MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Donderdag 1871. 23 November. S°- 277. Bij deze courant behoort een bijvoegsel bevattende het eerste gedeelte van het ver slag der zitting van den gemeenteraad van Middelburg van Woensdag 15 November jl. Middelburg 22 November. Het amendement van den heer Gratama, om op de be grooting van justitie f 25,000, bestemd voor het aankoo- peri" van een terrein tot het bouwen van een cellulaire gevangenis te Zwolle to doen vervallen, is, in de zitting der tweede kamer van heden aangenomen met 46 tegen 23 stemmen. Hoofdstuk IV (justitie) der staatsbegroo- ting is vervolgens met eenparige stemmen aangenomeiV Tegen morgen is aan de orde gesteld eene interpel-' latie van den heer Tak, betreffende het kanaal dooi den hoek van Holland. Ingekomen is een wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tractaat met Engeland betreffende Sumatra, dat de minister heeft verzocht spoedig in behandeling te willen nemen. Bij de herstemming voor een lid van den gemeente raad te Neuzen is op heden bij de opening der stembus gebleken dat 128 stembriefjes waren ingekomen, waar van 2 van onwaarde. Gekozen is de heer D. Tholens met 67 stemmen terwijl de heer A. C. N. Grenu er 59 verkreeg. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Vlis- gen is een adres aan de tweede kamer gezonderf waarin ingenomenheid wordt betuigd met het ontwerp van wet tot vervanging van het patentrechtdoor eene inkomsten belasting. Door dezelfde instelling is ook een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gericht, waarin wordt aangedrongen op eene bespoediging van de verbinding van het lokaalstation van den spoorweg met de bestaande havens. De consul der Nederlandeu te Bordeaux heeft aan de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam bericht, dat er in Frankrijk streng op gelet wordt, dat schepeu uit den vreemde, in Fransche havens binnenko mende, voorzien zijn van een gezondheidspas, afgegeven of geviseerd door den Franschen consul. Onlangs had een stoomboot van Rotterdam 3 dagen in quarantaine moeten liggen, omdat de gezondheidspas niet in orde was Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan mf. A. P. R. C. baron van derBoreh van Yerwolde, met ingang van 1 December 1871, als griffier bij het kantongerecht te Maarsen. Benoemd met ingang van 1 December 1871: tot grif fier bij het kantongerecht te Maarssen m'. G. J. D. Hondius, thans griffier bij het kantongerecht te Naald wijk tot griffier bij het kantongerecht te Naaldwijk mr. C. Krabbe, advocaat te Leiden. hypotheeken. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den heer J. M. Benteyn uit zijne betrekking van bewaarder van de hypothekenhet kadaster en de scheepsbewijzen te Middelburg, behoudens aanspraak op pensioen. leger. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den Oost-Indischen ambtenaar H. J. van Hingstbergen, gewezen opziener over den zadel makerswinkel bij den artillerie-constructiewinkel te Soerabaija, laatstelijk met verlof hier te lande, uit 'slands dienst, gerekend van 1 November 1871, met toekenning van pensioen. Kerknieuws. De heer W. Ramanpredikant bij de christelijke gere formeerde gemeente te Puttershoek, heeft de tweede beroeping naar die gemeente te Vlissingen aangenomen. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen departement van oorlog. Overgeplaatst: infan terie, bij het 12e bataljon, de 2e luitenant A. Voorsluys van Elk, van het garnizoens-bataljon van Palembang; bij het garnizoens-bataljon van Palembamg, de le luite nant E. G. T. von Ende, en de 2e luitenants L. C. Piek- kaart en H. Oosterwijk, de beide eersten van het 11e, de laatste van het 10e bataljon. Gesteld: op nonactiviteit, de militaire ambtenaar 3e klasse J. P. Schreuders, onlangs van verlof uit Neder land teruggekeerd, en zulks, te rekenen van den len September jl. Hersteld: in activiteit artillerie, de magazynmees- ieNtfaslso- '(kapitein) op nonactiviteit J. H. Wouters, en zulks te rekgnen van af 28 September jl. departement der marine. Overgeplaatst: aan boord Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, de ffclelborst 1° klasse G. H. Thomassen a Tbeussink van der Hoop, van Zr. Ms. stoomschip Maas en Waal, en de scheepsklerk F. J. Olivier, van 7j. ms. stoomschip Coehoorn; aan boord 7j. ms. korvet Prinses Amelia, de luitenant ter zee lft klasse E. B. Bonn en de luitenant ter zee 2e klasse E. H. E. van Woelderen en K. F. Kou- wenberg, van Zr. Ms. stoomschip Onrust; de luitenant ter zee 2e klasse A. A. Escher en J. Schouw Sandvoort eu de officier van administratie 3c klasse E. H. W. Wijn malen, van Z'*. Ms. fregat Prins Alexander der Neder landen de adelborsten le klasse J. W. Arkenbout Schokker van Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergenen J. Schimmel-van Zr. M*. stoomschip Borneo: aan boord Zr. Ms. korvet van Speyk, de offi cier van administratie 3e klasse P. Gallas, van Zr. Ms. stoomschip Coehoorn aau boord Zr. Ms. stoom schip Vice-Admiraal Koopman als le officier, de luite nant ter zee le klasse J. C. Jockes, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden; aau boord Zr. Ms. stoomschip Marnix, de luitenant ter zee 2tf klasse A. P. Tadema en de officier van administratie 2e klasse F. F. A. Canneel, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlandenen de adelborst 1® klasse J. Wendholt, van Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno; aan boord Zr. Ms. stoomschip Coehoorn, de officier van administratie 3e klasse H. Kits van Heyuingen van Zr. Ms. stoomschip Marnix; aan boord Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes, als oudste officierde luitenant ter zee 2e klasse H. J. van der Mandele, van Zr. Ms. schroefstoomscbip Vice-Admiraal Koopman, de luitenant ter zee2e klasse P.J. L.de Cbate- leux, van Zr. Ms. fregat Pries Alexander der Nederlanden aan boord Zr. M». stoomschip den Briel, de adelborst le klasse H. J. Kleynheus, van Z>'. Ms. stoomschip Mar nix; aan boord Zr. Ms. stoomschip Maas en Waalals oudste officier, de luitenant ter zee 2e klasse M. J. C. Lucardie van Zf. M*. fregat Prins Alexander der Neder landen; de adelborst le klasse M. J. P. Westreervan Zr. M». stoomschip Djarnbi; aan boord Zr. M«. stoomschip Ardjoenode adelborst le klasse jonkheer R. W. J. van Pabst van Bingerden, van Zr. Ms. fregat Prins Alexan der der Nederlanden aan boord Zr. M». stoomschip Amsterdam, de luitenant ter zee 2e klasse W. F. Wesselink, van Zr. M«. fregat Prins Alexander dei- Nederlanden; aan boord' Zr. Ms. stoomschip Sumatra, de luitenant ter zee 2e klasse P. D. A. Frankarap, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlandenaan boord Zr. Ms. stoomschip Borneo,de luitenant ter zee 2« klasse W. C. P. E. de Klopper van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlandenaan boord Zr. Ms. stoomschip Banka als le officicier, de luitenant ter zee 2f klasse J. F. M. Lange, van Zr. Ms. stoomschip Maas en Waal, en de luitenant ter zee 2e klasse H. J. J. Keiupe van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden aan boord van Zr. M». stoomschip Onrust, als komman- dant, de luitenant ter zee le klasse A. G. M. van Einde en de adelborst 1° klasse L. A. H. Lamie, van 7s. Ms. schroefstoomscbip Vice-Admiraal Koopmande luite nant ter zee 2® klasse F. H. baron van Vcrschuer, als oudste officier, van Zr. M«. fregat Prins Alexander der Nederlanden: aan boord van Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen, de adelborst 1« klasse L. J. K. A. Jeekel, van Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman; aan boord van Zr. Ms. opne mingsvaartuig Stavoren, de luitenant ter zee 2* klasse P. Heyningvan Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden. Vergunning verleend: om naar Nederland terug te keeren, wegens ziekte, aan den scheepsklerk M. J. Vitringa; om naar Nederland terug te keeren wegens langdurig verblijf in deze gewestenaan den luitenant ter zee le klasse E. P. Bonn, aan de luitenants ter zee 2e klasse R. Bakker, J. P. Hovy, E. H. E. van Woel deren H. F. Kouwenberg, C.W. A. D. Steup en J.D. A. Nederburghom ter dispositie gesteld te worden van zijne excellentie den minister van marine, aan de adel borsten le klasse J. W. Arkenbout Schokker, G. A. Thomassen a Theussink van der Hoop, J. Schimmel, C. J. de Jong en W. A. Cambier. Gemengde bericüiten. Heden morgen is in de bovenzaal van de sociëteit de Vergenoeging op de Markt alhier een begin van brand ontstaan, door het te warm worden eener kachelpijp, welke met den gestucadoorden wand in onmiddellijke aanra king kwam. Tiet hout waarop het stucadoorwerk was aangebracht begon te branden, hetgeen dadelijk ontdekt werd, daar een aantal personen in afwachting eener te houden verkooping in de zaal aanwezig was. Eenige spuiten waren toegesneld, waarvan twee gereed ston den om water te gevenwat echter niet noodig is ge weest, daar men door eenig aangebracht water en het gebruik van een exstincteur den brand spoedig meester was. De voorzaakte schade is zeer gering. Het nieuwe militaire laboratorium te Neuendorf bij Coblenz is Zaterdag door het springen van een granaat in de lucht gevlogen. Een werkplaats, waarin 23 solda ten aanwezig waren, deelde het lot van het laboratorium. De kruitmagazijnen in de onmiddelijke nabijheid bleven gelukkig gespaard. Reeds zijn een aautalniet herkeubare lijken uitdepuinhoopen te voorschijn gehaald. Deze ramp heeft waarschijnlijk aan 20 personen het leven gekost. Thermo m eter stand 21 Nov. 'sav. 11 u. 33 gr. 22 'smorg.7u.32gr.'smidd. 1 u.33gr.'sav. llu. 32 gr. S ta t'e n -g e n era a 1. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 21 November. Behandeling der staatsbegrooting. De algemeene discussie over de vijfde afdeeling (kos ten der politie) lokt een debat uit tusschen de heeren van Lijnden, Bredius, Begram en de ministers van justi tie en financiën over een uitgevaardigd besluit omtrent de politie op de zalmvisscherij. De heer van Lijnden acht het genomen besluit in strijd met ous belang, of liever in strijd met de belangen van verschillende groote zalmvisscherijen hier te lande. Hij ziet daarin een toe geven aan Duitsche wenschen, die door afstemming van bet Mannheimer tractaat twe'e jaren geleden, in de kamer zijn afgekeurd. De heeren Bredius, Cremers en de ministers verdedigen den maatregel en ontkennen dat de beweerde pressie van buiten in deze zou opgevolgd zijn. De heer van Lijnden toont nader aan d&t uit verschil lende geschriften van die pressie blijken gegeven wordt en waarschuwt tegen het voortgaan op dezen weg. De heer Idserda herhaalt zijn bezwaar, vroeger meer malen geuit, tegen de wet op dejacht eu visscherij. Hij acht die wet in strijd met het belang van den landbouw eu met het eigendomsrecht en onzedelijk in hare gevolgen- De minister van justitie geeft te kennen dat eene her ziening der bedoelde wet ontworpen wordt. De heer van Eek komt op tegen de schrale bezoldiging van de rijksveldwachters, en verklaart zich tegen eene uitbreiding van het aantal der rijksveldwachters, bij deze

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1