OÜRANT. Middel"burgsclie Courant. Maandag Nieuw Goedkoop lagazijn 25 December. T 303. P R EJ M I E AAN DE GEABOMEERDEÏT OP DE -^^VVAAAAAAAAA/VV*- De uitgevers der Middelburgsohe courant zijn in staat, om ditmaal aan de geabontjeer^ den op dat blad eene premie aan te bieden, bestaande in den jaargang 1871, van het ïO®B AIAE STAM5EN. Die jaargang bestaat uit twee lijvige boekdeelen, elk van 480 bladzijden, 4° tormaat in twee kolommen ge drukt, en zal fl'anCO aan buis geleverd worden aan ieder geabonneerde die dit mocht •verlangen en bij zijne aanvrage het bedrag van 1.50 per postwissel overmaakt. Hot doel van dit aanbod is hoofdzakelijk om het Nieuw Goedkoop Magazijn in ruimen kring te verspreidenin de overtuiging welke de uitgevers hebben, dat eene ken nismaking met den tegenwoordigen jaar gang velen tot inschrijving voor het vervolg zal uitlokken. CKmtmlcmö. Middelburg 23 December. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne giste ren gehouden zitting met 10 tegen 5 stemmen aangeno men het voorstel van de heeren Kleijnhens, Verkuyl Qnakkelaar, Ockers, Callenfels en de Groof, om met het einde van 1872 alle subsidiën vanwege de gemeente aan diaconale armbesturen af te schaffen. De heer de Gelder heeft te kennen gegeven., dat hij zijn ontslag neemt als lid van den raad. De arrondissements-reehtbank te Zierikzee heeft de volgende voordracht opgemaakt voor de vaceerende be trekking van kantonrechter te Zierikzee: nu-. P. A. J. Bouvin, advocaat en leeraaraan de boogere burgerschool te Zierikzee, jonkheer in"1. F. A. P. Hittert, griffier bij het kantongerecht te Amersfoort, en jonkheer mr A. B. P. van Kinschot, kantonrechter te 's Gravendeel. De Staats-courant van heden bevat een koninklijk besluit van den 6cn December jl., houdende vaststelling van een reglement voor de scheepvaart, ter beveiliging van de spoorwegbrug over het Hollandsch diep in den staatsspoorweg van Rotterdam naar Breda. Onderwijs. De gemeenteraad, van Wageningen heett tot leeraar in de wiskunde en het boekhouden aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd den heer A. Minder hout Kz., te Amsterdam. Marine en leger. Aan het aanvullings-examen van militaire artsen bij den geneeskundigen dienst, voor de betrekking van officier van gezondheid, hebben de vijt hieronder ver melde artsen aan de vereischten van het examen vol daante weten: J. J. Hendriksz, voor den militairen geneeskundigen dienst bij de zeemacht; C. J. deFrey- tag, voor dien der landmachtB. van Delden en J. L. Verbeek, voor dien in Oost-Indië en P. J. Heilbron voor dien in West-Indië. Gemengde berichten. HeFSlmsch weekblad spreekt thans het door dat blad medegedeeld en door ons en andere dagbladen overge nomen bericht tegendat te St. Kruis (Zeeland) eene suikerfabriek is opgericht. Het gemeentebestuur van 'sGravenhage heeft het programma bekend gemaakt van do tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters, die van Maandag 13 Mei tot Zondag 23 Juni 1872 in de zalen der teeken academie in de residentie zal gehouden worden. Door het gemeentebestuur worden 7 gouden medailles, waar van 4 voor Nederlandsche en 3 voor buitenlandsche kun stenaars, uitgeloofd. De commissie van onderzoek naar de oorzaak van den brand van het stoomschip Willem III der maatschappij Nederland, bestaande uit de heeren Julius G. Bunge> voorzitter, N. M. J. Kroef, m'. J. A. den Tex, A. A. J. Cramerus, mr. C. A. Crommelin en J. E. Cornelissen secretaris, heeft een rapport uitgebracht, dat volgens het Nieuws van den dag getuigt van den ernst, waarmede zij hare taak heeft opgevat. Niets is verzuimd wat strekken kon om licht over de zaak te verspreiden, en blijkbaar heeft zij moeite noch tijd gespaard om tot een resultaat te geraken. De equipage, passagiers en troepen zijn gehoord, de bouw van het schip, de loop der pijpen met angstvallige zorg nagegaan, de lan taarns in verband met pijpen voor stoomafvoer, die hitte in de hut brachten waar 't eerst de brand uitbarstte, zijn aan een wetenschappelijk onderzoek der heeren H. Hoek en A. C. Oudemans jr. onderworpen. Het ge tuigenverhoor heeft plaatsgehad in't bijzijn van eene commissie, die zich op verzoek van de Nederlandsche handelmaatschappij gevormd had uit de Nederlandsche vereeniging van assuradeurenhet ge'neele rapport, in druk verschenen, is voor elk aandeelhouder verkrijgbaar. Uit den aard der zaak is de commissie tot vele nega tieve resultaten gekomen. Zoo is het genoegzaam zeker, dat de brand niet kan ontstaan zijn door broeiing der steenkolen of door eenig ander gebrek in de samenstel ling der werktuigen en daarmede in verband staande pijpen, evenmin als de uitbreiding vau den brand kan geweten worden aan onvoldoende bluschmiddelen. De commissie acht het 't meest waarschijnlijk, dat de brand in de lading is ontstaan. Voor het overige is de lading blijkbaar met overhaas ting geschied en alles droeg de blijken, dat men met een nieuwe zaak te doen had, men was nog niet met alles veitrouwd. Misschien zon de ramp niet die uitbreiding hebben gekregen, indien de brand een paar weken later was uitgebarsten. De hoofd-ingenieur bij de staatsspoorwegen, de heer J. A. A. Waldorp, die binnen kort zijne betrekking zal nederleggen, om op te treden als ingenieur van de duinwaterleiding te 's-Gravenhage, ontving jl. Woensdag van den hoofd-ingenienr J. A. Kool, ook namens de ambtenaren van den algemeenen dienst, als blijk van hoogachting een zilveren inktkoker op marmeren voet stuk, met twee met zilver gemonteerde flacons en een zilveren anker als middelstuk. Den 18*1* dezer is te Berlijn het 50jarig feest van Weber's Freischütz gevierd. Eigenlijk was de opera den 18en Juni 1821 voor het eerst aldaar opgevoerd, doch men heeft de viering doen plaats hebben op den geboor tedag van den componist. 1871. Het stoomschip Prius van Oranjegezagvoerder Braat, zou, volgens ontvangen telegram, heden 23 De cember van Gibraltar vertrekken. Het ongunstige weder had eenige vertraging veroorzaakt. Waarschijnlijk zullen de werkzaamheden der be proeving van den bovenbouw der brug over het Holland- sche Diep aanvangen op den 27c» dezer, in tegenwoor digheid van de hoofd-ingenieurs Waldorp, Cool en van den Berg, den voorzitter van den raad van toezicht, en vanwege de directie der koninklijke fabriek van stoom werktuigen door den heer J. Ceuvel, onder wiens bestuur de constructie is uitgevoerd en de 14 spanningen op de pijlers zijn gebracht. Het Vaderland.) Ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van den spoorweg van Hamburg op Berlijn, heeft de directie aan al de beambten en bedienden ten geschenke uitgekeerd het bedrag der geldendie het personeel tot nu ten be hoeve van bet pensioenfondsgemiddeld tot een bedrag van 18,000 a 20,000 thaler's jaars, had bijgedragen. Bij den laatsten brand te Chicago is gebleken dat ruim de helft der brandkastendie daar aanwezig waren geen dienst hebben bewezenmaar al de daarin voor handen papieren verbrand zijn. Er waren kasten waar voor fabelachtig hooge prijzen besteed zijn, waarop de eigenaars volkomen vertrouwden. Het blijkt ook weder om hier, dat het volstrekt niet van hooge prijzen afhan kelijk is, dat een brandkast goed zij. -- Van de geregelde turn-oefeningen, die bij het Russische leger zijn ingevoerd, wordt zeer ijverig ge bruik gemaakt. Er zal nu te St. Petersburg eene inrich ting worden geopend tot opleiding van militaire onder wijzers in de gymnastiek. Het passie-spel te Ober-Aramergau (in Opper-Beieren) heelt, wat het financieele betreft, de verwachtingen der dorpsbewoners verre overtroffen. In 'tgeheel werd ont vangen 62,000; 27,000 daarvan werden verdeeld on der de GOO medespelers, f 1200 werden in de armenkas gestort, f 3000 beschikbaar gesteld tot verbetering der waterwegen in den Amper, f 10,000 ter zijde gelegd om een voorloopig theater op te richten, want de bevolking van Ober-Ammergau is nu van plan aan haar voorstellin gen meer uitgebreidheid te geven. Zondag brak de groote pijp van de waterleiding waardoor het Théatre ltalien te Parijs van water wordt voorzien. Binnen 1 uur stond het water tot eene hoogte van meer dan 25 centimeters in de bureaux van admini stratie. In het vertrek van den directeur, den heer Barier, dreven de stoelen en tafels rou d. The Times oi India verzekert, dat de hongersnood voortgaat in Perzië verwoestingen aan te richten, en dit wel in veel heviger mate, dan men meent, of ooit zal kun nen verifieeren. Vreemd, zegt het blad, is 't met dit al, dat we niets vernemen van eenige georganiseerde poging van regeeringswege tot leniging van den nood. De hon gerende bevolking wordt eenvoudig aan zich zelve over gelaten. Wie 'tland kan verlaten doet ditwie't, niet kan moet omkomen, tenzij hulp opdageop de eene of andere onverwachte wijze. Zooals gewoonlijk, gaat ziekte met schaarechheid hand aan hand. Brieven nit Yezd en Bender Abbas melden, dat de cholera in die districten een verschrikkelijk aantal offers wegrukt. Een 500tal uitgemergelde volgelingen van Zoroaster waren onlangs in laatstgenoemde plaats aangekomen; doch daar ze bijna allen ziek waren, moest de Perzische overheid hen onder bewaking in 't open veld een verblijf aanwijzen. Gehecle scheepsladingen Perziauen begeven zich naar Bombay, waar, door de zorg der Britsch-Indische regee ring, onmiddellijk in hunne eerste behoeften voorzien wordt. Voor eenige dagen heeft de politie te Parijs een beruchten Engelschen dief en zakkenroller, zekeren Baroudgearresteerd die het hoofd eener bende schijnt te zijn welke om zoo te zeggenmet den tros van het leger van Versailles in Mei jl. in Parijs is binnenge trokken en aldaar alles behalve stil gezeten heeft. De laatste wel geslaagde operatie van Baroud is geweest een diefstal van diamanten ter waarde van 150,000 fran ken. Nadat de Par'ijsche politie-agenten zijn spoor reeds

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1