kapitein-kwartiermeester, de 1« luitenant-kwartiermees- 1 ter W. L. H. W. Roebijbij deu militairen geneeskun digen dienst, tot officier van gezondheid 2« klasse, de officier van gezondheid 3c klasse J. H. van der Leeuw. Geplaatst: geneeskundigen dienst, bij het gar- j nizoen te Meester-Covnelis, de militaire apotheker 2e klasse W. Pontier, thans ter beschikking te Batavia. Overgeplaatst: geneeskuudigen dienst, bij het j groot militair hospitaal te Weltevreden, de militare apotheker 2e klasse J. W. Schneider, van den genees kundigen dienst vau Palembang; bij het groot militair hospitaal te Samarang, de militaire apotheker 2e klasse F. W. Tap: bij het groot militair-hospitaal te Soerabaija, de militaire apotheker le klasse F. W. Neuliaüs, beiden van het groot militair-hospitaal te Weltevreden infan- terie: bij het 6® bataljon, de kapitein C. Prey, van het garnizoens-bataljon van de Zuider- en Oosteraldeeling van Borneo; bij het 13e bataljon, de kaptien H. K. F. van Teyn, van het 12e bataljon; bij het 14® bataljon, de kapi tein P. E. F. A. von Mauntz, van het 2c bataljon. departement der marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'sland dienst, met behoud vau recht op pen sioen, de opziener, chef van de reparatie-winkel bij het marine-etablissement op Onrust B. N. Reuvekamp Gille. Gemengde berichten. Dat de houtteelt in sommige gemeenten vanFries- laud nog al belaugrijke sommen oplevert, kan het vol gende bewijzen. In de gemeente Douiawcrstal wordt het akkermaalshout, en grootendeels ook de stambooraen, jaarlijks op stam verkocht; in 1869 was de opbrengst daarvan ƒ8000, in 1870 p. m. ƒ10.000. In Gaasterland heeft dit ook met het akkersmaalshout plaats en wel ge zamenlijk naar raming voor ƒ00,000, waarvan gerekend wordt dat de helft alleen de prijs is van het eikenschors. Het goederenvervoer op de spoorwegen in Duitsch- land heelt een ougekenden omvang bereikt. Door vele Duitsche apoorwegdirectiën is d^.n ook de bepaling ge maakt dat de goederenwagens niet huiten het Duitsche rijk mogen gaan; zoo worden de kolenwagens der Cöln- Minden-baan op onze grenzen gelost en de steenkolen moeten met Nederlandache wagens naar Twen the ver voerd worden. De voormalige president der Vcrecnigde Staten had eens ecu kluchtige ondervinding van de eigenaar dige zeden der Mormonen.. De president ontving op zekeren dag bezoek van hun hoofd en verzocht hem beleefd ora met zijne familie den volgenden morgen het ontbijt bij hem te komen gebruiken. Op het bepaalde uur stond de president op het balkon van Het witte huis, om zijn gasten op te wachten, toen hij om deu hoek van Bostoustreet een geheele optocht zag naderen, met den chef der Mormonen aan het hoofd. Hoewel de heer Johnson niet weinig verbaasd was over de menigte gasten die hij kreeg, schikte hij zich zoo goed mogelijk en gaf terstond bevel om een 400 couverts meer aan te richten, want het hoofd der polygamisten bracht zijne geheele familie mede, bestaande uit 50 vrouwen en 300 kinderen. De Great Northern railway company werd dezer dagen tot een schadevergoeding van 1200 p. st. veroor deeld, te betalen aan een koopman te Derbydie in Mei jl. ernstig gewond werd bij een spoorwegongeluk nabij bet station van Bourn in Lincolnshire. Te Parijs is thans de cfficieele statistiek opgemaakt van het aantal rijtuigen, dat zich op de verschillende straten beweegt, teneinde, daarnaar de kosteu vau onderbond te berekenen. Het meest bezochte punt is de Place de l'etoile, waar dagelijks gemiddeld 92,327 rijtuigen passeeren. Dan volgt de Avenue Ubrich met 54,114. De Boulevards des Italiens en du capucines worden dagelijks bezocht door IS,500 rijtuigen. De Bou levard Sebastopoi door 11,602. Het slijten van die straten is niet evenredig aan het aantal rijtuigen, omdat dit meer afhangt van hun vorm en gewicht dan van hun aantal. Zoo kost de Rue Lafayette, waar dagelijks 7,928 wagens passeeren, 16Jrancs 8 centimes per vierkante meter terwijl de Boule vard poissonière, die door 15,300 rijtuigen bezocht wordt slechts 10 Jrancs 80 centimes kost. De eigenaars van een walviseb,die te San Francisco op de bank was geraakt en dus gevangen", wenschten het geraamte er van tentoon te stellen..Zij wendden zich tot de academie van wetenschappen om de beenderen te rangschikken en op zijn plaats te brengenvoor zij met draden aan elkander werden gemaakt.. De leder, der academie werden echter aan het einde van den eer sten dagè betaald en bedanktwant er was opgemerkt, dat zij den kop van het monster aan het verkeerde einde hadden geplaatst en eenige rugwervelen ter zijde had den gelegdomdat het dier er meer had dan in hun boek stonden. Naar men uit Alexandrië meldt, is jl. Vrijdag een Algprynsche bark, met 75 naar Mekka bestemde pel grims aan boord, in de haven gezonken. Al de pelgrims zijn verdronken. Thor inometei stand. 1 Dec. 'srav. 11 u. 33 gr. 2 'smorg.7u.31gr.'smidd. 1 u.34gr. 'sav.6n.36 gr. Stii ten-go n era al. tweede kamer. Zitting van Vrijdag 1 December. Behandeling der staatshegrootiug. Op voorstel des voorzitters wordt besloten de prise en consideration van het wetsontwerp door den hec-r Begram c.s. tot afwijzing vau de gemeentewet ten aan zien der afschaffing der plaatselijke accijnsen voor de gemeente Gorinchem, na afloop der beraadslaging over hoofdstuk V aan de orde te stellen. De beraadslaging over hoofdstuk I, en wel over het lager onderwijs, wordt voortgezet. De heer Arnoldts verklaart dat de gemoederen zóo opgewonden zijn tengevolge van de opheffing derNeder- landsche missie bij den paus, dat eenige concessie op het gebied van de ouderwijs-quaestie nu wel iu aanmer king mag komen om die gemoederen tot bedaren te brengen. De heer van Nispen acht onderwijs zonder godsdien stig element verderfelijk. Hij wijst op het voorbeeld van Pruisen, waar een gemengde bevolking bestaat, en toch confessioneel onderwijs, ook op de staatsscholen wordt gegeven. De strekking van de Nederlandsche staatsschool is ongodsdienstiger en leidt tot radicalisme en ook tot ongehoorzaamheid. De heer van Wassenaer acht den bestaanden toestand van het bijzonder onderwijs tegenover Ijet monopolie van den staat van het openbaar onderwijs onhoudbaar. De ware geest des volks wordt niet in de kamer verte genwoordigd wat de onderwijszaak betreft. Verandering van den kieseencus zal in de eerste plaats noodig zijn. Later zal hij dan ook met zijn vriend van Loon een wetsontwerp aan de vertegenwoordiging indienen tot wijziging van art. 194 der grondwet. Hij doet dit voor stel nu nog niet, omdat hij aanleiding tot verkeerd begrip zou geven dat men het staatsonderwijs terzijde zou willen stellen. Hij stelt zich echter weinig illusiën voor van het welslagen zijner poging, maar hij acht die poging toch plichtmatig. De heer Moens bespreekt de schrale traktementen van de onderwijzers bij de openbare scholen, waarin nood wendig, volgens hem, verbetering moet- komen. De heer Hctjdenrijk acht de houding van de liberale partij vreemd. Bij haar is het nonpossumus op den voor grond, wanneer het billijke herziening der schoolwet geldt. Hij hoopt echter nog dat deze minister tot weg ruiming der bestaande bezwaren zal willen medewerken. De heer van Voorthuysen verklaart een voorstander van het openbaar onderwijs te blijven. Hij bestrijdt de meening- dat daaraan rationalisme ten grondslag licht. Hij wil gaarne echter conciliceren met andersdenkenden, maar niet op den voet als door sommige sprekers is aangegeven. 'De heer Vader meent dat door het verplichten van de gemeentebesturen tot subsidieering van bijzondere scholen, naar die mate dat zij voor de leerlingen die op de bijzondere school gaan geen kosten hebben te maken, veel bezwaar zou opheffen. De minister van binnenlaödsch zaken verklaart in geene concessiën te kunnen treden. Over de onder wijszaak is niets nieuws meer te ?eggen. Ook zijn ge voelen is bekend. Hij is het eens dat particuliere krach ten in vele zaken moeten voorgaan, maar juist bij de onderwijswet is de zaak anders beslist, omdat het ook niet te voorzien is dat in don eersten tijd particuliere krachten voldoende zullen zijn om in de behoeften aan onderwijs te voorzien. De godsdienst als dogma moet buiten de school blijven. De dwang in Pruisen opgelegd acht hg niet navolgenswaardig, evenmin als het daar bestaande systeem van gemengd kerkelijk- en school onderwijs. Dat waar de tegenstanders van de bestaande onderwijswet heen willen zal de minister altijd trachten te keeren zoolang hij aan liet bestuur is; na dien tijd hoopt hij voor het welzijn van het vaderland dat het daarvan bevrijd blijve. Na replieken worden de artikelen van de afdeehng lager onderwijs aangenomen. De verdere artikelen der begrooting tot en met 208 geven geen aanleiding tot be denkingen. In de volgende zitting zal in behandeling komen art. 209, betreffende de af deeling nationale nijver heid, waarbij een amendement is aangekondigd van den beer van Lijnden om eene som van 30fc0 nit te trekken voor kosten eener commissie bij de tentoonstelling te Weenen in 1872. Het wetsontwerp regelende de bevordering, het ont slag enz. van de officieren bij de landmacht is in alle afdee- lingeu, blijkens het voorloopig verslag, met genoegen ontvangen wat betreft de organisatie van de militaire geneeskundigen en apothekers en de verandering der bepalingen omtrent de huwelijken. Geheel anders was echter het oordeel over de nieuwe bepalingen omtrent de raden van onderzoek, zooals die door den minister Blanken in eene circulaire zijn voorgeschreven. Omtrent het ontslag en de inrichting der raden van onderzoek werden andere regelingen in overweging gegeven. Volgens het verslag over de begrootingen van Suri name en Curacao werd de ongunstigo toestand voorna melijk aan het subsidie toegeschreven. Velen betreurden de houding der regeering tegenover de koloniale staten, die volgens hen niet genoeg als' vertegenwoordigers waren beschouwd. Tot opheffing der conflicten gaf men wijziging van het regeeringsreglement in overweging. Algemeen werd de wensch geuit naar verbetering van het geheele belastingstelsel in de kolonie. öhtitmlattö. Algemeen overzicht. Hoeveel de geruchten uit Versailles ook uit elkander mogen loopen, éene zaak schijnt echter vast te staan, namelijk dat Thiers al zijn invloed zal gebruiken om de zittingen der nationale vergadering naar Parijs over te brengen en den zetel der regeering daar te vestigen, waar hij die op historische gronden en om noodzakelijke redenen wenscht. En niet het minst wordt deze maat regel bevolen door de ontevredenheid der Parijzenaars, die nog steeds een der grieven, welke aanleiding gaven tot den treurigen opstand van den 18tfn Maart, do decapi- talisatie van Parijs en het wantrouwen der volksver tegenwoordiging in zijne bevolking onbevredigd zien. Wanneer de regeering het herstel van de inwendige rust in Frankrijk en van het vertrouwen der natie wil, dan behoort zij in de eerste plaats die ontevredenheid, voor zooverre zij op billijke eischen berust, te doen op houden. Dat niettegenstaande den staat van beleg in Parijs nog wrevel en onrust bestaan, bewijzen de dag bladen welke bij de minste aanleiding ongeregeldheden vreezen, of do Parijsche bevolking tot rust en kalmte aansporen. Algemeen was b. v. in den aanvang dezer week het gerucht verspreid, dat de exocutie van Rossel en Ferré ongeregeldheden veroorzaken zou in de voor steden Montmartre, Belleville en Batignolles, en dat de regeering hiertegen krachtige maatregelen genomen had, doch de dag ging overal in de volmaaktste rust voorbij. Gisteren waarschuwden de gematigde bladen weder tegen ongepaste demonstratiën hij gelegenheid van de plechtigheid welke heden ter herinnering aan het gevecht bij Champigny in en bij Parijs plaats hoeft. Le Temps wijst op het gevaar dat daaruit ontstaan kan, vooral met het oog op „de partijdie den 2e" December bovendien als een bijzonderen herinne- ringsdag herdenkt en zich niet schamen zouom met vertrapping'van alle patriotisch gevoel iedere gele genheid tot wanorde tebaat te nemen en met vreugde ongeregeldheden in de stad zoude begroeten. Het is zelfs niet noodig dat zij zich met den goeden uitslag vleie, het zou haar reeds voldoende zijn wanneer zij bijgedragen had tot het verwekken van angsten vertwij feling bij de bevolking, en zij een voorwendsel gevonden had om de regeering ala te zwak te kunnen voorstellen om de orde te handhaven." Het is duidelijk welke party le Temps op het oog heeft, doch er blijkt tevens uit de waarschuwing, dat men niet gerust is op de stemming van het Parijsche volk. Die ontevredenheid en die wrevel kunnen voor een groot gedeelte wijken door den terugkeer der natio nale vergadering naar de hoofdstad; doch er behoort meer gedaan te worden. In een ander artikel betoogt le Temps, dat die overbrenging van den zetel der regee- ring naar Parijs gepaard moet gaan met een algemeenen maatregel ten opzichte van de talrijke gevangenen, om trent wier lot nog geene beslissing genomen is. De justi tie moet zijn loop hebben, „doch zou vraagt le Temps- ten behoeve van de talrijke categorie, van hen die niet op eigen verantwoordelijkheid en elechts onder dö bevelen en den druk van audcren handelden, niet door de regeering aan de nationale vergadering voorgesteld kunnen worden, om hen als krijgsgevangenen te be schouwen en weder op vrije voeten te stellen op hefc

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2