MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Woensdag 13 December. (ftimtenlcmb. 293, 1871. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel bevattende Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 6 December, ver volg en slot. AABTBESTEDSSfC}. Op Vrijdag, 22 December 1871, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Com missaris des Koniugs in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, dooreen der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het llde district, aan het gebouw v^n'qet provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteeaV Het herstellen en onderhouden gedu rende het jaar 1872 vandeliijhshaven en hljhelioorcnde werken te Vlis- sin gen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlaiklsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat n®. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zesden en vierden dag voor dè besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur en bij den ingenieur van den waterstaat, beiden te Middelburg. 's Gravenhage, 23 November 1871. Voor don Minister, De Secretaris-Generaal HUBRECHT. Middelburg 12 December. vreeselijk afdingen i „Het is lastig om te disputeeren met de drukpersdie koningin der aarde. Zij heeft veel aanbidders, maar hare majesteit mocht wel wat majestueuser zijn en niet zoo vreeselijk afdingen. „Ik ben zelf een kind van de drukpers en nog wel van de kleine pers, maar ik zou toch meenen, dat ik mijne afkomst schande zou aandoen, als ik niet ruimschoots tevreden was met den toestand dien rtiyn ambtsvoorgan ger voor de kleine pers in het leven geroepen heeft." Aldus sprak, volgens het thans verschenen Bijblad de minister van financiën, de heer Blussé, in de zitting der tweede kamer van 5 dezer. De Middelburgsche courant is te nauw in deze zaak betrokken, het geldt hier voor haar in zekeren zin te zeer eene qnaestie van privaat belang, dan dat zij hare lezers daarmede langer zou mogen bezig houden dan tot hare zelfverdediging noodig is. Haar lust om aan het eigenaardige der phrases van den minister eenig relief te geven, zal zij dus breidelenhet vader- of moeder schap van den minister (zeker als politiek persoon, anders hebben deze woorden volstrekt geen zin) laat zij onaangeroerd, maar er is eene uitdrukking gebezigd die zij niet met stilzwijgen mag voorbijgaan en welke de kleine pers, die „koningin der aarde", gelijk de minister zich spottenderwijze geliefde uit te drukken, zeker niet licht Z. E. vergeven zal. De drukpers moest niet zoo vreeselijk afdingen.' Lag in deze woorden, welke volgenB den loop van 'b ministers betoog niet anders dan op de „kleine pers" kunnen slaanslechts den geringsten zweem van billijk heid dan zouden wij ook deze onbeantwoord laten maar nu daaraan elke redelijke grondslag ontbreekt, past, tegenover's ministers in het openbaar gesproken, ongegronde aantijging, van de zijde der kleine pers, welke wij helpen vertegenwoordigen, mede in het open baar niet eene aardigheid tegenover eene aardigheid, niet een verwijt tegenover een verwijt, maar een alles zins waardig protest. En hiertoe wordt niet anders vereischt dan eene korte herinnering aan de feiten. Vreeselijk afdingenWat heeft de kleine-pers wel gedaan dat daarvoor kan doorgaan De minister zal hier wel niet het oog hebben gehad op de afschaffing van het zegelrecht, waarvan toch de krachtigste aandrang niet van de zijde der pers is uitge gaan aUermipst der kleine pers, die daardoor trou- -jyena^- gpjfyk reeds door de uitgevers der Middel- "burgsche courant in hun adres aan de tweede kamer van 25 Maart 1870 is aangestipt tegenover de groote dagbladen geenszins in eene gunstiger verhouding werd geplaatst. Neen, de afschaffing van het zegel was in hoofdzaak een politieke quaes tie, bij welker voorat an ders de kleine bladen met wier politieke richting dit overeenkwam, zich hebben aangesloten, ook daar waar „die maatregel, wat de financieele zijde betreft, voor henzei ven minder gewenscht was. De voorbeel den waarop men tot staving van dit gevoelen zou kun nen wijzen, liggeu voor de hand. Op de afschaffing van het zegel kan dus door den minister niet gedoeld zijn, en het zal alzoo alleen de bonding der kleine pers ten opzichte der nieuwe post- wet geweest zijn, waaraan hij tot de door hem gebezigde uitdrukking meende de aanleiding te mogen ontleenen. Nu heeft echter de kleine pers bij die gelegenheid alleen hierop aangedrongendat het port voor hunne kleine blaadjes niet geheel met dat der groote bladen zou worden gelijk gesteld, omdat daardoor de groote bladen tegenover de kleine, vooral na de afschaffing van het proportioneel zegelrechtbovenmate zouden begun- Btigd worden. De kleine pers vroeg eigenlijk niets anders dan een meer consequente doorvoering van het door de regeering zelve aangenomen beginsel. Werd toch bij het regeeringvoorstel een verschil gemaakt voor de bladen boven en beneden de 50 grammende kleine pers vroeg nu ook een evenredige taxatie voor de bladen boven en beneden de 25 grammen. Dit denkbeeld vond zeer veel weerklank in de tweede kamer, maar de kleine pers, die den toenmaligen minister van financiën volstrekt niet aan hare zijde vond, zag eindelijk haar wensch verhoord, doch slechts gelijktijdig met het toekennen van een voorrecht aan de groote dagbladen. Het voor gestelde artikel werd als het ware omgekeerd: de onder scheiding van boven en beneden de 25 grammen werd ingevoerd, doch de onderscheiding van boven en beneden de 50 grammen werd opgeheven. Het gevolg hiervan was dat couranten als het Handelsblad en de Nieuwe Rotterdamsche met een geheel vel als bijvoegsel, respec tievelijk 84 en 74 grammen per exemplaar wegende, voor éen cent port door het gansche rijk verzonden worden, terwijl couranten die slechts 10, 15, 20 of 25 grammen wegen 1 cent port betalen. De kleine pers heeft zich over deze verhouding zoover wij weten nooit be klaagd. Verzonden andere couranten hunne exemplaren, met afzonderlijke bijvoegsels tot een onbegrensd gewicht, voor 1 cent, zij verzond de hare met afzonderlijk bijvoeg sel tot een maximum van 25 grammen voor i cent. Dat de uitdrukking „met of zonder bijvoegsel" alleen op de groote dagbladen zou slaan kwam niemand in de gedach ten. De verzending voor een cent port van couranten met bijvoegsels, te zamen niet meer dan 25grammen wegende, ontmoette nergens eenige bedenking, tot eens klaps door den tegenwoordigen minister van financiën een aanschrijving gericht werd aan de postdirecteurs, volgens welke couranten met bijvoegsels, ook al wegen deze te zamen slechts 10 grammen, met een dubbel port moeten worden bezwaard. Die uitlegging en bet doet ons genoegen dat een groot deel der leden van de tweede kamer dezelfde meening is toegedaan achten wij in lijnrechten strijd met den geest der wet. Alleen tegen deze uitlegging komt de kleine pers, met name de Mid delburgsche courant, in verzet. En dit is nu wat de minister van financiën noemt: vreeselijk afdingen! Wij vernemen met zekerheid, dat de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen is aangeschreven, om den dienst op Middelburg op 1 Maart e. k.te openen. Bij de tweede kamer is in de zitting van heden inge komen een wetsontwerp tot amortisatie van 10 millioen. Na aanneming van een amendement van den heer van Lijnden van Sandenburg, om het voorgesteld bedrag tot uitgifte van schatkistbiljetten met f 900,000 te verhoo- gen tot dekking van de begrooting, is de wet op de middelen met algemeene stemmen aangenomen. De heden door de Vereeniging tot het bezoeken der armen alhier gehouden Nieuwjaarscollecte heeft 600.16 opgebracht. Ten vorigen jare was de opbrengst f 516.04}. De kamer van koophandel en fabrieken te Sappemeer en Hoogezand heeft een adres aan de tweede kamer ge richt voor de vervanging van de patentbelasting door eene inkomstenbelasting; zij wenscht echter, dat bij den aanslag het aantal onverzorgde kinderen in aanmerking worde genomen en wil in plaats van den geslacht- liever eerst den zout- en daarna den zeep-accijns afgeschaft zien. Onderwijs. Naar men verzekertzal de hoogleeraar C. W. Opzoo- mer eerst na de kerstvacautie zijn hoogleeraarsambt te Leiden aanvaarden. Totleeraarin deHoogduitsche taal-en letterkunde aan de hoogere burgerschool te Delftis benoemd de heer K. T. Wenzelbnrger te Rotterdam. Kerknieuws. In de jongste gewone vergadering der synodale com missie zijn onderscheidene aanvragen om cassatie van beslissingen van classicale en provinciale besturen be handeld, en andere om ondersteuning uit het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften. Ter sprake werd gebracht, of en in hoever het belang der kerk vordert bedenking in te brengen tegen de wei- geriDg, om, evenals vroeger, eene som voor de colleges van toezicht op de rijksbegrooting te plaatsen, en be sloten van iedere poging tot herkrijging van dezen post af te zien. Ter vervulling van de bestaande vacature van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Dordrecht is het volgende zestal opgemaakt de heeren Nonhebei te Middelburg, Hoedemaker te Veenendaal, Roozemeijer te Middelburg, Kraijenbelt te Alkmaar, Huet te Dirksland en Vermeer te Zwolle. Koloiiiëïï. De Javasche courant van 31 October jl. bevat eene resolutie van den gouverneur-generaal tot uitvoering van de agrarische wet. De hoofdbepaling van dit besluit is, dat de inlandsche eigenaars hun grond aan niet- inlanders voor geen langeren termijn dan 20 jaren mogen verhuren en de individueele bezitters of de gerechtigden in het gemeenschappelijk bezit voor niet langer dan 5 jaren. De raad van justitie te Batavia heeft het rapport van de deskundigen in een onteigeningsproces voor den verderen aanleg van den spoorweg naar Buiten zorg als onvoldoende terzijde gelegd en een nieuwe commissie van onderzoek benoemdwaardoor weer eene vertraging van eenige maanden ontstaat. Aan een verslag over Timor, loopende van 25 Augus tus tot en met den laatsten September jl., ontleent de Javasche courant het volgende:

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1