Öuitmlatiö- Algemeen overzicht. De heeren Henri Brisson, Peyrat, Schoelcher, Corbon, Millaud, Edgar Quinet en twee en veertig hunner mede leden der nationale vergaderingalle behoorende tot de linkerzijde, hebben in de zitting van Maandag aan hunne collega's een wetsontwerp doen ronddeelen van den volgender. inbond: „Art. 1. Amnestie wordt verleend aan alle personen, veroordeeld, of vervolgd wegens politieke misdaden of wanbedrijven, te Parijs of elders gedurende het laatste jaar gepleegd. „Art. 2. Deze amnestie is niet van toepassing 1» op hen die> vóór deze misdaden of wanbedrijven wegens niet politieke misdrijven veroordeeld zijn tot gevangenis- of zwaardere straffenen 2° op hen die beschuldigden veroordeeld zijn of zullen worden wegens brandstich ting, moord, diefstal of in het algemeen wegens niet politieke misdrijven." Hoezeer men alle reden heeft om zich zoowel over den inhoud van dit voorstel als over de ondersteuning welke het aanvankelijk reeds gevonden heeft, bijzonder te ver heugen is het echter zeer te vreezen, dat het doel der voorstellers niet bereikt zal worden. L'Indópendance beige moge den tact, de gematigdheid en het geduld der republikeinsche linkerzijde roemen, wij gelooven dat zij met dit voorstel opnieuw getoond heeft, dat zij juist geduld en tact mist. Het is voor de regeering, voor de nationale vergadering en voor de rust in Frankrijk en vooral te Parijs zeer wenschelijk, dat een maatregel in den geest van dit voorstel genomen wordt, doch het is meer dan noodzakelijk, dat zoodanig voorstel niet dood gezwegen of verworpen wordt. En aan dit gevaar stelt de linkerzijde zich door haren overijlden stap bloot. In plaats van de boodschap van Thiers af te wachten of tenminste zich met de regeering over dit voornemen te verstaanwerpt zij in dolle drift dezen twistappel te midden der toch reeds zoo geprikkelde partijen. Het is treurig, doch het is eenmaal niet anders, dat de rechterzijde aan hetzelfde voorstel hetwelk zijzoo het ingediend was door deregeering, aannemen zou, hare goedkeuring ont zeggen zal, omdat het van de linkerzijde uitgaat. Ging de linkerzyde inderdaad met zooveel tact en geduld tewerk, dan had zij allerminst thans tot de indiening van dit voorstel moeten overgaan, nu .uit alles blijkt, dat de rechterzijde ontstemd en vertoornd is op Thiers, die, zooals zij meenen, het verbond van Bordeaux geschonden en de definitieve republiek voorbereid heeft. Geruchten omtrent wijzigingen in het ministerie beschouwt men dan ook alleen als het gevolg van deze stemming der rechterzijde en geenszins als iets geloofwaardigs. Een correspondent van le Temps, die een geestige beschrijving geeft van de eerste zitting der nationale vergadering, spreekt ook van de in het oog loopende koelheid, welke tusschen Thiers en de leden der rech terzijde heerschte. „Hoe het zij zoo schrijft hij het heeft mij verwonderd dat vele afgevaardigden zich zoo zichtbaar gereserveerd tegenover den heer Thiers gedroegen; is het omdat de kamer en de president elkan der gadeslaan en met het oog meten, in het vooruitzicht op de aanstaande geschillen? Is het eenvoudig een gevoel van eerbied, dat deze heeren aan hunne plaatsen kluistert en den heer Thiers veroordeelt om in eenzaam heid op zijne bank te zitten? Ik weet het niet, doch zeker is het, dat de hartelijke begroetingen van den heer Thiers te tellen waren." Het Orleanistische orgaanle Frangais verzekert dat de heer Pouyer-Quertler aan zijne ambtgenooten in den ministerraad hunne meening gevraagd heeft omtrent een voorstel, waarbij de minister van financiën de toestem ming der nationale vergadering vraagtomonafhanke lijk van de eindstemming over de voorgedragene begrooting, 3/12 van dit budget reeds als aangenomen te kunnen beschouwen, teneinde terstond bij den aanvang van 1872 in de financieele behoeften te kunnen voorzien. Daar onmogelijk de begrooting in haar geheel behoorlijk onderzocht en aangenomen kan zijn vóór het einde dezer maand, stelt de minister het toestaan van provisioneele credieten voor, ten bedrage van éen vierde der totale sommen welke voor ieder hoofdstuk gevraagd zijn. Wanneer de mededeeling van le Frargais ook al niet volkomen juist moge zijn, valt er toch niet aan te twijfelen of dergelijke maatregel zal genomen moeten worden, teneinde staking in den dagelijkschen dienst te voorkomen. Yan bovenmatige ruimte van kas zal onder de tegenwoordige omstandigheden bij de Fran- sche schatkist zeker wel geen sprake kunnen zijn. De Frankfurter Zeitung deelt eenige bijzonderheden mede over de onderhandelingen welke te Frankfort tusschen de Duitsche en Franschegevolmachtigden over een post- en een handelsverdrag gevoerd worden, op den grondslag van het vredestraktaat. Mag men deze berich ten gelooven, dan zou een handelstractaat gereed zijn, om aan de goedkeuring der kabinetten te Berlijn en te Versailles onderworpen te worden. Tevens zouden de moeilijkheden, welke onlangs de onderhandelingen omtrent een post- en telegraaf verdrag dreigden te doen mislukken, door concession van de zijde van Frankrijk uit den weg geruimd zijn. Het blad voegt er bijdat de commissie voornemens is reeds Zaterdag a. uiteen te gaan. Hoe vleiend deze mededeeling van het Duitsche blad voor Frankrijk ook wezen moge, dat uitsluitend van die zijde concession gedaan wordenhandelt men toch voorzeker voorzichtig, wanneer men die berichten niet dan onder voorbehoud aannemeomdat de onder handelingen geheim gehouden zijn en het Pruisische blad dus waarschijnlijk slechts de losse geruchtendie het ter oore kwamen, vermelden kon. De Moniteur beige heeft heden de benoeming van het nieuwe kabinet nog niet oflicieel medegedeeld, en de eenige waarborg voor de authenticiteit van de giste ren door ons vermelde lijst schijnt hierin gelegen te zijn, dat het clericale Journal deBruxelles, het ofïïcieuse orgaan van het gevallen ministerie, deze lijst vermeldt, echter met deze wijziging, dat de heer Delcour tot minis ter van binnenlandsche zaken en de heer de Lantsheere tot minister van justitie benoemd zouden zijn. L'Indépendance beige zegt echter aan deze combina tie weinig meer geloof te kunnen schenken dan aan alle andere die reeds daaraan voorafgingen. Een hoofdbe zwaar van het blad is de in België volstrekt ongewone benoeming van een minister zonder portefeuille en tevens chef van bet kabinet. Niet alleen brengt het ge bruik mede, dat ieder minister slechts hoofd van zijn departement is en dat hoegenaamd geen overwicht aan .een der leden van het kabinet boven zijne ambtgenoo ten geschonken wordt, doch tevens gelooft lTndépen- dance beige niet dat deze nieuwe inventie in overeen stemming is met de'Belgische constitutie. Men zal dus, om hieromtrent iets met zekerheid te kunnen bepalen de officieele bevestiging in den Moniteur moeten afwachten. Uit Italië. Omtrent de stemming welke in de eerste week na do opening van het Italiaansche parlement te Rome heerschte levert een correspondent van een der Duit sche bladen de volgende niet onbelangrijke bijdrage: „De opgetogenheid, waarmede de vrienden van Italië zyne vrijheid begroeten," begint men met meer kalmte te beoordeelen, nu de groote historische daad de kroon zet op het nationaal streven. Uit den grooten bijval die de kamer aan de troonrede gaf en uit het zwijgen der oppositie, zoowel als uit de bevestiging dat Biancheri president der kamer geworden is, blijkt dat de open bare meening volkomen met den gang van zaken instemt. De geheele pers spreekt op zeer tevreden toon over de troonrede. Het is opmerkelijk, dat de bladen der oppo sitie, zooals de Riforraa, de radicale Capitale, de Piccolo van Napels, in hunne critiek betreffende dit document met de officieuse bladen der regeering in den grond overeenstemmen. Men zegt dat de troonrede te veel den vorm van een ministerieel programma heeft, en dat men aan de kroon beloften ontwrongen heeft, die niet voor de eerste maal vrome wenschen zullen blijven, en wier verwezenlijking de grootste krachtsinspanning van een parlement vordert. Voornamelijk gispt men in de troon rede, dat de plaats, waar over de vraag der godsdienstige corporatiën sprake is, zooveel duisters heeft. Deze gewichtige aangelegenheid, welke zelfs de gematigde partij verdeelt, had óf in het geheel niet óf meer bepaald moeten besproken worden. „Sedert men weet welke houding het Vaticaan in deze dagen aangenomen heeft, is men bovendien ontevreden, dat men van verzoening gesproken heeft. Zooveel is zeker, dat het publiek beide plaatsen met zichtbare on verschilligheid heeft opgenomen. „Het gedeelte der aristocratie, dat zich aan de curie hecht, en meer prijs stelt op de middeleeuwsche privi legiën dan op de gewetensvrijheid die hunne landge- nooten verkregen, begaf zich omstreeks de opening van het parlement, met een vrij scherp protest tegen den indringer, naar den paus die tot de adressanten een lange toespraak hield, waarin hij hen dankte voor hunne I gehechtheid, het lijden der kerk schilderde en ten slotte verklaarde, dat er „tusschen Christus en Belial," enalzoo j tusschen hem en de regeering van Italië geene verzoe- ning mogelijk was." Belgische brieven. Gent 5 December. Daar gij door uwen Brusselschen correspondent op de hoogte zijt gehouden van de politieke gebeurtenissen die in de laatste dagen in België plaats hadden, heb ik mij van berichten daaromtrent onthouden. Alles wat omtrent de zaak-Langrand openbaar is geworden moet noodzakelijk een zeer pijnlijken indruk maken in onze stad, die zooveel slachtoffers van dien Roraeinschen graaf telt, en vandaar dat de manifestatie der Liberale associatie van Gent zoo krachtig en indruk wekkend is geweesttoen aan den heer Bara een adres aangeboden werd. Zelden zag men zooveel leden bijeen als toen men vergaderde, om te protesteeren tegen de benoeming van een Langrandist tot gouverneur eener belangrijke provincie, eene benoeming waardoor bet ministerie zijn eigen val heeft bewerkt. Met groote blijdschap werd hier het bericht ontvangen van de aftreding van het kabinet; het heeft nieuwe levenskracht aan de liberale partij gegeven enindien thans eene verkiezing moest plaats hebben, zou men zeker vol moed ten strijde trekken. De gemeenteraad van Gent heeft gisteren avond den heer Samuel, professor bij het conservatorium te Brussel, benoemd tot directeur van het conservatorium alhier. Deze benoeming wordt algemeen toegejuicht, omdat de heer Samuel bewijzen heeft gegeven, dat hij een be kwaam artist is en als directeur der klassieke muziek te Brussel, heeft getoond veel talent als orkest-directeur te bezitten. Niet minder is men ingenomen met de benoeming van den heer Karei Miry, tot onderdirec teur. Hij is bekend als een verdienstelijk componist die reeds menige opera componeerde doch men betwist hem naar het schijnt, de noodige kennis om onderwijs te geven in sommige vakken tot de studie der compositie behoorende, en daar dat onderwijs aan den directeur is opgedragen heeft men hem niet als zoodanig benoemd. De heer van Geluive, eveneens professor aan het con servatorium alhier, is benoemd tot directeur van de muziekschool te Brugge. Ook hij is een verdienstelijk componist, en onze koninklijke koormaatschappij bestu deert een nieuw, door hem gecomponeerd oratorium, dat den 16«n dezer in de groote zaal van liet Spiegelhove zal worden uitgevoerd en waarvan men veel goeds ver wacht. Wat nijverheid en koophandel betreft, daarmede gaat het hier betrekkelijk goed. Het aantal schepen, dat in onze havens is binnengeloopenis aanmerkelijk toege nomen want in de afgeloopen elf maanden van dit jaar bedraagt het 448 meer, dan in gelijk tijdvak in 1870- Niet minder dan 7 stoombooten onderhouden een gere- gelden dienst tusschen Engeland en Gent en Nederland en Gent vice versa. €?anöelsbmcl]tm. Graanmarkten enz. Oostburg 6 December. De aanvoer van granen was heden niet ruim, voor een groot deel daaraau toe te schrijven dat de wegen door sneeuw en ijs bezwaarlijk te berijden zijn. De vraag was eenigszins levendig voor tarwe, haver en wintergerst, doch al zeer beperkt voor paardenboonen, die op f 8 geveild werden, doch op verre na dien prijs niet waardig bleken te zijn. Van tarwe werd voor zeer puike 12 betaald, voorts is besteed f 11.75, 11.50 a /ll. Voor blauwe werd 10 a 9 geboden. Rogge op 8.25 gehouden. Wintergerst 7, 6.75 a 6.50. Zomergerst f 6, 5.75, 5.50 a f 5.25. Haver 4, 3.75, /3.50, 3.25 a 3. Paardenboonen 7.50 a 7 te verkoopen. Erwten op de kook 10 a f 9.50, voet stoots /9a/ 8.50 betaald. St. Nicolaas, 7 December. Tarwe fr. 30.50; rogge fr. 18.00; boekweit fr. 18.50; haver fr. 8.00; gerst fr. 15.20; boonen fr. 21.20; lijnzaad fr. 23.50. Middelburg, 7 December. Puike jarige Walchersche tarwe 13.75 betaald; goede nieuwe dito 13 a 13.25 jarige Zeeuwsche tarwe 12.75 rogge 9; wintergerst 7.50 verlatenWalchersche zomergerst /6a/ 6.25 be taald puike harde Walchersche witteboonen 14.50 ge kocht puike Walchersche bruineboonen 14.50 a 14.75; dito'paardenboonen f 8 a 8/25dito groene kookerwten 9.25 a 9.5C; dito zomerzaad f 14.50 nominaal. Raap olie 51.50; patentolie 53.50; lijnolie f 41 per vat op zes weken, a contant f 1 lager; harde lijnkoeken 13.50 per 104 stukszachte dito 15.50 per 104 stuks. gemiddelds marktprijzen. Midöelprijzen van bakbare tarwe 13.00 en rogge 8.60. Aardappelen 3.a/3.50 per hektoliter. Ver- sche boter 1.35 a f 1.45 per kilogram.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3