<3uitc«ta«ï>, ftlcngcluicrh. s|asföd$l>end*tm. staatsschuld later bij de noodzakelijkheid tot uitgifte van schatkistbiljetten of het aangaan eener leening van gunstigen invloed kan zijn. Wanneer de regeering de aanwezige baten tot dekking der tekorten (op papier) van de vorigen en loopende be grootingen wilde besteden zou geen cent daarvan vrucht dragend zijn. Ter voorkoming van de beweerde tegenstrijdigheid in de begrooting en deze wet is eene gewijzigde redactie voorgesteld, waarbij de aanwijzing van de middelen tot amortisatie is beperkt tot de batige saldo's uit Indië voor 1867 en 1868. Het art. 8 waarbij voorbehoud werd gemaaktom de overige baten voor Indische spoorwegen te besteden is door de regeering teruggenomen. verbetering. In het verslag der zitting van 15 December jl. komt abusievelijk onder de tegenstemmers van het tractaat betreffende Sumatra de heer van Zuylen voor, dit moet zijn: de heer van Kuijk. Algemeen overzicht. Wat wij gisteren nog slechts als gerucht mededeelden, onder voorbehoud van nadere bevestiging, blijkt thans geheel overeenkomstig de waarheid te zijn geweest: de prinsen van Orleans hebben Dinsdag zitting genomen in de nationale vergadering van Frankrijk, en hebben daar mede de verbintenis verbroken, die zij tegenover Thiers en de commissie uit de nationale vergadering op zich hadden genomen en waarvan zij door den president der republiek, blijkens verklaring van den minister van binnenlandsche zaken in de zitting van Maandag, niet waren ontslagen. De prins van Joinville en de hertog van Aumale heb ben plaatsen ingenomen in bet rechter-centrumin de nabijheid van den markies d'Audelarre en van generaal Chabaud Latour. Zonder eenige beweging of opschud ding te verwekken werden zij binnengeleid door den heer de Mornay die hun hunne zetels aanwees. In de eerste zitting die zij bijwoonden namen zij slechts éen uur dee] aan de werkzaamheden en verlieten toen de vergadering. Het oordeel ovev hunne handelwijze is natuurlijk onder de afgevaardigden evenzeer niteenloopend als dat der dagbladen. Vele leden der nationale vergadering verwonderden er zich over, dat de prinsen zoo spoedig zitting namen na het ecnigszins dubbelzinnig votum dat den vorigen dag was uitgesproken, terwijl anderen het beter zouden hebben gevonden als de prinsen zitting hadden genomen zonder de veel besproken brieven aan hunne kiezers te hebben gericht en voordat de discussie van Maandag had kunnen plaats hebben. Het Journal des débats wenscht de prinsen geluk dat zij zitting hebben genomen en daardoor een eiude hebben gemaakt aan een onregelmatigen en ongepasten toestand die slechts ongunstig kan werken en waarvan de verlenging door geen enkel wezenlijk belang kon worden verdedigd. Le Siècle daarentegen is van oordeel, dat de prinsen zich weinig hebben laten gelegen liggen aan hunne verbintenissen en dat zij door hunne hande ling hebben getoond niet bijzonder angstvallig te zijn. In dezelfde zitting waarin de prinsen van Orleans voor het eerst tegenwoordig waren werd door den heer de Pressensé, ook uit naam van verscheidene van zijn Parijsche mede-afgevaardigden van gematigde richting, een wetsvoorstel ingediend tot het uitvaardigen van eene amnestie. Deze zou zich uitstrekken over alle personen die gearresteerd zijn wegens deelneming aan de handelingen der commutic, beneden den rang van on derofficier en die niet beschuldigd zijn van overtreding van het gemeen recht. De commissie voor het parlementair initiatief heeft Dinsdag wederom eene vergadering gehouden, om de quaestie van de verplaatsing der nationale vergadering van Versailles naar Parijs te bespreken, doch kwam nog tot geen resultaat. De behandeling van hetzelfde onderwerp is tegen morgen opnieuw aan de orde gesteld en men verzekertdat de minister van binnenlandsche zaken, de heer Casimier Perier, alsdan de beraadsla gingen zal bijwonen. De overtuiging vestigt zich alge meen, dat de quaestie in dit jaar niet meer in openbare discussie door de nationale vergadering zal worden behandeld. De herstelling van den prins van Wales gaat geregeld voort. De berichten daaromtrent luiden voortdurend gunstig. Was het de ziekte van den prins die eenige dagen geleden aan de Eugelsche bladen stof leverde voor beschouwingen van niet zeer eervolle strekking over zijn vroeger leven, nu het gevaar geweken is, geeft de herstelling aanleiding tot andere opmerkingen waar van een artikel in the Times de eerste tolk is. In de meest gematigde uitdrukkingen wordt eenesoort van zedepreek tegen den Engelschen troonopvolger gericht, met het oog op zijn gedragslijn voor de toekomst. The Times verklaart, dat de prins, na zijne herstelling voor hem niet dezelfde persoon is, die vroeger de ge noegens van het verblijf in Londen verwisselde tegen een reeks van nitspanningen in de provinciën„Als men zich kon voorstellen, dat iemand zijn leven voor de tweede maal kon beginnen, wat zou men dan niet van hem kunnen verwachten" vraagt het blad. „Welke ver anderingen, welke vei beteringen! Hoe dikwijls zou het voor hem voldoende zijn berouw te hebben over al het gebeurde, om alles anders te doen dan hij gedaan had, om juist den tegenovergestelden weg van vroeger te volgen, om, indien het mogelijk ware, schrede voor schrede terug te keeren op zijn levensweg?" Ten slotte herinnert the Times, dat de positie van den Engelschen troonopvolger eigenaardige moeielijkheden en bezwaren heeit, dat hij geen hoofd van eenige partij kan zijn, noch bepaalde beginselen mag verkondigen noch ook de militaire loopbaan mag volgen, maar dat het het eene hoofdzaak voor hem is om de juiste grenzen'van de constitutioncele souvereiniteit te leeren kennen en zijn eerste plicht, om zich aan Engeland en aan geheel de wereld als een model van een Engelsch gentleman te ver- toonen. DE VROUWEN VAX BRIGHAM YOUNG. Het is reeds eenigen tijd geledendat de dagbladen bijzonderheden bevatten omtrent de verschijning van het hoofd der Mormonen, den profeet van Utah, voor de rechters der republiek van de Yereenigde staten van Noord-Amerika, als beschuldigd van polygamie. Geen wonder dat zoodanige gebeurtenis veler aandacht tot zich trok. Brigham Young toch was voor velen een soort mythe, en nu werd de man die voorgaf, dat hij in het vrouwelijk hart eigenschappen had ontdekt, nog onverklaarbaarder dan alle andere, die als een halfgod te midden van zijne aanhangers leefde en aan al zijne neigingen kon bot vieren, als een gewoon beschul digde, als een groot bedrieger voor de rechtbank ge voerd. Niet alleen in Amerika maar ook in Europa, waar het Mormonisme slechts weinig bekend was, daar het in verre streken iu stilte voortwoekerde, moest zulk een feit veel gerucht maken. Brigham Young is, zooals bekend is, beschuldigd van „ongeoorloofde samenleving" met lö^vrouwen. Hij is echter 29 maal gehuwd geweest en slechts 2 van zijne echtgenooten zijn gestorven, 4 of 5 zijn verdwenen, zonder dat men weet waar ze zijn geblevenzoodat Brigham altijd nog 22 vrouwen had. Na den profeet trekken die vrouwen veler belangstelling, en het Fran- sche blad La Liberté deelt eenige bijzonderheden om trent haar mede, waaraan de volgenden ontleend zijn. Niet alle vrouwen van den profeet zijn even belang wekkend; sommige zijn lomp, andere van zeer twijfel achtige zedentwee of drie munten uit door ontwikke ling en goede opvoeding. De eerste vrouw van Brigham is Anne Angèle. Zij is te New-York geboren en heeft thans den ouderdom van 50 jaren bereikt. Zij werd een waar slachtoffer van de denkbeelden van haar man, want zij beminde hem inder daad en kon, toen zij met hem in het huwelijk trad niet vermoedendat zij de eerste zou wezen van eene reeks van bijzitten. Toen bij zijn tweede vrouw nam heeft Anne Angèle veel geleden, een lijden dat bij ieder nieuw huwelijk weder heviger werd. Doch allen hebben zij achtereen volgens in meerdere of mindere mate dezelfde smart ondervonden. Deze tweede was Lucy Seely. Zij was ge huwd geweest met iemand van zeer slecht gedrag, doch die haar zeer beminde en bij wien zij twee kinderen had. Brigham Young bracht hem tot de overtuiging dat door zijn slecht gedrag Seely hem nooit tot de hemelsche volmaaktheid kon opleiden. Hij oordeelde haar geschikt om profetes te worden. Seely is een kleine vrouw met alledaagsch gezicht, maar gezond en vroolijk. Zij houdt een boarding house vo,or de ambfenaren of bedienden van baar man, wien zij 8 kinderen heeft ge schonken, en heeft in de familie door hare positie zeker overwicht. De vierde in de rij der sultanes, Henriette Cook, is een zeer prozaïsch wezen, dat door haar karakter den bij naam heeft verworven van „duivel van het huis." Het is een groote, opgewondene blondine met blauwe oogen en bleeke gelaatstrekken. Bij de minste kleinigheid die haar onaangenaam aandoet, gelijkt zij een daemon en Brigham Yonng ontziet haar als een panter. Mary Faviss, de zesde, is wat men noemt een geleerde vrouw. Zij schrijft groote werken en is altijd aan den arbeid. De kleur van haar haar is rood, zij heeft een jaag voorhoofd en veel zomersproeten in haar gelaat. Zij is eene der favoriten van den profeet, die dikwijls uren lang in haar kamer vertoefde. Zij is echter niet zoo beschaafd als Elisa Roxy Snow, die boven allen uitmunt in ontwikkeling en goede manieren. Men heeft haar den bijnaam gegeven van „de lieflijke dichteres van Israël." Zij heeft reeds verscheidene bundels verzen gemaakt die zeer worden geprezen. De meeste liederen die in de kerk der Mormonen worden gezongen zijn door haar gecomponeerd. Zij bewoont een met bijzondere weelde gemeubeleerde kamer en brengt baar leven doortu s- schen haar boeken en borduurwerken. De 23ff vrouw van den profeet, Emeline Frée, draagt den bijnaam van „het licht van den harem." Zij is Brigham's schoonste vrouw. Hij bewondert haar meer dan alle andere en de dag waarop zij genade vond in zijne oogen was voor de andere het begin van een reeks van kwellingen. De laatste is Amelia Falson, die thans den ouderdom van 24 jaren heeft bereikt, een zeer aardige blondine met regelmatige gelaatstrekken. Zij is een vroolijk wezen dat altijd lacht en zingt, eenvoudig en vriendelijk is. Eerst na haar langen tijd het hof te hebben gemaakt en na vele vergeefsche pogingen, is het Brigham gelukt haar hart te veroveren. Zijn laatste liefde heeft van den grijsaard een bespottelijken Celadon gemaakt. lederen morgen friseerde en parfumeerde hij zich en hij schafte zich de elegantste kleederen aan, om steeds als een dandy te verschijnen. Dagelijks zag men zijn rijtuig stil houden voor de deur van Amélia's woning en hij heeft alle overtuigingsmiddelen die zijn mysticisme hem aan de hand gaf moeten uitputten, om haar te bewegen zijn 29e vrouw te worden. Met haar sluit zich wel de periode van Brigham's huwelijken, maar niet die van zijne liefdesavonturen, want de jonge en schoone miss Sélina Ursenbacq, een Geneefsehe, trok Brigham's genegenheid in hooge mate tot zich. Zij was zeer schoon en zong uitmuntend. Hij vond haar zeer geschikt voor profetes, maarzij bleef doof voor zijne verzuchtingen en verklaarde dat zij een ander beminde. Brigham liet dien andere bij zich komen en beval hem onmiddellijk het grondgebied te verlaten. Deze eigenmachtige daad baatte den profeet weinig, want, kort daarop liet de schoone Sélina zich bekoren door een reiziger uit Californië die Utah passeerde. Toen zij met hem zou huwen sloeg haar echter de vrees voor Brigham om het hart, zij pakte haar koffer en vertrok, zonder dat men wist waarheen en liet de beide minnaars kibbelen over haar tegenwoordig verblijf. Men zegt dat ze naar Zwitserland is teruggekeerd, om aan de oevers van het meer Léman de gebeurtenissen bij het Zoute meer te gedenken. Graanmarkten enz. Oostbürg, 20 December. De graanmarkt was heden druk bezocht, zoowel door koopers als verkoopersen er werd veel verkocht, inzonderheid van ger3t, haver tarwe en paardenboonen, zoowel als erwten werden meest te hoog gehouden, hoewel tot lager prijzen vraag genoeg bestond. Rogge komt bij Da niet voor. Er is betaald voor blanke drooge tarwe f 12, f 11.75, a f 11.50; mindere en blaauwe van 11.50, tot 9.50. Wintergerst f 6.75, 6.50 a 6.25. Zomergerst f 5.60, f 5.50, 5.25 a 5. Haver f 3.75, f 3.50, f 3.25 a 3. Paardenboonen f 7,10 a fl. Erwten op de kook f 9.75 a f 9.50, voetstoots 9 tot f 8, naar dengd. St. Nicolaas, 21 December. Tarwe fr. 30.50 rogge fr. 17.50; boekweit fr. 18.50; haver fr. 7.50: gerst fr. 15.20; boonen fr. 21.00; lijnzaad fr. 24.50. Middelburg, 21 December. Puike jarige Walcher.sche tarwe f 13.75 betaald; goede nieuwe dito 12.80 inge willigd. Jarige Zeeuwsehe tarwe f 12.75; nieuwe dito f 12.50 nominaal; rogge f 9 voor consumtie; winter gerst tot f 7 verlaten puike Walcbersche zomergerst met graagte tot 5.50a f 5.75 gekocht; Zeeuwsehe zomer gerst bracht 5 op; puike harde Walcbersche witte- boonen f 14.25 betaald; puike Walchersche bruine- boonen 14 a f 14.50; dito paardenboonen f 7.50 ge kocht; dito groene kookerwten van 9 tot 9.10 be-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3