eenigen tijd ijverig volgden, hebben zij hem in hechte- nis genomen op het oogenblikdat bij iu den hoek van de zaal van een groot koffiehuis, zich onder het talrijke publiek onbespied achtendezijn zakken ledigde. Wel ver echter van onbespied te zijn, had de hem rusteloos volgende politie-agent tegenover hem plaats genomen en deze betrapte den gauwdief thans nagenoeg op heeterdaad. Het ontbrak den agent bij de arrestatie niet aan bijstand onder het aanwezige publiek. De blauwe kleur was aan de ouden geheel onbe kend; zij konden haar niet onderscheiden. De groene kleur ouderscheidden zij waarschijnlijk slechts gebrek kig. In het Oude Testament wordt de hemel nooit blauw genoemd. In de oude Indische en Grieksche letterkunde wordt noch van blauw noch van groen ooit gewag ge maakt. Het schijnt dus dat eerst in den loop der eeuwen het menschelijk oog zijn tegenwoordige eigenschappen heeft ontvangen. Men zou geneigd zijn hierop de ver onderstelling te bouwen, dat het oog van den mensch, die eenige duizenden jaren na ons zal leven zóo volko men zal geworden zijn, dat het ook de twee nog onzicht bare stralen van bet spectrum, vooral de chemische, als gekleurd zal kunnen waarnemen. Zwolsche courant.) Verkoopingeii en aanbestedingen. Gisteren is op het raadhuis alhier aanbesteed de leve ring van schrijfbehoeften ten behoeve van de instellin gen van onderwijs in deze gemeente gedurende de jaren 18721874, in twee perceelen, te weien a Ongelinieerde en gelinieerde schrijfboeken, bere kend voor 100 stuks van elk, en inkt, berekend per flesch (8 deciliter). Hiervoor is ingeschreven door de heevenDe gebroe ders Abrahams, voor 12.134J* C. W. Altorffer, voor f 11.80; H. A. Boudewijnse, voor 11.71; T. P. Roest, voor f 11.44; en J. J. Ceulenvoor f 9.75. b Leien in zes soorten, berekend per dozijn van elke soort. De inschrijvers waren de heeren: T. P. Roest, voor 95 cent tot 8.30; H. A. Boudewijnse, voor 94 cent tot/3.25; vau den Broecke Jutting, voor 921 cent tot f 2.95; en J. J. Ceulen, voor 64 cent tot f 1.96. Voor beide perceelen is de heer Ceulen alzoo de laagste insch-ijver. Thermometer stand. 22 Dec. 'sav 11 n. 40 gr. 23 'smorg.7u.36gr.'s midd. lu.36gr.'sav. 6 u. 33 gr. Gemeenteraad yan Goes. In de gisteren gehouden zitting, waarin 9 leden tegen- j wooi'dig waren, werd door den voorzitter mededeeling j gedaan: 1° dat de scholen der 2e en 3« klasse met primo December zijn geopend, de eerste met 148 en de laatste met 221 leerlingen; 2<> dat de hulponderwijzer A. M. Hubregtse nog niet in functie is kunnen treden daar zijne plaats te Sluis nog niet vervuld is; 3° dat tot kweekelinge aan de bewaarschool op de Beestenmarkt is benoemd Aagje Adriana Marina Visser, op eene jaar wedde yan f 25; 4° dat 8 sollicitanten zich hebben aan gemeld voor hoofdonderwijzeres aan de Fransche meis jesschool van welke twee echter hare sollicitatie hebben ingetrokken, en het examen is bepaald op 27 en 28 De cember a., waarvoor een krediet is verleend van f 25, ler bestrijding der kosten; 5° dat tot zetter in plaats van wijlen jonkheer J. L. H. Pompe van Meerdervoort is benoemd de heer C. de Fouw. Nog deed de voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken Missives van gedeputeerde staten houdende goed keuring der rekening over 1.870, der raadsbesluiten tot uitgifte van grond in erfpacht aan de heeren J. I. P. Hector en J. H. C. Kakebeeke c. s.en tot af en over- schrijving op de begrooting van 1871welke allen voor kennisgeving worden aangenomenmededeeling van het koninklijk besluit tot vernietiging van art. 13 der ver ordening op het gebruik van de havenkom, hetwelk mede voor kennisgeving is aangenomen, terwijl de verordening, met weglating van art. 13, zonder discus sie of hoofdelijke stemming is vastgesteld. Voorts een adres van de heer T. van Heel, houdende verzoek om het voormalige ijkkantoor andermaal in huur te-beko men voor de dames-zangvereeniging op dezelfde voor waarden doch tegen verminderden huurprijs. ZoDder discussie of hoofdelijke stemming is besloten het gevraagde lokaal tot weder opzeggens in gebruik af te 'staan voor 60 'sjaars. Een circulaire van de hoofdcommissie voor een ge- denkteeken te Brielle wordt voor de leden ter inzage gelegd. Een voorstel van A. Foudraine omtrent de faecale stoffen wordt tot advies gesteld in handen der vroeger benoemde commissie ad hocmet machtiging van burge meester en wethouders om naar bevind van omstandig heden dit voorstel met advies der commissie te stellen in handen der vaste commissie voor het nnancie-wezen om bericht en raad. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoemingen van leden der verschillende comraissiën en besturen ter ver vulling der vacaturendie door periodieke aftreding zullen ontstaan, en worden achtereenvolgens benoemd: a. tot leden der financieele commissie de heeren jonk heer ffir. J. J. Pompe van Meerdervoort, P. Meylink en A. Nortier, en tot voorzitter dier commissie de heer m«\ J. J. Pompe van Meerdervoortb. tot leden der commis sie voor het ontwerpen van strafverordeningenvan welke commissie de burgemeester lid en voorzitter is, de heeren: jonkheer mr. J. J. Pompe van Meerdervoort en m'. A. B. M. Haiilo: g. tot leden van hetburgerlijk armbestuur de heeren F. S. A. Knitel en M. Sterk; d. tot regentes van het weesbuis, mevrouw de wed1 A. de Koude Bresser, geb. Vervennee. tot leden der openbare gezondheids-commissie, dr. N. J. F. Verschoor en dr. P. J. F. Vermeulen;/, tot lid der plaatselijke school commissie de heer H. K. D. van den Bussche; g. tot lid der commissie van toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs de heer inr. A.--B. M. Hanlo terwijl voor de tweede vacature, in die commissie ontstaan door bet overlijden van jonkheer J. L. H. Pompe van Meerder voort, is benoemd m'. J. I. Del Baere. Voorts wordt tot leeraar aan de burgeravondschool in de plaats van den heer W. Zwart, eervol ontslagen benoemd de beer J. D. van den Be.ge, met 7 stemmen. Voorgedragen waren, behalve de benoemde, de heeren B. C. van Driel en P. Goedbloed, die ieder 1 stem be kwamen alsmede P. A. Kommers. De vaststelling der rekening van het burgerlijk arm bestuur wordt aangehouden tot een volgende vergade ring, uithoofde de leden van dezen raad, tevens leden van het armbestuur zijnde, bij de behandeling niet mogen tegenwoordig zijn en geen genoegzaam getal leden aan- i wezig is. Op een adres van ingezetenen omtrent de uitvoering van openbare werken wordt besloten aan adressanten te berichten, dat er geene fondsen aanwezig zijn en der halve aan hun verzoek geen gevolg kan worden gegeven. Op een verzoek van mejufvrouw P. Beybiom, om ver hooging barer jaarwedde als hoofdonderwijzer aan de -bewaarschool, waarop de plaatselijke schoolcommissie en de commissie voor het financiewezen gunstig hebben geadviseerd, stellen burgemeester en wethouders voor dit traktement te verhoogen met f 100 en alzoo te bren gen van f 400 of ƒ500. Hiertoe wordt zonder diecussie of hoofdelijke stemming besloten. De begrooting voor het gasthuis voor 1872 wordt, uithoofde van urgentie, ofschoon de rekening over 1870 nog niet is geëindigd, gesteld in banden der vaste com missie voor het financiewezen, teneinde in een volgende vergadering in behandeling te kunnen worden gebracht. töuitcnlauö. Algemeen overzicht. Een kabinetsorder van den kanselier van het Deut sche rijk aan den heer von Arnimbuitengewoon gezant bij de Fransche republiekhandelt nogmaals over de vrijspraak van Fransche onderdanendie zich aan den moord van Duitsche soldaten schuldig maakten. Het schijnt, dat Frankrijk, de onschuldige bewoners der bezette departementen en de Fransche gevangenen, die zich nog tengevolge van ben vonnis der Duitsche rechtbanken in gevangenschap bevinden, deze fouten van twee Fransche jurys (Parijs en Melun) onbarmhartig zullen moeten misgelden. In het genoemde stuk van den heer von Bismarck komen o. a. de volgende zin sneden voor „Wanneer men in het vervolg de uitlevering weigert, dan zullen wij genoodzaakt zijn, om door het wegvoe ren van Fransche gijzelaars tot de vervulling onzer rechtmatige eischen te dwingen cnwarneer zelfs dit niet baat, tot nog doeltreffender middelen onze toe vlucht te nemen. Het voorval te Melun en te Parijs heeft het bewijs geleverd, dat de stemming in Frankrijk van dien aard isdat wij bij gelegenheid van nieuwe onderhandelingen met Frankrijk op dubbele waarborgen bedacht moeten zijn." De beide ongelukkige vrijspraken hebben ook baren invloed doen gevoelen op onderhandelingen die reeds in het verleden liggen. De conventie, welke onlangs te Frankfort gesloten werd, tot uitvoering van het vredes- tractaat van den 10«n Mei, draagt de on'oedriegelijkste sporen van Duitschland's verbolgenheid over de vrij spraak der Fransche moordenaars. De Fransche gevol machtigden hebben er niet in kunnen slagen om in de overeenkomst eene bepaling op te doen nemen waarbij een onmiddellijke amnestie uitgesproken wordt voor alle Fransche gevangenen, die hunne straffen in Duitsche gevangenissen en vestingen ondergaan. De Duitsche gevolmachtigden hebben zich uitdrukkelijk daartegen verzet, op grond van de onlangs in Frankrijk voorgekomen handelingen tegen de soldaten van het oc cupatie-leger en op grond van de straffeloosheid van enkele dezer misdadigers. De verdediging van de han delwijze der Parijsche jury door den heer Flobert, on langs ook door ons medegedeeldschijnt dus weinig indruk gemaakt te hebben. De verkiezingen voor de vijf door het ministerie- Auersperg in de Oostenrijksche monarchie ontbonden landdagen en voor afgevaardigden van Boheraen in den algemeenen rijksraad zijn afgeloopen, en niets natuur lijker dan dat men thans zijne berekeningen maakt, in welke verhouding de partijen in den rijksraad, die Woensdag bijeenkomt tot eikander zullen staan. De Duitsch-centralistische partij, die zich gedurende de verschillende verkiezingen, bijna zonder uitzondering, de overwinning toeschreefen dus waarlijk de vergelij king van het aantal barer partijgenooten met dat barer tegensta".ders niet behoefde 'te schuwen, spot in hare organen met „de politieke statistiek der foederalisten." De organen der laatste partij komen tot de conclusie, dat iu bet nieuwe huis van afgevaardigden S9 constitutio- neelen tegenover 122 foederalisten staan zullen. „Die berekening zegt de Neue freie Presse is eene moed willige vermiuking der waarheid. De constitutioneele partij zal tenminste 92 afgevaardigden tellen; daartegen- overzullen 50 Slavische gedeputeerden staan en de rest zal doer hare afwezigheid schitteren." Het is inderdaad een vreeselijk vergrijp der foederalis ten dat zij de waarheid moedwillig te kort deden, door het aantal der constitutioneele algevaardigden op 89 in plaats van op 92 te schatten! Na de herhaalde overwin- ningskreten der centralistische Duitschers had men waarlijk een gunstiger verhouding hunner partij ver wachtdan zij zei ven thans aanwijzenDio veelgepre zen ministerieele meerderheid heeft al zeer weinig te beteekenenwanneer zij gebaseerd is op de verwachting dat ongeveer 70 afgevaardigden niet aan hunne wette lijke verplichting voldoen en geen zitting nemen zul len! Hoe een triomf, op zoodanige berekening gegrond te rijmen is met het uitgesproken verlangen der regee ring, om met een voltalligen rijksraad en langs grond- wettigen- weg zoodanige maatregelen te nemen, die de orde en rust in Oostenrijk herstellen, i3 inderdaad een onoplosbaar raadsel. Dit voornemen der regeering zou zelf- zoó ernstig zijn, dat het constitutioneele mi nisterie het ongrondwettig besluit zou nemen, om ieder afgevaardigde, die binnen zekeren tijd zijn zetel niet inneemt, van zijn mandaat vervallen te verklaren en hem te doen vervangen door den persoon, die bij de verkiezingen na den oorspronkelijk gekozene het grootste aantal stemmen op zich vereenigde. Wanneer von Hohenwart zoo met de onwillige Duitschers had durven bandelen, dan zouden de constitutioneelen zich met alle macht daartegen verzet hebben. Nu echter de ongrondwettige maatregel ten hunne bate en tegen hunne p olitieke tegenstanders gericht is, staat geen hunner op om de constitutie tegen deze voorgenomen schennis te verdedigen. Treffender bewijs kon de Duit sche partij inderdaad niet geven, dat de voorrechten, welke de grondwet aan de Duitschers toekent, de groot ste drijfveer zijn van haar bartstoebtelijken strijd voor i de handhaving der constitutie. l<aatsle -berichten. Brussel 28 December. De heer Moncheor, minister van publieke werken, heeft gisteren met zeer gunstig gevolg voor eene depu tatie uit de staten der provincie Brabant het plan ver dedigd, om Brussel tot eene zeehaven te maken. De schatkist en de steden Brussel, Antwerpen en Mechelen zouden subsidiën ten bedrage van 18 millioen geven. Het wetsontwerp tot regeling van hot lager onderwijs in Frankrijk. In de zitting van het wetgevend lichaam van Frank rijk werd op den 16"> December door de regeering een wetsontwerp ingediend, tot regeling van het lager on derwijs. Het hoofdbeginselwaarop het ontwerp steuntis

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2