MIDDELRURGSCHE COURANT. r 285. Maandag 1871. 4 December. Middelburg 2 December. De tweedpTsamer heeft, in hare zitting van heden, art. 83his van hoofdstak V (binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting, strekkende om 550,000 toe te staan ter verbetering van hetHillegat, verworpen met 87 tegen 27 stemmen. Het geheele hoofdstuk Y werd vervolgens, zonder verdere discussie, aangenomen met G2 stemmen tegen 2die van de heeren Hoffman en Begram. De kamer van koophandel en fabrieken te Zutfen heeft een adres gezonden aan de tweede kamer met het verzoek om, ter afschaffing der patentbelasting, met de regeering mede te werken tot invoering eener inkom stenbelasting. Benoemingen en besluiten. ministerieels departementen. Bevorderd bij het departement van koloniën, met ingang van 1 Januari a., tot hoofdcommies, de commies J. M. Meter, en benoemd, tot adjunct-commies, de eerste klerken F. J. Terlaak, J. Feith en J. C. Mulder. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Wormerveer R. C. Ramaer, thans directeur van het postkantoor te Zierikzee. Kerknieuws. De najaarsvergadering van de algemeene synodale commissie werd Woensdag te 'sGravenhage geopend. De commissie bestaat uit de heeren: dr. F. J. J. Junius, president, H. Steenberg, vice-president, dr. E.Hofstede de Groot, praeadviseur, Chr. Krabbe, adviseerend lid en fungeerend secretaris, B. A. Overman, jonkheer mr. K. J. van der Heim, d'. B. Glasius, mr. K. C. Feith, dr. W. B. J. van Eyk en mr. A. van der Laan. De heer dr. G. J. van der Flier, predikant bij de Ne derduitsch hervormde gemeente te Heemstede, heeft voor het op hem uitgebracht beroep als predikant bij die gemeente te Middelburgbedankt. Het beroep tot predikant bij de Nederduitsch hervormde gemeente to Zierikzee, is door den heer E. Snellen, predikant te Driel, aangenomen. Door bet kiescollege bij de Nederduitsch her vormde gemeente te Schoondijke is tot predikant beroe pen de heer J. Visser, predikant te Fort Bath. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Groningen de heer H. V. Hogerzeil, te Driebergen, die, zooals wij gisteren gemeld hebben, ook te Haarlem beroepen is. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten uitgesproken: Johanna Kramer, oud 20 jaren, werkmeid, wonende teBergen op Zoom, was beklaagd als zou zij arglistig heb ben weggenomen en zich toegeëigend tusschen den 20" en 28" Augustus jl. des nachts tusschen drie en vier uren, in de woning en ten nadeele van J. van Nieuwen- huijze te Hoedekenskerke, bij wien zij alstoen als dienst bode voor loon diende, vijf bek togra mm en reuzelen zes hektogrammen boter." Tevens dat zij op dezelfde tijdstippen in de woniDg en ten nadeele van dienzelfden persoon, nog vier porceleincn schoteltjes, vijf dito kel- Jcen, twee dito kopjes, acht kippen-eijcrentwee servet ten, een roode en gekleurde halsdas, een klos zwarte zijde, een stukje lissekoord, een paar'vrouwelaarzen, een bakje met schoteltje, twee batoenen kussensloopen, een paar moffenbenevens nog eenige rommel eveueens arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend. Zij is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij Dacht in een bewoond huisen diefstal gepleegd door eene dienstbode ten nadeele van haren meester, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld, tot een correctioneele gevangenisstraf van éenjaar, en in de kosten der procedure. Janna Kempe, huisvrouw van Willem Otte,oud 42 jaren, arbeidster, wonende te Ovezande, was be klaagd als zou zij op den 29" Mei jl. zich hebben ver voegd ten hnize van den broodbakker W. van 't West einde, te Ovezande, om brood te halendaarbij overleg gende een door haar geschreven en valschelijk met den naam van W. Mol onderteekend briefje van den volgenden inhoud „Willem van 't Westeinde, wees zoo goed en geef maar brood aan Willem Otter'', tengevolge waarvan W. van 't Westeinde voormeld benevens zijne huisvrouw M. Remeijn en zijne dienstmeid S. Driedijk in diezelfde week op verschillende dagen telkens eene hoeveelheid brood aan de beklaagde hebben ter hand gesteld tot een gezamelijk bedrag van f 3.91, zonder dat daarvoor dooi de beklaagde iets is betaalden zulks na bij vonnis der arrondis8ements-rechtbank teGoesdd°20 Augustus 1866 te zijn veroordeeld geweest tut een cellulaire gevange nisstraf van een jaar. Zij is schuldig verklaard ran valschheid in onder hands geschrift, door het namaken eener handteekening en het desbewust gebruik maken van het valsche stuk, zulks na vroegere veroordeeling fot cellulaire op sluiting van meer dan zes maanden, en,onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van vier maanden en twee geldboeten ieder van 50met subsidiaire ge- vangenistraf van 2 dagen voor elke boete, alsmede in de kosten der procedure. Leendert Mellart, oud 26 jaren, boerenknecht, wonende te Zonnemaire, was beklaagd als zou hij op den 25" Juni jl., in st-ryd met de waarheid, een briefje heb ben geschrevenwaarbij de landbouwer J. Slierendrecht te Zonnemaire zich ten zijne behoeve borg stelde voor een bedrag van f 20, onder dit stuk den naam van dien landbouwer geplaatst, het aan den koopman M. Zendijk te Zierikzee afgegeven en tengevolge dier afgifte ver schillende manufacturen, ter gezamelijke waarde van 10.70 van dien koopvnan gtkocht hebben. Hij is schnldig verklaard aan valschheid in onder- handsch geschriftdoor het verzinnen eener overeen komst en het namaken eener handteekeningalsmede het des bewust gebruik maken van het valsche stuk enonder aanneming van verzachtende omstandighedeDj veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van zes maanden in 2 geldboeten ieder van f 50, met subsi diaire gevangenisstraf van 2 dagen voor elke boete, alsmede en dc kosten der procedure. De arrondissements-reebtbank alhier heelt eergisteren de volgende vonnissen uitgesproken Anna Plonia Eike, oud 38 jaren, te Vlissingen, was beklaagd, dat zij op den 19«n September jl. op den open bare straat te Vlissingen tegen M. J. Egbert beleedi- gende uitdrukkingen had gebezigd en haar had toege roepen; „gemeen dier, loeder,je hebt het gehouden met P. Weezepoel, je bent een gemeen dier!" De rechtbank heeft haar schuldig verklaard aan laster en, onder aan neming van verzachtende omstandighedenhaar ver oordeeld tot een boete van f16 en in de kosten. Michiel Frenk, oud 19 jarenkoopman te Middel burg, was beklaagd, dat hij op den 28" September jl. op de Groote markt te Middelburg aan L. L. van der Lijn beleedigend had toegevoegd„je bent een roode schurk, je hebt al in 't spinhuis gezeten, je moet het geld maar naar Emmanuel terugbrengen, dat je met je broer hebt gestolenHij is schuldig verklaard aan hoon en ver oordeeld tot een geldboete van f8 en in de kosten. Adriaan Roese, oud 60 jaren, schilder te Middel burg, was beklaagd, dat hij op den 3" September jl. teu nadeele van C). E. Klaassen heeft ontvreemd een vrouwen rok en die aan een derde heeft weggeschonken. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden heeft de rechtbank hem schuldig verklaard aaneenvoudigen dief stal en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. "Adriaan Oosterling, oud 21 jaren, arbeider te Breskens, was beschuldigd, dat hij op den 21eo Octo ber jl. van het land van zijn meester te veld 3taande bruiueboonen heeft ontvreemd. De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van zijn meester en hem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 dagen en in de kosten. Adriaan Bal, oud 55 jaren arbeider te Ooskapelle, was beklaagd, dat hij in den vroegen morgen van den 16" October zich schuldig gemaakt heeft aan arglistige wegneming van mustert ten nadeele van zijn buurman. Hij is schuldig verklaard aan diefstal eD, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen alsmede in de kosten. Dina Steendijk, oud 20 jaren, te Vlissingen, was beschuldigd van op den 9" October op arglistige wijze twee stukken hout te hebben weggenomen, ten nadeele van de aannemers der kanaalwerken, te Vlissingen, terwijl zij ook reeds vroeger op verschillende tijden zich had schuldig gemaakt aan het wegnemen van paalkoppen. Zij is schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde feiten en wegenseenvoudigen diefstalonderaanneming van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot eene gevangenisstraf van 8 dagen en in de kosten. Johanna Walkier, oud 50 jaren huisvrouw van Abraham Berskens, werkster te Vourwepolderwas be schuldigd dat zij in den avond van den 24" September geweld bad gepleegd tegen een veldwachter in de uit oefening van zijne functie. De rechtbank heeft haar schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen aan een beambte in de uitoefening van zijne le- diening en, met, aanneming van verzachtende omstan digheden, haar veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten. Jacob Fondraine, tapper alhier, was wegens het als getuige niet-verschijnen ter terechtzitting op den 2" November jl. veroordeeld tot eene geldboete van /T0 en in de kosten. Op zijn tot de rechtbank gericht ver zoek, tot ontheffing van de hem opgelegde straf, heeft de rechtbank beslist dat, daar is bewezen dat bij door wettige redenen is verhinderd geweest om ter terecht zitting te verschijnen, hij van de hem opgelegde boete en kosten wordt ontheven. Herman Braasemkoopman te Middelburg, wordt wegens het niet-verschijnen als getuige, ter terechtzit ting van de rechtbank op den 23" November jl. alhier, veroordeeld in een geldboete van f 3 en in de kosten. Koloniëa. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgendende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 17" October.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2" stadsgenees heer te Soerabaija dr. H. Hijmans. Benoemd: tot substituut officier van justitie bij den raad van justitie te Batavia, mr. L. H. E. Croes, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdtot buitenge woon substituut-auditeur-militair, toegevoegd aan den auditeur-militair in de tweede militaire afdeeling op Java, de substituut-officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang mr. A. J. Zeeman; tot substituut officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang, de ambtenaar op wachtgeld mr. Ch. A. Granpré Molière; tot substituut-officier van justitie bij den raad van justi tie te Soerabaija, de le substituut-griffier bij het hoogge rechtshof van Nederlandsch-Indië mr. J. D. Peereboom Vollertot officier bij den raad van justitie te Amboina, de griffier bij den omgaanden rechter in de eerste afdee ling mr. G. A. Stamtot hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Japara, N. Laseur, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot predikant bij de protestantsche gemeente te Soerakarta, de predikant bij de protestantsche gemeente te Riouw H. Knottnerus; tot predikant bij de protestantsche gemeente te Riouw, de predikant bij de protestantsche gemeente te Pontianak Y. Radersma. departement tan oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein der infanterie S. D. Kramers. Bevorderd: bij de militaire administratie: tot

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1