MIDDELIMJRGSCHE COURANT. r 288. Donderdag 1871. 7 December. AANBESTEIiaH». Op Vrijdag, 15 December 1871, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Com missaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, dooreen der leden van de Gedebuteerde Staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11^ district, aan het gebouw vau het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: iCcdaarsiclIiiBg van een gcmctselden puf mot gecreösoteerd houten focieldings- holier voor een zelfreglstrerende ge- tijmetcr aan <len Christoll'elsnol nabij Brouwershaven. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 484 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Njjuoff, Raamstraat n°. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Op 9 en 12 December 1871 wordt de noodige aanwij zing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en bij den ingenieur van den waterstaat te Zierikzee. 'sGravenhage, 15 November 1871. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal HUBRECHT. Oinrtmlanö. Middelburg 6 December. De begrooting van financiën is heden door de tweede kamer met 55 tegen 9 stemmen aangenomen. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg zijn onder anderen de volgende zaken behandeld. Het suppletoir kohier n». 1 van de plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor 187L is vastgesteld tot een gezamenlijk bedrag van /239.39.J. Op voordracht van burgemeester en wethouders is besloten, dat van de, na 31 December a. af te schaffen plaatselijke belasting op het gemaal teruggaaf zal wor den verleend aan alle handelaren bakkers en winke liers, onder de nader bij besluit omschreven voor waarden. Daar gedeputeerde staten van Zeeland zwarigheid hebben gemaakt, om burgemeester en wethouders inlich tingen te geven met betrekking tot het adres van de beeren den Bouwmeester, Borsius en van der Leijé al hier, omtrent het mogelijke van het leggen eener tijde lijke brug over do Arne, in plaats van die voor den spoorweg af te dammen, en de gemeenteraad alzoo die mogelijkheid niet kan beoordeelen en daarom, daargela ten alle andere overwegingen, niet bij den minister van binnenlandsche zaken mag aandringen, is op voorstel van burgemeester en wethouders beslotenaan de adres santen te kennen te geven, dat aan hun verzoek dezer zijds niet kan worden voldaan. Op voorstel van burgemeester en wethouders in over eenstemming met het advies van de plaatselijke school commissie en den schoolopziener, is besloten: 1». den heer Cense, hulponderwijzer op school F, met 1 Januari a. tijdelijk te ontheffen van het geven van onderwijs op die school gedurende de morgenuren, en hem op school A (voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisje^, hoofdonderwijzeres mejufvrouwGerth van Wijk) des morgens van 9 tot 11 i uur op te dragen het onder wijs in het rekenen, de vormleer en de natuurkunde; 2°. op school F te benoemen een hulponderwijzer of bulponderwijzeres op eene jaarwedde van f 300. Blijkens het door burgemeester en wethouders uitge bracht rapport, omtrent hun gehouden overleg met den uitgever der Nieuwe Middelburgsche courant, naar aan leiding van het raadsbesluit van 15 November jl. is die uitgever bereid zich bij voortduring zonder eenige gel delijke vergoeding te belasten met de plaatsing der stukken van het bestuur uitgaande, ouder wijziging van de volgende bepalingen van het in 1868 gesloten contract. In art. 1 vfj^alt het woord ^uitsluitend," zoodat thans zou worden gelezen: „Door het gemeentebestuur van Middelburg wordt voor een onbepaalden tijd aan den contractant ter andere zijde verzekerd de toezending vanenz." Achter art. 2 te lezen„en verbindt zich (de gemeente) om van de bevoegdheid om ook in andere binnen Middelburg verschijnende dagbladen stukken, bedoeld in art. 1 b, te plaatsen, slechts bij uit zondering gebruik te maken en in dat geval aan den contractant ter andere zijdede toezending dier stukken ten gelijker tijde te doen plaats hebben." Burgemeester en wethouders meenen dat door deze wijzigingen aan de bedoeling voldaan wordt, daar bur gemeester en wethouders voortaan zullen moeten beoor deelen wanneer en welke bekendmakingen ook in andere hier verschijnende dagbladen dan de Nieuwe Middel burgsche courant zullen geplaatst worden. Dat hiervan echter slechts bij uitzondering zal mogen worden ge bruik gemaakt,ligt, huns inziens, in den aard der zaak, daar anderen voor de plaatsing vau ad verten tiën geld ontvangen en de adressant daarentegen niets verkrijgt. De bepaling wanneer eh hoe dikwijls die uitzonderingen zich zullen voordoen, kan niet worden voorgeschreven, maar moet aan de goede trouw van burgemeester en wethouders worden overgelaten. De lieer Snijders heeft als araendement voorgesteld, om burgemeester en wethouders op te dragen te beproe ven de wijziging van belcontract omtrent uitsluiting van andere dagbladen te verkrijgenzonder dat daar voor in de plaats treden de woorden „bij u it zon de ring" in de zinsneden waarin die woorden voorkomen. Dit amendement is met 9 tegen 7 stemmen verworpen. Vóór stemden de hecren Snijders, Mathon, Conrad, Luteijn, van Eekelen, Dronkers en van Hoek. Het voorstel van burgemeester en wethouders is daarna aangenomen met 14 tegen 2 stemmen. Tegenstem den de beeren Snijders en Dronkers. Op het in der tijd ingekomen adres van hulponderwij zers der verschillende scholen alhier is, door de aanne ming van een amendement, van den heer Mathon op een voorstel van burgemeester en wethouders, beslist dat adressanten te kennen zal worden gegeven dat, in af wachting eener reorganisatie der jaarwedden van da hulponderwijzers, aan hun verzoek vooralsnog niet kan worden voldaan, maar dat daarop ter bekwamer tijd zal worden gelet. Bij de gisteren te Arasterdam plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de tweede kamer in plaats van den heer mf. C. Fock, werden 1798 geldige stem men uitgebracht, waarvan zooals bij de opening der stembus op heden bleek 1020 op den heer mr. M. H. Godeiroi en 766 op den heer H. A. Insinger, zoodat eerstgenoemde is verkozen. Benoemingen en besluiten. kadaster. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den heer T. F. Lemire uit zijne betrekking van inge- genieur-verificateur van het kadasterbehoudens aan spraak op pensioen. belastingen. Eervol ontslag verleend op verzoek, aan den heer G. Mullemeister met ingang van den 1" April 1872, uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande rechten te Rotterdambehoudens aan spraak op pensioenmet dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen gedurende een tijdvak van ruim vier en vijftig jaren. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Kleverskerke de beer Geertsema Beckering, predikant te Cats. Marine en leger. Het examen voor officier van gezondheid zal op den 198n dezer, voor de eerste maal na de overbrenging van de militaire geneeskundige school van Utrecht naar Arasterdam, iu laatstgenoemde stad worden afgenomen, en wel van 3 militaire geneeskundige studentendie reeds de bevoegdheid vau arts verkregenen waarvan een voor de landmacht, een tweede voor Oost-Indië en een derde voor de marine bestemd is. TIi ermom eter stand. 5 Dec. 'sav. 11 n. 37 gr. 6 '8ioorg.7u. 34gr.'smidd. 1 u.31gr. 'sa v. 6 u. 34 gr. Staten-genoraal. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 5 December. Behandeling der staatebegrooting. Bij de behandeling van hoofdstuk Vila (nationale schuld) protesteert de heer van Houten dat de regeering eene begrooting indient die niet op grondwettige wijze door aanwijzing van middelen voldoende is gedekt. Do regeering had bevoegdheid schatkistbiljetten uit te geven maar maakt nu willekeurig gebruik van een middel waarover zij nog niet beschikken kan, de voor gestelde inkomstenbelasting. De heer van Delden acht het verkeerd, dat blijkens de laatste mededeelingen der regeering zoovele mil- lioenen uit de Indische onvereffende rekeningen afkom stig renteloos in de schatkist laat liggen. De heer Sandberg verwondert zich over dien rijken voorraad gelden die wij nu eensklaps blijken te bezitten. Hij. acht dit een Sint-nicolaas-cadeau voor de natie. Ook de heer Tak wenscht de redenen te kennen waarom wij eensklaps zoo rijk zijn geworden. De minister van financiën antwoordt, dat de rijkdom waarvan men spreekt, fictief is, omdat hij bestaat uit kasmiddelen; men verwart rekening met balans. Ten aanzien van de voorbanden millioenen heeft een over leg plaats gehad, om deze meer vruchtdragend te maken. Eene araoitisatiewet is naar den raad van state gezon den. Aan verlangde subsidieering uit de voorhanden gei den van een brug over den Oceaan kan nu niet gedacht worden; men kan 'slands geld niet in iedere indus- trieele onderneming steken. De heer Kops meent dat zulk eene onderneming niet met gewone industrie-maatschappyen kan vergeleken worden. De heer Tak dringt aan op wettelijke regele- ling der batige sloten. Hoofdstuk Vila wordt aangenomen met eenparige stemmen. Bij de behandeling vaD hcofdstuk "VHi komt de heer Lenting op tegen de toepassing door den minister van de postwet. Zijne bedoeling is geweest, toen hij op die postwet een amendement voordroeg, de kleine pers te bevoordeelen. Dat amendement is aangenomenmaar nu wordt het ten nadeele van de kleine couranten uit gelegd, door met, het gelijktijdig verzenden van bijvoeg sels ze gelijk te stellen met groote couranten. De heer Smidt verlangt opheffing van de leges voor de ambtenaren en hervorming van het weduwen- en weezenfonds. Tevens verklaart hij zich tegen verhooging van de traktementen van ambtenaren. De heer van Nispen meent juist dat die noodig is voor de geringere ambtenaren die soms gebrek moeten lijden. De heer van Kerkwijk acht het niet goed dat zoo weinig door dezen minister gedaan wordt voor wettelijke regeling van een aantal zakensinds jaren dringend vereischt. Een goed administrateur behoort niet alleen te teekenen en te parapheeren, maar ook voor het indienen van wetten te zorgen, die een goede loop van de administratie waarborgt. De heer van Kuyk geeft in overweging om het amen dementHeemskerk, tegen de behandeling van de wet op de middelen aangekondigd, over te nemen. Dan zal

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1