Zaterdag Qitmmlattïr. 2 December. r 284, Bij dit nommer behoort een bijvoegsel bevattende a Gemeenteraad van Ylissingen. Vervolg en slot der zitting van Maandag 20 November. b State n-g e n e r a a 1. Beraadslaging over de spoorwegwerken in Zeeland. AAlSBESTEDESÏïr. Op Vrijdag, 15 December 1871, des voormiddags ten lOnre, zal, onder nadere goedkenring, door den Com missaris des Koninga in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, dooreen der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het ll<ie district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het maken van ile buitenwerken der guaticsluis van bet Uitwateringska naal in bet voormalig vierde district van Zeeland. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat n°. 49 te 's Gravenbage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zesden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan,* voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en bij den ingenieur van den waterstaat te Sluis. 's Gravenbage16 November 1871. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. Middelburg 1 December. De discussiën over het lager onderwijs zijn heden in de zitting der tweede kamer teneinde gebracht. De heer van Wassenaer heeft aangekondigd, dat hij later een wetsvoorstel zal indienen tot wijziging van art. 194 der grondwet. Tot art. 209 zijn de artikelen van hoofdstak V (bin nenlandsche zaken) der staatobegrooting aangenomen. De discussie 11. Zaterdag in de tweede kamer over de spoorwegwerken in Zeeland gevoerd, is in ons gewoon verslag slechts in het kort vermeld. Daar zij voor deze streek geenszins van blang ontbloot is, wen- schenw wij haar onder het oog onzer lezers te brengen gelijk zij door het Bijblad tot de Staats-courant wordt weergegeven. Voor zoo ver het verslag van het Bij blad ons daartoo instaat stelt, deelen wij reeds heden bet gesprokene in een bijvoegsel mede. De concessie van de firma A. J. Verwey en C°. te Goes, voor een stoomboot- en sleepbootdienst tusschen Rotterdam, Zierikzee en Goes, is vervallen. Volgens de Provinciale Noord Brabantache en'sHer- togenbossche courant heeft de koning, bij beslnit van 16 November jl. goedkeuring verleend aan de beslniten der staten van Noord-Brabant, houdende vaststelling van reglementen op het verplichtend gebruik van wielen met breede velgen en banden, in te gaan den 1" Mei 1873, en op bet vervoer van vrachten bij dooiweder op de wegen, die niet bij het rijk in onderhoud zijn. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan jonkvrouwe J. J. Ploos vanAmstel, woonachtig te Heidelberg, tot het aannemen en dragen van het Herinneringskruis aan de hulp verleend in den laatsten oorlog aan verwonden en ziekenhaar door den groothertog van Baden ge schonken A eu aan E. Polak Daniels, geboren Meijer, te Brésaentoè» het aannemen en dragen van het kruis van verdienste, haar door den Duitschen keizer koning van PruiseD, en van het herinneringskruis van 1870 1871, haar door den koning van Saksen geschonken. Kerknieuws. Het kiescollege van de Nederduitsche hervormde gemeente te Haarlem heeft tot predikant bij die gemeente beroepen de heer H. V. Hogerzeil, predikant te Drie bergen Marine en ieger. De luitenant ter zee der 2c klasse C. W. A. D. Steup, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 22eQ November jl. in Nederland terug gekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld Gemengde berichten. Door den groothertog van Luxemburg is tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd, de luitenant kolonel J. J. Meder, te Amersfoort. Door de hoofdcommissie tot oprichting van een standbeeld voor Boerhave werd eergisteren te Leiden de aanbesteding gehouden van het maken en plaatsen van een hard&teenen voetstuk voor dat monument. Te Egmond aan zee, dat in den afgeloopen zomer op zoo hevige wijze door de typhus werd geteisterd, wil men trachten een gesticht op te richten voor arme, oude lieden, waartoe een fonds van 30,000 zou worden ver- eisclit. De redactie van de Tijd bericht, dat bij haar nog aanbiedingen voor het traktement van een gezant bij den paus zijn ontvangen, en wel een van f 1000 en een andere van/4000 'sjaars. Hoewel de Tijd hulde brengt aan de edelaardigheid der aanbieders, toont het blad tevens het onuitvoerbare vau hun denkbeeld aan. Reeds gedurende eenigen tijd heerschten in Leeu warden de mazelen, doch zij hadden tot nogtoe een vrij goedaardig karakter. In de laatste dagen echter is dat geheel veranderd en zijn reeds verscheidene kinderen aan die ziekte gestorven. Ook heeft de pokziekte in den laatsten tijd in de provincie Friesland weder meerdere slachtoffers geëischt. De fabrikant Lemaitre te Parijs heeft een eisch van 1000 francs ingesteld tegen den keizer van Oosten rijk en zijne broeders, als erfgenamen van wijlen Maxi- miliaan van Mexico, voor geleverd ordelint. De Oostenrijksche ambassadeur heeft daartegen aangevoerd dat noch de keizer noch zijne broeders erfgenamen van Maximiliaan zijn, en dat verder de schuldvordering, indien zij al wettig was, als betreffende een souverein niet bij dc Fransche rechtbank thuis behoorde. Carabley, de zaakwaarnemer der firma Lemaitre, bej streed deze meening, terwijl het openbaar ministerie op de hand van den ambassadeur was. De rechtbank ver wierp evenwel de incompetentie met veroordeeling van de erfgenamen in de kosten en verdaagde de definitieve uitspraak veertien dagen. Voor de rechtbank te Mansionbousc staat iemand terecht, die zich nitgaf voor den mairc van Chateandnn, en, voorzien van valscheaanbevelingsbrieven van Léon Say en Bartliéleroy Saint-Hilairezich bij den vorigen lord-mayor van Londen indrongdiens vertrouwen en dat van andere hooggeplaatste Engelschen wist te ver werven en aanzienlijke sommen van hen leende ten behoeve zijner gemeente. Hij noemde zich markies de 1871. OÜRANT. Morancy. Zijn bedrog kwam echter aan het licht, en de oplichter werd voor den rechter geroepen. De pokken hebben in den laatstee tijd te Gotba zulk eene uitbreiding verkregen dat de regeering van het hertogdom na overleg met het college van genees kundig toezicht en met bet gemeentebestuurde inen ting van alle inwoners der stad gelast heeft. Daartoe zullen eenige geneeskundigenvergezeld van politie agenten, voor bet geval van mogelijk verzet, alle wo ningen rondgaan. Van de 20,000 inwoners der stad wer den in den laatsten tijd gemiddeld 25 daags door de ziekte aangetast. Het eerste telegram direct nit Nagazaki is dezer dagen te Petersburg aangekomen. De depêche die een afstand van ruim 12,000 uren moet doorloopen, werd in 10 uren en 5 minuten overgebracht. Tlierin om eter stand 30 Nov. 'sav. 11 u. 35 gr. 1 Dec.'smorg.7 u. 36gr.'smidd. 1 u. 38gr. 'sav.6u. 37 gr. Staten-gcneraal. tweede kamer. Zitting van Donderdag 30 November. Behandeling der staatsbegrooting. De discussiën over het middelbaar onderwijs worden voortgezet. De heer Jonckbloet vervolgt zijne rede van de vorige zitting en betoogt, dat de tegenwoordige exa mens aan de hoogere burgerschoolen geen voldoenden waarborg opleveren voor hetgeen men verlangt. Hij wenscht verplichte overgangsexamenseen betere keuze van examinatoren voor de eindexamensalsmede ver mindering van het aantal vakken, waaronder er ver schillende zijn die slechts zeer oppervlakkig door de leerlingen kunnen bestudeerd worden, De heer Gratama is bet niet eens met den vorigen spreker. Tegen onderwijs van meisjes op de hoogere burgerscholen voor jongens ziet hij'geen bezwaar, inte gendeel zal dit samenzijn van jongens en meisjes nuttig kunnen werken. Het oprichten van afzonderlijke mid delbare staatsscholen voor meisjes zal nog niet spoedig tegemoet gezien kunnen wordeD, en daarom acht hij het onbillijk, dat men op verschillende kleine plaatsen de ouders zou willen verbieden huune dochters deel te laten nemen aan het onderwijs op de hoogere burger scholen. Wat de zedelijkheid aangaathij heeft getui genissen van directeuren van gemengde scholen en van fabrikanten in wier fabrieken mannen en vrouwen te zamen arbeiden, dat daaromtrent hoegenaamd geen bezwaar behoeft gemaakt te worden. De heer Moens acht de redeneering van den heer Gra tama onpractisch. Hij meent dat het overlaten door den minister aan de beoordeeling van den directeur eener hoogere burgerschool van de beslissing of een meisje al dan niet zal kunnen toegelaten worden zeer onstelselmatig is, daar nu de beslissingen van bijzondere inzichten zullen afhangen. Hij komt ook op tegen het ondoelmatige der examens. De heer Lenting keurt de tijdelijke toelating van meisjes op de hoogere burgerscholen niet af. De minister van binnenlandsche zaken acht het vreemd zulk eene bestrijding te ondervinden. Waar men de be hoefte van meisjesscholen zóo op den voorgrond zet, moest men zich ook niet verklaren tegen het toelaten van de meisjes bij het middelbaar onderwijs voor jongens. Moet men, vraagt de minister, het verzoek van ouders, die toch wel de beste zorgen voor hunne kinderen zul len hebbenafslaan Bovendien wordt tot gecne toela ting besloten of dan na advie3 van de directie der school. Wat de examens betreft; de minister is altijd geweest tegen admissie en overgansexamens; de studie op de burgerscholen moet even vrij zijn als die aan de univer siteiten. Hij blijft voorts van meening dat de eindexa mens niet door enkel specialiteiten moeten afgenomen worden. De heer Heemskerk Az. is wel eenigezins beducht dat de meisjes op de hoogere burgerscholen de jongens zul len verdringen, door het toenemend aantal aanvrage»

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1