MIDDELBURGSCHE COURANT. r 279. Zaterdag 1871. 25 November. In het verslag van het verhandelde in de najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeland, dezer dagen als bijvoegsel van de Middelburgsche courant uitgegeven, staat op bladzijde 31, 2° regel: „dienende om de Nederlanden te cultiveeren." Dit moet zijn: dienende om de akkerlanden te cultiveeren. De bezitters van dit verslag worden verzocht dit in hun exemplaar met de pen te veranderendoor DE UITGEVERS. Middelburg 21 November. Bij de tweede kamer is ingekomen een rapport van den minister van marine omtrent den toestand van den nieuwen Maasmond. In de zitting van heden zijn de disenssiën aangevan gen over afdeeling VIwaterstaat en publieke werken, van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staatsbe- grooting. Een amendement van den heer Tak om de verhooging der tractementen van de opzichters van den waterstaat te schrappenis verworpen met 45 tegen 18 stemmen. De Staats-courant van heden bevat een koninklijk besluit van den 6e» November 1871, tot wijziging van het reglement op de burgerlijke rechtsvordering voor de raden van justitie op Java en het hoog gerechtshof van Nederlandsch-Indic, alsmede van het reglement betreffende het liooger beroep aan den hoogen raad der Nederlanden van de arresten in burgerlijke zaken, in eersten aanleg gewezen door het hoog gerechtshof van Nederlandsch -Indië. Het ingediende wetsontwerp tot wijziging der militie- wet verhoogt, naar men verneemt, het jaarlijksche contingent van 11,000 op 13,000 man en stelt de afschaf fing voor van de plaatsvervanging en nummerverwisse ling. Ook andere onderdeelen worden gewijzigd. De provinciale staten van Groningen hebben in hunne zitting van eergisterenop voorstel van een der leden de wenschelijkheid uitgesproken, om den tijd voor het houden der zomervergadering te veranderen en dien te bepalen op den eersten Dinsdag in Juni in plaats van op den eersten Dinsdag in Juli, vooral met het oog op de onevenredige tijdsverdeeling die thans tusschen de vergaderingen bestaat. De zaak van den ontslagen kapitein Janssendie reeds zooveel gerucht heeft gemaakt, is nog niet ten einde. Hij heeft thans een adres aan de tweede kamer gezonden, waarin de omstandigheden die aan zijn ont slag voorafgingenworden uiteengezet, en aan het slot daarvan vat hij zijne grieven aldus te zamen: dat de vrijheid van drukpers jegens hem is geschonden dat hij voor den raad van onderzoek is geroepen zon der klachten dat de minister, de wettelijke volgorde omkeerende, eerst den adressant heeft veroordeeld en toen daarover het advies van den raad van onderzoek heeft gevraagd dat het onderzoek van den raad in strijd met de wet is uitgestrekt buiten de handelingen, waaromtrent het onderzoek was bevolen dat de raad van onderzoek gebruik heeft gemaakt van een stuk, door oneerlijke middelen verkregen, en op getuigenis van liedenwier wfaking den adressant onmogelijk is gemaakt; dat al de zittingen van de gedelegeerden van den raad van onderzoek te Leeuwarden hebben plaats ge had zonder voorafgaande opgave van tijd en plaats aan den adressant en alzoo buiten hem om, in lijnrechten strijd met de wet. Benoemingen en beslniten. notarissen. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan W^-Aft-Evertsz",^ ^jiotaris te Oldeboorn, gemeente Utin- geradeel^-t!t»^i^^en$d tot notaris binnen het arrondisse ment Heerenveen, ter standplaats Oldeboorn, gemeente Utingeradeel, P. H. Themmen de Lang, candidaat- notaris te Leeuwardeneen en ander in te gaan den len Januari 1872. posterijen. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan J. F. Mirandolle, uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Harderwijk, met vrijlating om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. ijk. Benoemd tot adjunct-ijkers der maten en gewich ten en weegwerktuigen: A. A. Welters, te Amsterdam, O. Yenema, te Groningen en dr. B. J. C. Hazelhoff Boelfzema, te Dordrecht. Onderwijs. Door den gemeenteraad van Rotterdam zijn tot Ieera- ressen aan de school voor middelbaar onderwijs voor meisjes benoemd; Voor de Nederlandschc taal- en let terkunde mejufvrouw M. A. S. E. S. deGoeje, te Leiden; voor de Hoogduitsche taal- en letterkunde mejufvrouw E. Kempf, hulponderwijzeres te Groningen; voorde Fransche taal- en letterkunde mejufvrouw C. M. J. Dejardin, bulponderwijzeres te Leiden; voor de Engel- sche taal- en letterkunde mejufvrouw J. M. Schaap, te Kampen; voor de natuurlijke historie mejufvrouw G. Mühringte Ede. Marine c-2 leger. De officier van administratie 3e klasse J. H. de Sau- vage wordt met den 1" December a. geplaatst op Zr. H«. wachtschip te Willemsoord. Gemengde berichten. Gisteren morgen omstreeks uur, had in de ka zerne van het regiment grenadiers en jagers te 's Gra- venhage een treurig voorval plaats. Gebruik makende van de afwezigheid zijner kamera den, begaf zich een sergeant van de le compagnie van het 3e bataljon jagers naar zijn kamer en schoot zich, zittende op den rand zijner krib, met een geweer voor het hoofd. Daar hij een stil en oppassend persoon waskan men alsnog de reden, welke hem tot die noodlottige daad voerde, niet gissen. Ongeveer vijf jaar geleden was hij uit het gerefor meerde weeshuis te Middelburg in dienst getreden en had zich daarna als vrijwilliger bij het regiment ver bonden. Door den gemeenteraad van Kampen is besloten om een nieuwe brug over den IJsel te bouwen met ijzeren bovenbouw en rustende op gemetselde pijlers. De gemeenteraad van Leiden heeft, in strijd met het advies van het dagelljksch bestuur besloten om het verzoek van den uitgever van het Leidsche dagblad toe te staan en voortaan de officieele stukken ter publicatie, die tot nogtoe alleen aan de Leidsche courant gezonden werden, gelijktijdig aan het Leidsche dagblad te ver strekken. Te Petersburg zal in het volgende jaar de eerste verdeeling van Polen feestelijk herdacht worden door de oprichting van een kolossaal standbeeld van keizerin Katharina II. De plechtigheid zal een bepaald militair karakter dragen en het geheelo Russische leger door deputaties vertegenwoordigd zijn. Het op te richten standbeeld, welks vervaardiging aan den beeldhouwer Mitieschin is opgedragenzal 400,000 zilveren roebels kosten. Een paar dieven te Brussel hebben een aardig middel uitgedacht om ongestoord hun handwerk te be drijven. Zij wisten dat de echtelieden Colette, die een kleerenmagazijn in de Middelerstraat hebben, groote liefhebbers van de komedie zijn. Zij kochten een paar entróekaarten en zonden die, onder couvertaan den heer Colette die, in de onderstelling dat hij de kaarten van een vriend ontving, des avonds met zijne vrouw naar de komedie ging. De dieven wisten intusschen binnen de woning te komen, en namen alles mede wat hun aanstond, waar onder ook een som gelds van 800francs. Een onbekende te Gratz heeft een kapitaal van 500, zegge vijfhonderd gulden, aan het gemeentebe stuur van Pettau toegezonden met de bepaling dat deze gelden zóo lang op interest moeten gezet wordentot zij een som van honderdduizend gulden bedragen. Eerst dan mag het kapitaal gebruikt worden voor nuttige in stellingen. De pachter van de bank te Baden-Baden, die wel dra zijne koffers zal moeten pakken heeft zeer schitte rende aanbiedingen aan het gemeentebestuur van het Fransche stadje Aix-les-Bains gedaan. Hij wil de gan- sebe schuld van het stadje (750.000 francsafbetalen eu bovendien jaarlijks 150.000 francs in de kas storten. Verder zal bij voor zijne rekening een waterleiding aan leggen. Daarentegen verlangt hij letterlijk niets dan de noodige ruimte voor zijn groene tafels. Het algemeen werklieden-congres te Berlijn, bij eengeroepen tot de vestiging eener centralisatie der arbeiders-partij, is Zondag voormiddag door den pre sident Hasenclever geopend. Er waren 138 afgevaardig den, vertegenwoordigende 23 vereenigingente zamen met 13,895 leden. De toespraken en discussiën schijnen dien dag niets bijzonders te hebben .opgeleverd. Uit Florida wordt een zeer eigenaardig natuurver schijnsel medegedeeld. Een gtoot gedeelte van Orahje- Country is plotseling in een meer veranderd. Boomen en huizen met hunne bewoners zijn in de golven bedol ven. Een ooggetuige zegt, dat-de boomen voor zij in de diepte verdwenen, eerst een kring schenen te beschrij ven. Langzamerhand zonk de vaste grond dieper en dieper en werd vervangen door een bruissend en schui mend water; het geraas waarmede dit water te voor schijn trad, deed aan een grooten waterval denken. De geheele landstreek staat nu onder water. Naar men zegt is Orlando geheel verdwenen en heeft de nieuw ontstane binnenzee het meer Apopka met het Lake Conway ver bonden. Uit New-York wordt aan het Journal des débatshet volgende geschreven„Het is thans zeker, dat Brigham Youngzijn hoofdstad heeft verlaten. De „heiligen" onder werpen zich zonder tegenstand aan de tegen hen geno men maatregelen. Een hunner, de heer Hooper, die geen enkele vrouw heeft, is naar Washington vertrokken en onderhandelt met de regeering op de volgende grond slagen afschaffing der polygamie, waarborgen van den staat voor de toekomst der vrouwen en kinderen, die daardoor hun steun verliezen, en vergunning aan de Mormonen, om het door hen ontgonnen land te blijven bewonen. Het gouvernement heeft hier wel ooren naar, te meer daar gebleken is, hoe de drijfveer der meeste klachten tegen de Mormonen was, om in het bezit te komen van de rijkdommen van Brigham Young en van de rijke zilvermijnen, welke bij Utah ontdekt zijn. Hoe het zij, zooveel is zeker dat de eerste ophitsingen tegen de Mormonen aanmerkelijk verminderd zijn. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier in het openbaar verkocht: 1" Een huis met erf en tuin in de lange Singelstraat, wijk N, no 180, voor f 5425. 2o Een koetshuis, paardenstal en woonvertrek, in de Verwerijstraat, wijk N, n° 149, voor f 1250. Staten-generaal. TWEEDE KAMEB. Zitting van Donderdag 23 November. Interpellatie van den heer Tak en behandeling der staatsbegroting. Ingekomen een wetsontwerp tot regeling van het vestingstelsel en een ontwerp betreffende buitengewone uitgaven voor de aanschaffing van artillerie-materieel,

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1