MIDDELBURGSCHE O R A N T. T 296'. Zaterdag 1 i December. 18: Verpachting van Tollen. ömnmlnnö. PROVINCIE ZEELAND. De Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, j dat de voorloopig uitgestelde openbare verpachting der J tollen op de straat- en grindwegen van Neuzen naar I Axel en van Hulst naar Walzoorden alsnu zal j plaats hebben ten raadkuize te Neuzen, op Vrijdag; den 29cu dezer, des voormiddags ten 11 uren. De verpachting geschiedt, onder nadere goedkeuring, i door den Burgemeester van Neuzen, daartoe gemachtigd, i ten overstaan van den notaris mr. J. P. DRONKERS, I bij inschrijving en atsiag, voor den tijd van driejaren, j in te gaan den l<n Mei 1872. Do voorwaarden liggen ter lezing ter provinciale j griffie van Zeelandten raad- of gemeentehuize te Hulsf-, j- Axel, Neuzen, Hontenisse en Sas van Gent, en in de bij bovengemelde tollen behoorende toihuizen. Aau de voorwaarden is toegevoegd, dat „geen tol wordt geheven van rij- of voertuigen waarmede lijken worden vervoerd." Op de voorschreven plaatsen kan ook inzage worden verkregen van het tarief, der betrokkene koninklijke besluiten en van eeue handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan eiken pachter ten gebruike zal worden gegeven. Ook hundie niet hebben ingeschreven, staat het vrij te mijnen. Middelburg, den 13eD December 1871. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. Middelburg 15 December. De tweede kamer keett in hare zitting van heclen het tractaat met Engeland betreffimdo Sumatra aangenomen met 54 tegen 13 stemmen, en dat ter bevordering der immigratie naar Suriname met 60 tegen 7 stemmen. De kamer beeft besloten om vóór haar reces het wets ontwerp op de tienden te behandelen. De rijweg over den Sloe-dam is thans over de geheele lengte en breedte bekiinkerd en kan sedert eenige dagen veilig worden bereden. Wij hebben tal van opga ven ontvangen van personen die dezen overtocht per as het eerst zouden hebben volbrachtmaar daar wij niemand hunner de eer willen betwisten van de aller eerste te zijn geweest, laten wij dit punt geheel in het midden; zeker is het intusschendat het berijden van den dam geenerlei bezwaar meer oplevert. Wie zich echter mocht voorstellendat nu ook do tocht van Mid delburg naar Goes per rijtuig behoorlijk kan worden volbracht zou zich zeer vergissen. Wel hebben enkelen dit traject afgelegdmaar niet altijd onder bevredigende omstandigheden. De verbreede bermweg langs den buitendijk van den Noord-Kraaiertpolder, die van den Sloe-dara naar den spoorweg leidt, is toch nog in zulk een staatdat men gevaar loopt van in den modder te blijven steken. Een rijtuig dat eergisteren reizigers van hier naar het spoorwegstation te Goes brachtgeraakte in dien toestand en kon slechts met veel moeite en inspanning daaruit worden verlost, echter nog bijtijds om de passagiers, vóór het vertrek van den trein, tc Goes to brengen. Gelukkig zal echter ook hierin weldra verbetering komen, daar men heden begonnen is om ook dezen bermweg te beklinkerenhetgeen reeds zou zijn geschied, indien niet de plotseling ingevallen vorst en daarop gevolgde sterke (looi dit verhinderd hadden- Blijft het weder gunstig dan zal waarschijnlijk dit werk niet langer dan een paar weken durenen zal men alzoo na dien tijd langs den harden weg van Middelburg tot Goes onafgebroken kunnen doorrijden. In de 4 gemeenten op Noord-Beveland eircnleeren adressen aan den koning, waarop door meest al de land bouwers wordt geteekend en waarin hunne bezwaren worden kenbaar gemaakt, tegen art. 3 van het door de provinciale staten, in hunne vergadering van den l(>'n November 1871 vastgestelde, reglement op het gebruik en de instandhouding der kunstwegen in deze provincie, en bij welke adressen Z. M. verzocht wordt bedoeld reglement niet goed te keuren, ot anders zoodanig te doen wijzigen, dat de bepaling van art. 3 aiieen van toe passing zal zijn op het vervoer van zware boomstammen, suikerpenen en dergelijke zware vrachten. (Goesschecour.) De kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam heeft een adres aan de twepde kamer der etaten-gene- raal ingediend ter bestrijding van het voorgestelde ont werp voor eene inkomstenbelasting. Benoemiiig,eu en beskuiten. ridderorden. Vergunning verleend aan jonkheer P. O. H. Gevaerts van Simonshavenhofmaarschalk, dienstdoende bij de koningintot het aannemen en dra gen der versierselen van eereridder der Johanniter- orde van kommandeur der orde van Pi us IX en van groot-officier der Italiaansche kroon, hem respectievelijk door den Duitschen keizer, koning van Pruisenden paus en den koning van Italië geschonken. ka bi nt di kjninoi. Eervol ontslag verleend op verzoek, aan den heer A. Daniels, uit zijne betrekking van commies bij het kabinet des konings, behoudens aanspraak op pensioen; en benoemd tot adjunct-com mies bij het kabinet des konings de beer A. de Groot, thans eerste klerk. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arroudisBements-rechtbank SneeK int. C. D. W.Pape, thans substituut-griffier bij do arrondissements-recht- bank te Assen. WATER8TAAT. Onbepaald verlof verleend aan den hoofdingenieur vau den waterstaat 2* klasse J. A. A. Waldorp, met ingang van 1 Januari a. Bevorderd tot ingenieur van den waterstaat 1° klasse de heeren E. Steuerwald en J. M. F. Welian, thans ingenieurs 2« klasse, de eerste buiten bezwaar der schatkist, eu de heer H. E. de Bruyn, die als ingenieur van den water staat 2C klasse bij koninklijk besluit van 17 September 1868 eervol is ontslagenweder als zoodanig benoemd. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Appingedam, ter standplaats de gemeente Winsum, mr. S. M. S. de Ranitz, candidaat-notaris te Makkinga en secretaris der gemeente Ooststeilingwerf. belastingen. Verplaatst de volgende controleurs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn- sende beer W. F. H. Teupkonvan Schiedam naar Rotterdam (in- en uitgaande rechten en accijnsen); en de heer B. Hulst, vau Harlingen naar Schiedamen herplaatst als controleur der directe belastingenin- en uitgaande rechten eu accijnsen te Harlingende heer W. H. Houwing, eervol ontslagen controleur derzelfde middelen te Amsterdam. lager onderwijs. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan jonkheer m>'. H. J. Trip en d>'. M. Salverda, als schoolopzieners respectievelijk in het eerste en zevende schooldistrict der provincie Groningen, en laatstgemeide benoemd tot schoolopziener in het eerste schooldistrict dier provincie. Voorts benoemd tot schoolopziener in het zevende schooldistrict der piovincie Groningen d*1. J. W. A. Rerj8sonte Sappemeer. marine. Op pensioen gesteld, ter zake van 50jarigeu ouderdomde officier van gezondheid 1< klasse bij de zeemacht F. W. I. Meijer, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1063, en bevorderd tot officier van gezondheid lf klasse bij de zeemacht de officier van gezondheid 2e klasse C. Noordewier. Onderwijs. Do uitslag van de najaars-examens voor het lager onderwijs is geweest als volgt: Voor de vakken van hot lager onderwijs: hoofdonder wijzers, geëxamineerd 437, toegelaten 191, terugge trokken 15; hoofdonderwijzeressen, geëxamineerd 55? toegelaten 42; huisonderwijzers, geëxamineerd 16, toegelaten 8, buisonderwijzeressen, geëxamineerd 37 toegelaten 38; hulponderwijzers, geëxamineerd 487, toegelaten 285teruggetrokken 1; hulponderwijztrcssen, geëxamineerd 229, toegelaten 158. Meer uitgebreid lager onderwijs: Fransch, onderwij zers geëxamineerd 215toegelaten 99, teruggetrokken 2; onderwijzeressen geëxamineerd 158toegelaten 97 teruggetrokken 1. Engelpch, onderwijzers geëxami neerd 55, toegelaten 31onderwijzeressen, geëxamineerd 106, toegelaten 84, teruggetrokken 1. Hoogduitsch, onderwijzers, geëxamineerd 76, toegelaten 44; onder wijzeressen geëxami»fierd 68. toegelaten 51. Wiskunde, onderwijzers, geëxrrn :d 171toegelaten 83. Teeke nen, onderwijze-s, e-eëx.unineefd 81, toegelaten 49; onderwijzeressen, geëxa: dueerd 9, toegelaten 8. Land bouwkunde, onderwijzers, geëxamineerd 2, toegelaten. Gymnastiek, onderwijzers, geëxamineerd 64, toegela ten 42; onderwijzeressen, geëxamineerd 6, toégekteu. Handwerken, onderwijzeressen, geëxamiDeerd'dO?, toe gelaten 181. De beer J. D. Boeke, onlangs benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool te Deven ter, heeft voor de benoeming bedankt. Tot leeraar in de natuurlijke historie sim de beide inrichtingen van middelbaar onderwijs te Arnhemis benoemd de heer J. T. Catti, te Leiden. Kerknieuws Bij het klassikaal bestuur te Breda werd «lezer dagen eene aanklacht ingediend tegen den predikant van den Moerdijk. Hij zou namelijk, in overleg met den kerkeraad, het besluit genomen en van den predik stoel afgekoudigd hebben, dat wie op den Zondag eenig werk verrichten durft, terstond vervallen verklaard zal worden van zijn lidmaatschap der gemeente, zoodat aan zijne kinderen de doopsbediening geweigerd en hij zelf van bet avondmaal geweerd zal worden. 'Het Nieuws van den dag). Kivierberi eisten. Uit Dordrecht wordt ons van heden gemeld, dat de stoomboot Grand central beige heden lusscheu den Moerdijk en Rotterdam de reis h<"en en weêr heeft vol bracht. Die dienst zal morgen weder geopend worden. Het ijs in de Lek zit nog vast en in de Noord bevindt zich veel drijfijs. Gemengde berichten. Dezer dagen zijn de' statuten der Verceniging voor plattelandsweezen-verzorging in. Zuid- en Noord-Beve land ter bekrachtiging aan den koning gezonden, met verzoek die vereenigiug als rechtspersoon te erkennen. - Tot den minister van binnenlandsche zaken is, in een door ruim honderd schippers onderteekend adres, het verzoek gericht om te Hansweert stoombooicn op het kanaal te doen varen. De passagiersdie Maandag avond met den trein van 8 uren 10 minuten langs den Rijnspoorweg van Rotter dam naar den Haag vertrokken, hebben bij ongeluk de reis naar Harmeien meegemaakt. De beambten hadden verzuimd den wagen, die voor den Haag bestemd was ,te Gouda af te haken. -- De toegangsweg naar het stationsgebouw te Leeuw arden wordt door de exploitatie-maatschappij zoo slecht onderhonden, dat de gemeenteraad besloten heeft ter zake barer nalatigheid een actie tegen haar in te stellen. Zoodra het rijk kan besluiten den eigendom van den weg om niet af te staan, wil de gemeenteraad gaarne het onderhond overnemen. ProvOoerijselschc cour.) In de week van 3 tot 9 dezer zijn te Amsterdam 14 personen aan pokken overleden, waaronder 12 kinde ren. De week tevoren stierven aan die ziekte 15 perso nen, onder welke 9 kinderen. Te Kortezwaag in Friesland beeft reeds eene hard-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1