M1DDELBURGSCHE COÜRAN T. T 282. Donderdag 1871. 30 November. Middelburg 29 November. De post betreffende de uitkeering aan de Amsterdam- "sche kanaalmaatschappij op hoofdstuk V (binnenland- sche zaken) der staatsbegrooting is, in de zitting der tweede kamer van hedengoedgekeurd. Daarna zijn do discusaiën over het onderwijs aange vangen. De artikelen van de VIIe afdeeling van boofd- stuk V betreffende het hooger onderwijs werden achtereenvolgens aangenomen. Hierop zijn de alge- meene beraadslagingen over het middelbaar onderwijs met eene discussie over de toelating van meisjes op de hoogere burgerscholen begonnen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 27 November 1871, n". 275, is de vergunning voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Bra bant, Gelderland, Zuid-Holland,Noord-llolland, Zeeland, Utrecht, Overijssel en Limburg, vroeger verleend aan de erven P. Langeveld Pz. te Hardinxveld, en W. Ka lis Kz. te Sliedrecht, overgeschreven ten name van Jan Blokland Jz. en O, te Hardinxveld. De commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zee land heeft heden, na afgelegd examen als candidaat- notaris3en toegelaten, do heerenP. H. A. van Hooger- linden, ambtenaar bij 's rijks-domeinen te Goes, en J. A. Legematc, klerk ter gemeente secretarie te Zierikzee. De kiesvereeniging Hecht voor allen te Amsterdam, heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld dc heer II. A. Insinger^ oud lid dier kamer. De vijf kamers van koophandel en fabrieken in de provincie Friesland hebben zich bij gemeenschappelijk adres tot de tweede kamer gewend, om het wetsontwerp tot heffing eener belasting op do inkomsten te onder steunen, vooral wegens de daaraan verbonden afschaf fing der patent-belasting. Benoemingen en beslaïten. ridderorden. Vergunning verleend aan den majoor jonkheerK. W. de Koek, van den grootenstaf, adjudant van Z. K. U. den prins van Oranje, en aan don kapitein J. Koosraale Nepveu, mede van genoemden staf, gedeta cheerd bij den staf van dien prinstot het aannemen en dragen van de versierselen voor eerstgenoemden van ridder 2e klasseen voor laatstgenoemden van ridder 39 klasse, van de Pruisische kroonorde, hun door den koning van Pruisenkeizer van Duitschland geschon ken. belastingen". Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Weesp c. ajonkheer J. vanBeresteyn thans ontvanger der directe belastingen en accijn3en c. a. leger. Op penaroeu gesteld, opzijn verzoek de majoor magazijnmeester der artillerie le klasse VV. Petter, te Bergen op Zoom, on het bedrag van datpensioen bepaald op 1300 's jaars Benoemd tot magazijnmeoster der artillerie le klasse de kapitein J. F. Buffart, magazijnmeester der artillerie 2e klasse te Heusden; tot magazijnmeester der artillerie 2C klasse de l5 luitenant D. van der Linden magazijn, meester der artillerie 3C klasse to Wierickerschans. Onderwjya. Te Dordrecht zijn gisteren door den gemeenteraad aan de school voor middelbaar onder wijs voor meisjes benoemd: voor de Duitsche taal- en letterkunde, mejuf- vrouw G. Donker, te Rotterdam, en voor de Fransche taal- en letterkunde, mejufvrouw V. A. L. van Kappen, te Haarlem. De gemeenteraad van Deventer heeft tot lecraar in de scheikunde en dellstofkunde aan de hoogere burger school, de burger-avondschool en een eventueel op te richten middelbare school voor meisjes, benoemd de heer dr. J. D. Boeke, leeraar aan de hoogere burger school te Alkmaar. Uit een statistiek over het schoolverzuim te Amsterdam blijkt, dat van 29.479 kinderen van 712 jaren, waarover het onderzoek liep, 2336 geen onderwijs genoten, en daaronder 706 die noch ingeschreven, noch vroeger onderwezen waren, en 705, die uit gebrek aan plaats, hoewel ingeschreven, nog niet opgenomen kon den worden. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederdnit- sche hervormde gemeente te Dordrecht door dr. Ph. S. van Konkelpredikant te Zutphen. Gemeugti» berichten. Eene commissie van vijf werkbazen te Nijmegen, aan wie was opgedragen een onderzoek in te stellen naar het onlangs aan de gasfabriek aldaar plaats gehad hebbend ongeluk, heeft aan den gemeenteraad van die stad als hare meening te kennen gegeven dat het ongeval niet te wijten was aan de muren maar aan eenig gebrek aan den ingevallen kap zei ven. Zaterdag heeft voor het eerst een schip gebruik gemaakt van den nieuwen Kotterdamschen waterweg. Het was het loggerschip Claire Jeanne, dat met laag tij is opgezeild tot Maassluis, zonder gesleept te worden. Op do vergadering van leden der Effecten-sociteit,te Amsterdam gehouden, is het voorstel van het bestuur, om de sluiting der officieele prijsnoteering te vervroegen en op d uren te bepalen, verworpen Aan het Nieuws van den dag wordt uit Friesland geschreven, dat de inbraken en diefstallen aan de orde van den dag zijn. Schiero veral beerschteen verregaande onveiligheid. Vooral op goud en zilver hebben de dieven 't gemunt. Alleen in dc jongste weken kwam een tiental diefstal len van dien aard voor, zoodat voornamelijk op 't platte land een ware paniek beerscht en het gevaar, waardoor men voortdurend bedreigd wordt, het onderwerp van alle gesprekken uitmaakt. De plattelandbewoners nemen hier en daar reeds reeds zelf de politie waar, met verlan gen uitziende naar den dag of liever den nacht,waarin de hoogc en lage besturen met krachtiger maatregelen zullen optreden. Ten behoeve van de gemeente-waterleiding te 's Gravenhagezal een ingenieur aangesteld worden. De raad dier gemeente heeft eergisteren besloten, dat die ingenieur voor al zijne bemoeiingen een honora rium van f 32.000 zal bekomen. Daarvoor blijft hij vier jaren in dienst der gemeente, namelijk een jaar na dat de drinkwaterleiding, die in 3 jaren voltooid moet zijn, in exploitatie is; hij kan zich ook met zaken bui ten de gemeente belasten. Op het honorarium wordt den ingenieur telken drie maanden een voorschoot van 2000 verstrekt. Het Fransche leger zal nu ook den helm aannemen, evenals het Duitsche. Het Journal de Paris geeft er eene beschrijving van Het hoofdverschil viet de Duit sche helmen bestaat daarin, dat zij versierd zijn met een haan, koper voor de soldaten, zilver voor de officieren en goud voor de hoofdofficieren. In oorlogstijd zal de haan worden afgelegd en vervangen worden door eene granaat. Stalen-generaal. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 28 November. Behandeling der staatsbegrooting. De beraadslaging over de bcgrooting van binnenland sche zaken wordt voortgezet. Jn de eerste plaats komt in behandeling het aange houden art. 83bis betreffende dc voorgestelde verbetering van het vaarwater aan het Hillegat. Daartegen komt de heer Stieltjes op uit een technisch oogpunt. De zaak is niet genoeg onderzocht om zulk een belangrijke som zonder nadere inlichtingen toe te staan. De heer Storm acht den heer Stieltjes den eenigen deskundige in de kamer wat deze zaak betreft, en zon dus wenschen een afzonderlijke behandeling van het onderwerp. Door den heer Bredins wordt de noodzakelijkheid aangetoond van een spoedige verbetering van het vaar water, maar bij acht een meer grondig voorafgaand onderzoek noodig. De heer van Kerkwijk is tegen dit uitstel. De toestand van de Maassteden vordert, dat niet langer de groote sche pen belemmerd worden vrachten daarheen in te nemen. De minister van binnenlandsche zaken antwoordt dat de commissie die ingesteld is, om dadelijk rapport uit te brengen over den plotseling verergerden toestand van dit vaarwater, behoorlijk heeft onderzocht en een plan heeft aangegeven, waarvan de raming als maximum kan worden beschouwd. Gedurende den loop der discussion komt een rapport in van het loodswezen, omtrent den watertoestand in het Hillegat, met bijvoeging van eene kaart. Na eenige woordenwisseling wordt besloten, ter betere bcoordeeling der zaakde verdere beraadslaging over deze zaak aan te houden tot na behandeling van de overige artikelen van hoofdstuk V, teneinde de leden in staat te stellen met meer kennis van zaken over deze aangelegenheid eene beslissing te nemen. Daarop ontwikkelt de heer Nierstrasz zijn vroeger geopperde bezwaren tegen de mogelijkheid om den nieuwen Rotterdamsche waterweg door den hoek van Holland tot stand te brengen. De heer van de Putte bestrijdt de ongunstige meening omtrent deze werken. De minister van binnenlandsche zaken meent dat een groot werk als dit niet zoo gemakkelijk en zonder tegen spoeden tot stand komt. De post voor de Rotterdamsche waterweg wordt daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het artikel betreffende de kaDaal-maatschappij geeft aanleiding tot eene discussie tusschen de hoeren Stieltjes» Rutgers en Heemskerk Az., ten aanzien van de verplich tingen der maatschappij en de uitvoerbaarheid der voor genomen werken. Door den heer Heemskerk wordt vooral besproken de financieele toestaud der onder neming; terwijl de heer Stieltjes den aanleg der werken afkeurt. Volgens de memorie van toelichting bij het wetsont werp tot regeling der naamlooze vennootschappen strekt deze voordracht om in den gebrekkige» toestand verbe tering aan te brengen en met opheffing der bepalingen die belemmerend werken voor de ontwikkeling der naamlooze vennootschappen tevens genoegzame waar borgen te verzekeren zoowel aan de vennooten zei ven ah aan derden, die met de vennootschap handelen. Het wetsontwerp bepaalt zich uitsluitend tot, de naamlooze vennootschappen, omdat daarvoor het meest dringend behoefte bestaat aau herziening der bestaande wetsbepalingen. In het ontwerp worden de naamlooze vennootschappen van nijverheid gelijkgesteld met dio van koophandel Aan de regeling bij een afzonderlijke wet is de voorkeur gegeven boven een inlassching in de bestaande wetgeving, omdat thans een gehecle her ziening wordt beoogd van een geheel rechts-instituut. Een der belangrijkste verschilpunten tusschen het wetboek van koophandel en het voorgedragen ontwerp bestaat hierin, dat men volgens dit laatste bij de oprich ting eener naamlooze vennootschap of het veranderen barer statuten niet langer afhankelijk is van de konink lijke bewilliging. Daartegen zijn anderewaar borden gesteld, zooals door verplichte publiciteit bij de oprichting als bij de werkingder vennootschap. Tevens heeft men getracht een afdoende regeling te vinden voor de vreemde naamlooze vennootschappen. Het wetsontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie bevat in hoofdzaakuitbreiding van het jaarlijksch militie contingent van 11,000 op 13,000 man, waarvan

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1