verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den assis tent-resident te Pal em bang mr. C. A. 0. van Cattenburch aan den controleur 1° klasse bij het binnenlandseh be stuur in de residentie Palembang J. H. H. Dornseiff, en aan den ambtenaar op wachtgeld B. Haring. Ontslagen: uit 's lands dienst, de geschorste op zichter 3« klasse bij den waterstaat en 's lauds burger lijke openbare werken D. Toepoelop verzoek, eervol, de klerk op het residentie-kantoor te MenadoCh. W. Walsen. Benoemd,: tot inspecteurs van het lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijk gestelden: in de 2e afdeeiing, de inspecteur van het lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in de 3« afdee- ling J. M. Rosskopf; en in de 3e afdeeling, de hoofd commies bij het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid H. Veuger Kuiper; tol controleur 2eklasse hij de landelijke inkomsten en cultures H. J. Oosting? onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot let terzetter le klasse bij 's lands drukkerij de letterzetter F. C. A. L. Eisermann. departement van oorlog. O n t s 1 a g neer voluit 'slands dienst, wegens volbrachten diensttijd, met be houd van recht op pensioen de le commies bij het groot militair-hospitaal te Weltevreden C. J. Pallandt. Bevorderd: bij den militairen geneeskundigen dienst, tot officieren van gezondheid 2« klasse, de offi cieren van gezondheid 3e klasse A. M. J. Bolsius, J. Timmermans en J. P. L. Fischer. departement der marine. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den lichtop- zichter 2fl klasse bij het kustlicht-etablissement te Noe- sakambangan (Banjoemas) J. van Vuuren. Benoemd: tot opziener en chef van den reparatie-win kel bij het marine-etablissement op Onrust, de opziener bij de directie der fabriek voor de marine en het stoom wezen te Soerabaija H. A. Janssens; tot opziener bij de directie der fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija, de machine-opsteller aan die inrichting H. Ide; tot 2e" baas-smid bij het marine-etablissement te Soerabaija, de le smid in het vaste korps bij de ko ninklijke Nederlaudscbe marine S. J. Willems, thans belast met de waarneming der betrekking van onder baas smid en ketelmaker bij het mai ine-etabli3sement te Onrast. (Javasche courant van den ÏO*" November.) civiel departement. V erleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den Bisschop van Colophon i. p. i.apostolisch vicaris en pastoor te Batavia, P. M. Yranken. Ontslagen: op verzoekeervol, uit 'a lands dienst, de klerk bij het departement van binnenlandseh bestuur W. J. Muller. Benoemd: tot assistent-resident en magistraat, te Palembaug, de ambtenaar op nonactivi-teit N. Altheer. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den le» luitenant der genie G. H. W. van Haeften. departement der marine. Ontslagen: eervol, nit hunne betrekkingen onder toekenning van wachtgeld, J. A. de Jong en G. H. van DoDgen, respectievelijk gezagvoerder en machinist van het buiten dienst gesteld residentie-stoomschip Bogor. Benoemd: tot 2enmachinist bij de gouvernements marine, de ambtenaar op nonactiviteit L. A. van Drie- len. Gemengde berichten. Gisteren is een matroos van het ter reede van Vlissingen liggend Engelsch driemastschip Dorothea uit den mast gevallenwaardoor hij beide beenen gebro ken heeft en zwaar gekneusd is. De lijder is onmiddel lijk naar het gasthuis gebracht. Naar wij vernemen is in den afgeloopen nacht, door onbekende oorzaakbrand ontstaan op de hofstede van G.Willemse, onder Oostkapelle. Huis en schuur zijn afgebrand, doch het vee is gered. Volgens het Utrechtseh dagblad is onder de be ambten van de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen eene vereeniging tot stand gekomen, die een kapitaal zal bijeenbrengen tot den aankoop van aandeelen in de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen. Hierdoor zal ieder lid rechtstreeks belang krijgen bij den bloei dei- onderneming en zich niet meer alleen als loontrekkend dienaar, maar als deelgenoot der zaak beschouwen. Bovendien zal de vereeniging, eenmaal in het bezit van aandeelen, zich op de algemeene vergadering van aan deelhouders doen vertegenwoordigenwaardoornaar de oprichters meenen, een grooter onderling vertrouwen zal worden opgewekt tusschen werkgevers en werklie den en een juiste verhouding ontstaan tusschen kapi taal en arbeid. Het minimum van contributie is 50 cent pér maand, terwijl ieder lid zich voor minstens een jaar moet verbinden. The Times meldt, dat de werkstaking der telegra fisten is afgeloopen. Van de 219 telegrafistendie in verschillende steden waren ontslagen, omdat zij den arbeid hadden gestaakt, zijn er, naar het blad van regeeringswege verneemt, reeds 198 op hun eigen ver zoek opnieuw aangesteld, en een groot aantal der kler ken die van, Londen naar Edinburgh waren gezonden om de plaatsen der wederspaunigen in te nemen, zijn in eerstgenoemde stad teruggekeerd, omdat hunne diens ten verder niet werden gevorderd. Gedurende die werk staking is het ongehoorde feit gebleken, dat de direc teur van het telegraafwezen in Engeland, de heer Scudaraore een aan the Dailly News gericht telegram heeft achterwege gehouden. In dat telegram werd mel ding gemaakt van de vorderingen.,, welke de werksta king maakte, en de heer Scudamore vreesde dat, indien dit telegram bekend werd, de telegrafisten te Londen zouden genoopt worden om aan ae strike deel te nemen hij verzond daarom het telegram niet. De Saturday- Review maakt naar aanleiding biervan de opmerking, dat het niet de taak der telegraaf beambten is, om telegrammen te beoordeelen, maar wel om ze zoo spoedig mogelijk over te seinen. Het monopolie van bet binnen landseh telograafverkeer is door het parlement aan het hoofdbestuur der posterijen opgedragen. Ingeval van ernstig gevaar voor den staat, kan de eigenmach tige controle van telegrammen, indien zij door de om standigheden gerechtvaardigd wordt, door eene indera- niteits-akte worden gedekt, doch de werkstaking dei- telegrafisten kan bezwaarlijk als eene crisis van politie leen aard worden aangemerkt. Jl. Maandag bevatte the Times eene advertentie, welke eene van hare bladzijden geheel en al innam en het programma inhield der reeds sedert 20 jaren bestaande United Kingdom Alliance, die de bestrijding van,den bandel in sterke dranken bedoelt. De vereeniging steekt thans, nu eene wetgeving op dit stuk aanhangig is, op. nieuw met grooten ijver het hoofd open, van geen ver gelijk willende weten, heeft zij geheele uitroeiing van den bedoelden bandel in hare vaan geschreven. Zij heeft, zooals indertijd gemeld is, de inschrijving voor een fonds van 100,000 p. st. geopendwelke zij voor het voeren van den oorlog noodig achtte, en zij meldt thans, dat zij reeds ruim 73,000 p. st. heeft bijeengebracht. Zij meent haar doel te zullen bereikenindien zij de aanne ming verkrijgt eener wet, welke zal bepalen, dat het tot de bevoegdheid der verschillende plaatselijke bestu- sen behooren zal om den handel in sterken drank óf toe te laten óf te verbieden. Van zulk een maatregel die onder den naam van Permissive bill bekend is verwacht de vereeniging de beste uitkomsten, daar zij zich overtuigd houdt dat de openbare meening jegens den sterken drank zoo vijandig is, of, met een weinig beroering, tegen dezen zoo vijandig zal kunnen ge maakt worden, dat zij, indien haar daartoe het wapen in handen gegeven wordt, dien handel stellig vernie tigen zal. Tlierm ornet erstaud 20 Dec. 'sav. 11 u, 44 gr. 21 'smorg.Tu^Ogr.'smidd.lu.lSgr.'sav.Gn^lgr. Stat en-generaal. eerste kamer. Bij het voorloopig verslag over hoofdstuk V (binnen- landscbe zaken) werd teruggekomen op het wenscbelijke om de betrekking van ambtenaar bij de provinciale griffie te verbeteren. Door onderscheidene leden werd de wensch uitgedrukt dat, na verwerping door de tweede kamer van de 5.j- ton voor verbetering van het Hillegat, toch door de regeering de voor den handel zoo noodige verbeteringen van dat vaarwater zouden onderhanden genomen worden. Op eene spoedige regeling van het hooger onderwijs werd aangedrongen, terwijl over het kostbare en, van sommige zijden, over het minder doelmatige van het middelbaar onderwijs werd geklaagd. Vele leden waren tegen toelating van meisjes op de hoogere burgerscholen. Blijkens het voorloopig verslag over de spoofweg- begrooting werden behalve de aansluiting in het Noor den ook verschillende locale quaestiën besproken. Zoo werd door eenige leden betreurd, dat de staatsspoorweg op de halte aan het kanaal van Zuid-Beveland, alleen personen, doch geen goederen opneemt, tot groot onge rief voor de voormalige en 5e districten in Zeeland en Schouwen. Verder hadden eenige leden gaarne gezien, dat de buitenhaven te Vlissingen van 4,70 meter tot 6,50 meter werd gebracht, teneinde de schepen dade lijk op de voorhaven te kunnen doen komen. Met betrekking tot hoofdstuk VI (marine) werd ten opzichte van het loodswezen door eenige leden de~wen- schelijkheid betoogd van uitbreiding va.n het personeel en materieel in het 6e district. Twee redenen schenen daarvoor te pleiten: vooreerst de uitbreiding van de scheepvaart, welke in dat district mag worden tegemoetgezien, na de voltooiing der spoorweg- en havenwerken op "Walcheren; maar ten anderen ook, omdat het personeel en materieel van het Nederlandsche loodswezen in bovengenoemd district veel geringer is dan dat van den aldaar mede gestatio- neerden Belgischen lood3dienst, tengevolge waarvan dik werf schepen voor Nederlandsche havens aan de Wester- Schelde bestemd, door Belgische loodsen worden binnengebracht, hetgeen die schepen blootstelt aan de verplichting, om dubbel loodsgeld te betalen. tweede kamer. Zitting van Woensdag 20 December. Aanneming van het wetsontwerp tofafkoopbaarstelling der tienden. De beraadslaging wordt voortgezet over art. 4 van de wet tot, afkoopbaarstelling der tienden en de daarop voorgedragen amendementen. De regeering- voegt een vierde lid achter art. 4 betref fende de procedure bij afkoop. Bij de verder voorgestelde amendementenloopt de discussie voornamelijk over het al of niet wenschelijke, om de rechtbank als uitspraak doende in het eerste en hoogste ressort competent te verklaren. Sommige leden zijn tegen het appel, omdat dit tot kostbare procedures aanleiding kan geven die de tiend- plichtigen zouden afschrikken, om eene vordering tot afkoop in te stellen. De amendementen van de heeren Heemskerk Az. en van Houten worden verworpen, terwijl dat van den heer de Lange wordt aangenomen, zoodat art. 4 der wet blijft luiden zooals het oorspronkelijk is voorgedragen: De amendementen van den heer Bredius op de artt. 16 en 18, betreffende de formaliteiten van over schrijving in de hypotheek-registers van den afkoop worden door dien spreker ingetrokken nadat het eerste door hem voorgestelde was verworpen. Het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden wordt daarop met 62 stemmen tegen 1 stem aangeno men, die van den heer Rutgers. Op interpellatie van den heer Godetroi, verklaart de minister vau justitie zich bereid oin aan de kamer statistieken over te leggen ten opzichte van de werking der bestaande bepalingen van het Code pénal, betreffende straffen, uitgesproken over coalitie van arbeiders. De algemeene discussie over het wetsontwerp totamor tisatie van schuld wordt ingeleid door den heer Smidt- die het betreurt dat pas in deze zitting aan de leden het, antwoord der regeering op het voorloopig verslag over dat ontwerp is bekend geworden, en de kamer dus niet op de hoogte is, om met grond over dat voorstel te debat- teeren. Hij acht het een groote tegenstrijdigheid dat op de begrooting meer dan negen ton is uitgetrokken voor bet scheppen van vlottende schuld (schatkistbiljetten) teneinde het tekort op de begrooting te dekken en nu eene voordracht wordt gedaan om 10 millioen te amorti- seeren. Hij acht een betere bekendheid met den werke- lijken financieelen toestand meer waard dan het besparen van enkele weken renten. De heer van Houten meent dat de kamer eerst in staat moet zijn het antwoord der regeering te overwegen. Op zijn voorstel worden de verdere beraadslagingen tot den volgenden dag verdaagd. Op voorstel des voorzitters wordt besloten verschil lende stukken* betreffende de zaak van den ex-kapitein Janssen, te doen drukken. Bij de beantwoording van bet voorloopig verslag der kamer over bet amortisatie-wetsontwerp, wijst de minis ter op het doel der voordracht: vermindering van rente lasten. Dat men geen schatkistbiljetten heeft behoeven uit te geven, is het gevolg van den steeds toenemeDden voorraad van kasgeld; hoewel groote uitgaven in het verschiet liggen, zoo is het toch niet aan te nemen, dat reeds in het volgend jaar al de aanwezige gelden in 's rijksBcbatkist daarvoor noodig zouden zijn. Thans wordt slechts een bescheiden deel dier aanwezige baten voor amortisatie aangewezen. Bij de onzekerheid der aanstaande uitgavenzou het niet verantwoord zijn de aanwezige baten nog gedurende eenige jaren rente loos te laten liggen, terwijl de hoogere prijs van onze

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2