OURANT. \°- 295. fl Vrijdag 1871. 15 December. Middelburg 14= December. De motie van den heer Lenting, luidende: „De kamer, het wenschelijk achtende dat aan het derde lid van art. 11 der wet van 22 Juli 1870 (herziening der post- wet) eene toepassing gegeven worde meer strookende met den geest en de bedoeling der wet, gaat over tot de orde van den dag," is heden door de tweede kamer aan genomen met 35 tegen 31 stemmen. De minister van financiën heeft zijn voornemen te kennen gegeven, om eene wijziging van de postwetvoor te stellen. De behandeling van het herziene reglement van orde voor de kamer is onbepaald uitgesteld. Benoemingea en besluiten. belastingen Verplaatst als ontvanger der directe be lastingen enz. L. W. J. ïhisseu van Dreischor naar Axel en L. P. J Baerveldt van Kapelle 'naar Krui- ningen. Onderwijs. Bij het te Leiden gehouden litterarisch staats examen zijn de volgende militaire studenten voor den genees kundigen dienst aan het athenaeum te Amsterdam ge slaagd: W. H. Binnendijk, van Buitenzorg; O. J. L. W. van der Sluis, van Bezoyen; F. K. Dielraont, van Gen- dringen en M. C. J. Rahder, van Hoogeveen. Dinsdag is te Leiden het eerste gedeelte van het natuurkundig staats-examen met goed gevolg afgelegd door de militaire studenten B. H. L. van 01st en F. J. B. de Ligny. Marine en leger. Door den minister van oorlog is ter'kennis van het leger gebracht, dat aan een aantal generaalshoofd- en verdere officierenwier namen door hem worden ver meld, machtiging wordt verleend omovereenkomstig het bepaalde bij koninklijk besluit van den 19" Novem ber 1844, het cijfer in het daarbij aan hem uitgereikte onderscheiclingsteeken te doen verwisselen, zooals door den minister wordt opgegeven. De miliciens van de lichting 1871 der verschillende korpsen infanterie en vesting-atillerie, die door lotsbe- slissing 10 maanden onder de wapenen moesten blij ven zullen twee maanden vroeger en wel op 1 Januari a. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Gemengde berichten. Te St. Kruis is eene maatschappij tot stand geko men, tot het oprichten van een suikerfabriek. Zij stelt zich voor om jaarlijks 16 millioen kilo's beetwortels te verwerken. De nieuwe benedenlokalen van de Witte sociëteit te 's Gravenhage, die thans gereed zijn, moeten uitmunten door sierlijkheid en het gemak dat zij de bezoekers aan bieden. De groote conversatiezaal is gebouwd in den stijl van Lode wijk- XIV, de kleine zaal in dien van Lo dewijk XIII, de speelzaal in den stijl van Lodewijk XV en de biljartzaal in renaissance-stijl. In een kolenmijn te MarcineUe bij Charleroi heeft eene ontbranding van gas plaats gehadwaardoor 15 personen zijn omgekomen. Als een bewijs dat de bevolking van Engelsch Indië op zedelijk gebied nog veel te wenschen overlaat wordt gemeld dat in 1870 de doodstraf werd voltrokken aan 78 personen te Madras, 52 in Pendschab en 58 in Bengalen. - De London and China Telegraph meldt het vol gende „Wij vernemen dat door de Straits Association stap pen zullen worden gedaan, om te protesteeren tegen het verdrag hetwelk weinige dagen geleden tusschen de Engelsche en Nederlandsche gouvernementen gesloten, doch nog niet geratificeerd is en betrekking heeft tot den handel op Sumatra. Dit tractaat zal hoogst schade lijk werken op de belangen van de Britsche kooplieden te Penang. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat bij gelegenheid van eene revuedie Zondag den 3en December jl. gehou den werdeen der Pruische soldaten een weinig buiten het gelid stond. Een officier trad naar hem toe en gaf hem een duêhtigen oorveeg; de soldaat nam zijn geweer bij den loop en sloeg met de kolf den officier de hersenpan in. De soldaat werd terstond gefusilleerd. Op eene verkooping van schilderijen te Parijs werd onlangs een groot schilderij van de Leys, voorstellende „het atelier van een Hollandsch schilder," verkocht voor 27,000 francs Te Parijs is in den ouderdom van 102 jaren over leden de heer de Posant, die, onder het schrikbewind van de guillotine ontsnapteenigen tijd in Nederland vertoefde, om de restauratie af te wachten. Hij was page bij Lodewijk XVI geweest. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de wa gen, welke de drukvormen van het Journal officiel van VersaillesnaarParijs overbrengt onderweg blijven steken. Men heeft een specialea trein moeten organiseeren om bijtijds te Parijs te zijn, teneinde het publiek niet te berooven van de lectuur der officieele courant. De zet terij is nl. te Versailles en de drukkerij te Parijs. Te Manchester is Vrij dag morgen een voor den handel hoogst lastige strike ontstaannl. onder de rijks telegrafisten, die ten getale van 200 hun werk verlie ten; hun voorbeeld werd zeer spoedig gevolgd, door een 70tal der bekwaamste telegrafisten te Liverpool en door verscheidene te Glasgow, Dublin en op meer andere plaatsen. Terstond werd uit Londen een aantal andere ambtenaren afgezonden, om zooveel mogelijk de ledige plaatsen te bezetten. De aanleiding tot deze werksta king schijnt te zijn, dat de heer Scudamore, hoofd-direc- teur der rijkstelegrafen9 bedienden had ontslagen die weigerden eene vereen'ging te verlaten, welke de telegra fisten ter bescherming hunner rechten en belangen had den opgericht en waarvan het lidmaatschap door hun directeur als> een daad van insubordinatie werd be schouwd. De bevolking der Vereenigde staten, die in 1790 nog geen 4 millioen bedroeg, was in 1830 reeds tot ruim 12 en is thans, 1871, tot bijna 39 millioen geklom men. Onder de staten is New-York de meest bevolkte en telt 43/10 millioen, en Nevada do minst bevolkte met 620,000 inwoners. De wijze, waarop bij de overbrugging van bet Hollandsch Diep de overspanningen werden gesteld is in beginsel ook in Rusland toegepast. De Dnieper moest ten behoeve van den spoorweg Krementchoug-Kroukow worden overgebrugd. De boven bouw dezer brug, lang 960 meter, rust op 10 pijlers, die gemiddeld 87 meter van elkander liggen. De buitengewoon lichte overspanningen, wegende ongeveer 442 tonzijn, op drie na, alle met behulp van steigerwerk gesteld. Uithoofde van de aanmerkelijke diepte van het vaarwater, van den sterken stroom en de dikke zandlaag op den bodem van het vaarwater moest men voor het stellen vandie drie overspanningen naar andere middelen dan vaste steigers omzien. De met de uitvoering van het werk belaste ingenieur, de kolonel de Struve, heeft daartoe, behoudens eenige wijzigingen, tengevolge van plaatselijke omstandig heden, de wijze gevolgd, waarop de overspanningen op den onderbouw van de brug aan het Hollandsch Diep zijn gesteld. Daar de Dnieper echter geen vloed en eb heeft, was uit den aard der zaak daarbij niet op verschillende hoog ten van waterstanden, zooals in het Hollandsch Diep, te rekenen. Men bracht nu de overspanning op zes vaartuigenelk met inbegrip van de steigerwerken een gewicht van 115 ton dragende. Do vaartuigen met hun last ter aangewe zen plaatse gebracht, liet men het water in de daartoe bestemde afdeelingen van het vaartuig, totdat de over spanning genoegzaam op de pijlers was neergedaald. Tot het op die wijze stellen van elke overspanning was, met inbegrip van de voorbereidende werken, een twaalftal uren noodig. {Stomp.) Verkcopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Gapinge te koop aangeboden1 hektare 64 aren 30 centiaren weiland aan den Veerschen weg in de gemeente Vrouwepolder, en verkocht voor /"4000.25; 1 hektare 22 aren 60 centiaren weilandmede aldaar verkocht voor 2755. Tlierinometerstand. 13 Dec. 'sav. 11 u. 40 gr. 14 'smorg.7u.40gr.'smidd.lu.42gr.'sav.6u.43gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 12 December. Behandeling der staatsbegrooting cn eeuige andere wetten. Ingekomen een wetsontwerp omtrent amortisatie van nationale schuld tot een bedrag van tien millioen. Onder de ingekomen adressen is er ook een van den handel stand tot verbetering van het vaarwater in het Hellegat. Zonder discussie wordt het wetsontwerp tot vaststel ling van hoofdstuk X (onvoorziene uitgaven) met een parige stemmen goedgekeurd. Daarna worden verschillende wetsontwerpen van ondergeschikt belang, na eenige inlichtingen door den minister van financiën gegeven, goedgekeurd. Bij de discussie over de wet op de middelennadat al de onderdeelen dier wet zijn goedgekeurd, verdedigt de heer Heemskerk Az. zijn amendement, strekkende om een nieuw artikel aan de wet op de middelen toe te voegenwaarbij tot dekking der uitgaven wordt aange wezen de som, nu als tekort erkend, te vinden uit de in 's lands kas aanwezige baten van vroegere Indische winsten. Tengevolge van de verminderingen, die de be grooting tijdens de behandeling heeft ondergaanver mindert hij zijn amendement van 3 tot 1 millioen. De heer Koppeijne acht het volstrekt niet in strijd met de grondwet, dat niet de juiste cijfers tot dekking zijn aangegeven. Volgens hem vordert de grondwet alleen dat de'middelen worden aangewezen, om eventueel de uitgaven te bestrijden. De heer 's Jacob acht de begrooting voldoende door de aangewezen middelen gedekt. Maar bovendien is hij tegen het beschikken over middelen die nog niet wettig als aanwezig geconstateerd zijn. De regeering heeft nu- reeds 10 millioen van de aanwezige kasgelden ver bonden voor amortisatie van schulden eveneens door de voordracht van het oprichten van spoorwegen op Java een ander deel van die Indische baten aangewezen, zoodat hij die onzekere bron niet verder geëxploiteerd wil zien. De heeren Bergmann en van Lijnden blijven zieh vasthouden aan het voorschrift van de grondwet,j[dat de middelen tot dekking der uitgaven moeten aangewe zen zijn. De heer van Delden wijst op de toenemende opbrengst der middelen boven de raming; zoodat het verwijzen door de regcering naar de ingediende inkomstenbelas- tingv/ct v/airpohijnlijk geheel overbodig zal blijken te zijn. De heer van de Putte meent, dat wanneer de heer Heemskerk Az. eene zuivere comptabiliteits-quaestie van de zaak maakt, hij zijn doel beter bereikt zou heb ben door eene wijziging van de Indische begrooting, tengevolge waarvan grootere baten uit de Indische fond sen aan de Nederlandsche begrooting konden toege kend zijn. De minister van financiën blijft van meening, dat uit gifte van schatkist-biljetten alleen mag strekken om buitengewone uitgaven te dekken. Het anticipeeren op de Indische fondsen voor bestrijding van de gewone middelen acht hij in strijd met de gezonde regels van comptabiliteit. Wat het tekort op de begrooting aangaat, de grondwet vordert alleen, dat de middelen tot dekking worden aangewezencijfers worden niet in de wet betref fende de middelen opgenomen, maar alleen in den daarbij overgelegden ramingssfaat. Verwerpt de kamer een der voorgestelde middelendan zal de regeering later op andere middelen moeten bedacht zijn.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1