votum uitspreektdan moet óf het ministerie aftreden óf de kamer ontbonden worden. In het eerste geval zal het nieuwe bewind in overeenstemming met de meerder heid der kamer, doch tegelijk in flagranten strijd zijn met de rijksregeering. En wat zal in het laatste geval gedaan moeten wordenwanneer de kiezers door hunne nieuwe keuzen de meerderheid der oude kamer ge lijk geven? Het conflict kan in geen geval uitblij ven en geene huismiddeltjes zullen baten, wanneer niet de grenzen der rijks-competentie en die der ver schillende landdagen juist aangewezen zijn. Daarom vooral is deze zaak van het hoogste gewicht, omdat hierdoor beslist zal worden wat zegevieren zal, de zuiver constitutioneele eischen der Zuid-Duitsche particularis- ten of het schijn-constitutionalisme van het Duitsche rijks-bestuur'. De zitting der Fransche nationale vergadering van Zaterdag leverde weinig bijzonders op. De rapporteur der budget-commissie, de heer Lambert Sainte-Croix, las het rapport voor omtrent het wetsontwerp tot toeken ning van een voorloopig krediet aan de regeering, gelijkstaande met 'flt der begrooting. Zooals wij reeds vermeldden, zijn daaruit door de commissie alle posten van het budget weggeschrapt, wier provisioneele aanne ming de nationale vergadering in hare definitieve be oordeeling zou kunnen binden. Na eenige discussie werd besloten dit ontwerp voor heden aan de orde te stellen. Van meer gewicht was de zitting, welke Vrijdag ge houden werd, door de commissie die belast is met het onderzoek der verschillende voorstellen betreffende de plaats, waar de regeering haren zetel zal vestigen. De heer Thiers woonde, met de ministers Casimir Périer de Pothuau en de Rémusat, deze zitting bij en somde in eene redevoering van ruim andeihalf uur alle voordeden op die de overplaatsing van den regeeringszetel naar Parijs wenschelijk en noodzakelijk maakten. Hij beriep zich op de waardigheid der regeering en der vergadering, op de noodzakelijkheid om Parijs niet te décapitaliseeren, omdat niet alleen geheel Frankrijk de nadeelen daarvan zou ondervinden, maar ook het gezag tegenover het buitenland daaronder leed,op hetgevaar voor Frankrijk's prestige, wanneer hetgeen hoofdstad bezat die met recht met het opkomende Berlijn kon wedijveren, enz. Ten slotte verzocht bij de commissie geene beslissing te nemen, vóór zij hem nogmaals gehoord had. De drie ministers verklaarden in dit opzicht volkomen met den president der republiek in te stemmen en, naar men verneemt, heeft zelfs de heer Casimir Périer medege deeld, dat bij van het votum der nationale vergadering omtrent dit c ardinale punt eene quaestie van portefeuille maakte. liet lang verwachte voorstel van den heer Jules Simon, betreffende de regeling van het lager onderwijs in Frank rijk, is aan de nationale vergadering ingediend. De Fransche dagbladen van heden vermelden slechts het feit en beloven morgen in exlcnso op dit belangrijk ontwerp terug te komen. De berichten omtrent den toestand van den kroon prins van Engeland blijven steeds zeer gunstig luiden zoodat nog slechts tweemalen per dag een bulletin over den zieke uitgegeven wordt en de geneesheeren het grootste gevaar geweken achten. Het officieele regeeringsblad te Wecken maakt eene keizerlijk rescript openbaar, waarbij de rijksraad tegen den 27en December bijeengeroepen wordt. De uitslag der verkiezingen voor de door het nieuwe kabinet ontbon- dene landdagen en voor afgevaardigden van Bohemen in den algemeenen rijksraad is blijkbaar niet zoo.gun- etig voor de Duitsch-Oostenrijksche partijals zij zich schijnt voorgesteld te hebben. Naast de luidruchtige vermelding van enkele weinige overwinningen, troosten hare organen zich met de ontzagwekkend groote minder heden barer partij, en verwachten zij dat daardoor de toekomst hun verzekerd is. Iloe dit zij, voor het oogen- blik erkennen zij daardoor de minderheid der centralisti sche partij, en niet onduidelijk schemert in hunne betoo- gen hun angst door, dat de positie van het ministerie Auersperg in gevaar gebracht wordt en de crisis nog geenszins in eenen hun gunstigen zin opgelost is. De laatste berichten uit Spanje doen gelooven, dat de regeering bij de gemeenteraadsverkiezingen werkelijk de nederlaag leed. Allerlei mededeelingen in dagbladen van verschillende kleur leveren het bewijs, dat de positie van het ministerie zeer precair is. De bladen der oppo sitie verklaren, dat een misterieele crisis bestaat, dat de ministers in strijd zijn met Sagasta, en dat Zorilla reeds tweemalen bij den koning ontboden is. De regeerings- organen spreken de beide eerste mededeelingen tegen, doch schijnen de laatste niet te kannen loochenen. Bovendien loopt het gerucht, dat de koning zich tegen de ontbinding der cortes verzet en de haDgende finan- cieele quaestiën opgelost wil zien, terwijl het ministerie deze niet in de bestaande cortes wil in behandeling brengen, uit vrees voor het dreigende votum van wan trouwen dat boven zijn hoofd zweeft. In éen woord, in het ongelukkige Spanje schijnt opnieuw een crisis voor de deur te staan. Belgische blieven. Brussel 17 December. De eerste week van het nieuwe bewind is verstreken. Sedert Dinsdag debatteert men in de kamer over de begrooting van oorlog, en tot dusverre is het onmogelijk geweestom het gevoelen van het kabinet omtrent dit gewichtig onderwerp met juistheid te leeren kennen. Het is ongeveer dezelfde'toestand als bij u. Slechts is het hier de minister van oorlog die voortdurend zijne persoonlijke menigeen met kracht verdedigt en voor zijne collega's, die slechts spreken om niets te zeggen uiteenzet. De heer Jules Malou handhaaft zijn ouden roem van politieke finesse. Het is in bet belang der katholieke partij, dat deze gevaarlijke quaestienamelijk de beslis sing omtrent bet al of niet invoeren der algemeene dienstplichtigheid, voorloopig nogtenminste tot na de aanstaande verkiezingenonopgelost blijve. De liberale partij heeft een geheel tegenovergesteld belang. Zij vervolgt daarom voortdurend bet nieuwe kabinet en zoekt door haar voorstel tot verdaging van de behandeling van het budget, den ministers hun geheim te ontlokken. De beer Jules Malou protesteert en heeft niets anders te zeggen, dan dat die quaestie zorgvuldig onderzocht en bestudeerd moet worden. Zoo is de stand der debatten. Het is inderdaa d interessant en verdient bijzondere opmerkzaaamheid, dat de storm, die over bet politiek België is heengegaan, ontegenzeglijk goed gedaan heeft. Men behoeft slechts den toon der parlementaire de batten te vergelijken met die, welke plaats vonden onder het bestuur der ministers die gevallen zijn, dat wil zeggen die volgens den heer Frère-Orban, wegens onwaaidigheid ontslagen zijn. Het publiek zelf nam die debatten waarin de onbe kwame ministers zelve de erbarmelijkste rol speelden niet ernstig op. Heden is er wel is waar een ultra-katho liek kabinet aan het bestuur, doch tenminste zijn het waardige en bekwame mannen, wier verleden zelfs van de tegenstanders eerbied eisebt en wier heden niet iu strijd is met het verleden. Niemand behoeft du3 te klagen over het zoogenaamde „oproer," en de clericalen allerminst, want zij hebben bij den ruil gewonnen. De liberalen hebben schijnbaar verloren. Het tegen woordige ministerie, dat zij trots de rechterzijde aan het bestuur brachtenzal inderdaad veel moeilijker omver te werpen zijn dan het vorige. Er zijn er zelfs, die beweren, dat de liberalen zelve de dupe hunner han delwijze geworden zijn. Ik geloof het niet. Vooreerst hebben zij het vaderland een grooten en onschatbaren dienst bewezen want niets is gevaarlijker dan een ministerie dat de openbare macht en de instellingen van het land bespottelijk maakt. En zoover was het met België gekomen. Maar zelfs uit het oogpunt van het welbegrepen belang der liberale partij, zal de laatste crisis zeer vruchtbaar blijken te zijn. De rechterzijde heeft een gevoeligen moreelen slag bekomen door bet gebeurde, zij heeft in aanzien aanmerkelijk geleden, want men heeft haar de handelingen der gevallen ministers zien verontschul digen niettegenstaande de publieke verontwaardiging. De gevolgen van eene zoodanige houding en de bewij zen voor eene discipline, welke den leden der rechter zijde verbiedt, om naar de stem van hun geweten te luisteren en hun eerlijkheidsgevoel te volgenzullen zich bij de aanstaande verkiezingen doen gevoelen. De toekomst behoort aan de liberale partijaan de partij van den vooruitgangwel te verstaan niet aan de doctrinairendie zich noodzakelijk moeten hervormen, wanneer zij niet voor altijd van het tooneel willen, ver dwijnen! &janbdsbmd)tctt. Graanmarkten enz. Rotterdam 18 December. Uit Zeeland was heden niets aangevoerdtarwe nominaal 30 en gerst 50 cents lager; omzet van weinig beteekenis. Amsterdam, 18 December. Raapolie op 6 weken f50J. Lijnolie op 6 weken 36 J. Nederland. Frankrijk, Rusland, Polen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte Amei ;ka. Amerika. Brazilië. Mexico. Grenada. Venezuela. Ecuador. Prijzen van effecten. Amsterdam 18 December 1871. *Certific. Werkelijke schuld. 2£ *dito dito dito 8 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 44 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp ♦Certificaten bij Rothschild 24 ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 ♦Obligation 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope Cn. 1855, 6e serie 5 ♦Cert, f 1000 1864 5 ♦dito 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4J ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2« a4eL. 4 ♦Obligation 186769 4 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch, 5 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflia 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 ♦Scbatkistobligatiën5 *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Leening 1861 5 ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—70. 3 ♦dito 18713 ♦dito Binnenlandsche 3 ♦Obl. 1856—62 3 ♦dito 1867—69 3 dito (binnenl.)5 Obl. 1868 7 ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois. 7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr/W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures8 Obl. St.Paul Pac.Spw. l€sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 ♦Obl. 1863 4£ ♦dito 1865 5 dito 1P513 dito afgestempeld6 dito3 dito1 pet. 5544 64 85* 1338 1228 51} 82 97} 82} 951 95} 2118 874 72 i 225 -4 91* 901 89 69A 58 191 60} 32} 32| 274 37 37 46} 80} 958 99} 938 86} 718 711 724 834 94} 18 lOrlöabtgljctö. De DIRECTIE der Vereeniging tot het bezoeken der Armen vermeldt onder hartelijke dankbetuiging, dat de Nieuwjaars-collecte, op den 12cn December jl. gehou den, met de nagekomen giften bedragen heeft de som van ƒ616.26, terwijl ter opheldering van het voor loopig bericht, waarin vermeld werd dat de Nieuwjaars collecte, op 13 December 1870 gehouden, had opgebracht de som van ƒ516.044, dient dat die som na dien nog vermeerderd was door nagekomen giften tot de som van f 539,984; voorts dat bij den Penningmeester is ontvan gen: op 10 December jl. van een onbekende een bank biljet, groot 40; op 11 December van het Gezelschap „Oefening kweekt kunst," het batig saldo van eene voorstelling in den Schouwburg, ten voordeele van de Vereeniging tot het bezoeken der armen alhier, groot f 30,561; op 14 December bezorgd bij den heer CARP, van A. Z.} een Russische coupon, groot 13.37en op 16 December van N. N. 10 Moltonnen dekens; alsmede dat van de Soepdirectie is ontvangen op 7 December 138*l0 stel kaarten, en daarna vau verschillende gevers 537o stel ter uitdeeling onder de door haar bezochte gezinnen. Middelburg, 19 December 1871. B. H. CARP, Voorzitter. W. A. Baron VAN LIJNDEN, Secretaris F. J. STADES, Penningmeester. Stimtrtcntiën. Den I'd November jl. is te Passoeroean voorspoedig bevallen van eene Dochter Vrouwe M. H. E. SNOUCK HURGRONJE, geb. van der Poel. Voorspoedig bevallen van een' Zoon de Hoogwelge boren Vrouwe C. M. P. SCH0RER, van Kinschot. 'sGravenhage 15 December 1871. Eenigè kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3