MIDDELBURGSCHE COURANT. X0- 287. Woensdag 1871, 6 December. Bij dit nornmer behoort een bijvoegsel bevattende Staten-generaal. Vervolg der beraad slaging over de spoorwegwerken in Zeeland. Middelburg 5 December. Collecic-Bey. Tot officieren, in Turkije: de geheim- secretaris van den groot-vizier Schneider Effendi; in Egyptede opperstalmeester Ibrahim Tewfik Beyen tot ridders dier orde: de lc secretaris van de geneeskundige intendance, E. de Begry en de medieinae doctor Boder Effendi. Het stoomschip Prins Hendrik, gezagvoerder J. Hendriks,van Nieuwediep via Suez-kanaal naar Batavia bestemdisvolgens ontvangen telegram, den 3« dezer Jn de heden gehouden zitting der tweede katoer wea^-^^^Smen hoofdstuk VII A (nationale schuld) der staatabegrooting over 1872 eenparig goedgekeurd. Door den minister werd een wetsontwerp op de amortisatie toegezegd. De discussiën over hoofdstuk VII B (departement van ÜDantiën) hebben vervolgens een aanvang genomen. Door den heer Lenting is eene motie voorgesteld waarbij d&k^mer als haar gevoelen zou uitspreken, dat •^49 der postwet door'den minister van finan- tiën m£t betrekking tot de bijvoegsels van kleine cou- "''ïantèriniet strookt met den geest en de bedoeling der wet. De behandeling ia tot later uitgesteld. Op de in deze maand te Rome gehouden wordende Europeesche conferentie voor de telegrafie wordt Ne derland vertegenwoordigd door den heer W. C. A. Sta ring, referendaris bij de afdeeling telegrafie, van het departement van financiën. Het Vaderland verneemt dat de heeren J. P. Sprenger van Eyck, inspecteur der registratie en domeinen te 's Gravenhage, Schuylenberg, adjunct controleur te Roosendaal, en Motké (broeder), commies-verificateur te Bergen-op-Zoom, den heer P. H. B. Motkó naar Indië zullen vergezellen, teneinde hem bij zijne zending be* hulpzaam te zijn. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den generaal- majoor J. A. Besier, van den generalen stafchef der topografische inrichting, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der Wasa-orde, hem door Z.M.den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Ootmar8Sum mr. J.Cromhoff, thans griffier bij bet kanton gerecht te Almelo. consulaten. Eervol ontslag verleend op verzoek aan den heer T. Kroes, als Nederlandseh vice consul te Shanghai', onder dankbetuiging voor de doorhem in die betrekking bewezen diensten. leger. Benoemd tot 2fn luitenant bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch lndië de kadet W. J. M. Georges, en tot 2fn luitenant bij het lc regiment vesting-artillerie de kadet E. A. van Leentbeide her komstig van de koninklijke militaire academie. Marine en leger. Dezer dagen is door Zr. Ms. loodskotter Frans Naere- bonfc de nieuw gelegde tonwversperring aan de quaran taineplaats onder Zuid-Beierland beproefd, doch met even ongunstig gevolg als zulks in September jl. plaats had. Ook deze versperring is thans opgebroken en geborgen, om ze in het volgende jaar opnieuw te leggen. Uit Utrecht wordt gemeld, dat de 2« luitenant der genie J. A. Lindo van den stat der genie, aldaar in garnizoen, tijdelijk in Japanschen dienst overgaat. Gemengde berichten. Op het stationsterrein te Dordrecht wordt ijverig gewerkt aan voorloopige inrichtingen voor een bureau en goederenbergplaats. Daar de opening der lijn tot Moerdijk spoedig wordt tegemoet gezien, zullen die inrichtingen reeds binnen eenige weken voor het gebruik r eed moeten zijn. Door den groothertog van Luxemburg zijn nog benoemdtot kommandeur der orde van de Eikenkroon, in Turkije: de bureauchef Mehemet-Bey in Egypte: de president der internationale geneeskundige commissie, 's morgens te Port-Saïd aangekomenaan boord alles wel, hebbende alzoo de reis volbracht in 13 dagen 191/, uur met eene gemiddelde snelheid van 10°/lo mijl. Het stoomschip Prins van Oranje, gezagvoerder M. C. Braatis, volgens ontvangen telegram den 2*n De cember te' Gibraltar aangekomen met een lichte averij aan de machine, die aldaar zal worden gerepareerd. Door Z. M. den koning is, naar men verzekert, aan den heer Joh. Thissen, te Roermond, die dit jaar den prix excellence aan de academie te Antwerpen ver wierf, een subsidie van f 800 toegekend, ter voortzet ting van zijne oefeningen in de beeldhouwkunde in het buitenland. De drijvende circus van den heer Lont maakt in do Rijnprovincie veel opgang. Dit gevaarte bevat niet alleen amphitheaters vooreen groot aantal toeschouwers, benevens stallingen, kleedkamers enz., maar ook twee ruime restauratiëu, de noodige slaapvertrekken voor directie en personeel, eene doelmatige gasfabriek, eene drukkerij, magazijnen, verwarmingstoestel enz. De cir cus zal te Keulen overwinteren. De heer L.R.Bischoffsheim,die voor een paar jaren aan Amsterdam, de stad zijner vroegere inwoning, 25,000 heeft geschonken voor een liefdadig doel, heeft nu, volgens de Amsterdamsche courant, op zijn gouden bruilofsfeest tot oprichting van een philanthrcpische instelling te Parijs, waarbij thans woont500,000franks beschikbaar gesteld. In de Frankfurter Zeitung leest men het volgende: „De baron vor. Wedeke-Hermsdorff zal weldra op de bank der beschuldigden verschijnen, aangeklaagd van knevelarij in de administratie van den Elzas en Lotha ringen. Een Pruisisch ambassadeur aan een bevriend hof, een bloedverwant van den beschuldigde, wordt voor medeplichtig gehouden. Hij is, benevens het geheele personeel der ambassade, reeds in verhoor genomen." Volgens hetzelfde blad bedraagt het deficit in de kas eenige duizende tlalcrs. Door den heer George W. Miller, inspecteur der verzekeringsmaatschappijen in het departement New- York, is een officieele opgaaf bekend gemaakt van de verliezen, die de New-Yorksche brandwaarborg maatschappijen door den brand van Chicago hebben geleden. Niet minder dan 20 maatschappijen moeten hunne zaken liquideeren, 35 hebben geen verliezen geleden en 43 zijn wel bij den brand betrokken, doch kunnen hunne zaken voortzetten. Een kapitaal van 20,724,457 dollars in assurantie-maatschappijen gestoken, wordt door den brand van Chicago aan den staat New-York onttrokken. De schatting van de Insurance spectator beeft echter grooter omvang. Volgens dat blad hebben van de 335 Amerikaansche brandwaarborg-maatschappijen 249 meer of minder groote verliezen geleden, terwijl van de 6 Engelscbe maatschappijen slechts óen bij den brand van Chicago betrokken is geweest. Het verlies der gezamen lijke Amerikaansche maatschappijen zou 82,821,122 dol lars bedragen en dat van de Engelscbe maatschappij 5,813,000, zoodat van de door den brand vernietigde waarden voor ongeveer 96,000',000 dollars verzekerd was. Te Glasgow heeft de politie eene bokspartij ge stoord en de hoofdpersonen benevens een twintigtal toeschouwers gevangen genomen. Dit geschiedde echter niet, dan nadat de beide liefhebbers gedurende een uur gevochten en elkanders aangezichten in zes en veertig zoogenaamde rounds onkenbaar gemaakt hadden. In het Nieuws van den dag leest men de volgende beschrijving van een Chineesch concert door een journa list uit Californië: „Men stelle zich voor een kogelgie terij in vollen gang, waar 400 handen bezig zijn op 't aanbeeld te slaanrechts voege men er een in werking zijnde blikslagerij en links een molen bij tot het malen van erts; om dat alles schare men in zijne gedachten 600 dronkaards, van allerlei instrumenten voorzien; als couronnement de Védijice denke men boven op deze harmo nische verzameling een vergadering van 4000 dolle kat ten en dan heeft men nog maar een zeer flauw denk beeld van hetgeen een Chineesch orchest eigenlijk is!" Volgens het Dagblad van Moscou, zal de nieuwe geblindeerde batterij, welke voor het fort Keizer Paul te Kronstadt wordt opgericht, eerlang geheel voltooid zijn. Zij bestaat uit zes draaiende toren3, elk van twee stukken van zeer zwaar kaliber voorzien, en zal, wan neer zij geheel is voltooid, een som van nagenoeg drie millioen roebels kosten. De gezamenlijke batterijen der genoemde vesting zijn thans met 700 stukken geschut gewapend, waarvan de helft, nit getrokken kanonnen van groot kaliber bestaande, de kunstmatig vernauwde toegangen tot de rcede bestrijkt, zoodat het forceeren daarvan door een vijandelijke vloot onmogelijk moet worden geacht. Bij eventueele verbeteringen vari het blindeeringsstelsei van oorlogsvaartuigen zijn de defen siewerken van Kronstadt nog voor verdere uitbreiding vatbaar. Thermometer stand. 4 Dec. 'sav. 11 u. 29 gr. 5 'smorg.7u.28gr.'smidd. lu.34gr.'sav.6u.36 gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Maandag 27 November. Beraadslaging over onderart. 12 van het „wets ontwerp tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1872." {Vervolg der rede van den lieer Tak.) Maar er is meer. Welke is de groote voortreffelijkheid der haven van Vlissingendie de aanzienlijke uitgaven welke daaraan worden ten koste gelegdvolkomen wet tigt? Het is dat Vlissingen niet zooals de meeste andere havens, bijv. van Ostende, eene tijhaven behoeft te zijn; zelfs niet voor de grootste schepen. En nu wij ons dat groote voordeel Dog kunnen verzekeren, door een betrekkelijk geringe uitgave voor verdieping der buitenhavenzullen wij het moedwillig opofferen en de onzekere kans wagen, of wij het later wellicht kunnen herkrijgen? Het zoude wensehelijk zijn geweest, dat deze beden kingen eenige jaren vroeger waren geopperd. De reden waarom dit niet geschied is, ligt echter voor de hand Zij is geen andere dan gemis van openbaarheid. Het zoude onbillijk zijn, hiervan aan wien ook, een verwijt te maken; het volgde uit den loop der omstandigheden. Maar wanneer er meerdere publiciteit aan de plannen voor den aanleg der havenwerken van Vlissingen ware gegeven, dan zoude er, geloof ik, geen haven gemaakt zijn, waarvan de regeering thans zelve verklaart, „dat zij voortdurend zeer aanzienlijke uitgaven zal vorderen om op de behoorlijke diepte te worden gehouden." Want dat ware door een ander plan van aanleg te voorkomen geweest. Maar nu bestaat er dan ook reden om te zeggenlaat ons niet voor de tweede maal in dezelfde fout vervallen. De regeering heeft eene commissie van voorlichting omtrent de beste wijze van exploitatie der havenwerken te Vlissingen benoemd. De beantwoording der haar gestelde vraag zal zeker na den aanleg der werken den grootsten invloed uitoefenen, om goede vruchten te kunnen oogsten van de gelden, die ginds zijn besteed. Het zoude daarna wensehelijk zijn dat het rapport van die commissie zoo mogelijk worde publiek gemaakt. Ik vraag eene spoedige openbaarmaking, omdat de tijd dringt en bij het naderen der voltooiing van de haven werken ook een goedo exploitatie dient verzekerd te zijn. Zoolang, gelijk blijkens de memorie van beantwoording nog het geval is, de instructie der zaak voortduurt, kan

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1