ture, ontstaan door het vertrek van den heer J. L. For- tuijn Drooglever naar Melissant en voortdurende door het bedanken van dr. B. A. Lazonder te Acquoy, het volgende alphabetisch gestelde zestal, opgemaakt: Baart de la Faille te RidderkerkHage te Wolfaartsdijk Lotz te Pijnacker, Wolterbeek Muller te Calandsoog Reijnvaan te Korendijk en van Riet te Durgerdam. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse P.#J. van Druynen, dienende als le officier aan boord van Zr. Mr. transport schip met stoomvermogen Java, wordt met den 12" dezer op nonactiviteit gesteld en met den 13™ daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 1« klasse jonkheer J. A. Roëll. ïtiyierbe richten. Aan de Staats-conrant ontleenen wij het volgende betreffende den toestand der riviereu. Keulen, 7 December. Het drijfijs bedekt omstreeks twee vijfden der rivierbreedte. Lobith, 7 December. Drijfijs over een zesde der rivier breedte. De ijsseholleu worden grooter. Nijmegen, 7 December. De rivier balt overdekt met drijfijs. Arnhem, 7 December. Veel drijfijs. Westervoort, 7 December. Veel drijfijs. Maastricht, 7 December. Veel drijfijs; de eerste boog der brug naar de zijde van Maastricht, dicht. Venlo, 7 December. Drijfijs. Gemengde berichten. Woensdag' hield de heer J. J. de Beucker van Antwerpen te Zierikzee een paar voordrachten die veel belangstelling ondervonden. Des morgens sprak hij over bessen- en frambozenstrniken, peren en andere ooftboo- men en maakte zijn hoorders bekend met het middel om aan oude boomen jonge wortels te verkrijgen. Des avonds behandelde de heer de Beucker de kamer planten, deu aanleg van tuinen en in verband daarmede de leer der kleuren. De gemeenteraad van Aardenburg heeft het besluit genomen, om op de begrooting voor 1872 eene som van 1000 uit te trekken, teneiude den 2C 0 jarigen gedenk dag van de bevrijding Ier vesting op den 26" Juni 1872 feestelijk te vieren. De behoefte aan een droogdok voor schepen van groot charter werd dezer dagen te Vlissingeu weder levendig gevoeld, toen na aanvraag van de reeders van het te Brouwershaven liggende fregatschip Utrecht, om dit schip in het voormalig marine-droogdok te mogen dokken, dit bleek te klein te zijn. In the Times van 4 December wordt onder dagtee- kening van 3 December gemeld, dat de Hollandsche Schooner Frisia, 's voormiddags bij het uitslepen van de Tyne, door het breken van de sleeptrossen driftig werden door de zware zee en den sterken noordewind te gen de klippen, die zich aan het zuiderlijk havenhoofd bevinden, aandreef. In 7 minuten tijds was het schip tot splinters geslagen. Het afvuren van de signaalscho- ten uit Shield bracht duizende menschen op beide havenhoofden die nu getuigen warenhoe zes wakkere zeelieden met den dood worstelden. Vier reddingsbooten liepen uit, doch deze konden door de zware zee de klippen niet bereiken en moesten, zonder redding te kunnen aanbrengenterugkeeren Alle boeien en lijnen, die men maar grijpen en vangen kon, werden toen van het zuidelijke havenhoofd naar de ongelukkigen geworpen. Twee van hen grepen een drijvpnd stuk hout en kon den met groote moeite gered worden.V/eldra spoelden met de golven de lijken van drie andere schipbreukelingen van dat vaartuig aan, terwijl men den zesden man, den kapitein, zich aan den grooten top zag vastklemmen. Op eens spoelt de zware zee ook hem weg, maar we derom wist de man zijn houvast terug te krijgen zoo dat hij nog gelukkig gered kon worden, Aan het stoomschip Prins van Oranje wordt, vol gens eergisteren ontvangen telegram uit Gibraltar, een kleine reparatie aan de stoomschuifbeweging volbracht. Tevens worden de twee schroefbladen, die in het Suez- kanaal beschadigd waren door nieuwe vervangente dien einde is een gedeelte der lading uit het achterruim in lichters gelost. Aangaande het stoomschip Prins Hendrik wordt vol gens ontvangen telegram uit Suez gemelddat de reis door het Suez-kanaal in 47 uren in de beste orde is vol bracht. Het stoomschip zou den 7den dezer de reis van Suez naar Batavia voortzetten. De Tijd, de Maasbode en de Noord-Brabanter ver- klaren te hebben vernomen, dat graaf Duchatel, onze gezant te Rome, aan de regeering heeft aangeboden zijne betrekking als gezant bij den paus kosteloos te bleven waarnemen, teneinde aan de kamer elk voor wendsel tot inmenging te ontnemen. Het aantal sterfgevallen aan pokken bedroeg ge durende de maand November jl. te Amsterdam 29 per sonen van het mannelijk en 26 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 55, waaronder 31 kinderen. In October was de sterfte geweest 52 van het mannelijk en 43 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 95 personen, waaronder 58 kinderen. De commissie van beoordeeling der antwoorden op de uitgeschreven prijsvraag, betreffende de mogelijk heid om Nederland tegen een buitenlandschen vijand te verdedigen, heeft hare werkzaamheden geëindigd en geen der ingekomen antwoorden eene bekroning waar dig gekeurd. Behalve oen aantal militaire deskundigen bestond de commissie uit het lid der tweede kamer van Voorthuysen als fiuaneieel-oeconomische, en dr. Beets als letterkundige specialiteit. Verleden Zaterdag is te Agra een der voornaam ste steden van Britsoh lndiëhet laboratorium in de lucht gespronken door eeu nog onbekende oorzaak. Bij deze ramp zijn 26 menschen omgekomen. De werkzaamheden aan het gebouw voor de groote tentoonstelling die in 1873 te Weenen zal worden ge houden gaan niet vooruit. De grondslagen voor de groote rotondo zijn reeds gelegd. .Het kruis van verdienste voor vrouwen door den Duitschen keizer ingesteld, is reeds aau 2200 personen uitgedeeld, meest Pruisische dames. Op den 2i™ Ja nuari a. zal het jaarfeest van de orde schitterend worden gevierd en opnieuw een aantal dames bedacht. Het is genoeg bekend, dat- vele Engelschen en leren groote liefhebbers zijn van gindoch men wist tot nog- toe niet algemeen, dat in Ierland dronkaards bestaan die uitsluitend aether gebruiken. In het zuiden van Ier land in de omstreken van Autrime, Londonderry Ty rone, enz. wordt die vloeistof veel gebruikt. De hartstocht voor het gebruik van aether heeft zich slechts sedert 5 of 6 jaren geopenbaard. De geneeshee- ren, die de gevolgen van het gebruik van aether hebben gadegeslagen, verklaren dat de dronkenschap die daaruit .ontstaat veel overeenkomst heeft met die welke een gevolg is van het gebruik van alcoholdoch niet zoo lang duurt. Het gebruik van aether neemt in Ierland sterk toe, in de 6 jaren waren in eene stad 4000 gallons verbruikt. Te Génève houdt" dag en nacht een pompier wacht op een hoogen toren, vanwaar hij de geheele stad over zien kanwaardoor hij zoodra er brand uitbreekt, de vlammen gewaar wordt. Op den toren is eene soort- van wijzerplaat aangebrachtwaarvan de lijnen de verschil lende wijken van de stad aangeven. De wachter weet dus terstond waar de brand is, en seint, door raiddel der draden van een electrische telegraafnaar de posten der pompiersdie het dichtst in de nabijheid zijn van het bedreigde punt. Hiermede zijn de inwoners van Génève uog niet te vreden. In eiken post van pompiera is dag en nacht een man op wacht en staat eene brandspuit met een paard bespannenterwijl alle verdere bluschmiddelen gereed zijn. Des winters worclt tevens gezorgd, dat alle toestel len ontdooid zijn. Een der schoonste en best geconserveerde over blijfselen van middeleeuwsehe bouwkunst in Engeland Warwick Castle, is dezer dagen een prooi der vlam men geworden. Een gfoot gedeelte van het kostbaar meubilair, waarondereen aantal schilderstukken van de grootste Hollandsche meesters heeft men kunnen redden. Het bestuur der kolonie Nieuw-Caledonië heeft vau de Fransche regeering bericht ontvangen, dat het zich gereed moest maken tot het ontvangen van 6000 politieke ballingen. Men keurt het zeer af, dat de Fransche regeering juist dezen tijd voor het transporteeren heeft uitgeko zen, daar de ballingen thans in het heetste jaargetijde aankumen, terwijl de middelen om de nieuw aangeko- menert tegen het klimaat te beschutten uit den aard der zaak nog niet zijn voltooid. Te Parijs zijn proeven genomen met een werktuig om ijs te breken, dat men.de ijsploeg heeft genoemd. Het j bestaat uit een groot ploegijzer, dat door een tusschen de beide zijden aangebrachten haard voortdurend op zekeren graad van hitte wordt gehouden zoodat men er het ijs gemakkelijk mede kan snijden. De proefnemin gen, die in tegenwoordigheid van verscheidene inge nieurs en van den directeur der openbare werken hebben plaats gehad, bewezen dat de ijsploeg volkomen aan het doel beantwoordt. Alle Parijsehe dagbladen berichtendat de slacht offers van den brand van Chicago de 1500 thalershun door keizer Wilhelm en zijn zoon gezondeDhebben geweigerd, omdat die gift niet in overeenstemming is noch met den rang noch met de waardigheid van de gevers Terkoopingen en aanbestedingen. Gisteren werd alhier aanbesteed het onderhouden, gedurende 1872, der havenwerken te Breskens. De minste inschrijver was de hSer I. van Male Bz. te Bres kens voor f 10,648. Thermometer stand. 8 Dec.'aav. 11 u. 26 gr. 9 'smorg.7u.27gr.'smidd. 1 n.32gr.'sav.6u.34 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 7 December. Behandeling der staatsbegrooting; conclusion van rapporten enz. Ingekomen de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid der kamer in het hoofdkiesdistrict Amsterdam mr. M. H. Godefroi. Deze worden gesteld in handen eener commissie van 3 leden. De minister van oorlog het woord bekomen hebbende verklaart, dat nu het tijdstip gekomen is, om de kamer definitief mede te deelen welke 's ministers zienswijze is omtrent het regelen bij de wet van de legerorganisatie. Hij heeft vroeger verklaard tegen zulk een wettelijke regeling gestemd te zijn, maar zich voorbehouden die zaak in overweging te zullen nemen. Intusschen werd zijne begrooting in Mei met een betrekkelijk groote meerderheid aangenomenen mocht, hij dus verwachten, dat de kamer niet zoo sterk meer op dat punt aandrong. Daarom verraste het hem dat volgens het voorloopige ver slag over deze begrooting, dat punt als uitgangspunt was aangenomen. Hij had intusschen blijkens de ingediende wetsontwerpen, alles voorbereid, wat voor onze defensie-regeling noodig was. Thans verklaart hij niet van zpn gevoelen te zijn teruggekomendat wettelijke vaststelling der levende strijdkrachten niet wenscbelijk is. Om die reden heeft hij zijne portefeuille ter beschik king van deu koning gesteld. Maar bovendien zou hem daartoe voldoende aanleiding gegeven hebbende toon vau kleinachting en geringschatting die in het geheele rapport der commissie uit de kamer doorstraalt, ten aanzien vau het ingeleverde verslag over de jongste mobilisatie. De minister geeft dus in overweging thans de begrooting aan te nemen, maar is bereid, wanneer de kamer het verlangt, eene kredietwet in te dienen. De discussie wordt geopend over de conclusie van het rapport der commissie uit de kamer omtrent, het adres van de kamer van koophandel te 'sHertogenbosch en andereten aanzien van bevoorrechting bij aanbe stedingen voor het leger. De beeren Bredius de Roo en Heemskerk Az. bespre ken de conclusie uit het oogpunt van vnje concurrentie. De heer Bredius stelt een amendement voor, om de con currentie ook voor het buitenland vrij te laten. De beer Heemskerk stelt mede eene wijziging in de redactie voor, maar de heer van Kuyk stelt voor, om de beraad slaging te verdagen uithoofde van den bpzonderen toestand. De minister toch dien het geldt heeft zijn ontslag genomen, zegt spreker, en discussie over dc zienswijze der regeering in dit opzicht zou dus tot niets leiden. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot het uitstel besloten, alsmede tot het uitstellen van de conclusie van het rapport betreffende een adres uit Noord-Brabant van dezelfde strekking. De beraadslaging wordt aangevangen over de conclu sie van het verslag der kamer omtrent het rapport wegens de jongste mobilisatie van het leger. De heer Stieltjes maakt enkele opmerkingen. Wat den toon van het verslag betreft, verwijst hij naar den steller den heer Storm. De heer Storm verzoekt den minister zijn verklaring omtrent den toon van het verslag in te trekken. De bedoeling is volstrekt niet geweest, een blijk van klein achting te geven. De heer van Houten haalt eenige punten uit bet. rap port aan om aan te duiden, dat er verkeerd is gehandeld bij de mobilisatie. De heer van de Putte acht het verkeerd, nu eene zaak te bespreken die onder vorige ministers is gebeurd en door een afgetreden minister als thans de kamer voor zich heeft, is behandeld. Hij stelt daarom sluiting dei- discussie voor en aanneming van de conclusie, strek kende om nadere inlichtingen over enkele punten te verzoeken. Deze motie wordt met 63 tegen* 5 steramen aange nomen. De beraadslgging over hoofdstuk III (oorlog) wordt ingeleid door den heer Kappeyne d.^ meent dat nu de

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2