OÜRANT. \T0' 278. Vrijdag 1871. 24 November. Bij deze courant behoort een bijvoegsel be vattende het tweede gedeelte van het verslag der zitting van den gemeenteraad van Middel burg van Woensdag 15 November jl.dat van Vrijdag 17 November jl. en het eerste gedeelte van het verslag der zitting van den gemeenteraad van Vlissingen van Maandag 20 November jl. Middelburg 23 November. Op de in de zitting der tweede kamer van heden, dooi den heer Tak tot de regeering gerichte interpellatie, is door den minister van marine geantwoord en een rap port toegezegd over den toestand van den nieuwen Maasmond. Na korte discussiën zijn de algemeene beraadslagingen over hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staats- begrooting gesloten. Een amendement van den heer van Kuijk tot verhoo ging van de traktementen der provinciale ambtenaren is verworpen. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 2en November 1871, houdende aanwijzing van de mid delen en inkomsten ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de begrooting van Nederlandsch-Indie voor het dienstjaar 1872 (hoofdstuk II. Middelen en inkom sten in Nederlandsch-Indië). De Staats-courant van heden bevat de gewijzigde statuten van de Werkmans-vereeniging te Middelburg, zooals die bij besluit van 24 Octoberj. 1.door den koning zijn goedgekeurd. Door de kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam is tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen mr. M. II. Godefroi. Do kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam heeft besloten een adres aan den minister van financiën te verzenden betrekkelijk den sluikhandel van gedistil leerd op onze grenzen. Tevens is, na langdurige discussiën, aan den secretaris opgedragen een adres aan de tweede kamer der staten-generaal in gereedheid te brengen, ter ondersteuning van het voorstel tot alschaffing der patent- en het invoeren der inkomsten belasting. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan P. Bergs, te Maasland (gemeente Stein), tot het aannemen endragen der medaille 2« klasse voor monschlievend hulpbetoon hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. belastingen. Eervol ontslag verleend op verzoek aan- den heer J. Keiler, uit zijne betrekking van ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten te 'sGraven- hage, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbe tuiging voor de aan den lande in onderscheidene be trekkingen bewezen diensten gedurende een tijdvak van ruim vier en vijftig jaren. Tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië den heer P. H. B. Motké, hoofdinspecteur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, tevens belast met de functiën van inspecteur der Iiijn- en Maasvaart. Marine en leger. De luitenants ter zee 2« klasse A. J. Krabbe en C. L. de Jong worden met den 26en dezer, respective- lijk geplaatst op Z"". Mr. schroefstoomschip het Loo en het wachtschip te Hellevoetsluis. Gemengde berichten. Gisteren avond ongeveer te 9£ uur viel ten hnize van een alhier wonenden orgeldraaier een petroleumlamp van de tafel, waardoor de petroleum over den vloer stortte en in brand geraakte, doch door den bewoner spoedig werd geblusGbt. Heden morgen ten 7J- uur is door de gladheid een man van den loopplank van een schip in de kade ge vallen, doch gelukkig daaruit gered door een schippers knecht, die getuige was van het ongeluk. Een half uur later ongeveer ontstond brand in een schoorsteen in de kazerne, die echter door de militairen dadelijk gebluscht werd. De Dordrechtsche courant meldt dat tengevolge van den la^en waterstand het eergisteren niet mogelijk is geweest cPe~ veertiende of laatste spanning>voor de spoorwegbrug tusschen Willemsdorp en den Moerdijk van de paaljukken af en op haar plaats tusschen pijler 1 en 2 te brengentot groote teleurstelling van belang hebbenden en een aanzienlijke menigte belangstellenden uit Dordrecht en van elders. Te Arnhem denkt men reeds ernstig aan het gsverinaak. De vijvers op het landgoed Sonsbeek, bij die stad gelegen, worden gewoonlijk des winters voor de liefhebbers van het scbaatsonrijdcn toegankelijk gesteld. Om echter eenige orde te kunnen houden heeft zich thans reeds eene commissie gevormddie zich belast met de zorg voor een goede baan onder den naam „IJsclub Sonsbeek." Zij wil doorloopende toegangskaarten uitgeven ad ƒ1.50, met het recht van introductie voor verafwonendeneu familiekaarten tegen verminderde prijzen. De toegang tot de vyvers zal geopend zijn van des morgens 9 tot des namiddags 5 uren. Het saldo wenscht men voor een liefdadig doel te besteden. In Lexmond woedt nog altijd depokkeu-epiedemie en reeds wordt het aantal slachtoffers sedert Mei op 1/10 der bevolking geschat. Dat de ziekte in die plaats zoo groote uitbreiding heeft gekregen, is voornamelijk toe te schrijven aan tegenzin tegen de inenting en eerst nu gaan velen ter elfder ure daartoe over. In de laatste dagen kwamen in dezelfde gemeente gevallen van hevige typhus voor. In den staat New-Hampschire is de wet tegen de dronkenschap met het volgende artikel verscherpt: „De schade, die een beschonkene aanrichtmoet worden vergoed door den herbergier, ten wiens huize de ongelukkige zich aan het gebruik van sterken drank te buiten heeft gegaan. Bij nalatigheid in die vergoo ding van de zijde des tappers zal deze met eene boete van 50 tot 100 dollars gestraft worden." Bij het onlangs opgerichte Schiller-monument te Berlijn zijn tegenwoordig schildwachten geplaatst, om dat er in de laatste dagen herhaaldelijk pogingen zijn aangewend om het te beschadigen. Gelukkig is het ge- denkteeken zelf tot nog toe ongeschonden gebleven en is alleen het hek beschadigd. Te Rijnsburg, Valkenburg en andere plaatsen in de omstreken van Leiden staat nog voor verschei dene duizende gulden bloemkool te velde. Men zou meldt men van daarzonder overdrijving, eene raming kunnen maken voor 2 tonnen gouds. De meeste aan den Berg-Markischonspoorweg ge legen steenkolenmijnen zijn gesloten daar geen spoor- wcgmaterieel voorhanden is, om de steenkolen te vervoe ren. In Hagen bij Barmen wordt nu een fabriek voor spoorwegmaterieel gebouwddie in omvang bijna do grootste der bestaanden zijn zal. The Times verzekert dat het Fransche gouverne ment order heeft gegeven om plannen te ontwerpen voor groote stoombooten die tusschen Calais en Dover moeten ▼aren en de overtocht in éen uur en tien minuten zullen moeten doen. Daarbij zal een station op twee kilometers afstand uit de haven van Calais in zee gebouwd worden, welk station men dan met een tak van den noorder spoorweg verbinden zal, daar het op dien afstand uit den wal eerst diep genoeg voor de groote booten wordt. Elk van deze booten zal 30 spoorwegrijtuigen aan boord kunnen nemen. Op de spoorwegen in Engeland hadden in de laatste dagen verscheidene ongelukken plaats. Een goederen trein van Boston naar Nottingham liep nabij Sleaford op eenige ledige wagenswaardoor de stoker op den grond geslingerd en de machinist erg verminkt werd. Bij den tunnel te Clareborongh had een botsing plaats tusschen een personen- en een goederentreinwaardoor de heer Smith, inspecteur van den spoorweg te Retford, ernstig gewond werd. Een dergelijk ongeluk had plaats op den Midland-spoorweg bij Bradfordwaarbij verscheidene passagiers gewond werden en het rollend materieel zeer beschadigd werd. Sedert 1830 berekende men het aantal schroeven, dat jaarlijks in Engeland (voornamelijk in Birmingham) werd gemaakt, op 70.000 gros per week j 1700 werklieden wer den voor dien tak van nijverheid gebezigd. In 1854 werd uit de Vereenigde Staten een werktuig ingevoerd, dat een geheele omkeering teweegbracht. In deze machine wordt eerst de kop gesmeed en de gleuf daarin gemaaktmen kapt de draden op de be hoorlijke lengte en laat den kop nog eens door het werktuig gaan, om de ruwe kanten, door hot inzagen van de gleuf ontstaan, weg te nemen. De pinnen worden in een toestel gebracht, die er den schroefdraad insnijdt en daaraan den behoorlijken vorm geeft. De netheid van bewerking en de. deugdzaamheid van de op deze wijze vervaardigde schroeven beeft do vroegere methode geheel verdrongen. Men berekent dat tegen woordig te Birmingham wekelijks 130,000 gros vervaar digd worden. De ijzerafval, die bij de bereiding dage. lijks door de werktuigen wordt afgedraaid, weegt 4000 kilo's. Sedert 1849 is de prijs der schroeven tot op de helft verminderd. De moord indertijd te Brussel op de dames van de Poel gepleegd, (een misdaad waarvan Anthonissen be schuldigd werd, wiens overlijden in de strafgevangenis te Gent door le Précurseur wordt tegengesproken) zal volgeas de bladen, tot een zonderling proces aanleiding geven. "Wie werd het eerst vermoord de moeder of de dochter? Viel de moeder als het eerste slachtoffer van den moordenaar, dan was de dochter erfgenaam en erven hare bloedverwanten. Werd daarentegen de dochter het eerst vermoord, dan vervalt de erfenis der dochter en erven de bloedverwanten der moeder. Hoe zal de justitie dit raadsel kunnen oplossen De quaestie heeft zich wel is waar reeds vroeger voorgedaanmaar de lijken der twee vrouwen werden niet dadelijk ontdekt eerst een paar dagen na den moord kwam men op het spoor van den misdaad, zoodat het ook destijds schier onmogelijk was te besvijzen, wie van de twee het eerst den dood had gevonden. Te Kassei wordt thans veel over eene zaak gespro ken, die eerlang aanleiding zal geven tot eene proces, dat veler belangstelling zal wekken. De keurvorstelijke familie van Hessen-Kassei bezitsedert eenige eeuwen een groot particulier vermogen, dat volgens de familiewetten onvervreemdbaar is en waarvan de regeerende persoon het vruchtgebruik heeft, tot instandhouding van zijn waardigheid. Op dit vermogen heeft de Pruisische regeering in Februari 1869 beslag gelegd en het onder eigen beheer genomenop grond dat het gebezigd werd om complotten te smeden jegens Pruisen en nadat den 17en September 1866 met den keurvorst te Stettin eene overeenkomst was aangegaanwaarbij hij ten deele van dit kapitaal afstand deed en het vruchtgebruik behield. Dit vermogen werpt minstens 350.000 thaler jaarlijks af. Het behoort niet aan den keurvorst, maar aan zijn geheele huis. De keurvorst Friedrich Wilhelm had slechts als regeut van Hessen het vruchtgebruik. Hij werd in Juni 1866 onttroond en als particulier persoon kon hij later over dat vermogen niet willekeurig beschik ken, zooals hij evenwel te Stettin deed. De leden der keurvo8telijke familie zullen thans hunne rechten op dit vermogen gerechtelijk doen gelden.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1