x°- 306. Vrijdag MicLdeltogsche Courant. Nieuw Goedkoop lagazijn 1871. OÜRANT. 29 December. PREMIE AAK DB GEABOMEEBDEÏ OP DB De uitgevers der Middelburgsche courant ïijn in staat, om ditmaal aan de geabonneer- den op dat blad eene premie aan te bieden, bestaande in den jaargang 1871 van het TOOK A1LE STASBES. Die jaargang bestaat uit twCC lijvige boekdeelcn, elk van 480 bladzijden, 4° formaat in twee kolommen ge drukt, en zal franco aan huis geleverd worden aan ieder geabonneerde die dit mocht verlangen en bij zijne aanvrage het bedrag van 1.50 per postwissel overmaakt. Het doel van dit aanbod is hoofdzakelijk omkat Nieuw Goedkoop Magazijn in ruimen kring te verspreidenin de overtuiging welke de uitgevers hebben, dat eene ken nismaking met den tegenwoordigen jaar gang velen tot inschrijving voor het vervolg zal uitlokken. ©inttrnlanö. Middelburg 28 December. De eerste kamer heeft heden hoofdstuk III (buiten- landsche zaken) der staatsbegrooting voor 1872 behan deld. Over de afstemming vau de missie te Rome door de tweede kamer werden breedvoerige discussiëh gé- voerd, waarbij de regeering te kennen gaf, dat zij voor het tijdelijke behoud van die missie was. Hoofdstuk III werd aangenomen met 23 tegen 12 stemmen. Het Provinciaal blad van Zeeland n®. 146 bevat eene circulaire van gedeputeerde staten dezer provincie van den 22en dezer houdende opgave van het aandeel der gemeenten in de kwade posten op de grondbelasting, dienst 1868, en op de personeele belasting, dienst 1868/69. Uit Breda meldt men onsdat gisteren de spoorweg brug over het Hollandsch diep de genomen proeven met uitstekenden uitslag heeft doorstaan. In bijzijn van een groote menigte belangstellenden en onder toezicht van den hoofd-ingenieur Kool (de heer van den Bergh die als eerste ingenieur den bouw heeft geleid, was door ongesteldheid verhinderd zelf tegenwoordig te zijn), heeft een trein, bestaande uit 5 locomotieven, elk 50,000 kilo's zwaar, te zamen dus 250,000 kilo's, en zes zandwagens den proefrit gemaakt. De doorbuiging was slechts 27 millimeters. Een bericht van den inspecteur van het loodswezen, gedagteekend „Hellevoetsluis 23 December", aan den commissaris der loodsen te Dordrecht, bevestigt, dat den 22fn een nieuwe geul van het Hillegat is betond, bevaarbaar voor schepen van 49 a 50 decimeters diep gang. Benoemingen en besluiten. ZEBVisscHERiJëu. Benoemd tot voorzitter van het col lege voor de zeevisscheryënwelke betrekking door het overlijden van dr. H. van Beeck Vollenhoven is openge vallen, var. E. N. Rahusen, te Amsterdam. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Groningen door den heer H. V. Hogerzeil, te Driebergen. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Overijsel heeft W. Mun- steege,-oud 56 jaren, landbouwer te Zwolleschuldig verklaard aan schending der eerbaarheid van kinderen van beider kunne, beneden den ouderdom van 15 jaren, en hem veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Gemengde berichten. Op het graf van wijlen den dichter S. J. van den Bergh, te Eik-en-Duinen, is dezer dagen een gedenk- teeken met opschrift geplaatst. De kosten van de zerk zijn door vrienden van den dichter gedragen. Als schrijver van het antwoord op de medische prijsvraag „over de waarde van het carbolzuur alsdesin- fectiemiddel"waaraanii^ gevolge het besluit van de vergadering der hoogleeraren aan hetathenaeumillustre en de seminaria, een loffelijke vermelding is toegekend, heelt zich bekend gemaakt de heef J. van Geuns, med. candidaat aan het athenaeum illustre te Amsterdam. In het begin dezer maand woedde in het zuidelyk deel van Zweden een sneeuwstorm, zooals slechts zel den voorkomt. Hij hield 24 nren aan. De spoorweg- communicatie was verbroken en een aantal telegraat- draden bezweken. Hoe zwaar echter deze storm was en hoe hoog de sneeuw iag, 't wu3 nog slechts de voorbode van 't geen later volgde. Nog was de communicatie niet geheel hersteld, toen een nieuwe storm opstak. Gedu rende 15 uren was het niet alsof de sneeuw nederviel, maar alsof lawinen van de bergen kwamen rollen. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 15 voet hoog. In Zwe den herinnert men zich nietdat ooit een devgel^ke sneeuwstorm heeft gewoed. Te Zeulenroda, een stadje met 7000 inwoners in het Duitsche vorstendom Renss-Greiz, verschijnt een blad onder den titel Reussische bliitter, met UetReussi- sche wapen. Daar dit blad tegen de regeering in oppo sitie* is gekomen, heeft de justitie den uitgever het voeren van het landswapen verbodenen wel op grond dat hij overeenkomstig de wet op de fabriekmerkenniet tot het voeren van dit „merk" gerechtigd was. De uit gever heeft zich daarop tot von Bismarck gewendmet verzoek om het Duitsche rijkswapen te mogen voeren en ten antwoord ontvangen dat daartegen volstrekt geen bezwaar bestond. Dientengevolge prijkt nu het blad met den rijks adelaar. In een kelder van het Casino van de officieren te Metz zijn op toevallige wijze verscheidene handschriften gevonden en militaire plannen en teekeningen, die de onderteekening dragen van den hertog van Orleans. Men weet niet te verklaren hoe die stukken op die plaats zijn gekomen en verwacht daaromtrent ophelde ring door het onderzoek dat zal worden ingesteld. Stateii-generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 27 December. Behandeling der staatsbegrooting. De minister van koloniën deelt mede, dat de minister van binnenlandsche zaken voortdurend ongesteld is en hij dus, als tijdelijk voorzitter van den ministerraad diens moeilijke taak moet overnemen. De algemeene beraadslagingen over de staatsbegroo ting worden geopend. De heer Fransen van de Putte betoogt, dat het tegen woordig kabinet zich zoowel op militair als financieel gebied in nevelen heeft gehuld. Hij ziet op financieel terrein tekorten van millioenen in de toekomst en op militair gebied gebrek aan homogeniteit- De heer van Twist is het met de donkere beschouwin gen van onze financiën niet eens. Integendeel zullen er op de afgeloopen Indische diensten millioenen over zijn. Maar hij verlangt ook geen verwarring van kasgelden met werkelijk geconstateerde aanwezige baten. De heer Borsius bespreekt de quaestie van de juris dictie op de Wester-Scbeldedoor hem reeds in eene afzonderlijke nota bij het verslag der kamer aangevoerd. Hij acht het noodig dat een behoorlijk politie-reglement op dat stroomgebied worde vastgesteld. Tot dusver konden wij onze souvereiniteit daar niet bandhaven. Hij acht het noodig dat steeds een stoom vaartuig op de Wes ter-Schelde aanwezig zij, om ten allen tij de de gewenschte hulp tegenover vreemde schepen en handelingen van buitenlanders te kunnen verleenen. De heer H&rtsen bestrijdt de politieke beginselen die bij het tegenwoordig kabinet ten aanzien van onze over zeese he nederzettingen schynen voor te zitten. De uit latingen van den minister van koloniën in de andere kamer acht hij gevaarlijk, omdat daaruit op te maken is, dat men onze koloniën langzamerhand wil prijs geven. Ook wat Java betreft, heeft hij bezwaar tegen het regee- ringsbeieid van dezen minister van koloniën. Men ba seert zich te veel op verwarde begrippen. De heer Messchert van Vollenhoven acht den finan- cieelen toestand niet ongunstig, maar daarom ook voorloopig eene inkomsteuoelastiug overtollig. De minister van koloniën dseic mede da. eerst later in den ministerraad gebleken is van de zienswijze van den heer Engelvaart, ten'aanzien van de legerorgani- satie. De minister had in dit kabinet geen zitting moeten nemen, wanneer hij zoozeer tegen eene wettelijke rege ling gekant was. De regeering biij'fc van oordeef'dat in de eerste plaats voor verbetering van het defensie-wezeu moet gezorgd wordenmaar wil zich niet verbinden daaraan een vooraf bepaald aantal millioenen te beste den. Op Koloniaal gebied zal hij bij hoofdstuk IX ver der met de heer Hartsen ia gedachteuwisseling treden. De minister acht het echter vreemd, dat vrees gekoes terd wordt voor loslating van-bezittingen terwijl aan de andere zijde geprotesteerd wordt tegen het aanhan gig tractaat betreffende Sumatraomdat dit tot uitbrei ding van gezag in de koloniën aanleiding zou kunnen geven. De minister van financiën erkent, dat de voorgestelde inkomstenbelasting een bepaald stelsel van belasting hervorming zou behelzen 5 maar men moet met iets beginnen, en wanneer de zoolang gewraakte patentbe lasting wordt afgeschaft zal men van zeil in eene soort van inkomstenbelasting moeten vervallen. Bovendien mag men niet uit het oog verliezen dat de behoeften toenemend zijn, zoodat zelfs voor de voltooiing Yan de defensiewerken waarschijnlijk eene leening zal moeten gesloten worden. De heer Cremers vergelijkt den toestand op militair terrein bij een fraaien gevel van een groot gebouw waarin echter geen enkele bewoonbare kamer is. De heer van Goltstein zal voor al de hoofdstukken stemmen om geen stremming in den dienst te veroorza ken. Hij is het echter met dit ministerie niet eens, en be treurt vooral het conflict met den afgetreden minister van oorlog, dat verwaarloozing van oaze verdedigbaar heid tot Dogtoe heeft ten gevolge gehad. De ministers van justitie, buiteulandsc'ne zaken en marine beantwoorden den heer Borsius, en treden in details omtrent het gebeurde mét vreemde vaartuigen. De minister van marine zal overwegen of bij een oorlogs vaartuig op de Wester-Schelde kan laten stationeeren. Ha replieken worden de algemeene beraadslagingen gesloten en hoofdstuk I (huis des konings) zonder dis cussie met algemeene stemmen aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1