OU RANT. r 302. Zaterdag Uithoofde van den Kerstdag, zal in de volgendevweek het Dinsdagschenommer der liddel- hnrgsche courant niet worden uitgegeven. QtmtmUtitü. 1871. 23 December. STAATSSPOOStWEOEfff. De Burgemeester van Alfssingen maakt bekend: dat ter gemeente-secretarie, ingevolge het 2e lid van art. 13 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad n<».125), voor een ieder ter lezing ligt een afschrift van het pro ces-verbaal en het advies der commissie, die op den 4"» dezer maand in deze gemeente zitting heeft gehouden ter zake: de onteigening van perceelen benoodigd voor eene verbinding tusschen het verbreed kanaal met het vroegere Marinedokde omlegging van den Middelburg- Vlissingschen straatweg, een weg ter verbinding van deze Gemeente met het Iocaal-station en de omlegging van den afgesneden Singelweg. Vlissingen 20 December 1371. De burgemeester voornoemd, WINKELMAN. Middelburg 22 December. De schippersvereniging Sehuttevaêr heeft aan den minister van binhenlandsche zaken een adres gezonden, waarin op het gebrekkige van de water-communicatie tusschen de twee groote handelsteden Amsterdam en Rotterdam binnenslands gewezen en een plan van ver betering aangegeven wordt. Zij wil onder anderen eene commissie doen benoemen, waarin, behalve de personen die de regeering noodigacht, twee of drie schippers of door schippers gekozen personen zitting hebben. Deze commissie zou over elke ve'rnieuwing of verbetering gehoord moeten worden. De verbeteringen die de ver- eeniging wenscht zouden, onder meer, strekken om zeeschepen in staat te stellen binnendoor van Amster dam naar Rotterdam en omgekeerd te varen. Benoemingen en besluiten. ministerieele departementen. Eervol ontslag ver leend op verzoekmet ingang van 23 December a.aan den generaal-majoor A. Engelvaart, uit zijne betrekking van minister van oorlog, met dankzegging voor de door hem den lande bewezen diensten; en het beheer van het departement van oorlog adinterim opgedragen aan L. Gr. Broes, minister van marine. middelbaar onderwijs. JBenoemd tot leeraar aan de rijkshoogere burgerschool te Groningen S. Susan, te Deventer. belastingen. Benoemd tot adjunct-controleur der di recte belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Roosendaal (Noordbrabant) M. Schulenburgthans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Vol lenhoven c. a.\ tot ontvanger der directe belastingen en accijnsente Vollenhoven c. a. J. EL Bekking thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie derzelfde middelen te Middelburg. Onderwijs. In het door de Staats-courant medegedeelde uittreksel van de verslagen der commissiën, in 1871 belast geweest met het afnemen van de eind-examens der hoogere bur gerscholen, komt ten aanzien van Zeeland het volgende voor: Vijf candidaten, allen leerlingen der rijks-hoogere burgerschool te Middelburg, namen aan het examen deel. Aan drie werd bet getuigschrift zonder, aan twee na be raadslaging uitgereikt. Over het geheel gaf het examen reden tot tevredenheid en blijk van voldoende ontwik keling. Het onderzoek in de w i sk u n d e gaf tot bijzondere opmerkingen geene aanleiding. In beschrijvende meetkunde was het examen voor al de candidaten gunstig. Met uitzondering van een hunner, was eveneens het schriftelijk werk in werk tuigkunde gunstig; de uitslag van het mondeling onderzoek van allen over het geheel bevredigend. Gelijke verklaring geldt -voor het examen in de natuurkund e. Het examen in de scheikunde was zeer uiteen loopend. Terwijl het schriftelijke bij enkelen zeer goed kon genoemd worden, liet het bij anderen veel te wen- schen. Ook de chemische berekening was door eenigen juist, door anderen onvoldoende of niet opgelost. Het practisch werk was van hen, die overigens minder voldaan hadden, zeer goed. Twee der geëxamineerden, die zich eerst in de 4e klasse op de beoefening der natuurlijke historie waren gaan toeleggen, bleken vooral van plant- en dier kunde zeer geringe kennis te hebben, twee anderen muntten bijzonder uit. Het best werd in plantkunde voldaan, en hoewel het examen in de mineralogie gemiddeld zeer voldoende kon heeten, was het niettemin zeer uiteenloopend. Omtrent de kennis der cosmographie bestond veel reden tot tevredenheid. Het meerendeel der candidaten bleek minder werk van geschiedenis te hebben gemaaktde nieuwste geschiedenis liet bij allen veel te wensehen. Ook de kennis der aar dr ij kskun de gaf niet veel stof tot tevredenheid. In topograph ie werd nog het meest voldaan. Met et h no grap hie schenen allen geheel onbekend. De natuurkunde en wiskun dige aardrijkskunde, als ook de kennis van onlangs gedane ontdekkingsreizen en in den laatsten tijd ge opende handelswegenliet bij de meeste candidaten te wensehen over. Bij het onderzoek in de staatswetenschappen legde slechts éen candidaat een vrij goed examen afde overigen wisten niets omtrent de bevoegdheid van het pro vinciaal bestuur en omtrent de gemeentebelastingen mede te deelen. Geen hunner had eenig begrip van provinciale inkomsten. Over het algemeen hadden de geëxamineer den zeer verwarde begrippen over de staatsinrichting zoowel van Nederland als van zijne koloniën. Van kennis der statistiek werd niet veel gevorderd dat, weinige scheen nog te veel. Over het algemeen waten de uitkomsten van het exa men in de staatshuishoudkunde gunstiger; onzekerheid van uitdrukking scheen hierevenals bij de staatsinrich ting, gebrek aan repetitie te verraden. Het boekhouden liet bij allen veel te wensehen. Slordigheid kenmerkte het schriftelijk werk. De posten werden voor een deel foutief in het journaal overge bracht. Geen der candidaten had een juist begrip van een wissel of promessenog veel minder van wisselkoers. De afsluiting der boeken scheen allen niet duidelijk. In warenkennis waren de vorderingen meer dan voldoende. Op het gebied van Nederlandsch e taal-enlet- terkunde gaf de uitslag van het onderzoekwat het schriftelijk werk betreft, reden tot tevredenheid. Even wel werden taalfouten opgemerkt, die de candidaten bij het mondeling examen niet voldoende wisten te ver beteren. De litteraire kennis was in het algemeen gering. In het Fransch en Engelsch was de grammati cale kennis beter dan de letterkundige, welke laatste bij de meeste candidaten zeer oppervlakkig bleek te zijn. In het Engelsch drukten zij hunne gedachten beter schriftelijk dan mondeling uitin het Fransch voldeden zij ook wat het mondeling onderzoek betreft. Het onderzoekin de Hoogduitse he taal- en let terkunde gaf goede uitkomsten en geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Zoowel in bet hand- als in het rechtlijnig teeke nen waren zeer goede vorderingen gemaakt. v Kerknieuws. Aangenomen het beroep tot predikant bij de hervormde gemeente te Kleverskerke door den heer D. Geertsema Beckeringh van Oats. Marine en leger. De luitenant ter zee lc klasse D. J. Weys, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 15cn dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonaetiviteit gesteld. Zr. M®. transportschip met stoom vermogen Java, is niet, zoo als vroeger weru vermeld, den 17"» Decem ber jl. van Nieuwediep naar Batavia vertrokken, maar heeft eerst heden namiddag ten 2 nren de reis derwaarts aanvaard. Gemengde berichten. De stoomvaartmaatschappij Nederland vraagt ge promoveerde artsen voor hare stoomschepen, in de vaart op Java door het Suez-kanaal. Eergisteren nacht is te Rotterdam inbraak ge pleegd in het kantoor van den heer C. Meenerbreuker, aan de Bierhaven. Men heeft namelijk, waarschijnlijk door middel van een valschen sleutelhet hangslot van de buitendeur, zoomede het slot van de deur zelve, opengebroken en vervolgens op bet kantoor de aldaar aanwezige lessenaars doch daar men in deze geen geld vond, heeft men de in het kantoor voorhanden kleede ren, alsook eenigeflesschen gedistilleerd, medegenomen; voorts een sleutel van een brandkastwaar de boeken in gelegd waren, welke kast men insgelijks doorsnuffeld had. Tot heden is men de dieven niet op het spoor. In het paleis voor volksvlijt te Amsterdam zijn ter bezichtiging gesteld een broeder en zusterwaarvan de eerste, 15jaren oud, eene lengte heeft van 77 centi meter en een gewicht van 7 kilogram en de laatste16 jaren oud, eene lengte van 83 centimeter en een ge wicht van 10 kilogram. Beiden onderscheiden zich naar gemeld wordt, door regelmatigen lichaamsbouw en een waarlijk bevallig voorkomen. Naast elkander op een rustbankje gezeten, bedekt een opengevouwen Haarlem- sche courant het paar geheel, terwijl dezelfde courant toegeslagen den broeder aan het oog onttrekt als hij ze voor zich houdt om te lezen. De ouders van deze natuiar- mensehen zijn beiden groot van gestalte. De heer A. M. Metzei aar te Koudekerkheeft den minister van financiën kennis gegeven van zijne uitvin ding, om langs een enkelen telegraafdraad twee berich ten op hetzelfde oogenblik te zenden en te ontvangen (de kunst van dubbelseinen met tegenspreken)Z. exc. verzocht de resultaten te doen onderzoeken, en aange boden het geheim zijner uitvinding op zekere voor waarden te zullen openbaren. {Arnli. courant.) Het Utreehtsch dagblad verneemt, dat de commissie tot beoordeeling der prijsvraag over Nederlands ver dediging een belangrijk rapport heeft uitgebrachtwaarin wordt geoordeelddat wel geen der ingekomen ant woorden tot bekroning kan worden voorgedragenmaar dat er daaronder toch twee zijnwaarvan zij publiek- makingzeer wenschelijk acht. De beëedigde scheikundige Schadler heeft be vonden, dat men van geheel fijn gemalen koffieboonen, slechts half zooveel noodig heeft als van grof gemalen, om toch evenveel sterke koffie te bekomen. En als men de gemalen koffie nog in een mortier tot meel fijnwrijft, dan behoeft men slechts 2/5 van de hoeveelheid die men van grof gemalen koffie noodig heeft. Ook bleek het dat men een even sterken drank verkrijgt, 't zij men op dè de gemalen boonen het water giet en een poos Iaat trek ken, of het water nog boven het vuur laat opkoken, 't zij door een ziftpijp filtreert. Alleen is bij gefiltreerde koffie het aroma merkelijk sterker dan bij de beide andere wijzen van bereiding. {Ned. Industrieel) In de algemeene vergadering der Duitsche papier fabrikanten die dezer dagen te Dresden heeft plaats gehadis besloten tot de verklaring dat, wegens de toe nemende dunrte der voor bon fabrikaat vereischte grond stoffen, noodzakelijkheid bestaat om den prijs van het

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1