305. Donderdag 1871 28 December. Nieuw Goedkoop Magazijn MDDELBURGSCHE COURANT. P R E3 M I B aan de &EAB0BHEERDE1T op de MiddelTrnrgsche Courant. De uitgevers der Middelburgsclie courant zijn in staat, om ditmaal aan de geabonneer- den op dat blad eene premie aan te bieden, bestaande in den jaargang 1871 van het VOOIS. ALLE STANDEE. Die jaargang bestaat uit twee lijvige boekdeclon, elk van,480 bladzijden, 4° lormaat in twee kolommen ge drukt, en zal franco aan llllis geleverd worden aan ieder geabonneerde die dit mocht verlangen en bij zijne aanvrage het bedrag van 1.50 per postwissel overmaakt. Het doel van dit aanbod is hoofdzakelijk om het Nieuw Goedkoop Magazijn in ruimen kring te verspreidenin de overtuiging welke de uitgevers hebben, dat eene ken nismaking met den tegenwoordigen jaar gang'velen tot inschrijving voor het vervolg zal uitlokken. ötnncn'anö. Middelburg 27 December. De algemeene beraadslagingen over de staatsbegroo- ting voor 1872 y waarbij vooral het financieel, koloniaal en militair beleid der regeering werd besprokenzijn in de zitting der eerste kamer van heden ten einde ge bracht. Hoofdstuk I (huis des konings) werd met een parige stemmen aangenomen. De minister van staat en van binnenlandsche zaken, de heer Tborbecke, is voortdurend ongesteld. De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting onder anderen de volgende zaken behandeld. Van de commissie van admiuistratie over het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier is eene mis sive ingekomen, waarbij zij voorstelt om, wanneer de voorgenomen aanplemping van het thans nog met water bezette stuk grond achter het onder haar bestuur staande gesticht zal zijn volbracht, dat terrein, strekkende over de geheele lengte en in zijn volle breedte, aan het rijk te verkoopen tegen billijken prijs, teneinde daarvan in het belang van het gesticht als eigenares te kunnen ge bruik maken. Zij wenseht te vernemen of de raad daartoe genegen zou zijn, en bekend te worden gemaakt met de voorwaarden, de uitgestrektheid der oppervlakte, den prijs en den tijd waarop de levering zou kunnen plaats hebben. Deze missive is gesteld in handen van burgemeester en wethouders, teneinde omtrent deze zaak een nader voorstel aan den raad te doen. Op voorstel van burgemeester en-wethouders is beslo- j ten om de werkzaamhedenaan de betrekking van waagmeester verbonden, te beperken tot het oppertoe zicht en de leiding, en aan den assistent voortdurend bezigheid te verschaffen. In verband hiermede is aan den heer P. J. ITuijer wien, met ingang vau 1 Januari a eervol ontslag is verleend als controleur der plaatse- lijk^^4»ftUngen*,i;pnder dankbetuiging voor zijne bewe zen diensten efen wachtgeld te verleenen van ƒ800, onder bepaling dat deze som zal verminderd worden met zooveel als de loonen van het waagmeesterschapbene vens die van kraanmeester en booiweger, na aftrek van de belooning van den assistent-waagmeestermeer zul len bedragen dan 400. Voorts is besloten een assis tent- waag- en kraanmeester en assistent-hooiweger te benoemen, aan wien jaarlgks uit de opbrengst der waagloonen voor zijn aandeel eene som van 450 zal worden verstrekt. Tot laatstgenoemde betrekking is benoemd A. J. de "Lange, met wien op de voordraeht waren geplaatst R. Gr. Lukou en J. A. Julianus, allen kommiezen bij de plaatselijke belastingen alhier. De tegenwoordige bode bij dc plaatselijke belastingen zal, op voorstel van. burgemeester en wethoudersin dienst der gemeente worden gehouden ten behoeve van de plaatselijke directe belasting op de inkomsten. De begrooting der inkomsten en uitgaven van den MiddelburgVlis3ingschen rijweg voor 1872 is goed gekeurd: in ontvang ad ƒ4933.03, in uitgaaf ad 4360, goed slot 73.03. De nitslag der verschillende gedane benoemingen is, dat zijn gekozen: tot leden van. liet-burgerlijk armbe stuur de aftredende leden F. Ermerins en H. Olthoff: tot leden van bet bestuur der godshuizen de aftredende leden J. J. I. Sprenger en E. H.'È. W. Mathon; tot lid der commissie van bestuur over de bank van leening het aftredend lid rar. A. P. Snouek Hurgronje; tot com missaris over de wisselbank de aftredende heer J. van der L'cijé; tot lid der commissie voor het middelbaar onderwijs (in de plaats van dr. H. Polman Kriiseman die verzocht heeft niet weder in aanmerking to komen) de heer C. M. van Visvliet; tot gemeente-geneesheer de aftredende dr. IJ Keijzer; tot gemeente-heelmeesters de aftredende heer J. E. Risseeuw; tot leden der commissie voor het kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten de heeren Snijders, van Hoek en van Eeke- lenen tot plaatsvervangende leden de heeren van Vis vliet, Luteyn en Mathon. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, in de plaats van wijlen den heer van Diggelen is bepaald op 23 Januari a. Tot leden van het stembureau zijn be noemd de heeren Conrad en Luteijn en tot plaatsvervan gers de heeren van Visvliet, Rekker en Dronkers. Het Provinciaal blad van Zeeland bevat een besluit van den commissaris des konings in de provincie Zeeland, waarbij met het oog op de gevallen van veepestdie zich in de Belgische provinciën Oost en West Vlaanderen hebben voorgedaan de verleende ontheffingen van de bepaling, vervat in art. 1 van het koninklijk besluit van den 8en December 1870 (Staatsblad no. 194)voor zoo veel betreft de vergunningen tot het dagelijksch heen en weder voeren over de Belgische grenzen van rund vee en schapen ter weiding, worden ingetrokken en, met den 29fn dezer, zullen ophouden van kracht te zijn. Volgens een brief uit Zeeland in de Nieuwe Rotter- damsche courant, is dezer dagen van de ouders der „verjaagde" jongejufvrouwen te Goes het schoolgeld gevraagd, voor drie maanden onderwijs op de hoogere burgerschool aan hunne dochters gegeven, terwijl zij er nauwelijks Óen maand hadden vertoefd. De ouders der „verjaagde" kinderen hebben geweigerd om te betalen voor een onderwijs, dat bij raadsbesluit aan hunne kinderen werd onthouden, en wachten geduldig een gerechtelijke vervolging af. De heden plaats gehad hebbende proefnemingen van de brug aan den Moerdijk zijn, naar ons uit Dordrecht wordt gemeldgoed geslaagd. Naar de uitkomsten der laatste of vijfde volkstelling op 30 November/1 December 1869, bedroeg de bevolking van de provincie Overijsel 129,252 mannen, 124^799 vrouwensamen 254,051. Aan de Nieuwe Rotterdarasehe courant is medege deeld, dat zich in het Hillegat eene nieuwe geul heeft gevormd, zoodat weêr schepen met een diepgang van 49 a 50 decimeter, van de Maassteden langs Brouwers haven en Zierikzee, zee kunnen kiezen. Er besiaat hoop dat 't vaarwater zich nog meer zal verbeteren. Volgens officieele berichten worden thans recht streeks onderhandelingen gevoerd tusschen de Neder- landsche en Oldenburgsche regeeringen, omtrent de aansluiting van den noorderspoorweg van Nieuwe Schans met Ihrhove. Van de zijde van Nederland zijn tot onderbandelaren benoemd de commissaris des konings in de provincie Groningen,graaf van Heiden Reinestein, en de heer Klerck, adviseur voor de zaken der spoorwe gen bij het ministerie van binnenlandsche zaken; en door de Oldenburgsche regeering, regeeringsraad Jans sen en Oberbaurath Buresch. AmsterdamscJie cour.) Benoemingen en besluiten burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester van Veere en Vrouwepolder mr. J. Snijder. Onderwijs. Door een der boogleeraren aan het athenaeum illustre te Amsterdam is .aan de jongere militaire genees kundige studenten de vraag gesteldof zij niet zouden verlangen dat de commissie voor het eind-examen niet afwisselde, maar permanent benoemd werd. De jonge lieden in het eerste studiejaar schijnen aanvankelijk wel eenigszins voor dien maatregel gestemd te zijn geweest, doch de oudere studenten hebben vermeend in overleg met de burger-akademiebroeders de zaak te moeten be spreken in het belang der vrije studie en der vrije weten schap. Een commissie is benoemd om dien hoogleeraar te verzoeken eenige nadere ophelderingen te willen geven "omtrent de bedoeling van de gestelde vraag. Kerknieuws. Uit bet vroeger vermelde zestal van predikanten ter voorziening in de vacature bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Dordrecht is heden avond het volgende drietal opgemaakt: de heeren: Roozemeijer, te MiddelburgHuët, te 1 Dirksland, en Vermeer te Zwolle. Gemengde bericliien. De werkzaamheden tot het maken van den boven bouw der spoorwegbrug over de Oude Maas bij Dord recht zijn nu zoover gevorderd, dat de overspanningen tusschen de pijlers 3 en 4 en tusschen 6 en 7 zijn ge steld; en van onder de eerste de houten stelling, waarop die overspanning werd geconstrueerd, is opgeruimd: door welke opruiming de beide rivier vakken der brug vrij zijn gemaakt voor afvoer van ijs en water. De beide draaibruggen zijn voor het grootste gedeelte afge werkt, èn aan de plaatsing van de overspanning op pijler 7 en het rechter landhoofd werd begonnen door plaat sing der eindstukken. Bij beschikking van den minister van binnenland sche zaken is, met ingang van 1 Januari 1872, het dagelijksch toezicht op den staatsspoorweg van Dordrecht naar Zwaluwe opgedragen aan den spoorweg- opziener A. J. Stal, ter standplaats Breda, en die spoorwegopziener ontheven van het toezicht op de spoor weg van Boxtel naar Eindhovenwelk toezicht alsdan wordt opgedragen aan den spoorwegopziener J. H. A. Hanckar, ter standplaats Utrecht. In eene vergadering van oud-studenten der Gro- ningsche hoogeschool is besloten, dat de reünie zal

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1