MIDDELBURGSCHE COUR AN T. Vrijdag 1871. 8 December. S°- 289. Middelburg 7 December. De minister van oorlog, de heer Engel vaart, heeft in de zitting der tweede kamer van heden medegedeeld, dat hij zijne portefeuille ter beschikking van den koning gesteld heeft, omdat hij ongeneigd is om mede te wer ken tot eeno legerorganisatie bij de wet, en ook wegens den toon van het antwoord der kamer op het rapport over de mobilisatie. Hij zal eene kredietwee indienen voor zijn departement. Door de late ontvangst van een telegram is slechts in enkele afdrukken van ons nommer van gisteren mede gedeeld dat door de tweede kamer hoofdstuk VII6 (financiën) der staatsbegrooting voor 1872, met 55 tegen 9 stemmen is aangenomen. Over de subsidiën van de kerkgenootschappen is vrij uitvoerig gediscuteerd. Door aanneming van een amandement van den heer van Naamen is de post voor onderhoud, lasten en verbete ring der telegraaflijnen en daarbij behoorende gebou wen en werken, enz., met 120,000 verminderd. Uit Dordrecht wordt ons per telegraaf gemeld, dat rondom het eilaüd zooveel drijfijs gaat, dat morgen hoogstwaarschijnlijk geen enkele boot meer zal varen. Met het werpen van den dam door de Arnemuidsche haven is men zoover gevorderddat men er gisteren reeds over gaan kon. Is het werk heden, gelijk het plan was, geregeld voortgezet, dan zal op dit oogenblik het vaarwater zelfs bij hoog water voor goed gesloten zijn. Ook dit gevaar is de Zeeuwsche spoorweg dus te boven Kerknieuws. Zondag den 26" November jl., werd van den predik stoel in de kerk dpr Nederduitsche hervormde gemeentej te Opheusden eene beslissing van het classicaal bestuur van Tiel afgekondigd, die veel verbazing heeft verwekt, daar tegenwoordig dergelijke beslissingen zeer zelden meer voorkomen. Kerkvoogden van die gemeente, nl. waren bij besluit van genoemd classicaal bestuur niet alleen als zoodanig afgezet, maar tevens geschrapt als leden van de Nederduitsche hervormde kerk, omdat zij naar thans wordt medegedeeld, den predikstoel door een onbevoegde hadden laten beklimmen. Koloniën. De Indische begrooting voor 1872 heeft in Indië niet de algemeene tevredenheid verworven. Het Nieuw Bataviaasch handelsblad zegt daaromtrent het volgende; „Overigens heeft deze begrooting alweder de overtui ging bevestigd, dat orde, klem en voortvarendheid in ons bestuur ontbreken. Tevergeefs zal men pogen, door palliatieven en missiën aan deze en gene specialiteit op te dragen, daarin te voorzien. Het kwaad schuilt in de geheele organisatie van het bestuur. Alleen een radicale hervorming van den werkkring van den raad van Indië, directeuren en de algemeene secretario, zal hierin verbetering brengen. Een wetgevende raad voor Nederlandsch-Indië is het eenige middel tot redres. De minister van koloniën spreekt telkens met klem en nadruk van „den wil" van het opperbestuur, maar zijne pogingen zullen op den sleur van onze circumlocution- bureaux afstuiten. Een tweede Daendels zou misschien beter gang in de zaken kunnen brengen, maar ook dat zou slechts voor een tijd zijn. Sedert eenigen tijd zijn op Java valsche bankbil jetten van 50 in omloop gebracht. Aanvankelijk was men van meening, dat zij uit Singapore waren overge komen, doch men gelooft thans, dat de fabricage op Java heeft plaats gehad. Het is echter aan de politie nog niet gelukt, om de daders op het spoor te komen. Onder de bevolking van Siauw, een der Langir- eilanden, heerscht een godsdienstige beweging ouder de bevolking tegen bun radja. De bevolking heeft zich bij adres tot den. resident van Menado gericht en er zich over beklaagd dat, terwijl te Siauw van oudsher een christen vorst aan het hoofd heeft gestaande tegen woordige vorst weer Mohamedaan is geworden terwyl hij vóórdat hij de regeering aanvaardde het mohane- danisme had afgezworen en zich als christen had laten doopen. De adressanten verlangen nu, dat hun vorst zal worden genoodzaakt tot het christendom terug te keeren of anders hem te ontslaan! Verder hebben zij nog bezwaren tegen de kosten die hij hun heeft veroor zaakt door zijn huwelijk met een Mongondosche prinses, die hij reeds weder heeft verlaten, zoodat men nu weder een christen huwelijk tegemoet ziet. Eindelijk heeft bij een stuk grond verkocht, dat aan de bevolking behoort. Gemengde berichten. Eenige^ ingezetenen van den Briel wenschen den I" April l§7?*fGbstelijj^e herdenken en bij die gelegen heid eelhfgpnument op te richten, waarvan het ontwerp reeds vervaardigt! is. Wat het voorstelt wordt aldus beschreven: „Eene nimf uit het water opgekomen wijst met de eene hand naar de zee, als de plaats vau waar zij komt en houdt met de andere hand de prinsenvlag fier omhoog." Om hiervoor geld te krijgen zijn in onder scheidene gemeenten tal van personen uitgenoudigd om als sub-commissiën geconstitueerd, giften te verzamelen en de zaak met alle verdere middelen te ondersteunen. Te Rotterdam heeft zich.een 100tal burgers ver- eenigd en uit hun midden eene commissie bpnoemd, om met een slachter in onderhandeling te treden teneinde voor een minderen prijs dan thans goed vleesch en spek te kunnen verkrijgen en op die wijze een einde temaken aan de buitensporige eischen der slachters. De groothertog van Luxemburg heeft tot komman- deur der orde van de Eikenk'roon benoemd de luitenant kolonel A. Casterman kommandant van het korps der genie in België, en tot ridders van dezelfde orde de opzichter der genie le klasse Duménilbenevens den heer G. Cabu, zich noemende Cabelte Brussel. Tengevolge van het afkomende drijfijswaarmede de rivier bedekt was, is men gisteren morgen te Vrees wijk reeds begonnen de schipbrug weg te nemen en te bergen. Ook te Arnhem heeft men, tengevolge van de groote boeveelheid afkomend drijfijs, deschipbrugreeds weggenomen. Het ijs in de rivier de IJsel heeft zich reeds Maan dag voor de stad Kampen vastgezet. Maandag werd te Hoogoveen de slechting der vestingwerken van Coevorden aanbesteed voor de som f 26,484. De heer J. Banm officier van gezondheid le klasse, te Arnhem in garnizoenis benoemd tot ridder van Het legioen van eer voor de diensten door hem bewezen aan Het roode kruis gedurende zijn verblijf als chef der Nederlandsche ambulance te Metz. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteren tot ingenieur voor den aanleg der duinwaterleiding benoemd den hoofdingenieur J. Waldorp. De Arnhemsche courant heeft van den heer M. van Thaimakelaar in vee te Londen de volgende ïnede- deeling ontvangen, die voorden veehandel niet onbe langrijk is „Met primo Januari 1872 wordt een nieuwe vee markt te Londen (Deptford) geopend voor het stallen verkoopen en slachten van vee uit de navolgende lan den: Ruslandj Oostenrijk, Hongarije, Duitsch keizer rijk, België, Frankrijk en Italië, welke landen hier gerekend worden aan besmettelijke ziekten onderhevig te zijn. Daar het Nederlandsche vee nu gelukkig daar buiten gesloten is en aan de oude markt kan blijvenis het noodig dat, bij het verschepen van vee van Nederland naar Engelandelk stuk naauwkeurig geëxamineerd wordt door bekwame veeartsen en dat het besluit van Mei 11. strikt worde gehandhaafd, waarbij het vee niet anders dan tusschen zonsopgang en zonsondergang mag gekeurd worden. Daar hier te lande vele menschen zijn die al het moge lijke doen om ook het Nederlandsche vee aan de Nieuwe markt te krijgendat tot heden zonder gevolg gebleven is, moet er tevens zorg gedragen wordendat geen stuk. vee te Londen of op andere plaatsen van Engeland ont scheept, aan de een of andere besmettelijke ziekte on derhevig is, daar in dat geval onmiddellijk ook het Nederlandsche vee aan de Nieuwe markt zal gebracht wordenhetwelk aan eigenaars van vee een verlies zal geven van 1 a li op een stuk rundvee 10 shilling op een kalfen 5 shilling op een schaap." Den 25" October is de laatste rail gelegd van den spoorweg waardoor de golf van Mexiko met de Hudsons- biai wordt vereenigd. Deze lijn doorsnijdt Amerika in zijn geheele lengte en doorloopt de vruchtbaarste ge deelten. Ieder Zwitsersch officier bij de infanterie moet voortaan lid zijn van een scherpschutterskorps en aan de schietoefeningen van dat korps geregeld deelnemen. Hij krijgt daarvoor van regeeriDgswege een geweer in ge bruik. Tlier ra om et e r stand. 6 Dec. 'sav. 11 u. 24 gr. 7 'snjorg. 7 u 22gr.'s midd. 1 u. 26gr. 'sav.6 u. 23 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 27 November. Beraadslaging over onderart. 12 van het „wets ontwerp tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen dienst 1872." Vervolg en slot.) De heer Stieltjes. Slechts een enkel woord om twee dwalingen te herstellen, waarin de minister vervallen is. De minister schijnt te hebben begrepen, dat men bij de verdieping der buitenhaven tevens verlangde ver dieping van een dorpel der sluis. Daarvan was geen sprake, want dit zou gepaard moeten gaan met alge meene verandering der sluis. De wensch gaat niet ver der dan dat de buitenhaven gebracht worde op de diepte die men zeer wijselijk aan den sluisdorpel en ook aan de binnenhaven gegeven heeft, want wij hebben nu het vreemd verschijnsel dat, terwijl de sluis 6,5 meter diep is, de buitenhaven slechts 4,7 meter diepte heeft, dus is de buitenhaven 1,8 meter hooger dan de sluisdorpel, en dit wenscht men opgeheven te zien. De tweede dwaling is deze: dat de voorbeelden, door mij uit het buitenland aangehaald, betrekkelijk kleine voorbeelden zijn en de minister meent, dat Nederland geefi voorbeelden bij Duitschland behoeft te gaan halen. Tot voor vijf en twintig jaar was dit inderdaad het ge val; toen waren onze werken grooter dan die in Duitsch land en België, maar ongelukkigerwijze is dit in de laatste jaren het geval niet meer. En om nu niet eens van de reed3 jaren bestaande havens van Brefüen en Geestemunde te spreken, wijs ik er op dat de haven van de Jabde gebouwd is met sluizen van meer dan 20 meters en met dokken, waar de grootste gepantserde fregatten in geborgen kunnen worden. Waarlijk geene kleiDe werkenen zelfs de zooge naamde kleine werken, zooals die van de Hannoversche regeering te Leer en die van de Oldenburgsche regee ring te Brake, zijn werken van zoodanige afmeting dat onze groote koopsteden, Amsterdam en Rotterdam, zich zouden verheugen er van in het bezit te zijn, waardoor zij schepen van 6 meters diepgang, dus éen meter meer dan nu, gouden kunnen ontvangen. Ik wil geenszins verkleinen wat wij doen, maar wil mijn aandrang her halen meer spoed te maken, want het begin van deze onderhanden groote werken had twintig jaren te laat plaats. Reeds in 1858 heeft men om nu verder van Duitschland niet te spreken te Antwerpen sluizen ge maakt van 25 meters die gelegenheid aan de diepste

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1