M1DDELBURGSCHE COURANT. Zaterdag 9 December. x°- 290. 1871 De BURGEMEESTER van Middelburg b erinnert aan de ingezetenen de bepaling van art. 78 eu 78bis van de verordening van algeineene plaatselijke politie, waarbij op eene boete van fSt tot is voor geschreven als volgt Art. 78. Bij vriezend weder ot, wanneer het ijzelt, of de straten met sneeuw bedekt zijn, zullen de bewoners ot gebruikers en, bij gebreke van deze, de eigenaars ot beheerders der gebouwen en erven zorg dragen, dat door het strooien van asch of zand, langs de geheele lengte van het perceel, ter breedte van minstens éeoe el, de gladheid gebed worde en blijve weggenomen. Art. 78bi». Zij zijn eveneens verplicht, de sneeuw of het ijs van de klinkerpaden langs de geheele lengte van het perceel weg te hakken of te doen weghakken, zoo dra dit door de politie wordt aangezegd. Zonder zoodanige aanzegging is dit uitdrukkelijk verboden. Middelburg8 December 1871. De Burgemeester voornoemd, SCHORER. Oinnmlcmö. Middelburg 8 December. De tweede kamer heelt in bare zitting yan heden de conclusie over het koloniaal verslag zonder discussie aangenomen. De algemeene beraadslagingen over boofstuk IX (koloniën) der staatsbegrooting voor 1#72 zijn vervol gens aangevangen. De heeren Nierstrasz, Gevers, Wintgens, de Bruyn Kops Bergman en van Sijpesteyn hebben daarbij het woord gevoerd. Morgen zal de minis ter van koloniën aan het woord zijn. De in de laatste dagen gevallen sneeuw en snel toege nomen vorst hebben in alle middelen van vervoer plot seling een aanmerkelijke storing veroorzaakt. Vooral de aankomst der posten ondervindt veel vertraging. Volgens telegraphisch bericht uit Dordrecht is de j rivier aldaar geheel dicht en geschiedt de overtocht j naar Papcndrecht en Zwijndrecht door met moeite opengehouden vakken. De postcommunicatie heeft zeer I ongeregeld plaats. Henoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Noord wijk mr. A. E. Croockewitthans katonrechter te j Hulst. betaalmeesters. Eervol ontslag verleendop verzoek aan den heer jonkheer W. A. Gevers met ingang van j 1 Mei 1872, uit zijne betrekking van betaalmeester te 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor zijne belang- rijke in verschillende betrekkingen aan den lande be- I wezen diensten, en behoudens aanspraak op pensioen. telegravhib. Eervol ontslag verleend, op verzoek. I aan den telegraphist 3e klasse A. A. Welters. Riyierberj chten. Aan de Staats-courant ontleenen wij de volgende be- richten over den toestand der rivieren. Keulen, 6 December. Het drijfijs bedekt orasrrceks i oen tiende der rivierbreedte. Lobith 6 December. Drijfijs over een achtste der ri- vierbreedte. Nijmegen, 6 December. De rivier over een derde ge- j deelte met dun drijfijs. Arnhem, 6 December. Veel drijfijs; de brug opgeruimd. Westervoort, 6 December. Veel drijfijs; de brug ge- deeltelijk opgeruimd. Deventer, 5 December, voormiddag 8 uren. Sedert i heden nacht de rivier voor de helft bedekt met drijfijs; passage over de schipbrug. Katerveer, 5 December, namiddag 2 uren. IJs vast. r ;c:::d. c.tovht tut'. ivclbootcn. Kampen, 5 December, voormiddag 8 uren. De geheele rivier met vastzittend ijs overdekt. Maastricht6 December. Een weinig drijfijs. Gemengde berichten. Bij een vechtpartij is gistereu avond te Breskens een man gedood. Bijzonderheden-zijn nog niet bekend. Uit Utrecht wordt gemeld, dat door de massa^ sneeuw die gevallen was, verschillende posten en spoor treinen gisteren te laat zijn aangekomen. Het ijs in de rivier de Lek heeft zich gisteren te Vreeswijk reeds vastgezet, zoodat de overtocht met schietschouwen plaat heeft. Berichten uit de noordelijke provinciën vermelden, dat de sneeuw aldaar op sommige plaatsen tot een hoogte van eenige voeten is opgewaaid, zoodat de nacht postdienst zeer bezwaarlijk ging en de spoortreinen ongeregeld aankomenaan sommige tusschenstations ondervond deafrid veel moeiAe door de bevroren sneeuw. Thermometerstand. 7 Dec.'sav. 11 u. 15 gr. 8 'smorg.7u. 9gr.'smidd. n.l9gr.'sav.6u. 18gr. Stand tier raiddelctf van gemeenschap te middelburg. Donderdag 7 December. Telegraaf: De berichten ondervinden 3 a 4 uur vertraging. Stoomboot en volvoeren, ten deele met groote moeite haar taak. Posten: Uit de meeste streken zijn de pakketten niet ontvangen. Diligences en omnibussen: De omnibus op Vlissingen is na des avonds 5 aren niet meer vertrokken. Een rijtuig dat, in plaats van de diligence op Goes, reizigers naar het Sloe bracht, is op de terugtocht in een sloot geraaktwelk on geluk het leven van een paard kostte. Spoorwegen:in constructie. Vrijdag 8 December. Stoombooten:Op Rotterdam is de dienst gestaakt. De spoorboot vol bracht met vertraging de reis van Zierikzee te Veere en voer heden middag weder van daar terug. Posten: Uit Noord- en Zuid-Holland nagenoeg een etmaal ten achteren; uit Utrecht, Gelderland en het Noorden van ons land omstreeks 12 uren; uit Frankrijk 24 uren. Telegraaf: De gemeenschap verbe terd. Spoorwegen:in constructie. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Woensdag 6 December. Behandeling der staatsbegrooting. De ben adslaging over hoofdstuk Wllb wordt voort gezet. De heer Kops dringt aan op spoedige invoering van postspaarbanken, in navolging van de daaromtrent goed geslaagde pogingen iu het buitenland. De minister van financiën zegt zich bezig te bonden met. de voorbereiding van die zaakmaar in en clétail- punten ontmoet men moeilijkheden die verbieden eene spoedige indiening van zulk eene regeling toe te zeggen. Op de vraag van den heer Idserda ot werkelijk herber giers mogen toegelaten worden als brievengaarders, antwoordt de minister dat zulks in strijd zou zijn met de instructiën; hij zal gaarne onderzoeken ot dit het ge val is. De heer Blom acht het wenschelijk dat ook briefkaar ten naar het buitenland kunnen gezonden worden. De minister zegt daarop dat dan eerst eene wijziging in de bestaande tractaten met andere mogendheden zou moeten tot stand gebracht worden. Bij art. 56 stelt de heer van Naaraen een amendement voor om 120,000 te doen vervallen van den post van 320,000 voor nieuwe telegraaf kantoren en herstellingen aan uie geuouwen uitgetrokken, juij meent uat ueze som niet noodig zal zijn in 1872 voor het bouwen van een nieuw telegraafkantoor te Amsterdam, omdat de plannen tot bet bouwen van een nieuwe beurs aldaar waarmede dat kantoor zou vereenigd worden, nog niet tot lijpheid schijnen gekomen te zijn. De minister meent dat men de gelegenheid moet apeaen om, zoodra het gemeentebestuur van Amster dam in' dit opzicht eene beslissing zal hebben genomen met den aanbouw een aanvang te maken. Het amendement wordt aangenomen met 42 tegen 22 stemmen. Bij de afdeeling kerkgenootschappen bespreekt de beer van Houten de scheiding van kerk en staat en, in verband daai mede, het verkeerde om nieuwe subsidiën aan kerkelijke gemeenten voor kerkgebouwen of trac- tementcn aan geestelijken toe te kennen, ten ware het gold nieuw gestichte gemeenten in ontgonnen streken waar de vestiging van een kerk, van welk genootschap ook, als een burgerlijk belang kan worden beschouwd. Hij vindt het zonderling dat in deD tegenwoordigen toestand protestanten contribueeren aan katholieke kerken en leeraars, en omgekeerd dat katholieken met geldelijke ondersteuning protestantsehe kerken en pre dikanten zouden ondersteunen. De heer Heijdenrijck betoogt integendeel het noodza kelijke en de heer van der Maesen het wettelijke der subsidiën. Laatstgenoemde acht het verkeerd dat nu weder zulk eene teedere aangelegenheid in de kamer ter sprake wordt gebracht, die opnieuw de gemoederen kan verbitteren. De heer van Naamen is het in abstrado eens met den heer van Houten, maar niet in den bier bestaanden toestand. De minister van financiën acht bet ook verkeerd dat hartstochten op kerkelijk gebied opnieuw worden aange wakkerd. Hij bestrijdt het gevoelen van den heer van Houten. Als deze nieuwe gemeenten wel wil subsidieeren, dan moet hij des'.te eerder ook aan de bestaande hulp willen verleenen, wanneer het blijkt dat zij niet zon der hulp kunnen blijven bestaaD. De heer Luyben bestrijdt het gevoelen dat de grondwet volledige scheiding van kerk en staat heeft gewild. Waarom sluit men dan geestelijken uit van het lidmaat schap der kamer. Hij ziet in de voorstanders van de scheiding van kerk en staat vele vijanden van de kerk. Na replieken persisteert de heer van Houten bij zijn ge voelen. Zijn amendement om f 2500 te schrappen van de f 5000 voor subsidien aan kerken enz. uitgetrokken, wordt echter verworpen met 38 tegen 26 stemmen. De begrooting van financien, waarvan het eindcijfer thans bedraagt 1,S34,960.43, wordt daarop aangenomen met55 tegen 9 stemmen, zijnde die van de heeren Berg man, Luyben, Wintgens,van Kuyk, van Waxsenaer, van ZiiylenHoffman en Heemskerk Az. Gemeenferaad van Middelburg. Zitting van Woensdag 6 December. Goedkeuring raads besluiten; aaubevelingen vervulling vacatures vaststelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag; goedkeuring reke ning concertzaalvoorstellen burgemeester en wethouders nauvragen gemeentegrondbesluit restitutie gemaal-accijns herstelling graven op de gemeentebegraafplaatsbeslissing adres den Bouwmeester Borsius van der Leijé brug Arne; voorstel aanstellen onderwijzer op school A en hulponderwijzer of hnlponderwijzeres op school F; rege ling herziening brandassurantie gemeente-eigendommen voorstel omtrent wijziging contract bekendmaking gemeen testukken; beslissing adres hulponderwijzers verhooging jaarwedden. Voorzitter de heer Schorer. Tegenwoordig al de leden. De notulen van het verhandelde in de zitting van 15 en 17 November jl. worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen twee brieven van gedeputeerde staten van Zeelandhoudende bericht van de definitieve vaststelling der begrootiDg voor de dienstdoende schutterij voor 1872, alsmede van de goed keuring van het raadsbesluit betreffende de, in 1872 aan het burgerlijk armbestuur te verleenen subsidie. De voorzitter deelt mede, dat van de na te noemen instellingen üe volgende dubbeltailen zijn ingekomen

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1