MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrijdag 22 December. T 301, 1871. Middelburg 21 December. Door de eerste kamer zijn, in hare zitting van heden verschillende wetsontwerpen van ondergeschikt belang aangenomen. Nadat het wetsontwerp op de amortisatie heden in de tweede kamer door de regeering was verdedigd, en een amendement van den heer van Houten, om de bevoegd heid tot uitgifte van schatkistbiljetten in te trekken was verworpen, is het ontwerp met 54 tegen 11 stem men aangenomen. De kamer is op reces uiteengegaan. Aan den heer A. Engelvaart is, onder dankbetuiging voor bewezene diensteneervol ontslag verleend als minister van oorlog, terwijl de minister van marine Brocx ad interim met de portefeuille van oorlog belast is. In de gisteren avond alhier gehouden vergadering der afdeeiing Middelburg aan de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland heeft de uitreiking plaats gehad der door die vereeniging verleende vereerende getuigschriften aan de volgende werklieden alhier, die door hunne patroons zijn aanbe volen zoo wegens hunne bekwaamheid en ijver, als voor zeer getrouwe plichtsbetrachtingJ. Mulder, P. C. Hom burg en W. F. Weber, loodgietersknechts, werkzaam bij G. van Nederveen Zoon de eerste gedurende 50,sde tweede gedurende 43, de derde gedurende 26 jaren; H. F. van Simmeren en J. P. van RooijeD, koperslagers knechts, werkzaam bij Gebi».Peek, de eerste gedurende 29, de tweede gedurende 25 jaren; H. P. van Rotte, J. C. van der Hell en J. Lahr, winkelbedienden bij J. Fak Brouwer Zouen de eerste gedurende 50, de tweede gedurende 39, de derde gedurende 35 jaren; M. II. Klercq, gedurende 27 jaren metselaarsknecht bij M. K. Jeras Zonen F. M. Rosset, gedurende 26 jaren meubelmakersknecht bij I. J. Milborn A. Brouwer en C. Adriaansenhoutzagersknechts bij I. de Broekert, de eerste gedurende 27, de tweede gedurende 26 jaren W. Blokpoel, meesterknecht in de lijnbaan J. Hutten, knecht in de leerlooierij, en J. Hoppe, meesterknecht in de leerlooierij, allen werkzaam bij B. A. Fokker, de eerste gedurende 50, de tweede .gedurende 46 en de derde gedurende 40 jaren. Uit Vlissingen schrijft men ons: Dinsdag avond werd alhier eene meeting gehouden tot het verkiezen vau eene feest-commissie voor de vie ring van den 60« April 1872 den gedenkdag van Vlissin. gen's verlossing van vreemde onderdrukking. De talrijke opkomst van belangstellenden getuigde van waar deering der vrijheden, waaronder wij Nederlanders leven en die door de aanstaande feestviering hoofdzakelijk gehuldigd zullen worden. „Nadat de heer A. Schraver, leider der voorloopige commissie, de vergadering met een toepasselijk woord geopend had, gaf een denkbeeld, door do voorloopige commissie geuit, dat namelijk om verschillende aan gevoerde redenen de wenschelijkheid zou hunnen blijken om het feest op den 8en in plaats van op den 6et> April te vieren, aanleiding tot uitgebreide gedachtenwisseling. „De heer Kleijnhens meende dat, indien men begon af te wijken van den gedenkdag zeiven, men even goed het feest vroeger als later zou kunnen vieren, en wilde daarom in overweging geven, om in dat geval onze ver lossing op den lco April te herdenken en alzoo van dien dag een nationalen feestdag te maken. De heer Schraver, die overwegende bezwaren had tegen de viering op Zaterdag en daarvoor liefst den Maandag daaraanvol gende wenschte te bestemmen, verdedigde daarop nader zijn voorstël. Ten slotte deed de heer Kleijnhens een ondersteund voorstelom dit punt thans door deze vergadering te doen uitmaken; en hoewel deze zaak niet aan de orde was, besloot de vergadering om daartoe over te gaan. Bij het'opnemen der stemmen bleek het echter 1 dat de stemmen staakten, zoodat deze zaak onbeslist bleef. „Daarna werd overgegaan tot de benoeming der feest commissie, waartoe met meerderheid van stemmen benoemd werden de heeren M. Pot, A. Schraver, P. J. Siegers, T. C. Dommisse, C. A. Kalbfleisch, W.L.Win- kelmanJ. Dommisse Cz., J. H. Harte, J. W. van der Beke Callenfels, J. Verkuijl Quakkelaar, Ph. J. Callen- tels, C. Mortier, P. F. Wels en C. V. Riemens." De Staats-courant van heden bevat de officieele op gave der bevolking van de provincie Gelderland, naar de uitkomsten der laatste ot vijfde volkstelling op 30 November/1 December 1869. Het totaal dier bevol king bedroeg 217,929 mannen en 214,764 vrouwen, samen 432,6&J. benoemingen en besluiten. geneeskundige raden. Benoemd tot secretaris van den geneeskundigen raad in Zeeland dr. J. P. Berdenis van Berlekom te Middelburg. onderwijs Eervol ontslag verleend, met ingang van 1 April a., aan dr. P. H. J.' Wellenbergh, uit zijne betrekking van directeur van's rijks veeartsenijschool behoudens aanspraak op wachtgeld, en als zoodanig benoemd d«". Tb. H. Mae Gillavry, leeraar aan 'srijks hoogere burgerschool te Tilburg. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Zutfen ter standplaats 'sHeerenberg, gemeente Bergh, A. Steenlack, candidaaUnotaris te Terborg, gemeente "Wisch. Op verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Dordrecht, met ingang van 1 Januari a.aan mf. H. Verhoeff Maritz. Ouderwijs. Gisteren is te Utrecht het examen voor hulp-apothe kers afgeloopen. Van de 9 candidaten die zich aange meld hadden is 1 niet verschenen, 4 hebben zich terug getrokken, 1 is afgewezen en 3 zijn geslaagd, namelijk de heeren D. E. J. de Lignyvan Amsterdam, F. H. Ie Clercq, van Middelburg, en A. Spruijt, van Vlaar dingen. Utrdagbl.) Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken Cornelia Brasser, oud 40 jaren, arbeidster te West- kapelle, was beklaagd dat zij den 17«n November jl., van den zeedijk te VVestkapelle, ten nadeele van het polder bestuur van Walcheren, arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend eenige bruikbare Walchersche staken, alsmede een ijzeren bout en een latje, een en ander van zeer geringe waarde. Zij is schuldig verklaard aan een- voudigen diefstal en, onder aanneming van verzach tende omstandighedenveroordeeld tot 3 dagen gevan genisstraf, benevens in de kosten. Daniel van Houte, oud 18 jaren, arbeider onder Kadzand, was beklaagd dat hij den 16e" November jl arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend eenige. uit zee aangespoelde planken en duigen afkomstig van een bij Kadzand gestrand schip en van zeer geringe waarde. Hij is bij verstek schuldig verklaard aan een- voudigen diefstal en, onder aauneming van verzach tende omstandighedenveroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf, alsmede in de kosten. Maria Adriaansen, ond 28 jaren, werkvrouw te Kadzand, beklaagd van en schuldig verklaard aan het zelfde feit, is mede tot 14 dagen gevangenisstraf en in de kosten veroordeeld. Jacob van de Luiter, oud 15 jaren, arbeider te Kadzand, beklaagd wegens hetzelfde feit,hetwelk door hem halstarrig werd ontkend is schuldig ver klaard aan eenvoudigen diefstalgepleegd met oordeel des onderscheids, en veroordeeld tot eene maand gevan genisstraf, alsmede in de kosten. Petronella Vergouwe, huisvrouw van J. Morel, oud 26 jarenarbeidster onder Kadzandwas evenzeer beklaagd van en is schuldig verklaard aan hetzelfde feit en te dier zake tot 14 dagen gevangenisstraf en in de kosten veroordeeld. Kathalijntje van den Broecke, oud 24 jaren, arbeidster onder Kadzand, stond wegens hetzelfde feit terecht en is daaraan mede schuldig verklaard. Behalve de geringe waarde van het ontvreemde zijn de bekrom pen geestvermogens der beklaagde als verzachtende omstandigheden aangenomen. Zij is tot 1 dag gevange nisstraf en in de kosten veroordeeld. Abraham deHullu,oud 40 jaren, en Jannis de Hullu, oud 18 jaren, beiden arbeiders te Kadzand waren be klaagd dat zij den 18en November jl. in vereeniging ten nadeele van den aannemer I. van! Male, te Breskens, arglistig populieren planken weggenomen en zich toege- eigend hebbende tweede beklaagde dat hij bovendien eenige uit zee aangespoelde planken, afkomstig van een bij Kadzand gestrand schip, arglistig weggenonen en zich toegeëigend heeft. Beiden beklaagden zijn schul dig verklaard aan eenvondigen diefstal en, met aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot eene maand gevangenisstraf en solidair in de kosten. Koloniën. Aan het mailoverzicht van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad ontleenen wij het volgende: „De aanneming van de Indische begrooting en de financieele plannen van het kabinet, bij de aanbieding, van de begrooting voor 1872 uiteengezetalsmede de indiening van een nieuw tarief van rechten voor Indië zijn ons per telegraaf medegedeeld. Vrij algemeen erkent menwat de inzichten van het kabinet betreft voor zoo ver ons die uit de begrootingswetten blijken, dat de bedoelingen van den minister van koloniën goed zijn. Maar of wij veel heil in de practijk zullen vinden van de geopperde plannen, is twijfelachtig. Tnsschen het indie nen van plannen, die met de hervorming van de belas tingen in Nederland in verband staanen het zien tot stand komen van spoorwegen in de gewesten ligt nog een ontzaglijke afstand. En ongelukkig brengt men een en ander met elkander in verband. Het cijfer der rechten van invoer is ons nog niet bekend geworden. Ook geven de telegrammen geen juist denkbeeld van de uitvoerrechtendie de minister onzes inziens zeer ten onrechte wil behouden. Is bet gerucht waar, dan heeft Z. Exc. de vice-admi- raal, kommandant der zeemacht, die met zijn echtge- noote, adjudant (schoonzoon) en dochter gedurende een paar maanden eene reis over Java deed, f 35 daags reisgeld genotenterwijl ook de adjudant declareert. Wij zien geen enkele reden daarvoor. De admiraal kan het noodig oordeelen onze havenplaatsen te iuspeetee- ren. Maar als hij te Solo tijgergevechten gaat bijwonen of Malang bezoekt, heeft dat met de marine niet het minst te maken. De reiskosten voor den gouverneur- generaal hebben tot veel geschrijf aanleidiug gegeven en zijn tot eene kleine som teruggebracht. Soms beknib belt men op kleinigheden bij het marine-departement alhier. Wij zouden wenschen indien het gerucht dat wij vermelden waarheid bevatdat paal en perk werd gesteld aan de reistochten op 's lands kosten van den bevelhebber der zeemacht. Men verwacht hier het Siainsche oorlogschip Enemy Chaser met den minister van buitenlandsche zaken van Siamdie 25 ridderorden zou overbrengen. Het hooggerechtshof heeft het vonnis bekrachtigd, waarbij de 2e luitenant Hagen wegens insubordinatie ter dood werd veroord." De gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië heeft de volgende bschikkingen genomen. (Javascke courant van den 7ei> November.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den advocaat-gene raal bij het hooge-gerechtshof van Nederlandsch-Indië mr. B. G. H. Straeter, en aan den 2^ commies bij het depar tement van financiën A. P. J. Tegelberg; een tweejarig

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1