MIDDELBURGSCHE x°- 297. Maandag 1871. COURANT. 18 December. KENNISGEVING. SLUITING DER JAGT OP KLEIN WILD. CHnranlanh. PROVIAiClALE GELDLEENING. De Gedeputeerde Staten van Zeeland Gelet op het bij Koninklijk besluit van den 28" Novem ber 1871, n°. 11, goedgekeurd en in het Provinciaal blad van Zeeland, onder n°. 138 van 1871, opgenomen besluit der Staten van den llen dier maand, n°. 17, tot het doen eener geldleening, ten laste der provincie Zeeland, voor de uitbreiding van de Stoom- bootdienst op de Wester- Schelde In aanmerking nemende dat de bedoelde geldleening van 60,000 behoort te worden te gelde gemaakt; Besluiten: Ter kennis te brengen van belanghebbenden 1°. dat in de voorschreven geldleening van f 60,000, zestig aandeelen, elk van duizend gulden, splitsbaar in twee halve aandeelen, elk van vijf honderd gul den, kan worden ingeschreventegen eene rente van vijf ten honder.d in het jaar, in te gaan met den eersten dag der maand waarin de onder het vijfde punt van dit besluit bedoelde overstorting heeft plaats gehad 2°. dat de termijn voor het inleveren der inschrijvings- billetten is bepaald van Dingsdag den 2«n tot en met Donderdag den 4" Januarij 1872; 3°. dat de inlevering der inschrijvings billetten zal kun nen plaats hebben op den 2e" en 3en Januarij 1872, des voormiddags tusschen 10 en 12 ure, en des namiddags tusschen 2 en 3 uredoeh op den 4" Ja nuarij daaraanvolgende slechts des voormiddags tusschen 10 en 12 ure 4°. dat de inechrijvings-bus en billetten in het openbaar zullen geopond worden op Donderdag den 4«n Janu arij 1872, des namiddags tua twee ure, in de gewone raadzaal van Gedeputeerde Staten 5°. dat het bedrag der ingeschreven aandeelenvoor zoo veel die zijn aangenomen, moet overgestort wor den bij den heer betaalmeester te Middelburg in den loop der eerste zes maanden van 1872, op de gewone kantooruren, en dat de quitantiën van storting, uiterlijk binnen acht dagen na de afgifte, behooren te worden overgebragt ter provinciale griffie, in handen van den commies chef der eerste afdeeling, belast met de comptabiliteit, D Jeras, die geraag- tigd is om, in verhouding tot het bedrag der gedane overstorting, de vereischte obligatiën en rente-cou pons aan den inschrijver, tegen bewijs van overname, af te geven 6*. dat exemplaren van het plan der onderwerpelijke geldleening kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij genoemden ambtenaar op franco aanvrage. Dit besluit zal worden geplaatst in het Provinciaal blad van Zeeland, en bovendien in de Staats-courant, de Middelburgsche, Goessche en Zierikzeesche couranten, het Sluissche weekblad en in het Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch Vlaanderen. Middelburg, den 13" December 1871. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter.' BUTEUX, Griffier. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZEELAND, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Saten van den 13c" December 1871, n°. 113; Gelet op art. 11 der wet van den 13" Junij 1857 (Staatsblad n«. 87); Maakt bekend, dat de sluiting der jagt op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schietgeweer, in deze provincie is bepaald op Zatur- dag den 30 December 1871, met zons-ondergang en dat het tijdstip van de sluiting der jagt op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst, en zullen afdrukken in plano, aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 15en December 1871. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. GEZONDHEIDS POLITIE. MAZELEN EPIDEMIE. De Burgemeester eu Wethouders van Middelburg, gezien bet schrijven van de plaatselijke gezondheids commissie van den 15 dezer, houdende kennisgeving, dat in deze gemeente de mazelziekte geacht moet worden epidemisch te heerschen brengen ter kennis van de ingezetenendat, na de afkondiging dezer, in werking zal treden het bepaalde bij artikel 128 der Verordening van algemeene plaatselijke politie, volgens welk „gecne kinderen uit een huis of vaartuigwaar de mazel ziekte heerschtnaar scholen of fabrieken zullen mogen worden gezonden, terwijl liet tevens verboden is zoodanige kinderen op de scholen en fabrieken te ontvangen een en ander alvorens de besmetting in het huis oi vaartuigvolgens de verklaring van eenen geneeskundige, zal hebben opge houden waarvan de overtreding zal worden gestraft met eene boete van drie tot tien gulden. Vastgesteld en afgekondigd te Middelburg den 15 De cember 1871. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg, SCHORER. De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Middelburg 16 December. De eerste kamer heeft heden besloten om de wetsont werpen betreffende de tractaten met Groot-Britannië, wegens den afstand van de kust van Guineaen de immigratie in Suriname en dat betreffende de toepas sing van een tractaat tusschen het Nederlandsch gou vernement en den sultan van Siak Srie Indrapoera in de eerste plaats in behandeling te nemeD. Door de tweede kamer werden in de zitting van heden de wetsontwerpen tot afwijking van de regels voor de plaatselijke belastingen (waaronder ook dat voor Vlissingen) aangenomen. Door de haeren Rombacb, van Kuyk en van Foreest waren amendementen voorgesteld, betreffende de plaatselijke belastingen te Hellevoetsluis, den Helder en Vlaardingen, die echter zijn verworpen. Evenals in Zuid-Beveland en het voorraalig5e district van Zeeland, worden ook in het 4e in bijna alle gemeen ten reque8ten geteekend houdende een verzoek aan den koning om zijne goedkeuring te onthouden aan het reglement op het berijden der kun stwegen, onlangs vast gesteld door de provinciale staten van Zeeland. De hoofdbezwaren van adressanten zijn gericht tegen het voorgeschreven gebruik der breede velgen en tegen de bepaling dat geen twee wagens aan elkaar gebonden mogen worden vervoerd. Laatstgenoemd verbod schijnt den verzoekers als geheel doelloos en eene ondoordachte belemmering toe. Zij meenen dat twee beladen wagens dezelfde slijtage aan den weg zullen veroorzaken, onverschillig of ze elk afzonderlijk, door paarden bespannen, voortgetrokken worden, dan of de voortbeweging wordt teweeggebracht door het trekken van den vooropgaanden, van den ach teraan gekoppelden. Het voorschrift omtrent de breede velgen, noemen zij onredelijk en-, zelf ongrondwettig, omdat men zegt: de maatregel wordt gevorderd in het belang van het algemeen, terwijl de daaruit voortspruitende last zonder schadeloosstelling wordt opgelegd aan enkelen. Bovendien acht men het voorschrift der breede velgen, zonder dat daarbij is opgenomen een bepaling dat de te vervoeren vracht moet zijn in evenredigheid tot de breedte der wielen, niet alleen geen middel om herstel lingen aan den weg te voorkomen, of die te verminde ren maar gelooft men veeleer dat dit m e e r onderhoud ten gevolge zal hebben, daaruit de invoering tegen bijna ieders wil, zal voortvloeien opzet om schade te veroor zaken. Doch al ware dit nog niet het geval, dan zal het van zelf er toe leiden, om de met breede wielen voor ziene, en dus sterker wagens, ook buitensporig te be lasten, en door zwaarder lastvervoer minstens even veel nadeel zal worden teweeg gebracht, als bij de minder zware bevrachting der gewone boerenwagens met smalle wielen. Al deze eventualiteiten echter nog daargelaten, zien adressanten een onoverkomelijke belemmering in de uitoefening hunner industrie, omdat het proefondervin delijk is bewezen, dat bijvoorbeeld, bij het uitvoeren van den mestput, de wagens met breed beslag, waarvan de meeste landbouwers aan de keiwegen wonende zijn voor zien, onbruikbaar zijn, daar zij een dubbele paarden- bespanning vorderen èn bij het uitrijden uit den mest put, èn bij het berijden van het óf kluitige, óf natte braakland. Bovendien heeft ieder ondervonden, dat wagens met breed beslag onbruikbaar zijn bij het vervoer over de aarden wegen, daar zij bij den minsten regen, die op den kleiweg is gevallen, van den weg in de sloot glijden. Om deze bewering te staven wijzen adressanten op de aschkoopers, die men dagelijks in deze streken aantreft, en die twee soorten van karren gebrniken, namelijk een met breede wielen, om de keiwegen te berijden, en een met smalle, om de grind- of aardewegen aan te doen. Voorts op hunne naburen in het noorden van Wcst- Vlaanderen. Daar wordt namelijk geen landbouwer ge vonden of hij heeft een wagen met twee stellen wielen. De breede worden gebruikt bij het vervoeren langs den straatweg naar de stad Brugge, doch dezelfde wagen wordt gebezigd, voorzien van het stel smalle wielen, bij het gebruik in den mestput, in de kleiwegen, of op het land. Deze requesten worden overal druk geteekend, ook door velen, die noch landbouwer noch vrachtrijder zijn. Het Provinciaal blad van Zeeland n<>. 140 bevat de mededeeling van den commissaris des konings aan de burgemeesters der gemeenten in deze provincie, dat de koninklijk Pruisische Landdrostei te Aurich den invoer van rundvee uit Nederland in die Landdrostei heeft ver boden. Volgens de bepalingen van het den 5e> October jl. te Bern tusschen Nederland en Duitschland gesloten telegraafverdrag, hetweik in de plaats treedt van het met 31 December 1871 afloopend verdrag, in 1868 tus schen Nederland den Noordduitschen-bond Beieren Wurtemberg, Baden en Oostenrijk aangegaan worden de tariefsprijzen voor het- verkeer met de in die staten gelegen telegraafkantoren met ingang van 1°. Januari 1872, gewijzigd als volgt: Het tarief van 50 cent voor het verkeer met de Dnit- sche grenskantoren wordt tot 60 cent, dat voor de ove rige kantoren in het Duitsehe keizerrijk van 1.00 tot 1.20 verhoogd. De prijs van een enkelvoudig telegram naar alle kantoren in Oostenrijk-Hongarije zal 1.50 bedragen. Benoemingen en besiaiten- rechterlijke macht. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Assen mr. J. de Sit ter, thans commies bij het departement van binnen- landsche zaken.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1