toestand van Europa gedurende 1870 en 1871enzullen dien zeker blijven beheerschen tot Mei 1874 den laatsten termijn waarop aan alle bepalingen .van het Frankforter vredes- tracfaat voldaan moet zajn. Wannéér die vrede, tusschen de verschillende regeeringen gesloten tevens een waarborg opleverde jdat ook de natiën zich met elkander verzoen den, men zou zonder eenige aarzeling hètjttM-1871 een bij uitstek! gezegend jaar mogen noemen. Doch een vrede slechia tp het papier bestaande, die den overwon nene door den overwinnaar opgedrongen werd en herhaaldelijk, aan Frankrijk op pijnlijke wijze zijne ne- dcrlagon herinnert, die vrede is niet meer dan een wapenstilstand, waaraan bij de eerste gunstige gelegen heid door het hervatten der vijandelijkheden weder een einde gemaakt wordt. Men moge het, willen uitspreken of verzwijgen, de overtuiging, dat do vrede van Frankfort geen duurzame is en de kiem vaneen volgenden oorlog in zich omdraagt, is echter bijna in geheel Europa gevestigd. Slechts de Duitsche officieusó pers deelt die overtuiging niet, en men zou haar bijna benijden, dat zij de toekomst zoo kalm en gerust tegemoet kan zien. Reeds eenige dagen voor bet einde van het jaar schreef b. v. de Provincial Correspondenz, dat de volken van Europa meer en meer tot de overtuiging moeten komen, dat de grondslagen gelegd waren voor een duurzamen vrede. Mocht men I nu en dan nog wankl.-nken in Frankrijk vernemen, het ernstig streven der Frausche regeering om al hare ver- r plichtiugen na te komen, deed ook daar do noodzake lijkheid des vredes in de openbare meening ingang vinden. „In óen woord, zoowel de vreedzame stemming in geheel Enropa als dg politieke en militaire verhou dingen geven zoo groote waarborgen voor den vrede, als I nauwelijks ooit in Europa bestonden." 1 De gebeurtenissen, die wij dagelijks zien plaats grij pen, zijn te welsprekend, dan dat men zich de moeite zou getroostenom de opvatting der Duitsche officieuse .pers te bestrijden. Men zou inderdaad zelf bijna wen- 'schen, die. opvatting met baar te kunnen deelen ware het niet dat men beginnen moest met haar oordeel aan te nemen over den vrede van Frankfort. Is men niet ge neigd om aan ironie te denken, wanneer men door haar mder herhaald ziet, wat men de Duitsche staatslieden r'-'ds zoo vaak hoorde verklaren, dat Duitschland slechts eiscqe, wat het met volle recht voor zijne veiligheid kon or deren en geenszins het doel beoogde om Frank rijk teremederen. Eilieve, om slechts bij óen voorbeeld stil te staan behoefde Duitschland 5 milliarden voor zijne veiligheid? Wordt Frankrijk niet willens verne derd, wanneer men het aan den financieelen ondergang blootstelt Al is het jaar 1871 voorbijEuropa zal dus nog menig maal aan dit vredesjaar herinnerd worden. Voor het tegenwoordig oogenblik echter vertoont zich geen enkel wolkje aan den politieken hernel, dat een cabijzijnden storm voorspelt. Dc herinneringen aan de ellende van den jongsten oorlog zijn in Duitschland nog te levendig, om van die zij do een offensieven oorlg te verwachten. Het besto bewijs hiervoor leverde het merkwaardig debat in den rijksdag over het voorstel der regeering tot verlenging van „het ijzeren budget" voor den tijd vau driejaren. Wanneer het Duitsche parlement zulken tegenstand biedt, dan moet do voorgedragen zaak al zeec^imjy^ulair zijn. Alle andere regeeringsvoorstellen werden "floor den rijksdag met spoed behandeld en zon der oppflSftió van eenig belang aangenomen. Die volg zaamheid t:a spoed mogen voor de organisatie van het nieuwe Duitsche rijk goede vruchten dragen, omdat het bestuur in handen is van een mandie met ijzeren vuist de zaken leidt en de openbare orde handhaaft, uit een constitutioneel oogpunt is het gee# verblijdend verschijn sel, dat de machtigste staat in Europa zoo weinig cou- stitutioneelen zin openbaart. Onder die omstandigheden dreigt de schoone leus der heersehende partij, der natio- naal-liberalen, „door eenheid tot vrijheid," een klank zonder zin of beleekenis te worden. De eenheid is tot stand komen endoor von Bismarck zoo kunstig met bajo netten en kanonnen vastgeklonken, dat de vrijheid wel onder dat ijzeren gewicht bezwijken zal. De repressieve maatregelen tegen de geestelijkheid, waarin de rijksdag toestemde, zijn een waardige voorbode van den geest, waarin de Duitsche regeering de «htjheid opvat. En wat aan het einde van het gewichtige jaar 1871 van Frankrijk te zeggen? In alstracto deinst men verschrikt terug voor do grenzenlooze wanorde en de noodlottige partijtwisten, waaronder het land gebakt Brengt men zich daartegen den vreeselijken oorlog met den vreemdeling en den nog treuriger irireroorlog in her innering, dan staat men verwonderd dat Thiers en zijne regeering, niettegenstaande hunne vele fouten, het diep geteisterde land nog zoo wisten te verheffen. Veel werd in het afgeloopen jaar gedaan, maar nog meer blijft voor de regeering te doen. De taak van Thiers is te moeilij ker, omdat de verschillende raderen der Frausche regeerings-machine niet in elkander passen en telkens stoornis veroorzaken. Thiers zelf ia bij al zijne goede eigenschappen eigenzinnig en ijdel, de meerderheid der nationale vergadciug is reaetionnair en zelfzuchtig en vertegenwoordigt boven dien niet de. meerderheid der natie. Iedere maatregel, iedere poging om dien toestand te verbeteren wordt door die meerderheid met argwaan onivangen en als een manoeuvre beschouwt om haar omver te werpenen met haar het monarchaal be ginsel, dat baar meer ter harte gaat dan het welzijn van Frankrijk. De beide centraofschoon vaak te afhankelijk en aan den leiband loopende van do regeering, zijn de kracht der nationale vergadering en de linkerzijde begaat gewoonlijk in een ander uiter ste dezelfde fouten als do monarchale rechterzijde. Onder die omstandigheden kan men veilig zeggen, dat men in Frankrijk bij den dag leeft, en dat met geen mogelijk heid te bepalen is, wat uit den chaos geboren zal wor den. Zal hot de definitieve republiek, de constitntioneele monarchie, het legitieme koningschap of het Bonapar- tistisch keizerrijk zijn? Tot eer van Frankrijk mag men zeggen dat beide laatste régimes de minste kans vau slagen hebben. Nevens de constitnoneele qnaestie wachten de belangrijkste zaken in Frankrijk nog op eone beslissing. De quaestie der nieuwe belastingen is reeds het verst gevorderd, en daarin schijnt Frankrijk voor- loopig den reactionnairen weg te zullen bewandelen. De wet op de legerorganisatie,een definitieve gemeentewet, de wet op het lager onderwijs enz., zijn zoovele zaken van gewicht, die in het jaar 1872 hare oplossing zullen vinden. Het belangrijkste, dat het jaar 1871 in Engeland op politiek gebied leverde was, behoudens het tractaat van Washington, weinig bevredigend. In de buiten- landache politiek leed het kabinet-Gladstone de nederlaag tegenover Rusland in de qnaestie betref fende de Zwarte zeein het binnenland was de oppo sitie zoo groot, dat van alle gewichtige .wetsvoorstellen slechts een, en daarvan nog slechts een gering ge deelte namelijk de Army-bill, tot stand kwam. De wet op de geheime verkiezingen werd na hevigen strijd ten slotte door het hoogerhuis ter zij do gelegd. Het kabinet treedt echter onder gunstiger voorteekenen het jaar 1872 in; de heeren Bright en Childers, die om gezondheidsredenen uit het ministerie traden, zijn weder hersteld en hebben hunnen invloed en steun opnieuw toegezegd, en de ziekte van den prins van Wales heeft aan het monarchaal beginsel zóóveel nieuwe kracht verleend en den band tusschen natie en regee ring zoodanig bevestigd, dat het kabinet daarvan onge twijfeld den goeden invloed zal gevoelen. Niet weinig kracht ontleent het ministerie ook aan de mislukte poging der tories, om eene coalitie tusschen hen en de machtige Engelsche arbeidersklasse tot stand te bren gen. Van de macht dezer klasse gaf ook in dit jaar de wijze, waarop menige gréve met eene schikking ein digde, liet duidelijkste bewijs. Italië en Spanje leveren een treurig contrast. Zooals zich verwachten liet, maakten de nederlagen van Frankrijk een einde aan het wereldlijk gezag despausen. De Italiaansche regeering werd door de publieke opinio gedwongen om den kerkelijken staat te bezettqnv*s wilde zij niet dit pleit door de democratie beslistxzien c-n door haar verzuim, om zelve handelend op "te treden, het bestaan der geheele Italiaansche monarchie in ge vaar brengen. Had zij vrij l, iianaeiingen knutfen zijn, waarschijnlijk l\:yl zij uit eigen beweging in dit jaar het ideaal -dór "Italianen nog niet verwezenlijkt er. de moeilijkheden, waarmede zij nog steeds als een gevolg van het tot stand komen vau het konïnkhjk-,, Italië te kampen heeft, niet met. de teedere quaestie 1 van bet wereldlijk gezag des pau8en vermeerderd. Do l publieke opinie en do omstandigheden dreven lmar echter op dien weg, en tot dusverre moet men tot eer der regeering verklaren, dat zij met beleid en voorzich tigheid tot de reconstructie van Italië werkzaam is. Een treuriger beeld leverde Spanje !n den laatsten tijd op. Nadat de keuze des jongen konings zonder rustver storingen had plaats gehad en Araadeus I op de roud- reize door zijn nieuwe koninkrijkdengnnstigsten indruk bij de natie gemaakt had, geloofde men dat Spanje onder het ministerie-Zorilla een tijd van ongekenden bloei en welvaart toegemoet ging. Do partijtwisten en de diep ingewortelde corruptie kwamen echter spoedig die schoone illusie verstoren, en in den laatsten tijd levert het Iberische koninkrijk weder het schouwspel van do hevigste verwarring. Een nieuw ministerie trad in de maand December op, zonder echter veel waarborgen op te leveren, dat het bij machte zal zijn om den toestand te beheerschen. De Ilongaarsch-Oostenrijksche monarchie doorliep in liet afgeloopen jaar hare moeilijkste crisis sedert het jaar 1866. De ernstige poging van von Ilohcnwart rot verzoening der verschillende nationaliteiten, tot liet uiterste oogenblik door de kroon gesteund, leed ten slotte schipbreuk op de aanmatiging der Duitsche be volking en den naijver van de Hongaarsche staatslieden. Het heterosreen verbond tusschen Dnitschers en Honga ren spatte kort na den val van het foederalistisch kabinet uiteen en het Hongaarsche element droeg de overwin ning weg. Voor het oogenblik is Weder een Duitach kabinet aan het bestuur, dat zich ten taak gesteld heeft om met behoud van de constitutie van 1867 aanvankelijk, de Poolsche nationaliteit treden te stellen. Gektk'j-die poging niet, dan wordt de toestond van het Cisieithaan- schc kabinet waarschijnlijk onhoudbaar, omdat de steun dien het van den minister Andrassy ondervindt, voor een groot gedeelte op de voldoening aan do eischen der Polen gebaseerd is.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1