MIDDELBURGSCHE COURANT. r 298. Dinsdag 1874. 19 December. Middelburg 18 December. Het wetsvoorstel van den heer Begram c. s. tot afwij king van de gemeentewet ten aanzien der afschaffing der plaatselijke accijnsen voorde gemeente Gorinchem is met 33 tegen 29 stemmen verworpen. Na aannneming van eenige wetsontwerpen van ondergeschikt belang zijn de beraadslagingen over het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tien den aange vangen. Het stoomschip Prins Hendrik, gezagvoerder J. Hen driks van de stoomvaart-maatschappij Nederland 19 November des voormiddags te half 11 uren van de reede Texel vertrokken, arriveerde in de haven van Port Saïd den 3«n December des morgens half 7 uren, zoodat de reis in 13 etmalen en 20 uren is volbracht, zijnde 16 uren min der dan het stoomschip Prins van Oranje. Wind en we der waren over het algemeenvooral het seizoen in aanmerking genomen, gunstig. De passagiersbeman ning en troepen verkeerden in goeden welstanddoch men had het verlies van éen der manschappen van het ingescheepte detachement koloniale' troepen te betreu ren die bij een zwak en uitgeput gestel den 22«n No vember aan besloten koliek bezweek. Bij beschikking van den minister van financiën van 14 dezer is benoemd tot rijks-telegraafkantoor houder en tot brievengaarder, te Egmond aan zee, de heer F. J. Gentis, rijks-telegraafklerk te Rotterdam. Benoemingen en besluiten- burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester van Aagtekerke de heer J. de Visser. geneeskundig staat8t0ezicht. Benoemd tot leden van den geneeskundigen raad in Zeeland de heeren dr. A. P. Fokker, te Goes; dr. J. Kosten do Bruijne, te Zierikzee; dr. IJ. Keijzerte Middelburg; P. V. Henne- qnin, te Sluis; en mr. J. Snijder, te Veere; en tot plaats vervangende leden dr. N. J. F. Verschoor, te Goes; J.de Visser, heel- en vroedmeester te Stavenisse; C. J. Cornells, heel- en vroedmeester te Breskens; D.J.J. Marinissen en M. Verhulst, apothekers te Middelburg; Adam, te Goes; enmr. A.P. Snouck Hurgronje, te Mid delburg. Onderwijs. De gemeenteraad van Groningen heeft met 14 tegen 7 stemmen besloten, om de kweekelingen op de openbare scholen door hulponderwijzers te vervangen, zoodat daar voortaan geen kweekelingen op de scholen meer zijn zullen. Kerknieuws. Uit het in ons nommer van 12 dezer medegedeelde zestal vanpredikanten ter vervulling eener vacature, by de Nederduitsche hervormde gemeente te Leidenis het volgende drietal opgemaakt: de heeren G. J. van der Flier, te Heemstede; D. Rijnders, te Alkmaar, enB.Mos sel, te Ren kum. De heer H. V. Hogerzeil, predikant bij de Neder duitsche hervormde gemeente te Driebergen, heeft voor deberoepen naar Haarlem en Gorinchem bedankt. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Waalsche gemeente te Amsterdam door den heer A. Coquerel jr. te Parijs. Marine en leger. Het etat-major van Z«\ Ms. transportschip met stoom- vermogen Java, gisteren van Nieuwediep naar Batavia vertrokken, is als volgt samengesteld: kapitein-luite- nant ter zee G. H. Bakker; luitenants ter zee 1« klasse: C. Roëll, C. H. Bogaert, C. C. Holtzapffel, J. Loots; lui tenants ter zee 2e klasse: R. A. Crommelin, W. M. G. Bervoets, P. Zeegers Veeckens, A. W. Vinkhuyzen, J. A Vening, A. Verumens Buning, M. C. van Doorn, B. C. van der MeaJen; adelborsten le klasse: G. M. Tit ling, A. Voormolen, W. Romer, A. O. van de Sande La Qostp, jonkheer ïjh ,M. SpeelmanS. K. Sybrandi J. G. Roozenburg, J. B. DukkersC. MeyboomC. J. Frangois, T. W. Schuylenborg, A. D. de Bergh, C. Pels Rijcken, G. J. G. de Booi, jonkheer A. O. J. M. de Gasembroot, jonkheer S. B. Ortt, C. Mollofficier van gezondheid le klasseJ.B.CoomaDsde Ruyter; officieren van gezondheid 2e klasse: J. J. Dekkers, D. Dronkers; officier van administratie 1« klasse: K. J. Adams; 2« klasse: M. D. L. Hertzveld, J. A. H. Huart; 3e klasse P. J. Roest, A. Vermeulen, J. A.Torréscheepsklerken G. A. ZeegersJ. E. de Visser, G. Marcella. Veeziekte. De berichten omtrent de uitbreiding van de veepest in Belgie krijgt in de laatste dagen een dreigend ka rakter, Inde provincie Oost-Vlaanderen brak zij op ver scheidene plaatsen uit, vooral in het arrondissement Oude naarden als te Mooreghem, Oycke, Oudenaarden, Leupeghem, waar reeds een aantal beesten is afgemaakt. Den 12en December jl. kwamen te Oudenaarden 400 man infanterie aan, die over verschillende plaatsen zijn verdeelden een cordon hebben getrokken rondom de besmette3t reek. In de provincie Luxemburg brak de veepest uit te Corbiou, alwaar op den 8<n December jl. 9 beeBten zijn afgemaakt. In Brabant zullen op aanschrijving van den gouverneur aan de ambtenaren van den véteriniren dienst, de noodige voorzorgsmaatregelen worden geno men, ter bestrijding van de ziekte. Gemengde berichten. De gemeenteraad van 'sHertogenbosch beeft in den jare 1852 aan een particulier de uitsluitende vergun ning gegeven om gedurende dertig jarenaan de ge meente 's-Hertogcnbosch niet alleen, maar ook aan hare ingezetenen gaslicht te leveren. Gelijk alle monopoliën werkte ook dit glad verkeerd, en was de gemeente nu reeds twintig jaren bedeeld, niet alleen met slecht, maar ook met exorbitant duur gaslicht. De kamer van koop handel aldaar heeft thans een gemotiveerd adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken, om hem te verzoeken, aan den koning voor te stellen de ver nietiging van het raadsbesluit van 10 Augustus 1852, waarbij bedoeld monopolie toegekend isen zulks op grond, dat genoemd besluit is in strijd met artikel 230 der gemeentewet en met bet algemeen belang. Nieuwe Rotterd. courant.) Te Amersfoort waren jl. Zaterdag 25 poklijders in behandeling. Men is druk bezig om het gebouw van de natio nale vergadering te Versailles door telegraaflijnen in verbinding te brengen met de naburige militaire kam pen. De verbinding met het kamp van Roquencourt is reeds tot stand gebracht. Verleden week heeft weder een spoorwegongeluk in Frankrijk plaats gehad op den noorderspoorweg. Een expres-trein, die op ongeregelde uren uit Parijs vertrekt in correspondentie met de pakketbooten van Boulogne, is aan het station te Luzarches op een locomotief, die op den weg stondgeloopen. Van de reizigers werden 7 gewond; twee machinisten en een conducteur bekwa men zeer ernstige wonden en de beide machines werden bijna geheel vernield. In Duitschlana zulleD met 1 Januari a. briefkaar ten worden uitgegeven met antwoord betaald. Te Londen heeft Donderdag een hevige brand ge woed waardoor millioen aan waarde is vernield. Men zegt dat een aanzienlijke hoeveelheid tarwe is verbrand. De Engelsche resident te Bushire heeft aan zijne regeering allertreurigste bijzonderheden medegedeeld omtrent den hongersnood in Perzië, die aldaar nog zoo vele slachtoffers maakt. Hij verhaalt dat de inwoners op skelettende kinderen op uitgehongerde wilde beesten gelijken, en dat dagelijks eenige ongelukkigen worden gesmoord in de menigte die zich verdringt bij de uitdee- lingen van rijst door de Engelschen. Honderden half naakte of mot eenige lompen bedekte wezens verdringen zich steeds rondom de kazernes om een gift te krijgen van .den afhack. Zij schreeuwen onophondelyk om brood. Meermalen ziet men een man of vrouw stervende van honger neerzijgen, terwijl de wanhoop aanleiding geeft tot de vreeselijkste tooneelen. Intnsschen bewaart de schach, volgens berichten in sommige dagbladen, ongestoord zijn groote schatten en laat zijn onderdanen zonder eenige hulp prijs aan een ellende waaraan eerst tegen Juli het einde kan worden voorzien. De gevangen Fransche communalisten, die zich op de pontons bevinden, schijnen daar beter bezorgd te worden dan zij noch te Versailles of Satory waren. Vol gens de verklaringen van hen die in de laatste dagen zijn in vrijheid gesteld hadden gedurende de koude op de pontons nitdeelingen van warme kleedingstukken bestaande uit kapotjassen en van zekere hoeveelheid wijn en waime soep plaats die men voor de gezondheid noodzakelijk had gehouden. De gevangenen stonden laat op, en hun werk was niet zwaar. De ontevredenheid en klachten die aanvankelijk groot waren hadden voor zekere mate van welgemoedheid en tevredenheid plaats ge maakt. Daar dagelijks verscheidene in vrijheid werden gesteld, koestorden de overblijvenden de hoop op een spoedige verlossing, wat niet weinig bijdraagt tot hun goede stemming. Verkoopingen en aanbestedingen. Jl. Vrijdag is te Oost- en West-Souburg te koop aan geboden De hofstede Veldzigt met 9 hektaren 22 aren 16 cen tiaren wei- en bouwlanden verkocht voor f 18,190.25. 1 hektare 14 aren weiland. Verkocht voor 2135. 2 hektaren 9 aren 70 centiaren wei- en bouwland. Verkocht voor f 5470.25. 1 hektare 23 aren 20 centiaren weiland en sprink. Verkoeht voor 2400. 80 aren 10 centiaren weiland en sprink. Verkocht voor f 1400. 35 aren 20 centiaren bouwland. Verkocht voor f 670. 35 aren 90 centiaren bouwland. Verkocht voor /700- 70 aren 20 centiaren bouwland. Verkocht voor f 1375. Gemeente Vlissingen. 2 hektaren 20 aren 30 centiaren weiland. Verkocht voor f 7101. Gemeente Ritthem. 68 aren 40 centiaren weiland. Verkocht voor f 865.25. 63 aren 70 centiaren weiland. Verkocht voor f 871. 65 aren 60 centiaren weiland. Verkocht voor 875. 95 aren 80 centiaren weiland. Verkocht voor 1025. 64 aren weiland. Verkocht voor 701. 52 aren 10 centiaren weiland. Verkocht voor /600. 72 aren weiland. Verkocht voor 751.51. 63 aren 15 centiaren weiland. Verkocht voor f 616. Te zamen 23 hektaren 19 aren 61 centiaren. Verkocht voor f 45,046.26. Tkermometerstaiid. 16 Dec. 'sav. 11 u. 41 gr. 17 '8morg.7u.40gr.'smidd. lu.41gr. 'sav. 11 u. 35 gr» 18 'smorg. 7 u. 35 gr. 's midd. I u. 36 gr.'s av. 6 u. 36 gr. Stat en-generaal. eerSte kamer. Zitting van Zaterdag 16 December. Door de afdeelingen zijn benoemd tot voorzitters de heeren van GoitsteinTonckens Jordens en van Twist, en tot ondervoorzitters de heeren Smit, Huydecoper y van Swinderen van Sassen van IJsselt. Mededeeling wordt gedaan van de benoeming van rapporteurs over al de hoofdstukken der staatsbegroo- tingzijnde de heeren van Rhemen Coenen, Schot, van Sasse Cremers, Borsius, Messchert en Viruly. Ingekomen de door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen betreffende Sumatra en Suriname. Na eenige d iscussie wordt op voorstel van den heer Cremers besloten, behalve deze tractaten ook het aanhan- gig geblevene betreffende de kust van Guinea, naar de afdeelingen te verzenden. Omtrent het afdoen in deze zitting van 'de tractatèn ontstaat echter verschil waar van de slotsom was, dat dë regeling der werkzaamheden aan den president blijft overgelaten.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1